FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

ALEARGA !!!!!!!!! ALEARGA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

alexfilip24.08.2005 09:32

E simplu. Nu voi sta sa incerc sa-mi dau cu parerea mea de amator despre meci. O sa scriu scurt si la subiect. VOI ati vazut ce alergau vizigotii aia?

 

Ai nostri incepeau sa alerge in momentul in care aveau mingea la picior.

Noi asa jucam: Unul alearga cu mingea si 9 asteapta pasa. LA ei alergau in orice moment cel putin 6-7, chiar si la intamplare, dar macar sa alerge.

 

Asta e adevarata cauza a esecurilor echipelor de club si a nationalei :jocul static. Ca asa jaca la noi, echipele de club si jucatorii lenevesc pe teren.

Nu e vina lor.Caci asta e fotbalistul roman: stie sa faca preluare, sa dea calcai si cam atat. Dar asa se juca in '80.

SSK24.08.2005 11:50

E adevarat, un capitol la care suntem CERT depasiti in ziua de azi e viteza de joc. Jucam cu adevarat static. In plus, nu stiu daca ati observat, dar jucatorii romani, cand pornesc "faza de constructie" nu sunt in stare sa se intoarca cu fata spre poarta adversa in timp ce au mingea la picior 8O Daca Dica, Lovin, Paraschiv, Bostina sau oricine primeste o pasa de la un fundas si este cu spatele spre directia de atac, principala lui reactie va fi sa paseze in spate unui alt fundas (sau aceluiasi, dupa caz), in loc sa se intoarca frumos sprea poarta adversa si sa dea drumul la minge.

 

Nu stim sa verticalizam. Noi daca nu asezam jocul babeste, "pozitional", ca sa "mangaiem" noi mingea vreo 2-3 minute, nu ne simtim bine. Or in fotbalul de azi nu mai tine, din pacate...