George Ogãraru: "E mai bine cã nu mai evoluãm în cupele europene, pentru cã riscurile de accidentare sunt mai mici și sperãm sã nu mai avem probleme de lot, cum a fost în tur."
E ca mierea, parfumat,
Numai liniște și pace,
Lui Georgicã tare-i place...
Mirel Rãdoi: "Steaua nu are niciun jucãtor de valoarea lui Mutu, poate doar dacã punem doi-trei la un loc."
Faceți cât o murãturã?
Viața nu mai este rozã
Când împarți în trei o dozã...
Sorin Ghionea: "Lãcãtuș e simbolul Stelei, e cel mai iubit jucãtor care a evoluat la Steaua. Cu el antrenor, relațiile jucãtori-public și patron-public nu mai sunt așa tensionate."
Noi aplaudãm tâmpește,
Nu vom înjura prea tare,
Cã e Ghionea-n apãrare...
Marius Lãcãtuș: "La Steaua e foame de trofee."
Cine naiba sã le ieie?
C-o echipã pe butuci,
Condusã de mameluci...
Marius Lãcãtuș: "Dacã vom gãsi jucãtori de valoare la un preț bun, fiți siguri cã-i vom lua."
Ce Domnu' va hãrãzi,
Ce vom prinde, adunãm,
Oricum, titlul nu-l luãm...
Marius Lãcãtuș: "Gigi mi-a spus cã pot sã iau jucãtori, dar sã fie ieftini sau la final de contract."
Lãcã s-a supus,
E supus total,
Pânã la final...
Marius Lãcãtuș: "Nu trebuie sã credem cã Gigi e în faliment și nu mai are posibilitatea sã își plãteascã jucãtorii."
El este unicul totem,
Este Luceafãrul, e Farul,
El ne inspirã forța, harul!
Yuksel Yesilova: "Pedrazzini e pentru Becali precum câinele lui Paris Hilton, un "sissy-dog". E un șarlatan!"
Turnãtor, lingãu, milog,
Toate spuse într-un fel:
E un angajat - model!
Gigi Becali: "Ce sã mai îmi aducã mie Moșul? Mi-a adus sãnãtate, trei copii, avere, ce sã mai vreau? Acum eu am devenit Moș Crãciun."
Doar cã ești un pic scrântit,
Ești Clarck Gable, ești și Santa,
Ești rãzboinicul cu geanta...
Zenga: "Am auzit de cazul "valiza", dar nu am înțeles prea multe."
Cã-n valizã era doar banu',
Valiza din portbagaj,
E la DNA, ca gaj...
Giovanni Becali: "Mulți confundã problema Stelei cu mine. Nu știu cã Gigi e vãr cu mine. Mã sunã de afarã sã mã întrebe ce se întâmplã cu mine, dupã le spun cã e vãrul meu."
O sã vã confunde casa,
Poate așa ciobanu' moare:
Dintr-o simplã eroare...
Valeriu Argãsealã: "Micile amãnunte fac viața."
Trãiește din amãnunt,
Încropește agonisealã,
Micul argat, Argãsealã...
Dragomir: " Gigi nu mai are nicio putere acum. Fotbalul românesc suferã acum și din cauza lui."
Doar necazuri, pocinoage,
Însã alta e beleaua:
Cã suferã numai Steaua!
PorumBoyu: "Ce înseamnã Steaua și Dinamo pentru fotbalul românesc? Au istorie? Pãi, e o istorie gãunoasã."
Stã omu' porumbului,
Cugetã și e profund,
C-un știulete înfipt în fund...
Ion Crãciunescu: "Pe sistemul de acum, Mircea Sandu va rãmâne șeful FRF douã mii de ani dacã va mai candida, va ieși învingãtor mereu."
Atât cât mai are chef,
C-a fost înșurubat bine,
Printre alții, chiar de tine.
Ion Crãciunescu: " Probabil un cutremur în fotbalul românesc de talia celor care s-au petrecut și în alte țãri ar trebui sã-l determine pe Mircea Sandu sã plece."
E dulceag și cu alean,
Poate fi aprig, cu foc,
Dacã ești vreun sãrãntoc...
Ion Crãciunescu: "Mircea Sandu vrea sã-l batã pe Papa de la Vatican, se gândește dacã poate sã-i doboare recordul."
Iar tu bați în piuã apa,
O ține într-un record,
Iar tu faci atac de cord...
Mircea Lucescu: "Eu am mai spus-o, sper sã nu mã mai regãsesc în vreun top de acum înainte. Nu pot intra în concurențã, dacã vreți, mie acordați-mi un premiu de excelențã. An de an sã îmi dați premiu de excelențã."
Sã-i dãm un premiu pe bune,
Neintrând în concurențã,
Exceleazã-n flatulențã...
Mircea Lucescu: "Nu cred cã existã vreun suporter român care sã nu-l iubeascã pe Mutu. "
E înjurat și hulit,
Chiar și eu îl tachinez,
Fiindcã îl simpatizez...
GSP: "Niciun român inclus de UEFA în echipa anului.
"
E clar cã suntem în plus!
Ne facem idoli din lut,
ªi avem un fotbal mut...
Spiridon Mutu, alias Mutu senior: "Ar fi mai bine ca bãiatul meu sã nu joace în Ghencea. Decât sã fie înjurat, mai bine nu se prezintã cu Croația!"
Þine-o și matale-n toane,
Cainã-l și ceartã-ne,
Dã-i cu praf și iartã-ne...
Sport.Ro: "Mutu, atacat de ziua lui de Franco Zeffireli: "E un șmecher plictisit"!"
Un fițos, un îmbâcsit,
Un fante malagambist,
Într-un cuvânt: manelist!
Andone: "Mutu trebuia sã fie jucãtorul anului. Nu se putea întâmpla altfel."
Mutu e mereu fruntaș,
Alesul la orice galã,
Pupat și-n partea dorsalã...
Andone: "Eu și Dan Petrescu nu avem ce cãuta în primii trei. Sau mai precis Petrescu! "
Îți spunem ce ți-am mai zis,
Apãsat și abitir:
Strãmoșescul HAI SICTIR!
Rednic: "Noi le-am pus profesori de limba românã jucãtorilor strãini, dar ei nu s-au dus la cursuri."
Ați dat-o cu oiștea-n gard,
Cã acum vorbesc prin semne,
Conform normelor Interne...
Nicolae Badea: "De asemenea, ne mai dorim sã atragem spectatorii la stadion."
Momindu-i cu aspirinã,
Vã vor face reverențe
Din triaj, de la Urgențe...
Borcea: "Dacã nu aș crede cã putem depãși Steaua la titluri și cupe nu aș fi aici."
Face Steaua mai dihai,
ªi la titluri, și la cupe,
De Dinamo ni se rupe.
Zotta: "Am plecat de la rapid ca sã trag un semnal de alarmã."
N-a fost nici iureș, nici larmã,
Nu s-a auzit nici pâs,
Niciun zgomot, niciun fâs...
Jose Pesiro: "Vreau banii sau rãmân!"
Cã mai e loc de gheșeft,
Vor veni buluc spre tine
Toți banii din savarine...
Copos: " Situația de acum e groaznicã, groaznicã, groaznicã!"
Odatã cã sunt obraznici,
Apoi cã sunt sub-podari,
ªi-ncã odatã, cã-s frânari...
Copos: " Nu cred cã rapid va intra în faliment, nu e o societate comercialã. Le-am explicat asta și lui Bunea, Taher și Toma, le-am zis cã rapid e o stare de spirit."
Invoci spiritul lui Bunea,
În rest poți sã chemi fantoma
Domnilor Taher și Toma...
Copos: "La 9 dimineața sunt în pãdure sã schiez, e o senzație unicã, e sãnãtatea unei națiuni."
Întreține toți nebunii,
Parveniți, lichele, hoți,
Nație de idioți...
GSP: "Nimeni nu îl vrea pe Dicã."
Mult prea multe fițe-l stricã,
Iar talentul îi rãmâne,
Brânzã în burduf de câine...
Maccarone: " Steliștii mã urãsc, dar rivalii lor mã iubesc!"
Pescãruși, neamu' câinesc,
Prãzarii și alte poame,
Tot felu' de macaroane...
GSP: ""Aoleu! Vai, vai!" Așa a a reacționat Balaci la auzul veștii cã Njock revine la Universitatea."
Aoleu, cã fac și spume,
Sunt nervos și plin de draci,
Minunea blondã, Balaci!
Pro Sport: "Un sex-shop din SUA, a înregistrat vânzãri record cu vibratorul "Gigi", care a avut și o lansare pe mãsurã. Vibratorul Gigi este disponibil în culorile alb și roz, la un preț de 109 dolari."
C-o lansare pe mãsurã,
Va ajunge și-n noptiera
Unei doamne din Pipera...
Maria ªarapova: "Caut un bãrbat bogat și cu simțul umorului."
Cu bancnota și cu zimțu',
Nu prea gãsești prin popor,
Doar calicii au umor...
Maria Andrieș: "Cu machiaj, peruci și alte cuceriri ale cosmeticii (exclus gelul de pãr) se pot scoate Generații de Aur pe bandã rulantã. Sau generații de Jedi."
Cã nu gãsesc niciun tâlc,
Nicio noimã, niciun rost,
Mã-ntreb: Ea, sau eu sunt prost?
Raluca Sandu: "Învãț din greșeli!"
Dar ascultã o povațã:
Când te reabilitezi,
Faci ca Mutu, doar mimezi...
Sport.Ro: "Bin Laden îl vrea mort pe David Beckham! CUM COMENTEZI?"
Cã nici în cot nu mã doare,
Întrevãd totuși o hibã:
Posh-Spice nu face colivã...
Evenimentul Zilei: "Paszkany cere rest la Ferrari."
Doar umilul rest la pâine,
În timp ce milionarii
Își cer restu' la Ferrari...
Cristian Ionuț
(LDS)
