FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

FC Steaua - FC Zürich 2 - 2 (1 - 2)

Virgil06.01.2009 10:44

Primul meci din acest an al multiplei campioane a fotbalului romanesc, va avea loc marti 20 ianuarie, in localitaea iberica Oliva Nova.

 

Meciul va incepe la ora Romaniei 17:00 si va fi televizat de GSP TV

 

Zürich, capitala cantonului omonim, este cel mai mare oraș și inima comercialã a Elveției, cu o populație de 364.558 de locuitori în 2002 (și 1.091.732 în zona metropolitanã). Limba oficialã este germana, însã locuitorii vorbesc propriul lor dialect, numit Züritüütsch.

Superliga elvetiana are doar 10 echipe, iar campioana se cunoaste dupa disputarea a doua tururi si doua retururi.

Echipa locala, FC Zürich, este campioana de toamna a Tarii Cantoanelor, cu 42 de puncte din 18 meciuri. Ea este urmata in clasament la 4 puncte distanta, de mai cunoscuta FC Basel 1893 si la 10 puncte de Young Boys.

 

De mentionat ca i anii precedenti, Zürich a avut in randurile sale si doi fotbalisti romani. Mihai Tararache si Iulian Filipescu.

Filipescu a adus titlul de campioana acestei grupari in 2006, cand a marcat in prelungirile meciul castigat de echipa sa la Basel, 2-1.

 

Echipa tip in sezonul actual:

Guatelli; Lampi, Barmettler, Tihinen, Rochat; Djuric, Abdi, Aegerter, Okonkwo ; Hassli, Alphonse.

 

FC Zürich are un lot numeros, cu multi jucatori de valoare:

mannschaft_0809_gr.jpg

redondo06.01.2009 11:59

FC Zurich e echipa buna. E bun acest amical.

Khalid06.01.2009 13:17

Din pacate nu cred ca va juca vedeta echipei, Chikhaoui. Poate il vedea Becali si dadea cateva milioane pe el :D.

MoWeed06.01.2009 13:49

Un meci interesant. FC Zurich e o echipa buna, oricum mai buna decat spurcatii(de exemplu)

Ionutz8606.01.2009 14:19
Din pacate nu cred ca va juca vedeta echipei, Chikhaoui. Poate il vedea Becali si dadea cateva milioane pe el :D.

 

Buna gluma....nu vedem jucator de valoare adus la Steaua in aceasta iarna ( parerea mea ).

 

Amicalul e tare dar nu stiu daca e bine ca incepem din prima cu o echipa tare...preferam in primul meci o echipa mai slab cotata pentru a se incalzii baietii. Daca vor pierde in acest amical le scade moralul...si e urat sa incepi cu moralul jos. Eu vad un mare X la acest meci.

mountytoma06.01.2009 14:58

eu as prefera sa nu tinem cont de rezultate in pregatiri. mai bine pierdem toate jocurile acum, dar sa dam drumul la joc. si rezultatele vor veni in retur, pe baza unui joc bun de FOTBAL, nu pe valize

Guardian06.01.2009 16:27

poate ciupim si noi un transfer bun de la ei

_yang07.01.2009 15:10

0-0 pana cand incepe sarabanda schimbarilor(probabil pana in minutul 75) ca e greu de crezut ca ne pot da gol o mana de elvetieni(chiar si campioni de toamna) dar la fel de greu de crezut e ca si vom inscrie la ce linie ofensiva ne incanta serile de cateva luni...!

The Game08.01.2009 12:57

Bunicel amicalul asta cu FC Zurich,dar la fel spuneam cand am jucat in vara amicalul din Austria cu Red Bull Salzburg si ne-am furat-o la scor de neprezentare....Sper ca de data asta sa nu ne facem de comanda si sa ii batem pe elvetieni.

David^09.01.2009 11:17

Un meci de verificare a potentialului echipei si al fiecarui jucator in parte. Un meci de antrenament in care rezultatul e ultimul care conteaza. Ce va conta va fi pofta de joc, intelegerea sarcinilor, atentia, daruirea, inteligenta jucatorilor.

Personal ma intereseaza daca antrenorul va incerca sa aduca lucruri noi. Daca va incerca scheme de atac, daca va umbla la sistemul de joc falimentar pana acum, daca va sti sa transmita jucatorilor o stare de spirit propice jocului. Ca de morcovit, a avut grija Gigi sa-i morcoveasca destul. Incapabilul! Nepriceputul!

Daniel-Ionut13.01.2009 17:58

Bun amical, da sper sa nu se intample ca si cu Red Bull Salzburg :whistle:

Robinson Rufay Zapata14.01.2009 12:19

incepem in forta , cu o echipa tare , sa speram ca Steaua va arata alta fata , iar cea din tur sa fie uitata

Virgil20.01.2009 11:08

 

 

Meciul va incepe la ora Romaniei 17 si va fi televizat de GSP TV

redondo20.01.2009 11:50

Sper sa nu fie filmarea de la nivelul gazonului.

Allyylla20.01.2009 12:45
Meciul va incepe la ora Romaniei 17 si va fi televizat de GSP TV

 

 

Pana la urma pe sport.ro sau pe GSP?

steaua_gloria20.01.2009 12:49

Un adversar bun. Steaua- FC zurich e meci de Cupa UEFA.

dangeor20.01.2009 12:52

in iarna asta au contract cu gsp, nu cu sport.ro :(

Daniel-Ionut20.01.2009 17:34

2-2 cam plictisitor meci... :|

weeezer20.01.2009 17:37

Si cum a fost meciul? Am fost peste ei sau nu prea? (pentru cine l-a vazut)

Daniel-Ionut20.01.2009 18:49
Si cum a fost meciul? Am fost peste ei sau nu prea? (pentru cine l-a vazut)

 

In prima repriza ei au fost peste noi, dar in repriza a 2-a au jucat cu o echipa tanara... si nu au mai avut ocazii, iar noi am dat un gol... deci am fost peste ei in a 2-a :laugh:

Da tot plictisitor mecil... nu prea au fost ocazii mai deloc, chiar daca s-au marcat 4 goluri...

maye21.01.2009 23:18

nu are nimeni meciul?sa il urce pe torrent:)