FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

2009 - Plugușor Unplugged

fcsteaua.ro29.12.2008 11:34

Aho, aho, mulți ani trãiascã,

La suflarea româneascã,

De la mare pânã-n munți,

De la prunci pân' la cãrunți!

 

***

 

Dau drumu' la plugușor,

Iute, nu încetișor,

O sã-mi vãrs puțin nãdufu'

Sã-mi mai potolesc zãdufu',

Nãdufu' din anu' vechi,

Îmi iese și pe urechi,

ªi prin toți porii din piele,

Sunt sãtul de muhaiele,

De șmenuri, de blat, de șușã,

De toți burtoșii cu gușã,

Președinți – conducãtori,

O tagmã de manglitori,

Investitori – surogat,

Calici cu ștaif de magnat,

Candidații populari,

Toți mancruții poponari,

De guriste și guriști,

Cocalari și maneliști,

De fini intelectuali,

Prostituați linguali,

De talk-show-uri de palavre,

Unde apar numai javre,

ªi de ziariști vânduți,

Sunt sãtul de prefãcuți!

 

***

 

Aho, aho, mãi frați steliști,

Fiți mai veseli, nu fiți triști,

Chiar de-a mai trecut un an

ªi n-am scãpat de cioban,

N-am scãpat de piaza rea,

De buhã, de cucuvea,

Urdurosul îmbâcsit,

Chitrosul afurisit.

 

 

Am mai fost un an în Ligã,

Ne-am fãcut de mãmãligã,

Am fãcut un punctuleț,

Unu' lat și mãlãieț,

La fel ca anu' trecut ,

Cã mai mult nu s-a putut,

Am jucat cu iconițe,

Rugãciuni și cruciulițe,

La plesnealã, la noroc,

Fãrã tacticã de joc,

Transferuri de mântuialã,

Totul la sfânta cârpealã,

Rebuturi împrumutate

ªi vedete reșapate.

 

 

Voievodul nu aude,

La înfrângeri se acunde,

Þipã, înjurã vârtos,

Sau se roagã la Cristos,

Roagã Fecioara și sfinții,

Fãțarnic, scrâșnindu-și dinții,

Face slujbe-n stadion,

Ca sã iasã campion.

 

 

Dar el știe cã nu merge,

Cã-i șmecher și înțelege,

ªi mai umblã cu tertipuri,

Premieri sub alte chipuri,

Cu valize, sacoșele,

ªperțuri, strâmbe, șușanele,

ªi kile de euroi

Cãrate de sclavi-smardoi,

Plimbate în lung și-n lat,

Bine cã i le-au luat!

 

 

În rest e și el ca omu',

Când nu se roagã la Domnu',

Studiazã-n lung și-n lat,

Acasã sau la palat,

Printre sticle cu agheasmã,

Cu ochii holbați în plasmã,

Urmãrește pe casete

Viitoarele vedete,

Urmãtoarele transferuri,

Supervizate din ceruri,

De apostoli, heurvimi,

De prea-sfinții serafimi,

Împreunã cu ei vede,

Cãci în oameni nu se-ncrede,

N-are bazã-n impresari,

În comisionari samsari,

Nici în antrenori sau staf,

El e singurul vãtaf!

 

 

Își mai varsã din umori,

Doar cu ai sãi verișori,

Lor le mai împãrtãșește

Ce mintea îi mai clocește,

Face planuri de bãtaie

Izvorâte din hârdaie,

Calculate, studiate,

Da' tot pierde campionate,

Cã degeaba-i merge gându',

Dacã prin club bate vântu'.

 

 

Dã prime în zeci de mii,

Da' joacã cu pușcãrii,

Dã prime în verzișori,

Da' el n-are jucãtori,

Are doar niște zevzeci,

Ce nu pot bate un meci,

La Galați și la Vaslui

I-au jumulit ca pe pui,

Cu Otopeni sau Buzãu

Au fost smotociți cam rãu,

Campionat pierdut în groapã,

Da' obrazu' nu le crapã,

Nu le pasã, nu au știre,

Zac în dulcea nesimțire.

 

 

Gorilele cagulate,

Împart pumni, picioare, coate,

Bine furajate-n bani,

Bat în neștire în fani,

Zmardoieștii înarmați,

Cu ochii de câini turbați,

Schingiuesc adolescenți,

Care-i vãd mai turbulenți,

Asta ca sã-i cânte-n strunã

Dementului din tribunã,

Ca sã facã fericitã

O maimuțã decrepitã.

 

 

Asta e Steaua de azi,

E condusã de retarzi,

ªi de parveniți gângavi,

De niște rahați bolnavi!

 

***

 

Dar și restul Ligii-ntâi,

Cloacã fãrã cãpãtâi,

Simte un iz, un ferment,

Gust rânced de faliment,

Foșnește o adiere,

De amar și de durere,

Cã vine peste noi iarã

O crizã financiarã

Ce va lovi fãrã milã

În Miorița umilã.

 

 

Au dat drepturile TV

Îndãrãt la GSP,

Miticã – licitatoru'

Ne-a reglat televizoru',

Acum vedem meciuri fine

Din campionate strãine,

Fãrã blat, fãrã mocirlã,

Pe terenuri de argilã,

Fãrã fluierași mânjiți

ªi președinți cãtrãniți,

Fãrã procese, recursuri,

SMS – uri și concursuri,

Fãrã reclame la terci

Bãgate în timp de meci,

Fãrã Bãleni, Buzãrini,

Macaci hâzi și babuini.

 

 

Þineți dreptul de transmisii,

Faceți show-uri și emisii,

Cu audiențã zero,

Ca teleshopu' la dero,

Cu audiențã nulã,

Rãmâneți fãrã cãciulã,

ªi cu titlu permanent:

Meritatul faliment!

 

 

La rapid a tras oblonu'

Domnu' Copos – histrionu',

Dupã un scandal mizer

I-a dat cu flit lui Taher,

L-a pus imediat pe fugã

Dupã ce i-a fost și slugã,

Se lipea pe lângã el,

Jalnic, precum un cãțel,

Dar a mirosit golanu'

Cã arabu' nu dã banu',

A gãsit loc de eschivã,

Dar clubul e în derivã,

Jucãtorii nemâncați

Vor sã plece disperați,

Mai deștept e lusitanu'

Care-și încaseazã banu',

Peseiro-i mare drac,

Copos rãmâne sãrac,

De-i mai plãtește contractu'

Pocnește în el ficatu',

Nu e chip sã îl alunge,

Nici altfel nu-l poate unge,

E uscat precum o iascã

ªi tot trebuie sã-i plãteascã.

 

 

Dinamoul mai guițã,

Dar joacã în foi de vițã,

Face blaturi, îmbârligã,

Cã-i rost de gheșeft din Ligã,

C-un campionat câștigat,

Sunt bani buni de-ngurgitat,

Zece milioane odatã,

De la UEFA, o platã,

O gurã de oxigen,

Clubului cancerigen,

Picãturi de apã vie

La Borcea în butelie,

O binevenitã dușcã

Pentru escrocul de Bușcã,

Dulce ca o acadea

Pentru hoțul de Badea,

La Turcu înseamnã manã,

Bogdaproste de pomanã,

ªi domn' procuror se-nchinã

De-o mãrire la chenzinã.

 

 

Mai e loc de împãrțealã

ªi-n elita federalã,

La Lupescu și la Nașu'

ªi lui Florinel - conașu',

Cotizând la multe goarne

Ce stabilesc campioane,

Vor avea asigurat

Un loc cãlduț și curat

La masa celor avuți,

Vor fi precum niște struți,

Fãrã puf și fãrã pene,

Vor avea numai migrene,

Dar cu bani la teșcherea,

Vor rãzbi în criza grea.

 

 

ªi frânarii ardeleni,

Rutinați, perfizi, vicleni,

Dupã campionat tânjesc

Cã și ei la bani poftesc,

La bani și publicitate,

Pentru meciuri licitate,

Cu echipe partenere,

Simpatice și stinghere,

Noua cooperativã

Cu vocație bilingvã,

ªi acorduri de ceardaș,

Aromele din gulaș,

Condusã doar de un om:

Arpad – Baci, ioi, nem tudom!

 

 

Restul de UEfantastici,

Vor rãmâne iarãși statici,

Tot bãtând pasul pe loc

Prin clasament, la mijloc,

Poate numai Dan și Meme

Sã mai strice niște scheme,

Mai încurcã fire, ațe,

Sã-i ardã pe hoți la mațe.

 

 

Mititelu, PorumBoyu,

Marian Tancu, garoiu',

Tata Jean și alte lifte

Vor trebui sã profite,

Sã se lupte în neștire

Pentru supraviețuire:

Mititelu pentru praz,

Jean mai schimbã un macaz,

Iancu pentru palmares

O sã treacã pe invers,

Îl va cere în anvon,

De nevastã, pe Zambon,

PorumBoyu, de pe câmp,

Ne va zâmbi iarãși tâmp,

Arãtând cum se îmbinã

ªtiuleții dupã combinã.

 

 

Restul, la retrogradare,

Faliment și disperare,

Retrageri și renunțãri,

Risipiți în patru zãri.

 

***

 

Gãlbiorii lu' nea Piți

Au și ei dorinți, ambiții,

Rupți în dos, cu coate goale,

Vor turneu de mondiale,

Sã ducã mioara chealã

În Africa australã,

Se dau lei învârtoșați,

Sunt niște pudeli plouați,

Se dau macho și rotunzi,

Dar au chiloțeii uzi,

Cu toții sunt fãcuți fleașcã,

Joacã fotbal doar de pleașcã,

Cu fițe de complezențã

Pe gazon n-au aderențã,

I-au bãtut lituanienii

Strivindu-i precum lichenii,

În Faroe am învins,

Nicio curcã n-am convins,

Cu franțujii am fost în prizã

Doar o juma' de reprizã,

Apoi ne-am stins ca o faclã,

Ne-am închis ca mortu-n raclã.

 

 

Ne este tuturor clar:

Jucãm penibil, hilar,

Vom vedea ca babele,

Mondialu', la tele'!

 

***

 

Avem și noi un noroc,

Fotbalul e doar un joc,

Totuși alta e ocara:

Fotbalu-i la fel ca țara!

 

***

 

V-aș mai ura, tura – vura,

Da' s-a tocit tastatura,

V-aș mai zice una – douã,

Da' vine 2009,

Sã sperãm cã va fi bine,

Mult mai puținã rușine,

Mai puțin necaz amar,

Multã bucurie, har,

Sãnãtate, fericire,

Cele bune-n împlinire,

Mai puternici, întãriți,

Frați steliști, sã fiți iubiți,

ªi s-aveți lipici la bani

LA ANUL ªI LA MULÞI ANI!

 

 

Cristian Ionuț

(LDS)

ultrash29.12.2008 11:59

doua cuvinte: ESTI GENIAL !

steaua-no129.12.2008 12:53

prea tare :)))

axl29.12.2008 13:07

Reusita sinteza a anului 2008.

Bodanel29.12.2008 13:44

Multumiri.

w3bmaster29.12.2008 15:19

LSD ca deobicei criminal si genial

 

La Multi Ani !

Tupac Amaru29.12.2008 18:08

Ma Cristi,

 

am si eu o nelamurire: cum naiba poti sa scrii, in acelasi timp, si mult si bine? :steag_sah_mic:

 

Tuturor stelistilor: LA MULTI ANI!

 

(pentru Joga Bonito: urarea nu e valabila pentru Soros, chiar daca ar fi, prin absurd, stelist).

MoWeed30.12.2008 00:27

Hai ca asta e tare :laugh:

Virgil30.12.2008 06:30

Tot anul ne-ai rasfatat cu sute de epigrame, care de care mai haioase, dar fiecare la obiect. Acum ai scris un plugusor cum nu cred ca a mai fost vreodata. Talentul tau nu are limite. Felicitari!

cristian01430.12.2008 12:12

Foarte misto. :)

La multi ani si multa bafta in 2009 tuturor stelistilor !

ultras_florin2030.12.2008 22:16

Fratioare tot respectu meu:esti genial.Profita de talentu tau.

 

roman66630.12.2008 23:44

respect :D

LA MULTI ANI tuturor |Stelistilor de pretutindeni.

st19raul31.12.2008 01:55

LA MULTI ANI DRAGI STELISTI !!

clausblaus31.12.2008 13:40

Te felicit,ca de obicei,pentru clipele de amuzament de care avem parte,pe parcursul intregului an si multumim pentru urari.

Sa-ti dea Dumnezeu sanatate si un an la fel de "prolific",caci de subiecte,cu siguranta,nu vei duce lipsa!

LA MULTI ANI!!!

:steag_cruce_invers:

iNsTiGaToR02.01.2009 08:31

Prea trare frate :))))=))))=)):)))

ultras_geo02.01.2009 18:02

Monumental :)) La multi ani tuturor stelistilor ! Sa dea Dumnezeu sa luam titlul anul asta dar mai important sa scapam de cioban !

abyclau05.01.2009 10:52

Fara cuvinte :blink: ..chiar ai talent!!