FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

De la lume adunate și-n catrene prelucrate. (12)

fcsteaua.ro24.12.2008 10:15

Gigi Becali: "Cristos a spus: "Omu', cât timp va trãi pe Pãmânt, sã asculte și sã fie credincios stãpânului lui!". Mie îmi place sã comand tot ce e sub mine pe scarã ierarhicã."

 

Lãcãtuș s-a reîntors

Neștiind ce-a spus Cristos,

Dar mie îmi spune fleru',

Cã-i va aminti oieru'...

 

Marius Lãcãtuș: "Eu cred cã vom ajunge la un compromis, eu și Gigi, sã nu se mai întâmple ce s-a întâmplat."

 

Terfelit a doua oarã,

Cred cã rãu n-o sã te doarã,

Nu-i de glumã, nu-i nici joacã:

Ai plonjat singur în troacã!

 

Dumitru Dragomir: "Becali sã tacã sau ajunge ca leprosul în Liga I, evitat și amendat dur!"

 

Evitat, amendat dur,

Pe Gigi îl doare-n... spate,

Cã-i doar un lepros sperjur

Printre hienele ciumate.

 

Emerich Ienei: "Nu mã puneți sã îmi spun o pãrere despre întoarcerea lui Marius Lãcãtuș pe banca Stelei, pentru cã nu e bine. Þin foarte mult la Marius Lãcãtuș și nu vreau sã îl jignesc."

 

Ba sã-i spui chiar verde-n fațã,

Cã e pe post de paiațã,

Mai direct, stãruitor,

Spune-i cã nu-i antrenor!

 

Sport.Ro: "Becali ca Bãsescu: ªi-a numit antrenorul în aceeași zi cu primul – ministru! Becali a fost Bãsescu, Dorinel a jucat rolul lui Stolojan, iar Lãcãtuș pe al lui Boc."

 

Becali ca Bãsescu, Bãsescu ca Becali,

Unu-i la fel ca altul,ambii douã canalii,

Cu Stolo' – Dorinel și domnul Marius Boc

Dispuși întotdeauna, la compromis și troc...

 

Gigi Becali: "Cancelare, hai sã-ți dau o veste, ca sã vezi cã sunt prea puternic, mânca-ți-aș, și prea șmecher și cã sunt prea inteligent, geniu, cã dau m... la DNA și cã sã-mi bag p... în mã-sa... și premiez toate... echipele ca sã-mi sugã p...!"

 

Ciobanu' cu celularu'

Apeleazã cancelaru',

Fãrã sã bage de seamã

Cã e supt în stenogramã...

 

Gigi Becali: "Olãroiu mi-a zis: "Bã Gigi, adu-l înapoi pe Lãcã, cã e bãiat bun"."

 

SlugãROIU saudit,

Face Stelei audit,

ªeherezada sfãtoasã

Ne-a bãgat iar mortu-n casã...

 

Gigi Becali: "Titlul o sã-l iau eu! Nu Steaua! Eu, Becali!"

 

Ia titlul și fã-ți safteaua,

Tu însemni TOTUL,nu Steaua,

Fãrã tine nu se poate

Ar fi doar normalitate...

 

Marius Lãcãtuș: "Steaua a jucat prost când a fost cu mine?"

 

Steaua are stil de joc

Bãtuta mingii pe loc,

Dacã e Gigi în formã

Prindem locu' doi, la normã...

 

Gigi Becali: " Nu vreau sã-mi pun toatã averea în Steaua, mi-am propus sã bag bani doar ca sã mã distrez."

 

Steaua e un simplu hobby

Sã facã oieru' lobby,

Cu sacoșe, genți,valize,

Plimbate printre reprize...

 

Gigi Becali: "Eu nu o sã pãcãtuiesc îngropând talanții. Eu o sã-i înmulțesc , o sã fac o bancã și o televiziune."

 

Talanții sã-ți înmulțești,

Cum înmulțea Cristos pești,

Din unu sã faci o sutã

Dar a brânzã sã nu putã...

 

 

Sport.Ro: "Gigi Becali ales cel mai potrivit pentru a fi TATÃ în România, potrivit unui sondaj."

 

O, ce veste minunatã,

Gigi e cel mai bun tatã,

Potrivit unui sondaj,

La ospiciu, în triaj...

 

GSP: "Dupã luni de cãutãri șefii Stelei n-au reușit sã gãseascã trofeul, Super Cupa Europei, câștigat în fața lui Dinamo Kiev, în Februarie 1987."

 

Super Cupa fermenteazã

În stâna lu' Cãcãreazã,

Printre mieii care zburdã,

E plinã cu super – urdã...

 

Sport.Ro: "La doi ani de la ratarea finalei UEFA, Steaua a ajuns obiect de studiu în Anglia, unde a condus-o cu 2-0 pe Middlesbrough, dar a pierdut cu 2-4 meciul de coșmar. Steaua a mai oferit un exemplu - a condus-o cu 2-0 si 3-2 pe Lyon, dar a pierdut cu 3-5."

 

Pentru ei a fost plãcere

Pentru noi doar gust de fiere,

Pentru ei subiect de studiu,

Pentru noi, doar un preludiu...

 

Gabi Balint: "Nu mã mai suprinde nimic din ce se întâmplã la Steaua! Asta e tare, avem și noi douã trofee europene și unul s-a pierdut! Dar, oare, pe jucãtorii care au câștigat cupa îi mai gãsește?"

 

Normal cã nu mai gãsește,

Balta nu mai are pește,

Iar viitorul ne paște

Doar cu mormoloci și broaște...

 

Mirel Rãdoi: "Dețin foarte multe informații, s-ar putea sã am și eu gura spartã..."

 

S-ar putea o suspendare,

Dacã ai gura prea mare,

S-ar putea, cu gura spartã,

Sã nu mai bagi mingea-n poartã...

 

Daniel ªendre: "Nea Gigi și-a concediat BUTONISTA ªEFÃ! Dupã ce zilele trecute a decis sã iasã din viața publicã, nea Gigi a tras obloanele și pe blog."

 

Asta la vista, Butonista,

Nu mai pupi tu Windows Vista,

Nu mai ții globu' în mânã,

Faci stânga-n prejur, la stânã...

 

Sport.Ro: "Transferul anului din România în Serie A! Cu uzinele Dacia pe butuci, compania a reușit sã-și punã numele și logoul pe tricoul echipei italiene, Udinese, ca sponsor principal!"

 

Cu cât ești mai rupt în dos,

Sponsorizezi mai vârtos,

Am mai auzit un caz,

Din Pipera, un miel breaz...

 

Turcu: "Probabil cã vom juca la Cluj în Liga Campionilor, nu avem ce sã facem. Pe Ghencea e exclus, nu o sã jucãm niciodatã acolo!"

 

Așa e capra râioasã,

E fudulã și fițoasã,

Sinistratã cu ambiții,

Cu mofturi, pune condiții...

 

Borcea: "Eu nu cred cã Steaua poate fi retrogradatã, dar dacã se va întâmpla asta, eu ce stimulent mai am?"

 

Încearcã supozitoare,

O compresã cu cicoare,

Ca sã-ți fie mai ușor

Pupã-l pe domn' procuror...

 

Ricã Rãducanu: "Ar fi frumos sã facem și la rapid un muzeu, dar sã avem și ce pune în el."

 

Sã vã puneți în prim plan,

Babuinul corsican,

ªi-n fundal, puțin mai jos,

Pe macacul chel, Copos...

 

Andone: "Plec la arabi și nu mã mai întorc."

 

Salamalekum, sahib,

Cã nu vreau sã te inhib,

Îți mai spun: Allah akbar,

Cã doar atât am habar...

 

Marian Tancu: "L-am concediat pe Uhrin pentru cã purta chiloței roz și flirta cu o cãmilã."

 

Un love-story de Banat

Ce s-a lãsat cu bãnat

Cu flirturi, concedieri,

Cãmile și rinoceri...

 

Copos: "La revoluție am scãpat de gloanțe."

 

Bine c-ai scãpat de glonț,

ªi ai ajuns tare-n clonț,

Samsung, blaturi, savarine,

E bine cã trãiești bine...

 

Marius Stan: "Deschiderea magazinului Stelei lângã stadionul nostru e o sfidare."

 

La frânari și maidanezi

Stai cãprițã fãrã iezi,

Nici umilit, nici sfidat,

Stai drepți precum un soldat...

 

Mutu: "Aș vrea sã bat toate recordurile."

 

Aș vrea sã bat recorduri,

Sã frâng iubiri și corduri,

Aș vrea sã meditez

ªi sã nu mai prizez...

 

Sport.Ro: "Dinamo o mitraliazã pe Steaua de sãrbãtori prin Bratu."

 

Ne tot pârâie c-o pușcã,

Badea, Borcea, Turcu, Bușcã,

Pâr, pâr, pâr și poc, poc, poc,

ªi cu Bratu dobitoc...

 

Maria Andrieș: "Goe, fii bãrbat!"

 

Când te îndeamnã Maria

Trebuie sã-ți scoți... pãlãria,

ªi sã inspectezi odaia

Sã vezi unde-i Ioanițoaia...

 

Dorin Goian: "Rãmân la pãrerea cã Mutu este Mutu, iar eu rãmân tot un ciobãnaș."

 

Jucând în linia de fund,

Goian gândește mai profund,

Aș cita și din Maria:

"Goe, un' ți-e bãrbãția?"

 

Maria Andrieș: "Topurile de sfîrșit de an ne aratã vârfurile."

 

Maria ia hop cu hop

Orice vârf din orice top,

Imediat ce vede piscu'

Sare ca sã dea cu pliscu'...

 

Sport.Ro: "Cugetarea topless cu Roxana Dragomir."

 

Doar în cuget și-n simțiri

Poți un topless sã admiri,

Din povațã în povațã,

Îți schimbi și stilul de viațã...

 

GSP: "Ziua fotbalistã,noaptea vedetã XXX!"

 

Am avut și eu un vis

Cu vedeta XicsX,

Fotbalista mignonã,

Îi fãceam marcaj în zonã...

 

Gigi Becali: "Steaua e o echipã creștinã și a avut ghinion din cauza ãstuia! (Yuksel Yesilova) Nu vreau sã-l mai vãd pe aici! Nu se poate sã ținem un musulman la o echipã care are crucea pe autocar și pe tricouri!"

 

Când ai în sânge patru cruci,

ªi-n loc de creier ai doar muci,

Fiind cretin și nu creștin,

Numai c-un glonț mai scapi de chin...

 

Yuksel Yesilova: "Mã simt strãin într-o țarã strãinã."

 

Nu ești în țarã strãinã,

Ești într-o țarã cretinã,

Unde orice cimpanzeu

Este un mic Dumnezeu...

 

Gigi Becali: "Pe butoanele negre nu am apãsat în viața mea. Am apãsat numai pe butoanele albe. Negrul nu mi-a plãcut niciodatã."

 

Ai sã ajungi și-n mormânt,

În cavou sau în pãmânt,

Doar în negru ai sã zaci

Mâncat de viermi și gândaci!

 

 

Cristian Ionuț

(LDS)

steaua-no124.12.2008 10:42

strofele dedicate mariei andries sunt absolut geniale :))

steaua_gloria24.12.2008 11:05

ce sadica e ultima

Virgil24.12.2008 11:12

Din nou 10 cu felicitari.

zloty24.12.2008 11:13

Yuksel Yesilova: "Mã simt strãin într-o țarã strãinã."

 

Nu ești în țarã strãinã,

Ești într-o țarã cretinã,

Unde orice cimpanzeu

Este un mic Dumnezeu...

 

din pacate asa este ,

Astristul24.12.2008 11:17
Sport.Ro: ?Dinamo o mitraliazã pe Steaua de sãrbãtori prin Bratu.?

 

Ne tot pârâie c-o pușcã,Badea, Borcea, Turcu, Bușcã,

Pâr, pâr, pâr și poc, poc, poc,

ªi cu Bratu dobitoc...

Cea mai tare pe ziua de azi! :D

 

LDS iti doresc sa ai parte de un Craciun Fericit si in Noul An sa continui sa ne inveselesti prin aceste catrene excelente! ;)

 

forzateaua

ebonyc24.12.2008 12:26

#1

 

"Când ai în sânge patru cruci,

ªi-n loc de creier ai doar muci,

Fiind cretin și nu creștin,

Numai c-un glonț mai scapi de chin..." :)

 

kaymack24.12.2008 15:18

O, ce veste minunatã,

Gigi e cel mai bun tatã,

Potrivit unui sondaj,

La ospiciu, în triaj...

 

 

super tare....

 

 

as da citat din fiecare e fenomenal...felicitari pt articol si Sarbatori Fericite!

redondo24.12.2008 15:25

Genialule....oare cum mai rezisti?!

dragos_ghinea24.12.2008 18:10
ce sadica e ultima

+1

Tupac Amaru25.12.2008 07:40

Felicitari.

Chiar ai talent!

 

La multi ani!

LDS25.12.2008 08:02

Vã mulțumesc pentru urãri.

 

Sãrbãtori fericite tuturor, și un nou an în care sã vi se întâmple ce vã e necesar, nu neapãrat ce vã doriți.

Fane25.12.2008 09:07

Ionute...esti beton omule !

tavimai25.12.2008 13:32

Nu mai colindam echipa

Ca veni acuma clipa

Suporterii si deneralii

Sa-l "colinde" pe ...Becali !

 

Bagati mare,mai feciori

Colindati de sarbatori !

Ca-n tribune des se suie

Doar "colindele" cu..."m..e"!

 

DeMaio27.12.2008 15:41

Deși este al naibii de trist sã ajungi sã constați asta, foarte multe dintre catrenele de mai sus nu reprezintã decât realitatea purã. Asta este. Nu mã mirã cumva, suntem în România, gradul de inculturã cu care suntem dotați aproape cã a cerut un Gigi Becali printre noi. Bine mãcar cã ne dãm seama cã nu asta doream, poate reușim sã mai apretãm ceva, de sfârșit.

w3bmaster27.12.2008 18:50

Sarbatori Fericite foarte tare ca deobicei ...

Harald28.12.2008 18:13

foarte frumoase versurile, sarbatori fericite tuturor!