Gigi Becali: "Cristos a spus: "Omu', cât timp va trãi pe Pãmânt, sã asculte și sã fie credincios stãpânului lui!". Mie îmi place sã comand tot ce e sub mine pe scarã ierarhicã."
Neștiind ce-a spus Cristos,
Dar mie îmi spune fleru',
Cã-i va aminti oieru'...
Marius Lãcãtuș: "Eu cred cã vom ajunge la un compromis, eu și Gigi, sã nu se mai întâmple ce s-a întâmplat."
Cred cã rãu n-o sã te doarã,
Nu-i de glumã, nu-i nici joacã:
Ai plonjat singur în troacã!
Dumitru Dragomir: "Becali sã tacã sau ajunge ca leprosul în Liga I, evitat și amendat dur!"
Pe Gigi îl doare-n... spate,
Cã-i doar un lepros sperjur
Printre hienele ciumate.
Emerich Ienei: "Nu mã puneți sã îmi spun o pãrere despre întoarcerea lui Marius Lãcãtuș pe banca Stelei, pentru cã nu e bine. Þin foarte mult la Marius Lãcãtuș și nu vreau sã îl jignesc."
Cã e pe post de paiațã,
Mai direct, stãruitor,
Spune-i cã nu-i antrenor!
Sport.Ro: "Becali ca Bãsescu: ªi-a numit antrenorul în aceeași zi cu primul – ministru! Becali a fost Bãsescu, Dorinel a jucat rolul lui Stolojan, iar Lãcãtuș pe al lui Boc."
Unu-i la fel ca altul,ambii douã canalii,
Cu Stolo' – Dorinel și domnul Marius Boc
Dispuși întotdeauna, la compromis și troc...
Gigi Becali: "Cancelare, hai sã-ți dau o veste, ca sã vezi cã sunt prea puternic, mânca-ți-aș, și prea șmecher și cã sunt prea inteligent, geniu, cã dau m... la DNA și cã sã-mi bag p... în mã-sa... și premiez toate... echipele ca sã-mi sugã p...!"
Apeleazã cancelaru',
Fãrã sã bage de seamã
Cã e supt în stenogramã...
Gigi Becali: "Olãroiu mi-a zis: "Bã Gigi, adu-l înapoi pe Lãcã, cã e bãiat bun"."
Face Stelei audit,
ªeherezada sfãtoasã
Ne-a bãgat iar mortu-n casã...
Gigi Becali: "Titlul o sã-l iau eu! Nu Steaua! Eu, Becali!"
Tu însemni TOTUL,nu Steaua,
Fãrã tine nu se poate
Ar fi doar normalitate...
Marius Lãcãtuș: "Steaua a jucat prost când a fost cu mine?"
Bãtuta mingii pe loc,
Dacã e Gigi în formã
Prindem locu' doi, la normã...
Gigi Becali: " Nu vreau sã-mi pun toatã averea în Steaua, mi-am propus sã bag bani doar ca sã mã distrez."
Sã facã oieru' lobby,
Cu sacoșe, genți,valize,
Plimbate printre reprize...
Gigi Becali: "Eu nu o sã pãcãtuiesc îngropând talanții. Eu o sã-i înmulțesc , o sã fac o bancã și o televiziune."
Cum înmulțea Cristos pești,
Din unu sã faci o sutã
Dar a brânzã sã nu putã...
Sport.Ro: "Gigi Becali ales cel mai potrivit pentru a fi TATÃ în România, potrivit unui sondaj."
Gigi e cel mai bun tatã,
Potrivit unui sondaj,
La ospiciu, în triaj...
GSP: "Dupã luni de cãutãri șefii Stelei n-au reușit sã gãseascã trofeul, Super Cupa Europei, câștigat în fața lui Dinamo Kiev, în Februarie 1987."
În stâna lu' Cãcãreazã,
Printre mieii care zburdã,
E plinã cu super – urdã...
Sport.Ro: "La doi ani de la ratarea finalei UEFA, Steaua a ajuns obiect de studiu în Anglia, unde a condus-o cu 2-0 pe Middlesbrough, dar a pierdut cu 2-4 meciul de coșmar. Steaua a mai oferit un exemplu - a condus-o cu 2-0 si 3-2 pe Lyon, dar a pierdut cu 3-5."
Pentru noi doar gust de fiere,
Pentru ei subiect de studiu,
Pentru noi, doar un preludiu...
Gabi Balint: "Nu mã mai suprinde nimic din ce se întâmplã la Steaua! Asta e tare, avem și noi douã trofee europene și unul s-a pierdut! Dar, oare, pe jucãtorii care au câștigat cupa îi mai gãsește?"
Balta nu mai are pește,
Iar viitorul ne paște
Doar cu mormoloci și broaște...
Mirel Rãdoi: "Dețin foarte multe informații, s-ar putea sã am și eu gura spartã..."
Dacã ai gura prea mare,
S-ar putea, cu gura spartã,
Sã nu mai bagi mingea-n poartã...
Daniel ªendre: "Nea Gigi și-a concediat BUTONISTA ªEFÃ! Dupã ce zilele trecute a decis sã iasã din viața publicã, nea Gigi a tras obloanele și pe blog."
Nu mai pupi tu Windows Vista,
Nu mai ții globu' în mânã,
Faci stânga-n prejur, la stânã...
Sport.Ro: "Transferul anului din România în Serie A! Cu uzinele Dacia pe butuci, compania a reușit sã-și punã numele și logoul pe tricoul echipei italiene, Udinese, ca sponsor principal!"
Sponsorizezi mai vârtos,
Am mai auzit un caz,
Din Pipera, un miel breaz...
Turcu: "Probabil cã vom juca la Cluj în Liga Campionilor, nu avem ce sã facem. Pe Ghencea e exclus, nu o sã jucãm niciodatã acolo!"
E fudulã și fițoasã,
Sinistratã cu ambiții,
Cu mofturi, pune condiții...
Borcea: "Eu nu cred cã Steaua poate fi retrogradatã, dar dacã se va întâmpla asta, eu ce stimulent mai am?"
O compresã cu cicoare,
Ca sã-ți fie mai ușor
Pupã-l pe domn' procuror...
Ricã Rãducanu: "Ar fi frumos sã facem și la rapid un muzeu, dar sã avem și ce pune în el."
Babuinul corsican,
ªi-n fundal, puțin mai jos,
Pe macacul chel, Copos...
Andone: "Plec la arabi și nu mã mai întorc."
Cã nu vreau sã te inhib,
Îți mai spun: Allah akbar,
Cã doar atât am habar...
Marian Tancu: "L-am concediat pe Uhrin pentru cã purta chiloței roz și flirta cu o cãmilã."
Ce s-a lãsat cu bãnat
Cu flirturi, concedieri,
Cãmile și rinoceri...
Copos: "La revoluție am scãpat de gloanțe."
ªi ai ajuns tare-n clonț,
Samsung, blaturi, savarine,
E bine cã trãiești bine...
Marius Stan: "Deschiderea magazinului Stelei lângã stadionul nostru e o sfidare."
Stai cãprițã fãrã iezi,
Nici umilit, nici sfidat,
Stai drepți precum un soldat...
Mutu: "Aș vrea sã bat toate recordurile."
Sã frâng iubiri și corduri,
Aș vrea sã meditez
ªi sã nu mai prizez...
Sport.Ro: "Dinamo o mitraliazã pe Steaua de sãrbãtori prin Bratu."
Badea, Borcea, Turcu, Bușcã,
Pâr, pâr, pâr și poc, poc, poc,
ªi cu Bratu dobitoc...
Maria Andrieș: "Goe, fii bãrbat!"
Trebuie sã-ți scoți... pãlãria,
ªi sã inspectezi odaia
Sã vezi unde-i Ioanițoaia...
Dorin Goian: "Rãmân la pãrerea cã Mutu este Mutu, iar eu rãmân tot un ciobãnaș."
Goian gândește mai profund,
Aș cita și din Maria:
"Goe, un' ți-e bãrbãția?"
Maria Andrieș: "Topurile de sfîrșit de an ne aratã vârfurile."
Orice vârf din orice top,
Imediat ce vede piscu'
Sare ca sã dea cu pliscu'...
Sport.Ro: "Cugetarea topless cu Roxana Dragomir."
Poți un topless sã admiri,
Din povațã în povațã,
Îți schimbi și stilul de viațã...
GSP: "Ziua fotbalistã,noaptea vedetã XXX!"
Cu vedeta XicsX,
Fotbalista mignonã,
Îi fãceam marcaj în zonã...
Gigi Becali: "Steaua e o echipã creștinã și a avut ghinion din cauza ãstuia! (Yuksel Yesilova) Nu vreau sã-l mai vãd pe aici! Nu se poate sã ținem un musulman la o echipã care are crucea pe autocar și pe tricouri!"
ªi-n loc de creier ai doar muci,
Fiind cretin și nu creștin,
Numai c-un glonț mai scapi de chin...
Yuksel Yesilova: "Mã simt strãin într-o țarã strãinã."
Ești într-o țarã cretinã,
Unde orice cimpanzeu
Este un mic Dumnezeu...
Gigi Becali: "Pe butoanele negre nu am apãsat în viața mea. Am apãsat numai pe butoanele albe. Negrul nu mi-a plãcut niciodatã."
În cavou sau în pãmânt,
Doar în negru ai sã zaci
Mâncat de viermi și gândaci!
Cristian Ionuț
(LDS)
