Imediat dupã ce trustul Intact a aruncat 108 milioane de euro pe drepturile TV pentru Liga I, unul dintre cancerele fotbalului românesc, Dumitru Dragomir, a afirmat cã doar scandalurile au adus bãnetu' în conturile LPF-ului. Guițãtorul lepefist a rostit un adevãr. Calitatea acestui sport în România, este asemãnãtoare celei pe care o au personajele care conduc destinele acestui fenomen social: în teorie avem o puzderie de profesioniști, în practicã, foarte puțini pot primi pe merit notã de trecere. Dar cine ne poate întrece în certuri (non-)televizate? Pânã și în telenovele se mai destinde atmosfera din când în când...
Dumi.Drag. a apãrut în aceste zile cu declarații pe la toate ziarele și posturile TV încercând el sã explice cum e cu justiția și cu acele comisii, care par râma de la capãtul undiței: în funcție de efectul dorit, râma poate arãta într-un anume fel, poate deplasa discursul într-o anumitã direcție, poate aduce orice fel de explicație, astfel încât pescarâmãtorii de la capãtul alãlalt al bãțului sã scoatã/bage la apã pe oricine sau sã-și punã copitele pe orice fel de verdict.
Toate explicațiile lu' nea Miticã au pãrut fie idioate, fie acoperitoare de fecali urât mirositoari. Un singur lucru bun a spus: "Nicio instanțã de pe lumea asta nu poate da un verdict bazat pe niște stenograme".
Acest "amãnunt" i-a scandalizat pe veșnicii guițãtori purtãtori imoral al titlului și renumelui de "ziariști". Acești bipezi nu par a fi citit niciodatã vreun regulament - atunci când au nelãmuriri în acest sens îi sunã fie pe mâncãtorii de mici, fie pe ãia care ard gazu' (pentru grãtare, normal!) de la LPF sau FRF - nu par a se fi documentat niciodatã în chestiuni juridice, deși oferã verdicte mai ușor decât fac "oficialii fotbalului românesc" un grãtar, nu par a fi în temã cu nimic altceva decât cu modalitatea de a scoate scandal din orice.
"Cazul valiza" a primit un rãspuns de la oficialii UEFA la nici o lunã de la explozia lui în mass-media noastrã. Astfel, șeful departamentului de presã al forului continental, Thomas Giordano, a afirmat urmãtoarele pe data de 6 iunie: "În momentul de fațã, pentru UEFA, nu existã nici un caz Steaua. Nu existã așa ceva la noi, la nici o comisie. La FC Porto a fost vorba despre niște acte de corupție în afara oricãrui dubiu. S-au dat bani la arbitri, deci a fost mitã. Ce vã pot spune în mod foarte clar e cã regulamentul UEFA nu interzice astfel de premieri. În plus, în mai multe țãri se practicã așa ceva și nu e considerat ilegal".
Mai mult, secretarul general al UEFA, David Taylor, a afirmat, în aceeași perioadã, faptul cã forul de la Nyon nu se poate pronunța pânã când justiția românã nu va pronunța un verdict definitiv. Scoțianul a mai declarat ceva interesant: legislația cu privire la "premieri" este neclarã, astfel cã decizia instanțelor judiciare românești va fi hotãrâtoare.
Dar "jurnalistul" român crede cã are ceva hollywoodian în ființa-i. Astfel cã "face spectacol" din orice informație, sau din orice crede el cã reprezintã o informație, o știre. Dar, deh... și maneliștii se cred cântãreți, și rapidiștii imaculați, și Becali deștept.
Nimeni nu a stãruit pe cele douã declarații de mai sus. Nici "așii regulamentelor", nici "jurnaliștii". Cã doar obiectivul nu este, nu a fost și nu va fi în veci aflarea adevãrului, investigarea onestã sau judecarea la rece a unei probleme. Sau, ca sã fim în ton cu sezonu', ideea nu a fost neapãrat sã tãiem porcu', ci sã-l fugãrim prin tot satu' ca lumea sã se uite la cât de bine alergãm noi dupã problemã și sã se întrebe neîncetat: "Bãi, da' porcu' ãla ce-o sã pãțeascã? ªi când?" Isterie sã fie, cã, Slavã Domnului, de porci și gurã-cascã nu ducem lipsã. Deseori, am senzația cã nici nu prea e vreo diferențã între ãștia...
CRÃCIUN FERICIT, dragi Steliști! Încercați sã ignorați mirosul de lãturi care se revarsã din toate pãrțile, de la tot felul de râtani. Chiar dacã Ignatul ãsta nu ne-a fost cu noroc, sã fim încrezãtori cã orice porc, oricât ar fi de el de Porc, își are Ignatul sãu. Va veni și vremea când o sã udãm bucuria de a-i vedea pârliți!
Lari
