"Dețin foarte multe informații, s-ar putea sã am și eu gura spartã și sã vorbesc despre ceea ce se întîmpla între 1999 și 2002, despre oamenii care au pornit aceste jocuri" spune nimeni altul decat Mirel Radoi. Cine este acest om, un simplu chibit de gura targului din Cismigiu, un trecator, un supporter? Nu, este cel in care avem cea mai mare incredere, capitanul nostru. Ce te opreste Mirele, de ce nu dati cartile pe fata?
Daca stiti, atunci de ce va ascundeti, dintre toate valizele, doar asta va incrimineaza, nu sunteti cu nimic mai buni ca ei, daca tainuiti. Aveti sange in instalatie ca atunci cand ati intrat in Liga, cand ati maturat cu Kievul pe jos in frigul ex-sovietic, cu Lens la Bucuresti, cand ati rapus Valencia. Iesiti in fata si spuneti, doar asa ne vom purifica, lumea va iubi iar fotbalul, stadionul va fi plin si noi vom canta pentru culori fara incetare, cand vom sti ca avem pentru ce si pentru cine.
Mi-aduc aminte perfect episodul eram chiar in fata ta la interviuri cand ai scos biletul de pariuri cu victoria Rapidului, dar asta nu e de ajuns, au aruncat cu praf in ochi, comisia de discriminari si alte bazaconii. Nu merge cu ocolisuri, iesiti in fata si faceti curatenie in fotbal. Sau va e frica si va place sa se joace in loje, voi sa va luati salariile, si noi sa ne scuipam ficatii in van? De ce sa vorbim cand creste un Bentley in parcare, mai bine ne vedem de treaba!? Va suna cunoscut? Atunci, daca va rescunoasteti in aceste vorbe nu are sens sa mai pretindeti nimic. Sunteti la fel ca ei cei care au distrus fotbalul, care vor sa rapuna fenomenul sa transforme fotbalul intr-un meci de wrestling cu aplaudaci spalati pe creier si cu ei zambitori in loje stiind deja desnodamantul.
Atata timp cand noi vom fi aici acest lucru nu se va intampla, dar cutremurul cel mare nu poate veni decat de la voi. Daca ne iubiti cu adevarat rupeti legea tacerii, distrugeti omerta, iesiti in fata si spuneti cum a facut-o amaratul ala de Dossey, fie-i tarana usoara, pe fata tot ce e negru, si la noi si la ei.
Spui de '99, pai eu mi-aduc aminte de un blat in 2000 la Bistrita de am intrat un metru in pamant de rusine. Vladoiu a plecat de la echipa ca a avut tupeul sa infrunte meciul, noi am luat campionatul, toate bune si frumoase, tacere. E frumos? As prefera Urziceniul si Timisoara in Liga si noi si restul in Divizia B dar cu constiinta impacata si spalata de toata mocirla valizelor, telefoanelor, stenogramelor, a umilintelor la Mititelu la Turcu, si alte idiotenii gen purtat fularul spurcat al cainilor ca sa ne facem loc in Liga.
Se aude Mirele? Daca stii ceva, pentru noi si pentru tine, hai Spune!
Alex (keluboss)
