Principalul susținãtor al campioanei României, Constantin Cazacu, a anunțat cã MFA își retrage sprijinul financiar de la echipa militarã. Parcursul Stelei în Liga Campionilor e deja istorie. Președintele echipei, Constantin Cazacu (foto medalion), a anunțat în exclusivitate pentru ProSport cã societatea pe care o conduce, MFA, va întrerupe asocierea cu gruparea ,,militarã".
"În mod cert vom înceta colaborarea. Mã retrag de la Steaua. Sãptãmâna viitoare, pânã la Crãciun, voi decide dacã vom pune punct asocierii chiar din decembrie", ne-a declarat Constantin Cazacu.
Oficialul campioanei României la handbal masculin și-a argumentat decizia: "Sunt douã aspecte care ne-au determinat sã luãm aceastã hotãrâre. Ne-am asociat ca sã dezvoltãm societatea, sã facem o echipã competitivã, dar sã atragem și noi venituri care sã susținã o parte din activitate, lucru care nu s-a întâmplat. Criza financiarã are și ea o influențã, dar nu este motivul principal. Efortul nostru financiar este foarte mare și greu de susținut. În schimb, nu avem nici glorie, nici liniște sufleteascã".
În cei doi ani și jumãtate de asociere, MFA a contribuit la bugetul echipei de handbal cu aproximativ douã milioane de euro. În condițiile în care MFA va înceta sã susținã financiar Steaua, atunci viitorul echipei se anunțã sumbru, poate chiar dramatic. Comandantul Stelei, George Boroi, nu a putut fi contactat pentru a-și preciza punctul de vedere.
Sursa: Prosport
