FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

De la lume adunate și-n catrene prelucrate. (11)

fcsteaua.ro14.12.2008 17:49

George Ogãraru: "Champions League e o pãlãrie mare, dar depinde cum o porți. Trebuie sã fii atent sã nu-ți cadã de pe cap. Pentru noi, Champions League a fost o competiție dificilã."

 

Zgândãrind puțul gândirii,

Ne spui cum e legea firii,

Firea de român sã-ți fie,

Fãrã cap sub pãlãrie...

 

Dorin Goian: "În partea a doua a campionatului mi-aș dori sã-i vãd în Ghencea doar pe adevãrații noștrii suporteri. Pentru cei care au de gând sã ne insulte în continuare am un mesaj: STAÞI ACASÃ ÎN FAÞA TELEVIZOARELOR! NU MAI VENIÞI LA STADION!"

 

Goe imitã patronu'

Oțãrându-și neuronu',

Veți avea pânã la urmã

În loc de fani, doar o turmã...

 

Dorinel Munteanu: "Suporterii nu au avut cu ce sã mã impresioneze, au fãcut numai lucruri depãșite!"

 

Ne-ai impresionat tu, coane,

Așezând unșpe jaloane,

Unșpe panarãmi fițoase,

Rebuturi tuberculoase...

 

Gigi Becali: "Gigi Becali nu mai dã bani la Steaua! Ce reconstrucție? Rãmâne în continuare echipa care s-a calificat în Liga Campionilor, care-i problema? Sã mai bag zece milioane și sã fiu înjurat? Nu mai vreau, m-am sãturat!"

 

Ce reconstrucție, ce contribuție?

Numai obstrucție și disoluție,

Doar gãlãgie, doar limbuție,

Doar hãhãit, șperț și hoție...

 

Gigi Becali: "Fac ce vreau!"

 

Faci ce vrei, dar n-ai habar,

Ești precum un lãutar,

Faci numa' dupã ureche,

Ești un prost fãrã pereche!

 

Gigi Becali: "De acum tot ce o sã fac nu o sã mai fie public, ci doar pentru sufletul meu ."

 

Nu-ți vei mai spãla chiloții

În public, ca toți netoții?

Asta sunã foarte bine,

Sã-ți ții zoaiele în tine...

 

Gigi Becali: "Sã vinã unu' sã dea banii și gata, îi dau Steaua."

 

Sã vinã unu',

Sã ia nebunu',

ªi sã-l sedeze,

Sã-l interneze...

 

Gigi Becali: "De fapt eu nu vând Steaua nici pe un miliard..."

 

De fapt știm cã tu glumești,

Spui la oha, doar povești,

Ai vinde-o scrâșnind din dinți

ªi pe treizeci de arginți...

 

Gigi Becali: "Dorinel Munteanu are un cuvânt de spus, dar la el acasã, la bussiness-ul lui. Dacã eu spun cã nu vreau un jucãtor, atunci așa e!"

 

Dorinel, nu mai fi miel,

Lasã-l naibii de tembel,

Sã țipe, sã abereze,

Sã transfere cãcãreze...

 

Gigi Becali: "Nu-i mai batem pe fani, îi amendãm!"

 

Ia-i Zmardoiului pulanu'

Pune-l sã-ncaseze banu',

Sã taie belet, chitanțe,

ªi sã țãcãne la ștanțe...

 

Adrian Neaga: "Aștept sã mi se comunice oficial cã sunt dat afarã, iar apoi va veni și rândul meu sã vorbesc."

 

Ca vântul ți-a trecut rândul,

Dar pãstreazã-ți totuși gândul,

Ai fi avut alt blazon,

De-ai fi vorbit pe gazon...

 

GSP: "Bogdan Stancu: Poker, țigãri și Red Bull! Atacantul Stelei a fost vãzut zilnic în sãptãmâna premergãtoare meciului cu Fiorentina în "Hanul Cavalerului" unde a stat mult timp dupã miezul nopții."

 

Poker, țigãri și Red Bull,

Iar în teren, zero, nul,

Cavaler de discoteci

O altã vedetã - terci...

 

Viorel Moldovan: "Sã antrenez Steaua? Vrei calule ovãz?"

 

Nu vreau calule ovãz,

Nu vreau pe cioban sã-l vãz,

Cum dã mesaje și bip

ªi sã scapi de el nu-i chip...

 

Dumitru Dragomir: "Gigi seamãnã cu Popeye Marinarul."

 

Un Popeye mai diliman,

Nu-i marinar, e cioban,

Nu-i deștept, e nãtãfleț,

Nu ia spanac, ci nutreț...

 

Dumitru Dragomir: "Ascultați-mã pe mine, dacã se retrage Gigi Becali, se alege praful de Steaua și de fotbalul românesc. El privește Steaua ca pe pãmânturile lui, nu face diferențã între una și alta."

 

Una-i una, alta-i alta,

Una-i cuiu', alta-i dalta,

Steaua nu-i oaie-n saivan,

S-o tot mulgã un cioban...

 

Sport.Ro: "Primele cuvinte ale lui Mutu în România: "Sã aud înjurãturile!""

 

Cunoșteam și eu o dudã,

C-un mut ce vroia s-audã,

S-o spun, nu mai are rost,

Îl bag în mã-sa de prost...

 

Mutu: "Drogurile m-au obligat sã o iau de la zero."

 

Mutu pleacã de la zero,

Cocaina este dero,

Iarba este busuioc,

Sãnãtate și noroc...

 

Maria Andrieș: "Conducerea roș-albastrã poate rãsufla ușuratã. Steaua n-are niciun "vârf" autentic pentru meciul cu Fiorentina."

 

Precum pasãrea mãiastrã,

Conducerea roș-albastrã,

ªi-ar mai încetini vria

Angajând-o pe Maria...

 

Gigi Becali: "Uitați-vã la Dinamo, ei ce-au fãcut? Nici Cupa UEFA, nici Liga Campionilor, nimic!"

 

Nu ne uitãm în closet,

Cã pute și e infect,

E plin de borci și de turci,

Procurori și vãlãtuci...

 

Vasile Turcu: "M-am mințit singur. Nu mai vreau sã fiu penibil."

 

Te-ai mințit singur, vârtos,

Mic Pinochio negricios,

Acum, pân' nu trece luna,

Cântã:"Steaua-i numa' una!"

 

kornel dinu: "Noi practicam pe atunci șueta subțire, nu nãvãlise maneaua peste noi."

 

Numa' șuetã subțire,

Cu microfoane și fire,

Cu subînțeles la semn,

Cu raport și cu consemn...

 

Nicolae Badea: " Sunt convins cã nu au trãdat și nu vor trãda spiritul lui Dinamo și nici pe suporterii dinamoviști. Am vorbit azi cu cei trei jucatori și poate au interpretat în manierã peiorativã la adresa Stânei și din câte mi-au spus au ascultat încã o melodie dedicatã acelei echipe, "Oaia micã"."

 

Dintr-o stânã, oaia micã,

A prins pudelu' de chicã,

I-a tuflit cașcheta-n frunte,

L-a castrat, l-a pus sã cânte...

 

Sport.Ro: "Crește numãrul petrecãreților de la Dinamo care au cântat maneaua Stelei. Acum sunt patru: "Paharnicul" Torje, "Bibilica" Pulhac, "Mutulicã" Ropotan și "Striperul" Goian cel mic."

 

Un striper și un paharnic,

ªi un mutulicã harnic,

Chiar pe bibilicã jur:

Ãsta-i dinamoul pur...

 

Colpilu' de Aur: "Sã sarã Borcea cu banu' și într-o sãptãmânã le facem o manea mai tare decât a Stelei."

 

Doar din gaz de butelie

Sã compui o melodie?

Doar din fâs sub presiune,

Iese o manea pe bune...

 

kornel dinu: "Dinamo este foarte aproape de circul cu dresori de lângã ªtefan cel Mare."

 

Filosofu'- procuror,

Se viseazã și dresor,

I-ar mai trebui un bici

Din rahat, sã facã plici...

 

GSP: "O sutã cincizeci de mii de la nașu' mare. Borcea achitã singur salariul lui Claudiu Niculescu."

 

Nașu' furajeazã finu'

C-un sutar de mii tainu',

Finu-i fericit, prosper,

Borcea-i mai prost ca Taher...

 

Lupescu: "Il Luce nu se retrage. Va antrena pânã la optzeci de ani."

 

Scuip în sân, îmi fac și cruce,

Cât de longeviv e Muce,

ªi n-aș vrea sã îl insult,

ªtiu cã proștii trãiesc mult...

 

Iuliusz Mureszan: "Acum vrem cu orice preț sã luãm titlul! Trebuie sã participãm din nou în Champions League. Competiția asta este ca un drog, odatã ce ai gustat, nu vrei sã te mai oprești ."

 

Mai pui frânã, tragi semnalu',

Schimbi macazu', personalu',

Apoi sã vii sã ne spui

Cum ți-ai pus și pofta-n cui...

 

Sport.Ro: "Torje, în scaun cu rotile și împotriva vitezomanilor! Segãrceanu și Hãnescu, în scaune cu rotile! Moroșanu, în scaun cu rotile, la un pas de K1 cu șoferii inconștienți!"

 

O pleiadã de"vedete",

Pe rotile, cucuiete,

Când ceartã pe viteziști

Fac pe lupii moraliști...

 

Petre Grigoraș: "Dacã ia Oțelul titlul, îmi conving toatã familia sã-și lase mustațã."

 

Nu-i greu s-o convingi pe soațã,

Sã-și lase sub nãri mustațã,

E mai greu sã faci un troc

Sã nu-și lase mai jos cioc...

 

Sport.Ro: "Ce sport își aleg femeile când se simt singure?"

 

Blondele fac sportul minții,

Brunetele au ambiții,

Roșcatele se machiazã,

Soacrele te apeleazã...

 

Gabi Balint: "Criza nu afecteazã fotbalul, ci femeile. Acum trebuie sã se mãrite din dragoste."

 

ªtim cu toții cã zeroul,

Afecteazã libidoul,

Când e mai puțin în cont,

Jumãtatea-ți dã un ghiont...

 

GSP: "Prințul William face pipi pe garduri. Nevoia de ușurare a apãrut în timpul unei partide de polo, prințul exagerând cu "ținutul" și nemaiavând timp ulterior sã ajungã într-un loc adecvat situației fiziologice."

 

Prințu' de la Fãurei,

Nu-i ca prințu' Angliei,

A fãcut piș repetat

ªi-n Ligã, și-n campionat...

 

Radu Banciu: "Dacã România ar fi fost expusã de destin pe tabloul Africii australe, astãzi toți am fi fost seropozitivi, bolnavi de holerã și cu buzunarele goale. În locul lui Mugabe, probabil, ne-ar fi condus Gigi Becali. Ar fi gãsit terenul propice pentru o dictaturã de proporții inimaginabile. Cred cã ar trebui sã-i mulțumim cerului pentru cât de norocoși suntem."

 

Ce mi-e sida sau holera,

Sau Mugabe din Pipera,

M-am nãscut, aici trãiesc,

Sunt român, și mã... mândresc

 

 

Cristian Ionuț

(LDS)

1on14.12.2008 18:21
Viorel Moldovan: Sã antrenez Steaua? Vrei calule ovãz??

 

"Calule" se pune între virgule. E substantiv în modul vocativ, care se desparte întotdeauna prin virgulã de restul propoziției.

 

Ce mi-e sida sau holera,

Sau Mugabe din Pipera,

M-am nãscut, aici trãiesc,

Sunt român, și mã... mândresc

 

"SIDA" se scrie cu litere mari, fiind o abreviere de la "Syndrome d'Immuno-Deficience Acquis" (fr.).

steaua_gloria14.12.2008 18:45

Bravo LDS !

enjoy14.12.2008 19:52

@1on

si da, si nu!

@ LDS

ti-a scapat chestia cu spiridon... Mutu, ia-l putin si pe el!

zloty14.12.2008 19:58

goiane in cazu asta sa stati acasa ca si noi vrem jucatori adevarati nu doar niste tentative de fotbalisti

 

bvo LDS

dragos_ghinea14.12.2008 23:46

Esti genial..

ma unge pe suflet cand citesc ironii la adrena ciobanului si al dinamoului... dar cu Lucescu ce ai???

Stanici15.12.2008 01:18

Cu tiganul care, de-a lungul timpului, ne-a atacat cand a avut ocazia ce ai Lari?!!

Lari15.12.2008 01:24
Cu tiganul care, de-a lungul timpului, ne-a atacat cand a avut ocazia ce ai Lari?!!

 

Nu inteleg. Care dintre tigani? Arata-mi, te rog, postul in cauza, ca sa stiu la ce anume sa raspund.

 

 

tavimai15.12.2008 03:39

Matale de-ti termini tusu la noi sa vii sa-ti incarcam "cartusul"!

 

Bine faci ca dai in ei

In... "smintiti si in misei"

Pana-ti ajunge cerneala

"Afuma-i" des cu...tavaleala!

 

Lovesti cu dreapta, faci omor , cu stanga tu esti "protector"?

 

In colectia de fraieri"

Ai lipsa niste suporteri

Ce la echipa nu vor pace

Nu vrei sa dai in ..."dobitoace " ?

 

"Facut prost din scula stramba"

 

Uitasi sa dai in spiridon

Un "tata-mut de campion"

Ce prin presa limba-si plimba

Ca "l-a facut de mult" din...scula stramba !

 

Gramaticul corector ce da lectii la popor!

 

Mai vine cate unu si cu corectura

Si rau ne arde cu..."literatura"

Am vrea la el ca sa vedem clementa

C-aci tot prostu a-nteles ...esenta !

 

Mutului ast om de vaza ce la fotbal e cam varza!

 

Mutu cel drogat zis rege

Cu "spuma" si-aci s-alege

La fotbalul de mult e terminat

Doar andresanca-l mai ...asteapta-n pat!

 

Un zambet ar fi deajuns!

 

Vezi p-aci cate-un erou

Bucuros ca dai in bou !

Da din coada ast tembel

De parc-ar fi un biet ...vitel!

 

Colectia de "toamna- iarna"!

 

La stana ciobanului

La marginea gardului

Stau "dulai"si "oi" si "miei"

Precum si-o turma de ... vitei !

steaua-no115.12.2008 09:19

"Maria Andrieș: "Conducerea roș-albastrã poate rãsufla ușuratã. Steaua n-are niciun "vârf" autentic pentru meciul cu Fiorentina."

 

Precum pasãrea mãiastrã,

Conducerea roș-albastrã,

ªi-ar mai încetini vria

Angajând-o pe Maria..."

 

tare de tot asta :)))

 

ebonyc15.12.2008 09:37

Cel mai tare ma amuza cum ii scrii numele lui dinu. :)))))

fredysteaua15.12.2008 15:56

foarte frumos :)))

zi-mi doar astea sunt inventate de tine ?? daca da ai talent :)) poate o sa fii compozitorul imnului nostru :))) :D:D:D

respect!

Stanici17.12.2008 02:39
Nu inteleg. Care dintre tigani? Arata-mi, te rog, postul in cauza, ca sa stiu la ce anume sa raspund.

 

 

Cu mucescu junior, man! Oricum, era o ironie la nedumerirea lu' domn dragos_ghinea.