Steaua amendată cu 26.000 de euro
Comisia de Control si Disciplină a UEFA, reunit ieri la Nyon, a decis amendarea formatiei Steaua Bucuresti cu 26.000 de euro din cauza scandarilor rasiste de la meciul Steaua Bucuresti - Shelbourne, din preliminariile Ligii Campionilor. Valeriu Argaseală a declarat că formatia din Ghencea va face apel la decizia forului european. UEFA a initiat o anchetă in urma raportului intocmit de arbitrul meciului Steaua - Shelbourne, francezul Claude Colombo. Potrivit raportului, doi jucatori de culoare ai echipei irlandeze Shelbourne FC au fost tinta insultelor rasiste la meciul cu Steaua Bucuresti, disputat, pe 3 august, in mansa secundă a turului doi preliminar al Ligii Campionilor. Directorul executiv al FC Steaua, Valeriu Argaseala a declarat că gruparea din Bulevardul Ghencea va face apel la decizia UEFA. Nu suntem multumiti de această decizie, deoarece manifestarile care au avut loc nu au avut caracter rasist. Vom face apel, a declarat Argaseala
Sursa: GSP
