FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua amendată cu 26.000 de euro

SteauaToronto19.08.2005 11:19

Steaua amendată cu 26.000 de euro

Comisia de Control si Disciplină a UEFA, reunit ieri la Nyon, a decis amendarea formatiei Steaua Bucuresti cu 26.000 de euro din cauza scandarilor rasiste de la meciul Steaua Bucuresti - Shelbourne, din preliminariile Ligii Campionilor. Valeriu Argaseală a declarat că formatia din Ghencea va face apel la decizia forului european. UEFA a initiat o anchetă in urma raportului intocmit de arbitrul meciului Steaua - Shelbourne, francezul Claude Colombo. Potrivit raportului, doi jucatori de culoare ai echipei irlandeze Shelbourne FC au fost tinta insultelor rasiste la meciul cu Steaua Bucuresti, disputat, pe 3 august, in mansa secundă a turului doi preliminar al Ligii Campionilor. Directorul executiv al FC Steaua, Valeriu Argaseala a declarat că gruparea din Bulevardul Ghencea va face apel la decizia UEFA. Nu suntem multumiti de această decizie, deoarece manifestarile care au avut loc nu au avut caracter rasist. Vom face apel, a declarat Argaseala

 

Sursa: GSP

montreal19.08.2005 11:43

Pe situl UEFA.com, amenda data Stelei este de 16,500 euro pe cand TSKA Sofia a luat 19,500.

Oricum, daca au fost " monkey sounds", eu zica c-o merita.

Adica pana in anul 2005, anumiti "suporteri" n-au vazut pana acum in viata lor negri, care culmea sa joace si fotbal. Vremea KKK a apus, treziti-va.Cel mai nasol e ca Steaua Bucuresti- Romania apare la rubrica "rasism".

Bine ca n-au suspendat terenul.

SteauaToronto19.08.2005 12:16

Acum GSP a schimbat si amenda este 16.500! Bai presa din Romania e proasta rau!

sorin_77719.08.2005 12:20

16.500 euro....

e ultima strigare... amenda e meritata daca s-a strigat asa ceva... Pacat, pentru ca la noi poate evolua oricand un jucator de culoare talentat si acum s-a dat apa la moara lui gg sa nu aduca asa ceva...

Captain RedBlue19.08.2005 15:50

In cazul in care nu castigam apelul la decizia UEFA, si de obicei nu se intampla asta, sunt bani pierduti aiurea de catre Steaua, din cauza inconstientei unor suporteri. Si ce este mai rau, daca vor mai fi destepti de genul asta, vom fi considerati recidivisti si e posibil sa ne fie suspendat terenul! Asadar, atentie la viitoarele meciuri!

Captain RedBlue19.08.2005 15:52
reddog19.08.2005 15:59

Cu riscul de a-mi incasa niste injuraturi, consider ca acei suporteri au dovedit doar lipsa de bun simt si civilizatie. Amenda din pacate a afectat clubul si imaginea tuturor din inconstienta si spiritul de "ultras" inteles total gresit la noi...

Cu toate contestatiile nu se va obtine nimic.

zarboss19.08.2005 16:57

Amenda e pe buna dreptate.. si speram ca suporterii au invatat ceva .. si anume ca nu e de joaca .. cu UEFA..De fapt asa e in civilizatie..

Cu asta ar trebui sa afle romanii nostri ca atunci cand joci in Europa .. nu e Mitica la conducerea UEFA.. care primeste si el un tel. si mananca o friptura... si a uitat ce au strigat aia.

Iar daca se mai intampla .. o sa vedem meciuri la televizor .. cum a fost si cu FC Arges.. cu tribunele goale si cu MM care face galerie

reddog19.08.2005 17:04

Sa fii sigur ca, in caz de calificare, daca se mai intampla asa ceva, UEFA nu va sta cu ochii inchisi.

Grinch19.08.2005 18:20

Bine ca nu ne-a suspendat terenul .

SteauaToronto19.08.2005 18:23

Da e bine ca nu ne-a suspendat terenul dar de acum speram ca unii oameni sa nu mai fie asa de rasisti!

reddog19.08.2005 19:15
Bine ca nu ne-a suspendat terenul .

 

 

Ceva imi spune ca la urmatoarea bravada de genul acesteia, se va intampla si asta.

SteauaToronto19.08.2005 20:27

Da si eu la fel! Daca o veni Dogba(Chelsea) la Bucuresti sa-i vezi pe baietii de la tribuna ce incep sa injure aiurea si ni s-a dus stadionul!

don_omar20.08.2005 03:45

sorin_777 Posted: 19 Aug 2005 12:20 Post subject:

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

16.500 euro....

e ultima strigare... amenda e meritata daca s-a strigat asa ceva... Pacat, pentru ca la noi poate evolua oricand un jucator de culoare talentat si acum s-a dat apa la moara lui gg sa nu aduca asa ceva...

 

 

Sorinele se vede ca nu prea frecventezi STADIONUL daca veneai la meci vedeai sau auzeai ce sa intamplat...cine te-a pus moderator?...

P.S Vacantza placuta ! :P

SteauaToronto20.08.2005 19:45

Si suporterii Timisoarei cat primesc ca au strigat Tigane lui Banel?

ANTIgigi21.08.2005 09:14

Nu primesc nimic pentru ca nu joaca in Europa, iar cum pe cei de la Liga si de la federatie nu'i intereseaza...sunt sigur ca se va uita repede acest "incident"...tigan netigan....e al nostru si pe deasupra e cel mai in forma momentan....Bravo Banel!

rareeslh21.08.2005 14:46
Acum GSP a schimbat si amenda este 16.500! Bai presa din Romania e proasta rau!

 

normal ca-i prosata. Steaua a fost amendata cu 26.000, intr-adevar, numai ca amenda primita de Steaua a fost in franci elvetieni nu in eruo. Echivalentul lor ar fi 16.500 de euro..... :roll:

Bodanel22.08.2005 03:50

Sa avem grija la meciurile urmatoare ca UEFA ne suspenda terenul si vedem CL la televizor daca ne calificam.

I.N.Money22.08.2005 09:39

Stau si ma intreb cu naiba stafful lu shelbourne intelegea cand unu sau doi oameni strigau din cand in cand "cioara"...apoi treaba cu monkey sounds...e deplasata rau...am intrat in belea pt ca irlandezii astia nu stiu sa piarda

Bisquit22.08.2005 09:43

Astia din presa fac din tantar..stiti voi........

Bine ca nu ni s-a suspendat terenul..dar la urmatoarea abatere va fii grav...si in Romania daca-i spui cuiva cava ce sa nu faca...aia face!!!

Amenda e un fleac...dar nu cred ca banii e problema..ci faptul in sine..