FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Reactie La Violenta Pe Stadioane Pentru Radio

Mihai Somanescu11.12.2008 10:38

M-au sunat cei de la SPT FM si vor o reactie oficiala a AISS referitoare la violenta pe stadioane din 2008, precum si propuneri de masuri pentru 2009.

Textul trebuie sa nu aiba mai mult de 1 pagina, a4, font 14.Tre sa fie de genul" AISS considera ca..."

Problema e ca tre sa se duca cineva maine la 6 la radio, sa-l citeasca. Cica dureaza 5 minute, ca se va inregistra.

 

Cine se ofera? Mai ales ca avem si cazuri concrete

lbj11.12.2008 20:38

hai frate, daca nici acum nu ne mobilizam suntem de tot cacatu

Marius11.12.2008 22:05

M-as fi dus cu cea mai mare placere dar de vreo doua saptamani lucrez de la 15 la 23. Asa ca nu am cum. Pot insa sa redactez textul, daca nu il scrie altcineva. Daca l-a scris cineva sau intentioneaza s-o faca, sa posteze aici ca sa nu facem 2 insi acelasi lucru.

lbj11.12.2008 22:10

apuca-te daca e sa faci o varianta draft, pe care sa avem timp sa o modificam maine, daca e nevoie. din atatia oameni s-o gasi cineva sa se duca maine acolo si sa o inregistreze.

Azzido11.12.2008 23:32

e destul de clar ca eu ies din schema asta.

deci trebuie sa mearga altcineva

supervladiTM12.12.2008 09:58

Am vorbit acum cu Mihai. Ma duc eu de la 5, numai ca nu prea am timp acum sa ma apuc de facut comunicatul, asa ca daca l-ar face cineva dintre voi as fi recunoscator.

Marius12.12.2008 11:37

asta e:

 

 

 

Violenta pe stadioane

 

2008 a fost un an in care violenta de pe stadioanele din Romania a fost promovata mai mult ca oricand. Nu a fost un mai violent ca precedentii, insa promovarea de care au avut parte actiunile suporterilor a fost fara precedent. Presa, impulsionata si de declaratiile iresponsabile date de unii conducatori din fotbal, a relatat intr-un mod senzational orice actiunile a suporterilor, adaugand invariabil un strop de scandal.

 

Asociatia Independendenta a Suporterilor Stelisti vine cu o serie de propuneri menite sa normalizeze actiunile suporterilor pe arenele sportive:

 

- in primul rand, AISS solicita modificarea de urgenta a Legii 4/2008 privind prevenirea si combaterea violentei din sport. Desi, in esenta, actul normativ este necesar, modul in care a fost conceput si, mai ales, modul in care este pus in aplicare lasa foarte mult de dorit.

 

- instruirea fortelor de ordine in tot ceea ce inseamna drepturile omului, dialogul civilizat, modalitati de interventie in caz de conflict sau nefolosirea fortei disproportionate in caz de interventie. De asemenea, AISS contesta modalitatea in care aleg reprezentantii fortelor de ordine sa sanctioneze suporterii contravenienti, fara probe concrete sau martori.

 

Binenteles ca suporterii nu sunt cetateni model, dar provocarile necontenite de care au parte la fiecare meci fac ca acestia sa reactioneze uneori chiar violent.

 

Asociatia Independenta a Suporterilor Stelisti este increzatoare ca, in cazul in care propunerile inantate vor fi adoptate, pe viitor vom avea mult mai putine incidente violente in arenele sportive din Romania. Modificarea legislatiei, precedata de o consultare prealabila a tuturor partilor implicate in fenomen, inclusiv a fanilor, ar putea normaliza manifestarile spectatorilor in cadrul evenimentelor sportive.

 

 

 

interveniti cu modificari unde e cazul, e scris oarecum in graba din cauza zilei care are doar 24 de ore :wall::wall:

andyro12.12.2008 12:01

Violenta pe stadioane

 

Asteptat ca un an in care prevederile legii Dragomir vor schimba modul in care se manifesta suporterii in tribune, anul 2008 poate fi caracterizat prin 2 sintagme predominante - marirea numarului de incidente dintre suporteri si fortele de ordine si promovarea intensiva a acestor incidente in mass-media.

 

Promovata ca o lege care urma sa elimine violenta pe stadioane, legea 4/2008-Dragomir a avut exact efectul contrar. Pe de o parte pentru ca, asa cum avertiza AISS printr-un comunicat inca din decembrie 2007, este extrem de neclara, limitata si totodata permisiva cu actiunile organelor de ordine, ceea ce a dus la nenumarate abuzuri in Bucuresti si in tara. Pe de alta parte, ea nu a stopat manifestarile suporterilor pentru ca, asa cum se preciza in acelasi comunicat AISS, represiunea acelor manifestari prin forta nu este o solutie, fiind necesare alte metode pe care AISS le-a mentionat la momentul respectiv.

 

Ca o ultima precizare, desi in extrem de multe meciuri au fost aprinse torte si fumigene, nimeni nu a fost ranit de acestea; in schimb, s-au inregistrat nenumarate cazuri de suporteri loviti, batuti sau spitalizati in urma actiunii fortelor de ordine.

 

In acelasi timp presa, impulsionata si de declaratiile iresponsabile date de unii conducatori din fotbal, a relatat intr-un mod senzational orice actiunile a suporterilor, adaugand invariabil un strop de scandal. Sintagma "surse din interior ne-au declarat ca" a devenit o justificare pentru imaginatia debordanta a unor jurnalisti, apogeul fiind atins la meciul Bayern Munchen - Steaua, cand se insinua o adevarata "revolutie" pe stadion. Realitatea, ca de fiecare data, ne-a demonstrat altceva.

 

Asociatia Independendenta a Suporterilor Stelisti vine cu o serie de propuneri menite sa normalizeze actiunile suporterilor pe arenele sportive:

 

- in primul rand, AISS solicita modificarea de urgenta a Legii 4/2008 privind prevenirea si combaterea violentei din sport. Asa cum am detaliat si in urma cu un an, desi, in esenta, actul normativ este necesar, modul in care a fost conceput si, mai ales, modul in care este pus in aplicare lasa foarte mult de dorit.

 

- instruirea fortelor de ordine in tot ceea ce inseamna drepturile omului, dialogul civilizat, modalitati de interventie in caz de conflict sau nefolosirea fortei disproportionate in caz de interventie. Dam ca exemplu aici modul in care s-au desfasurat interventiile de la meciurile cu Galatasaray si Bayern Munchen, unde nimeni nu a fost lovit, batut sau electrocutat, ci dimpotriva, am inteles ca ne este mai usor sa ne intelegem cu niste straini decat cu fortele de ordine din Romania.

 

De asemenea, AISS contesta modalitatea in care aleg reprezentantii fortelor de ordine sa sanctioneze suporterii contravenienti, fara probe concrete sau martori. Departe de a considera unii suporteri ca fiind cetateni model, diverse aspecte precum aplicarea masurii de interzicere pe stadioane inainte de pronuntarea unei decizii finale si irevocabile a unui complet de judecata ne fac sa ne intrebam daca se doreste intr-adevar dreptate si corectitudine sau doar iluzia unor rezultate imediate.

 

Asociatia Independenta a Suporterilor Stelisti este increzatoare ca, in cazul in care propunerile inantate vor fi adoptate, pe viitor vom avea mult mai putine incidente violente in arenele sportive din Romania. Modificarea legislatiei, precedata de o consultare prealabila a tuturor partilor implicate in fenomen, inclusiv a fanilor, ar putea normaliza manifestarile spectatorilor in cadrul evenimentelor sportive.

Marius12.12.2008 12:54

Mersi andy :)

lbj12.12.2008 14:00

si varianta finala:

 

Violenta pe stadioane

 

Asteptat ca un an in care prevederile legii Dragomir vor schimba modul in care se manifesta suporterii in tribune, anul 2008 poate fi caracterizat prin 2 sintagme predominante - marirea numarului de incidente dintre suporteri si fortele de ordine si promovarea intensiva a acestor incidente in mass-media.

 

Promovata ca o lege care urma sa elimine violenta pe stadioane, legea 4/2008-Dragomir a avut exact efectul contrar. Pe de o parte pentru ca, asa cum avertiza AISS printr-un comunicat inca din decembrie 2007, este extrem de neclara, limitata si totodata permisiva cu actiunile organelor de ordine, ceea ce a dus la nenumarate abuzuri in Bucuresti si in tara. Pe de alta parte, ea nu a stopat manifestarile suporterilor pentru ca, asa cum se preciza in acelasi comunicat AISS, represiunea acelor manifestari prin forta nu este o solutie, fiind necesare alte metode pe care AISS le-a mentionat la momentul respectiv.

 

O alta precizare, desi in extrem de multe meciuri au fost aprinse torte si fumigene, nimeni nu a fost ranit de acestea; in schimb, s-au inregistrat nenumarate cazuri de suporteri loviti, batuti sau spitalizati in urma actiunii fortelor de ordine.

 

In acelasi timp presa, impulsionata si de declaratiile iresponsabile date de unii conducatori din fotbal, a relatat intr-un mod senzational orice actiune a suporterilor, adaugand invariabil un strop de scandal. Sintagma "surse din interior ne-au declarat ca" a devenit o justificare pentru imaginatia debordanta a unor jurnalisti, apogeul fiind atins la meciul Bayern Munchen - Steaua, cand se insinua o adevarata "revolutie" pe stadion. Realitatea, ca de fiecare data, ne-a demonstrat altceva. Desi ne-am dori o presa echidistanta, care sa relateze in acelasi cadru si spectacolul realizat de catre suporteri, acest lucru nu se intampla, presa promovand doar aspecte negative ale suporterilor echipelor de fotbal din Romania.

 

Asociatia Independendenta a Suporterilor Stelisti vine cu o serie de propuneri menite sa normalizeze actiunile suporterilor pe arenele sportive:

 

- in primul rand, AISS solicita modificarea de urgenta a Legii 4/2008 privind prevenirea si combaterea violentei din sport. Asa cum am detaliat si in urma cu un an, desi, in esenta, actul normativ este necesar, modul in care a fost conceput si, mai ales, modul in care este pus in aplicare lasa foarte mult de dorit. Astfel, dorim scoaterea din ilegalitate a steagurilor precum si a betelor de steaguri, a mesajelor, a tortelor si fumigenelor folosite pe proprie raspundere si in scopul spectacolului din tribune, insotite de documente de identitate.

- instruirea fortelor de ordine in tot ceea ce inseamna drepturile omului, dialogul civilizat, modalitati de interventie in caz de conflict sau nefolosirea fortei disproportionate in caz de interventie. Mentionam pe aceasta cale ca firmele de paza care isi desfasoara activitatea pe stadioanele din Romania nu au angajati capabili sa medieze anumite conflicte ce pot aparea in tribune, acestia fiind selectati dintre bodyguarzii diferitor cluburi sau casinouri. Dam ca exemplu aici modul in care s-au desfasurat interventiile de la meciurile cu Galatasaray si Bayern Munchen, unde nimeni nu a fost lovit, batut sau electrocutat, ci dimpotriva, am constatat ca ne este mai usor sa ne intelegem cu niste straini decat cu fortele de ordine din Romania.

 

De asemenea, AISS contesta modalitatea in care aleg reprezentantii fortelor de ordine sa sanctioneze suporterii presupusi a fi contravenienti, fara probe concrete sau martori, acceptand cu senitatate cliseul "victime colaterale". Departe de a considera unii suporteri ca fiind cetateni model, diverse aspecte precum aplicarea masurii de interzicere pe stadioane luata de catre un agent constatator inainte de pronuntarea unei decizii finale si irevocabile a unui complet de judecata ne fac sa ne intrebam daca se doreste intr-adevar dreptate si corectitudine sau doar iluzia unor rezultate imediate.

 

Asociatia Independenta a Suporterilor Stelisti este increzatoare ca, in cazul in care propunerile inaintate vor fi adoptate, pe viitor vom avea mult mai putine incidente violente in arenele sportive din Romania. Modificarea legislatiei, precedata de o consultare prealabila a tuturor partilor implicate in fenomen, in special a fanilor si de abia in subsidiar a fortelor de ordine ar putea normaliza manifestarile spectatorilor in cadrul evenimentelor sportive.

carminastan12.12.2008 14:08

Ma, cum puteti sa spuneti "Ca o ultima precizare" in prima treime (ca sa nu zic sfert) a comunicatului?

Marius12.12.2008 15:14

cum ma plictiseam groaznic la munca, am scris ceva:

 

http://www.ziare.com/_Cum_putem_stopa_viol...e__-537932.html

 

Sper sa ajute astfel de articole :)

Azzido12.12.2008 20:35

e bun articolul lui Marius.

Poti sa-l pui si pe fcs la sectiunea "Presa"

 

Spuneti-mi cum a fost la Sport Total FM ?

Vladi ?

supervladiTM14.12.2008 14:57
e bun articolul lui Marius.

Poti sa-l pui si pe fcs la sectiunea "Presa"

 

Spuneti-mi cum a fost la Sport Total FM ?

Vladi ?

Pai mi-a zis Predesel ca voia ceva mai scurt, de vreo jumatate de pagina, si i-am zis ca nu prea aveam ce sa zicem intr-un spatiu asa de putin, asa ca am citit-o pana la urma cum am facut-o noi. Nu prea sunt multe de povestit, eram cam grabit si eu si a fost o chestie "in and out", de vreo 10 minute.