@DanStan
Boierule! "-Buna ziua!..."-Merge calul?"...Hodoronc ... Fantazio!![]()
Problema financiara a Stelei am supra-dezbatut-o cu Protasov la "Steaua termina turul pe locul 4 " ca sa o mai reiau si cu tine aici. Daca ai curiozitatea poti lectura acolo "ce" si "cum".
Exemplu de aici cu Real Madrid l-am dat pentru a vedea si el care este ordinul de marime al unui profit, ca am avut o contrazicere pe aceasta tema.Atat!
Apoi, nu era vorba de autotofinantare sub Becali, ci Protasov a pornit de la zvonul ca Becali ar da Steaua la suporteri. Protasov a considerat ca este momentul oportun ca Steaua sa fie a suporterilor, avand capacitatea de autofinantare din activitati proprii(marketing si incasari la stadion) si cotizatii/subventii de la suporteri pentru un buget de 400 mil E.
Referitor strict la ceea ce ai scris vreau sa-ti fac unele precizari:
1) Amesteci lucrurile. A credita este una si a subventiona este alta. Una este imprumut rambursabil("datorie") si a 2 a este "donatie". Steaua nu de creditori a dus lipsa(atragerea de fonduri), si nici un club din Romania, ci de posibilitatea de a si returna acele credite.
2) Ne place sau nu ne place, Becali a creditat Steaua si nu invers. De fapt si-a creditat propria firma!
Aia cu imaginea...a fost si este un balon de sapun. Se bate prea multa moneda falsa pe tema ei.
Ce a facut cu imaginea de pe urma Stelei? Nimic! A mai aruncat o caruta de bani si in politica pt nimic. Un tembel niciodata nu va castiga ceva din imagine, ci va pierde. Cu cat este mai in lumina rampei, cu atat mai vizibila este si arama prostiei de pe fata. Asta s-a intamplat si la Becali!
3) Aia cu "s-a prins Europa" ca Beacli face echipa si "ce club va plati pe un jucator cand stie ca a fost impus la echipa" este alt balon de sapun. Hai sa fim seriosi! Degeaba impui in echipa un pampalau, ca tot ca un pamalau va juca. Cota unui jucator nu creste prin faptul ca este in echipa, ci pentru ceea ce face in teren, ca-l vede toata lumea. Stie asta pana si berbecul de Becali. Exceptandu-l pe Sapunaru, ce mari transferuri a facut Romania in ultimii ani si care jucatori transferati au confirmat? Nu trebuie sa-mi raspunzi. Stiu si eu, si tu...si toti iubitorii de fotbal.
Daca veam valori, rupeam gura la Euro. Cati au plecat dupa Euro?Sa nu-mi spui ca tot mana lui Becali a fost si acolo:))
4) Oricat de mult urasti un om, nu poti inventa "adevaruri" despre el. A spune ca Becali si-a iumplut buzunarile proprii cu banii din CL este o gluma. Becali are alte pacate, mai grave, pe care le-am tot spus pe aici. Oricum, nu facut avere din banii Stelei. Si chiar daca ar fi fost asa, ce ar fi fost ilegal?E firma lui si el zice ca-i om de afaceri:) Ar fi fost bine sa fi avut profit!Insemna ca Steaua avea performanta.
In rest, tot respectul pt opinia ta si sa auzim numai de bine si sa batem Fiorentina!![]()
