Pe diversele forumuri pe care intram cu ceva timp in urma, suporterii rapidisti ii criticau vehement pe cei ai Stelei, amintind de anumite pisoare sparte la stadionul lor de catre ai nostri, de scaunele rupte, etc.
Evident, rapidistii sunt mari caractere, doar nu stadionul de sub pod e locul in care, la mijlocul anilor '90, daca lucrurile nu decurgeau bine pentru feroviari, jucatorii le faceau un semn discret sotiilor din tribune sa paraseasca stadionul, stiind de cursa care va urma pe sinele de tren la sfarsitul meciului si de urmarirea pe cinste cu cei mai frumosi suporteri din tara pe urmele lor...
Dar astea sunt povesti vechi deja, avem si mai recente. Evenimentul Zilei relata in numarul de vineri un fapt ciudat: miercuri seara, muncitorii benzinariei de langa stadion se baricadasera inauntru, si nu mai serveau clientii decat printr-un gemulet. De ce oare s-a intamplat acest lucru ? Raspunsul e simplu... avea meci Rapidul, si niciodata, dupa spusele lor, n-au scapat fara sa fie talhariti de aristocraticii corsicani... :lol:
Baricadati in benzinarie
¢ In ciuda apelurilor facute de conducerea de la FC Rapid, putini spectatori s-au incumetat sa vina la meci. S-a repetat astfel situatia aparuta miercuri seara la partida dintre Steaua si Rosenborg, cand arena a fost pe jumatate goala.
¢ In tribuna oficiala a stadionului din Giulesti si-a facut aparitia si Gheorghe Hagi. "Regele" a urmarit meciul impreuna cu patronul George Copos, Ion Tiriac, presedintele Dinu Gheorghe si, surpriza, Miki "Spaga".
¢ Speriati de suporterii rapidisti, care i-au jefuit de mai multe ori inaintea meciurilor, lucratorii de la benzinaria din fata stadionului s-au baricadat in incinta magazinului cu o ora si jumatate inainte de inceperea intalnirii Rapid - Vardar. Acestia au preferat sa deschida un mic gemulet, prin care si-au servit clientii. "Astea sunt masurile speciale pe care le luam atunci cand Rapidul evolueaza pe teren propriu", a explicat un vanzator.
