Dupa derby-urile de la fotbal, handbal si polo, a venit randul voleiului sa gazduiasca "eternul derby" Steaua - Dinamo.
Sambata in sala Regiment de Garda " Mihai Viteazul" arhiplina cele doua echipe s-au duelat in cadrul etapei a IX-a a Diviziei A1 masculin.
Meciul a fost inceput mai slab de jucatorii nostri, dinamovistii avand initiativa si conducand pe tot parcursul setului, ros-albastri alergand in zadar sa recupereze, cedand in final la 19.
Al doilea set a adus cu totul alta echipa a Stelei in teren, mult mai decisa si mai precisa in atacuri, in special din linia a doua, nedand nicio sansa adversarilor, cucerind setul la 17 si egaland situatia pe tabela.
Setul al treilea a fost cel mai disputat si cel mai spectaculos. Echipele au mers cap la cap pana la jumatatea setului cand dupa cateva decizii bizare ale arbitrilor, dinamovistii s-au desprins si pareau ca vor trece in avantaj la seturi. Totusi jucatorii nostri nu au cedat, jucand cu inima si la sacrificiu, reusind egalarea la 20 si in final castigarea setului la 25.
In setul al patrulea stelistii s-au descatusat jucand foarte dezinvolt, reusind blocaje si atacuri foarte precise ajungand sa conduca si la 7 puncte in fata (17-10). Pe final de set oaspetii au incercat o revenire apropiindu-se la 2 puncte, insa jucatorii nostri au fortat cat a fost nevoie pentru a cuceri setul si meciul.
Felicitari tuturor jucatorilor si antrenorilor pentru superba victorie si pentru ca au demostrat ca spiritul stelist de lupta inca exista.
Pentru Steaua au jucat urmatorii jucatori: Corneliu Andries, George Carpen, Cristian Ciortea, Bogdan Carlan, George Grigorie, Neculai Harabagiu, Gheorghe Ilie, Marius Macicasan, Dragos Pavel, Razvan Rosu, Radu Serban, Radu Tobosi, Constantin Toma. Antrenor Alexandru Iuhasz
