FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Se afla creditorul Stelei intr-o usoara jena financiara?

«12»
saptemai19.11.2008 00:01

cristian014, vorba umbla ca ar fi vandut campionatul (in meciul cu dinam0) pentru niste tzechini alora de la CFR, urmand sa-si asume el riscul unui tur preliminar multumita coeficientului Stelei. a luat bani din doo parti, exact cum ar face un bijnitar ordinar.

dovada ar fi si "cadoul" celor de la CFR Cluj, momentan santajabili (cea r fi sa se afle ca au luat campionatul astfel), si "pacea" dintre cele doua conduceri de la inceputul sezonului pana acum.

 

terenurile se vor prabusi ca valoare si daca nu vinde terenuri, si nu mai vinde de vreun an aproape, el n-are bani. fabricile alea pe care le-a luat sunt luate pentru terenul de sub ele nu pentur productie. un samsar ordinar cocainizat nu poate produce ceva. el doar cumpara ieftin, sau fura (vezi cazul terenului mapn, pipera, leoser popesti-leordeni etc, etc - s-a scris f.f.mult), si vinde dupa aia scump. smenul merge cat imp preturile cresc, dar cum situatia e mov si va fi neagra inca 4-5 ani, perspectivele lui nu sunt dintre cele mai roz.

 

sa nu disperam, sa facem TOT posibilul sa nu intre in parlament pentru ca: 1. isi asigura imunitatea in fata legii, 2. capata acces la contractele cu statul si asta e o f.f. mare problema pentru noi.

oop19.11.2008 06:28
Stai linistit ca banii au fost recuperati deja.

E posibil,dar 'pe sub mana' ... Daca nu gresesc,din declaratia de avere a lui Becali reiese ca a imprumutat clubul Steaua cu 40 de milioane de euro.Banii astia o sa ii vrea inapoi cu acte,la vedere!

Lari19.11.2008 06:55
Mergand pe firul presupunerilor, in presa de astazi putem citi ca Gigi Becali a cerut Patriarhiei Romane, cele doua milioane de euro pe care le donase pentru construirea Catedralei Neamului. Chipurile, pentru a-i dona calugarilor de la muntele Athos. Si asta dupa ce pentru gestul facut Prea Fericitul il recompensase cu "Crucea Moldavã", drept recunostinta, ca unuia dintre primii ctitori ai viitoarei Catedrale.

Becali a fost refuzat politicos argumentandu-i-se ca, potrivit legii, orice donatie este un act de liberalitate prin care cineva da "irevocabil" un lucru celui care-l primește.

 

Ce mizerie de om! MIZERIE! Cum te poti macar gandi la asa ceva? Mai ales dupa ce i s-a oferit si "Crucea Moldava", o distinctie foarte importanta... Cata josnicie! Sper macar ca a avut decenta sa-i ceara personal si ca nu a trimis "Zmarandescu VIP Security" (nu vi se pare ca numele fimei asteia e de-un manelism cras?) dupa Patriarh...Gigi, ESTI UN PORC!

 

Este foarte clar ca afacerile creditorului Stelei sunt bazate pe specula si atat.

Criza financiara mondiala (care si-a infipt deja coltii si in fragila noastra economie) ne va arata cine face afaceri cu adevarat si cine este doar un speculant ordinar. Mai ales in domeniul imobiliar, unde, la noi, criza de-abia a inceput.

 

Ma astept ca, in iarna, Steaua sa vanda masiv si sa se bazeze din nou pe de-aia ca Marius Croitoru, Cristocea, Moreno, Pedriel... sa vezi atunci discursuri despre promovarea tinerilor si alte de-alea.

Dulah19.11.2008 08:37

"Gigi Becali a cerut Patriarhiei Romane, cele doua milioane de euro pe care le donase pentru construirea Catedralei Neamului" ,unde **** e credintza lui acum? aaa stai ca defapt nu e :) . Jegosul,sper sa fie infundat prin niste datori ,sa fie nevoit sa vanda actiunile ce le are la Steaua.

Am o "fanetzie" ...Gigi pleaca si vine un investitor strain.

 

PLEACA CIOBANULE!!!!!!!!

JDERUL19.11.2008 09:28

Ganditi-va numai cat impozit trebuie sa plateasca pentru toate terenurile pe care le detine si apoi faceti un calcul.Daca statul i-ar impune sa-si achite taxele la zi,atunci jjjj ar fi primul ,,miliardar roman"falit!

Credinta la jjjj? Sa fim seriosi.O perpetuua mascarada mijlocita de presa si care are un singur scop,acela de a-i face publicitate cretinului.

 

,,Afurisiti fi-vor toti cei ce vor lua numele Domnului in pustiu si vor aduce ofrande in casa sa intru fala lor.In focul Gheenei vor arde si se ver cai pentru faptele lor".(Evanghelia dupa Luca-Fariseii c.2 ep.1ps.1)

kosm1n19.11.2008 11:59

Pai cum sa nu fie in pana!? Un partid politic suge banii ca o sugativa! Desi nu e bine sa doresti raul altuia mi-as dori sa-l vad pe Becali cum isi vinde palatul si maybachu si isi cumpara un apartament si un logan:))))))))))))

 

As vrea sa-l vad cum se chinuie sa vanda actiunile Stelei la cel mai mic pret:D

nykuxl19.11.2008 16:08

ce vise frumoase aveti.....Becali fara bani....a-ti vrea voi....calmativa baietasi ca va cumpara pe toti Becali;))

MoWeed19.11.2008 16:13

Pe mine nu ma poate cumpara oricat de mult mi-ar oferi! Si spun asta cat de serios si sincer se poate...

DanStan19.11.2008 20:31
ce vise frumoase aveti.....Becali fara bani....a-ti vrea voi....calmativa baietasi ca va cumpara pe toti Becali;))

 

E un apropo referitor la strategia electorala a unei anumite formatiuni politice ? As zice sa ai foarte mare grija ce vorbesti.

steaua-no119.11.2008 20:56
ce vise frumoase aveti.....Becali fara bani....a-ti vrea voi....calmativa baietasi ca va cumpara pe toti Becali;))

 

 

la cat esti de ingust la minte pun pariu c-ai vinde-o pe ma-ta pentru 50 de coco ciobanului...

mountytoma19.11.2008 22:36
ce vise frumoase aveti.....Becali fara bani....a-ti vrea voi....calmativa baietasi ca va cumpara pe toti Becali;))

 

cei pe care ii poate cumpara, i-a cumparat deja. ceilalti nu pot fi cumparati de un astfel de dobitoc. acesti ceilalti i-ar f..e nevasta pe gratis, insa! ca nu cumva sa faca dobitocul alti copii ca el!

 

la cat de prost este, ciobanul tot va ajunge intr-o zi sa manance de pe jos. atunci il vor f..e in c... si astia care il ling acolo acum pentru banii lui mincinosi!

 

te-ai intrebat vreodata de ce sta el mereu cu teancul de euro in buzunar? oare nu pentru ca aia sunt toti banii lui lichizi si i-e frica sa nu ii ia cineva :-) ?

 

te-ai intrebat vreodata de ce e asa disperat sa intre in parlament, sa intre Steaua in Liga Campionilor? e speriat ca va ajunge sa manance de pe jos!

 

fiara719.11.2008 22:44
sa nu disperam, sa facem TOT posibilul sa nu intre in parlament pentru ca: 1. isi asigura imunitatea in fata legii, 2. capata acces la contractele cu statul si asta e o f.f. mare problema pentru noi.

 

Ba putem sa disperam. DIN PACATE este foarte greu sa NU intre animalul in Senat. Are nevoie doar sa castige colegiul in care candideaza el (la aia cu curentul electric, cred) iar oamenii lui sa mai castige inca 6 locuri de deputat si 2 de senator la nivel national(cine nu crede poate consulta Legea uninominalului). Ceea ce nu e foarte greu avand in vedere "resursele" de care dispune. Vezi si alegerile de la Stefanesti de la locale...

 

Sper sa ii mai organizeze astia un flagrant si sa il prinda cu mana in butoiul cu voturi. Ar fi singura solutie.

 

 

 

 

 

fansteaua4619.11.2008 23:21

Becali, în litigiu cu Dumnezeu pentru 30 de milioane de euro!

 

 

 

Dupã ce în 2007, Gigi Becali a donat douã milioane de dolari Patriarhiei, pentru construirea Catedralei Mântuirii Neamului, patronul Stelei s-a sucit și vrea banii înapoi.

 

Motivul invocat de latifundiar? Întârzierea demarãrii lucrãrilor locașului de cult. Liderul PNG ar vrea sã doneze acea sumã, acum, Mânãstirii Athos, informeazã Cotidianul.

 

Se pare însã cã motivul real pentru care Becali vrea "biștarii" înapoi este cu totul altul. Conform unor surse BOR, ce l-a nemulțumit pe Gigi ar fi fost refuzul Bisericii de a-i ceda un teren de 15.000 de metri pãtrați. Terenul respectiv se aflã pe ªoseaua Pipera Tunari, acolo unde metru pãtrat se vinde cu 2000 de euro.

 

Așadar, oricâ de pios ar fi Becali, e normal sã se enerveze în momentul în care doneazã 2 milioane de dolari Bisericii, iar aceasta refuzã sã-i cedeze (la schimb) un teren care valoreazã 30 de milioane.

Mugur_Cornateanu20.11.2008 04:16
ce vise frumoase aveti.....Becali fara bani....a-ti vrea voi....calmativa baietasi ca va cumpara pe toti Becali;))

Mai bine ti-ar cumpara tie o carte de gramatica

fiara720.11.2008 10:16

Se pare ca am gresit eu mai sus cand am presupus ca razboinicul va candida la Senat. Da de unde... candideaza pt un amarat de loc de deputat pt ca are nevoie de mai putine voturi. Penibil.

Ar fi superb sa nu faca norma de 6 deputati + 3 senatori si in loc sa ne zambeasca din Parlament sa ne zambeasca de dupa gratii

Lari20.11.2008 12:07
Ar fi superb sa nu faca norma de 6 deputati + 3 senatori si in loc sa ne zambeasca din Parlament sa ne zambeasca de dupa gratii

Acest lucru nu se va intampla prea curand. A avut timp sa se blindeze cu de toate, ca de-asta isi permite sa faca caterinca de procurori.

 

Crezi ca daca ajungi sa faci un asemenea schimb de terenuri cu MApN esti un papagal dpdv "relational"?

 

AndyQ20.11.2008 14:42
Acest lucru nu se va intampla prea curand. A avut timp sa se blindeze cu de toate, ca de-asta isi permite sa faca caterinca de procurori.

 

 

Si cum in Romania nu o sa vedem in viitorul apropiat vreun politician inchis pe motiv de coruptie, mai ales unu precum Becali, ideea devine utopica.

 

Romania nu invata din exemplele date de tarile vestice, ex Spania, inainte de intrarea in UE a bagat la puscarie o gramada de oameni publici, politicienii si ce-au mai avut ei... cu smecherii de astea. Astfel s-a deschis drumul UE, pentru ei.

 

Romania oamenilor de rand, cum suntem noi, si-a pierdut vlaga si furia. Acum ne-am modernizat; nu mai iesim in strada la Universitate, ca in 99, pentru a ne cere drepturile, decat se mai rasareste cate unu pe la TV dar fara prea mare rezultat.

 

Ma scuzati daca sar de la subiect si intru in chestii mai profunde dar Becali si altii ca el din Romania sunt produsul unei Revolutii prost facuta si prost inteleasa in care multi oameni si-au pierdut viata... cam degeaba, idealurile pentru care s-au jertfit nu s-au concretizat. Asta doare cel mai mult.

 

 

Lari20.11.2008 14:55
Romania nu invata din exemplele date de tarile vestice, ex Spania, inainte de intrarea in UE a bagat la puscarie o gramada de oameni publici, politicienii si ce-au mai avut ei... cu smecherii de astea. Astfel s-a deschis drumul UE, pentru ei.

 

Pai gandeste-te doar ca la noi se spala bani in sport la greu si astia se joaca de-a "nu putem sa dovedim". E clar ca e o totala lipsa de vointa. Pai numai daca ne gandim ce s-ar fi intamplat in alte tari din UE daca un patron ar fi fost filmat cu sacosa de bani impartind primele pentru cine stie ce performanta...

 

Ma scuzati daca sar de la subiect si intru in chestii mai profunde dar Becali si altii ca el din Romania sunt produsul unei Revolutii prost facuta si prost inteleasa in care multi oameni si-au pierdut viata... cam degeaba, idealurile pentru care s-au jertfit nu s-au concretizat. Asta doare cel mai mult.

 

In opinia mea nu a fost neaparat prost inteleasa. Acest lucru s-a intamplat doar in ceea ce priveste mentalitatile celor multi. Imbogatitii si nenorocitii au mers la fix, stiau exact ce au de facut, cum sa invarta banii si cu cine sa se inhaiteze ca sa-si legalizeze furturile.

tazonne20.11.2008 18:35
E un apropo referitor la strategia electorala a unei anumite formatiuni politice ? As zice sa ai foarte mare grija ce vorbesti.

La felul in care preturile la terenuri scad nu ar fi de mirare sa fie adevarat falimentul lu' jijinho :clap:

poate vinde si Steaua:P

cristian01420.11.2008 19:41

Patronul Stelei, Gigi Becali, a primit o plângere de la Secția 6 Poliție, fiind acuzat cã a speriat 17 mãicuțe cu buldozerele cu care a vrut sã le dãrâme mãnãstirea, pentru a intra în posesia unui teren de 30 de milioane de euro. Este vorba de Mãnãstirea Christiana, situatã pe ªoseaua Pipera, informeazã Cotidianul.

 

Latifundiarul a încercat sã își facã singur dreptate în rãzboiul cu Arhiepiscopia București. Obiectul litigiului îl constituie un teren de 15.000 de metri pãtrați, estimat la circa 30 de milioane de euro, care se aflã în folosința mãnãstirii. Pe terenul pe care îl cere acum familia Becali se construiește o bisericã, ajunsã la nivel de fundație.

Sursa : Cotidianul.

floroflores20.11.2008 22:01

in cazul in care nu batem maine,suntem in mare primejdie sezonul asta...este cam haos...totusi as vrea sa se scrie ceva si despre meciurile de hochei...desi,cred,ca chiar nu meritam sa mai avem echipa de hochei...totusi,Duminica se joaca la Bucuresti Steaua-scmc...cand anuntati??? Duminica la 13???

«12»