Intr-un fotbal in care seriozitatea e luata la misto, Unirea Urziceni reprezinta singura institutie cu adevarat serioasa. Acolo, bascalia (stridenta si sora cu umoarea) o comite doar Meme, dar departe de vestiar, in sezatorile de la GSP. La Dinamo, in schimb, cind se pierde un meci, urmeaza trei luni de scandal. Cind se cistiga o partida, se vorbeste o saptamina despre Liga Campionilor, placinta cu care Dinamo s-a fript de atitea ori, dar la degete, nu la limba, ca n-a apucat sa o guste. Nu le cer dinamovistilor sa fie umili, ci decenti. Mai ales ca au o echipa care zici ca-i mama somnului. Cind alearga, parca merge la piata sau sa viziteze un show-room. Cind ataca, parca se apara. Si cind intilneste un adversar care n-are fundasi transferati de la muzeul Figurilor de ceara, inscrie tot atitea goluri cite a dat impotriva Unirii Urziceni. Toata saptamina trecuta, am auzit ca Dinamo, daca va bate comandoul lui Dan Petrescu, e ca si campioana. Intelegeti o data pentru totdeauna ca in noiembrie nu inmugureste decit asteptarea Craciunului. Cupolele florilor se deschid prin mai, iunie. Dinamovistii joaca fotbal cu capul in pamint, in pozitia ghiocel, dar se ilustreaza prin oras cu fite de crini imperiali.
Super articolul facut de Boanchis
