FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Actul I

fcsteaua.ro17.11.2008 00:24

(Fundal: noapte, frig patrunzator, ceata; Decor: boscheti, pomi, o panza vopsita pe asfalt)

 

Ei, inghetati - expirand aburi ca niste locomotive.

Intra in scena Batranul:

 

- Ce faceti ma aici, la ora asta? O sa muriti de frig...Ntz, nici caciuli nu aveti. (cu o tenta de mustrare)

- Ce sa facem dom`le, vopsim un mesaj.

- Ce vopsiti, mesaj... ia sa vad! (se uita pe sub ochelari ca un parinte care verifica tema, fara sa constientizeze ce citeste). Bravo ma baieti, e miting sau ce?

- Nu, e pentru Steaua... Maine e meci, plecam in deplasare. Meci greu, cu...

- Steaua? Va stricati sanatatea pentru niste prostii, pentru agramatul ala. Vopsiti pentru Steaua lui Gigi... (da sa plece, nervos)

- Nu e Steaua lui Gigi, e Steaua noastra , a suporterilor.

- Eh as! Steaua a fost a noastra , a parintilor vostri... a voastra nu mai e. (mahnit, din spatele usii de la bloc care se inchidea in urma lui)

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

"Ei" suntem noi, anonimi, niste oarecare suporteri ai Stelei. Sceneta prezentata mai sus este adevarata. Si batranelul este adevarat. Viitorul este virtual si poate fi schimbat! Orice sfarsit al vreunui regim totalitar a avut ca preambul o perioada de anarhie in care emancipatii au fost priviti ca golani, derbedei, huligani...

 

 

Actul I

rezistenta_ultras17.11.2008 01:33

am zambit la citirea acestor randuri,dar parca nu e zambetul meu...ma incercau in acelasi timp niste sentimente de durere si tristete...ma regaseam in aceste randuri,multi ne regasim...cam dupa moartea sfinxului Ion Alecsandrescu,Steaua a intrat in moarte clinica...e tinuta in viata doar de niste aparate.spiritul Stelei adevarate supravietuieste in sufletele noastre doar datorita fostilor jucatori emblematici si loiali pe care ii avem ca modele,si in acelasi timp acelei maini de suporteri idealisti care duc o lupta nedreapta si disproportionata cu sistemul...

uneori stau si ma gandesc daca merita...daca nu sunt prea mari sacrificiile si eforturile pe care le facem...

e clar ca suntem neintelesi si nedoriti.in ultimul timp cam la fiecare meci se lasa cu interdictii,amenzi si dosare...daca la inceput era vorba de cazuri izolate,acum e vorba deja de peste 10-20 de cazuri etapa de etapa...si numarul pare ca e in crestere...daca sunt sau nu justificate aceste masuri,sincer nici eu nu mai stiu...

in urma cu o zi mama ma suna speriata dupa meciul cu Timisoara...era si ea socata de imaginile pe care le vedea la televizor(bastoane,gaze lacrimogene,luptatori de k1 in peluza,oameni inconstienti,sange...)...incercam sa o mint ca totul e roz si ca sunt in drum spre casa cand de fapt eram intr-o scara de bloc incercand sa scap de furia jandarmilor dezlantuiti,parca picati din alte vremuri printre noi...dar nu mai tinea...am mintit-o de prea multe ori...am mintit-o atunci cand ii spuneam ca sunt la facultate cand de fapt eu dadeam cu pensula pe un mesaj...am mintit-o ca am reusit sa trec cu brio peste un examen cand eu de fapt nici nu ma prezentasem si preferasem o deplasare in tara pentru a fi alaturi de ai mei si de Steaua,am mintit-o atunci cand i-am spus ca sunt cazat la un hotel in asteptarea trenului dupa un meci cand de fapt dormeam printr-o gara dezafectata si al naibii de friguroasa...

si ma intreb pentru ce lupt...pentru ce ma zbat...daca sunt constient ca asta nu mai e Steaua mea si nu ma reprezinta...

CebaLaur17.11.2008 01:59

Si eu am parte de asemenea raspunsuri.

"Te duci sa tipi pt ala :(,stai acasa ca mai esti si racit"

ENDer17.11.2008 03:22

Recomandarea bunicului meu, pe care refuz inca sa o primesc: du-te tata la handbal, la baschet, la hochei, sectia de fotbal numai e Steaua.

 

Autorul articolului are dreptate, trebuie facut ceva si asta in repede.

 

Daca acum as fi un copil, nu m-as indragosti de Steaua, mi s-ar face sila de cioban!

 

mars ciobane!

Astristul17.11.2008 08:02

Recomandarea bunicului meu, pe care refuz inca sa o primesc: du-te tata la handbal, la baschet, la hochei, sectia de fotbal numai e Steaua.

 

Din pacate asta este realitatea. Sau cel putin, sectia de fotbal nu mai are nimic in comun cu spiritul Stelist de altadata! :sad2:

forzateaua

 

Adrian17.11.2008 08:30

Acelasi lucru mi l-a spus si tatal meu.Si bunicul meu la fel.

 

In ultima vreme nu mai prea stiu ce sa fac.

Nervii sunt mult mai mari decat in anii trecuti.Dar nu stiu daca nervii vin de la lipsa de rezultate si victorii.Nu cred.

Cred ca vin de la faptul ca am pierdut echipa pe care o iubeam.

 

Cel putin eu asa simt.Cu fiecare etapa nervii sunt tot mai mari si cred ca, daca aveam 11 victorii consecutive in loc 11 insuccese, tot la fel era.

 

Faptul ca Lacatus s-a dat cu ciobanasul si s-a lasat umilit de el a demonstrat clar ce s-a intamplat cu Steaua Bucuresti.

tavimai17.11.2008 10:01

De mult la Steaua nu mai e nimica roz

E-un obicei urat acum sa nu mai fie rezultate

Ne impacam acum chiar si cu "diploma de bronz"

Nepoti de la bunici aud acuma de ..."povesti uitate" !

 

Ce vina are mititelu

Ca meci de meci nu bate Steaua

Acum chiar orice team ii face felu

Si iar nervos bunicu-l bate cu cureaua !

 

Azi daca-l duci la meci pe nepotelu

Cafteala si injurii multe micul vede

Intoxicat de ele-i va fi cerebelu

Sub ochi tai vezi ...caracterul ce se pierde!

 

Ce minte-nghesuita poate-avea ciobanu

Sa nu-i mai pese nici de primul loc

Si tot mai des de club isi bate joc becaliomanu

Iar Steaua-i umilit-acum de ..."marele excroc"

 

Suporterii au cupe si victorii doar in vis

Viseaza clanul berbecal in paradis plecat

Se pare ca si optimistii s-au decis

Plecat in veci sa-l vada pe cioban ...legat!

 

Stelistilor acum nu le mai tace gura

S-au saturat chiar pana peste cap

Si vor din Ghencea sa dispara "muratura"

Caci nu mai vor sa-l vada pe acest .."satrap"

 

Stelisti mari si mici sunt saturati

De jucatorii slabi pe bani putini luati

De jocuri nule si de proaste rezultate

Prea multe umilinte sunt la Steaua adunate !

 

Transferurile nu sunt care le dorim

Cu mari sperante l-anceput venim

Apoi vedem la lucru transferatii

Regrete-avem cand ne uitam la altii !

 

Si inainte de cioban a fost o stea

Va straluci si dupa ce acesta va pleca

La Steaua azi avem "eclipsa de cioban "

Speram sa nu mai stea ...mai mult de-un an !

greenyes17.11.2008 12:12
daca ai fi copil te-ai indragosti de aceste minunate culori si nicidecum de cioban...ai fi prea mic sa intelegi ceva.

 

Din pacate daca ar fi copil nu ar avea de ce sa se indragosteasca.....Steaua ultimilor ani nu are nici 5% din magia Stelei care a facut din copii anilor 80, 90 suporteri stelisti. Acea magie a disparut de mult. Coincidenta sau nu, a disparut odata cu moartea Sfinxului.

tavyto17.11.2008 12:51

din pacate batranu a avut dreptate:Steaua nu mai e a noastra :( dar poate sa redevina cu multe eforturi...

w3bmaster17.11.2008 13:16

Are dreptate batranul :(

 

fansteaua4617.11.2008 13:31

Steaua nu mai e a noastra , e a ciobanului de Gigi Becali si acolitilor sai :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:

1on17.11.2008 15:41
Recomandarea bunicului meu, pe care refuz inca sa o primesc: du-te tata la handbal, la baschet, la hochei, sectia de fotbal numai e Steaua.

 

Pãi, și de ce refuzi sã primești recomandarea?

robespierre17.11.2008 16:05

Din pacate culegem ce-am semanat. Am crezut ca prostii ca n-ar baga nimeni bani la Steaua si l-am acceptata in 2000 mult prea usor pe acest cioban. Si culmea e ca l-am luat la misto tot timpul in loc sa luam atitudine iar acum s-a intors soarta impotriva noastra. Acum isi bate el joc de noi si noi nu mai avem nici o putere. Am ajuns prea lasi ca sa mai luam atitudine. Nu stiu de ce tocmai azi mi-am adus aminte de meciul cu Alba Iulia de pe Ghencea din 2004. Va mai aduceti aminte? poate ca da poate ca nu, dar cei care au fost acolo nu cred ca au cum sa uite scandarea " Gigi vino in peluza". DA!!! Din pacate, urasc sa ma repet dar asta e, ne-am facut-o cu mana noastra...Da. Era Nordul care scanda asta. Si era un Nord entuziast. Ne meritam soarta cu varf si indesat. Steaua nu mai e de mult Steaua.

 

Iar ce s-a intamplat la meciul cu Timisoara arata perfect in ce hal a ajuns aceasta echipa. Lasand la o parte "motivul" pentru care s-a pornit bataia, eu am simtit niste suporteri disperati, care intr-un final iminent au cedat psihic vazandu-si marea dragoste facuta tandari de cine?! de un... Cat de adevarata e vorba aia cu somnul ratiunii naste monstrii. Am lasat ratiunea deoparte exact cand nu trebuia. L-am luat in ras ca deh..."e omul nebun, hai ca e amuzant cand se ia de Borcea, te face sa razi, ce domne bagam in seama acum orice prost" si acum s-a intors totul ca un bumerang.

 

Nu stiu ce ne mai ramane de facut dar viitorul suna exact ca ceea ce ar spune acel batranel intr-un viitor care nu mi se mai pare chiar atat de indepartat...DIN PACATE

androsteaua17.11.2008 17:38

trist frate..chiar trist

maye18.11.2008 23:18

chiar asa e...un rahat ne-a distrus singurul lucru in care credeam cu totii la unison...