(Fundal: noapte, frig patrunzator, ceata; Decor: boscheti, pomi, o panza vopsita pe asfalt)
Ei, inghetati - expirand aburi ca niste locomotive.
Intra in scena Batranul:
- Ce faceti ma aici, la ora asta? O sa muriti de frig...Ntz, nici caciuli nu aveti. (cu o tenta de mustrare)
- Ce sa facem dom`le, vopsim un mesaj.
- Ce vopsiti, mesaj... ia sa vad! (se uita pe sub ochelari ca un parinte care verifica tema, fara sa constientizeze ce citeste). Bravo ma baieti, e miting sau ce?
- Nu, e pentru Steaua... Maine e meci, plecam in deplasare. Meci greu, cu...
- Steaua? Va stricati sanatatea pentru niste prostii, pentru agramatul ala. Vopsiti pentru Steaua lui Gigi... (da sa plece, nervos)
- Nu e Steaua lui Gigi, e Steaua noastra , a suporterilor.
- Eh as! Steaua a fost a noastra , a parintilor vostri... a voastra nu mai e. (mahnit, din spatele usii de la bloc care se inchidea in urma lui)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Ei" suntem noi, anonimi, niste oarecare suporteri ai Stelei. Sceneta prezentata mai sus este adevarata. Si batranelul este adevarat. Viitorul este virtual si poate fi schimbat! Orice sfarsit al vreunui regim totalitar a avut ca preambul o perioada de anarhie in care emancipatii au fost priviti ca golani, derbedei, huligani...
Actul I
