Rãsfoind ultimile pagini ale ziarelor (nesportive), veți gãsi aproape întotdeauna nelipsita rubricã de anunțuri la rubrica de pierderi, de genul:
Pierdut portofel,
Pierdut buletin,
Ce viațã, ce chin!
Voi publica și eu câteva anunțuri în cadrul acestei umile rubricuțe, cu speranța cã totuși cineva va ,,gãsi" pe stradã, în circumstanțe mai mult sau mai puțin atenuante, pe vreounul din specimenele de mai jos:
Ce face blaturi, e poznaș,
Pe gãsitor îl rog frumos
Sã îl astupe cât mai jos...
Pierdut: Milițian retard
Care dãdea cu oiștea-n gard
Pe gãsitor îl rog umil,
Sã-l returneze la azil...
Pierdut: Mare delegator
ªi de arbitri aranjor,
Iar ãla de o sã-l zãreascã,
Pe loc tre' sã-l și mituiascã...
Pierdut: La Valea Boului,
Patron al dinamoului,
În cazu-n care dați de el
Dau recompensã un vițel !
Pierdut: Pitic de etnie "turcã"
Oare pe unde o sã se ducã?
Pe undeva de îl zãriți,
De primul gard sã-l priponiți...
Pierdut: Patron Computerland
Cam tupeist, cam arogant,
Pe undeva de-l reperați
Cașcheta sã i-o periați...
Pierdut: În zona Mioveni
Comandant de milițieni,
Dar oricum l-am vãzut destul,
Mai pe șleau spus : Îl declar nul!
Pierdut: Sub pod, un dromader,
Al lui Allah, Fathi Taher,
De-l cauți sigur îl gãsești
ªeherezadã de Giulești...
Pierdut: Cofetar vișiniu,
Pe unde-o fi? Chiar cã nu știu!
Recompensa o sã vinã
Sub formã de savarinã...
Pierdut: Bilingv - investitor,
Traficant și finanțator,
Iar de va fi gãsit de-un om,
El va rãspunde: Nem tudom!
Pierdut: Mare doctor docent
Ce se preface inocent
De îl gãsiți, e tot un drac,
Dați-l de-a dura pe Feleac...
Pierdut: Ciobãnesc – voievod,
Puțin diliu și mult nãrod,
Pe undeva de îl vedeți
Vã rog frumos sã-l ascundeți...
Pierdut: Doi frați pãtați geambași,
Amândoi tare buclucași,
V-o spun deschis și ușurat
Cã sunt deja mai câștigat!
Pierdut: Un lord-conducãtor
E cel mai mare manglitor,
În cazu-n care e gãsit
Pierdeți-l iarãși, negreșit!
Pierdut: Elefant indian
Scãpat din nodul gordian,
Tu, gãsitorule cinstit,
Aplicã-i cura de slãbit...
Pierdut: Mare asfaltator,
Afacerist, finanțator,
Pe unde va fi observat
Trebuie un pic urzicat...
Pierdut: Pe dealuri la Vaslui
Un vechil al porumbului,
Cumva dacã veți da de el,
Calmați-l cu un Rudotel...
Pierdut: Pe la Castelul Bran
Pe domnul președinte Stan
Pe unde-o fi, Dracula știe,
Face cu el vreo comedie...
Pierdut: ªi nebãgat de seamã
Pe Dinu Gheorghe zis și "Vamã",
În cazu-n care e ochit,
Musai el trebuie vãmuit...
Pierdut: La margine de șanț
Pe pinalti din Piatra-Neamț,
Iar gãsitorul e rugat,
Sã-l menținã retrogradat...
Pierdut: Mititel din Bãnie
Pe unde o fi? Numa' el știe!
Nu-i de glumã, nu-i de haz,
Gãsitorului? Un praz!
CONCLUZIE:
Am fi câștigați, fericiți,
Așa cã privind înapoi,
Pierduții suntem numai noi!
P.S. Acum nu care cumva, Doamne-ferește, apãrã și pãzește, sã se interpreteze cã aș instiga la vreo agresiune împotriva acestor blajine și nevinovate personaje, dar totuși...
Cristian Ionuț
(LDS)
