Comentariile pe marginea respectivului articol au depasit, din nou, sfera criticii normale [...] domnul Ardeleanu a fost acuzat, fatis sau nu, ca articolul sau "impotriva majoritatii" este comandat, sau, in cel mai bun caz, rautacios.
Din folosirea articolului determinativ, mesajul care se desprinde din acest paragraf este ca toate comentariile ar fi depasit "sfera criticii normale" intrand in acuze tip "articol comandat" sau "articol rautacios".
Evident, acest mesaj este fals. Sa examinam pe rand:
- Adrian - 08-11-2008 - 17:15: dezacord argumentat
- predatorpulse7 - 08-11-2008 - 17:22: dezacord argumentat, dl. Ardeleanu ar fi "zbarcit-o"
- Fane - 08-11-2008 - 17:32: dezacord argumentat
- 1on - 08-11-2008 - 18:01: articol "rautacios" (insa partial de acord cu dl. Ardeleanu)
- il_scorpio - 08-11-2008 - 18:03: acord argumentat
- Virgil - 08-11-2008 - 18:12: acord argumentat
- AmuntBoy - 08-11-2008 - 18:16: dezacord putin argumentat, nici o acuzatie
- Adrian - 08-11-2008 - 18:23: discutie colaterala
- ssinpadureacualune - 08-11-2008 - 18:25: dezacord argumentat
- Protasov - 08-11-2008 - 18:50: discutie colaterala
- valentin2day - 08-11-2008 - 18:53: dezacord putin argumentat, discutie colaterala
- clausblaus - 08-11-2008 - 18:55: dezacord putin argumentat
- baron - 08-11-2008 - 19:10: dezacord argumentat, discutie colaterala, dl. Ardeleanu ar scrie "elucubratii"
- MoWeed - 08-11-2008 - 19:13: dezacord argumentat, comparatii "rautacioase"
- Marius - 08-11-2008 - 19:33: dezacord argumentat cu "cititorii", discutii colaterale
- bla bla - 08-11-2008 - 19:39: dezacord argumentat
- MoWeed - 08-11-2008 - 19:43 discutii colaterale [...]
- handrei - 08-11-2008 - 20:05: dezacord putin argumentat
- predatorpulse7 - 08-11-2008 - 21:10: dezacord argumentat, explicatii, discutie colaterala
- mdionis - 08-11-2008 - 21:50: dezacord argumentat
- Amorosso - 08-11-2008 - 22:14: dezacord argumentat, critici la adresa unor suporteri stelisti
- w3bmaster - 08-11-2008 - 22:37: dezacord putin argumentat
- E.ca.88 - 08-11-2008 - 23:24: dezacord argumentat
- Alex88pl - 09-11-2008 - 00:47: dezacord retoric neargumentat
- leoc980 - 09-11-2008 - 00:50: dezacord putin argumentat
- alexblaja - 09-11-2008 - 00:51: discutie colaterala
- xray_rom - 09-11-2008 - 01:08: dezacord argumentat, critica generica a atitudinii unor suporteri stelisti
- ThereauRistul - 09-11-2008 - 01:09: dezacord putin argumentat
- catasteaua17 - 09-11-2008 - 01:46: dezacord putin argumentat
- RaDoooI - 09-11-2008 - 02:05: dezacord retoric putin argumentat
- jcd - 09-11-2008 - 03:01: dezacord putin argumentat, articolul e "o mizerie"
- sabin1307 - 09-11-2008 - 04:44: dezacord putin argumentat
- Tupac Amaru - 09-11-2008 - 09:21: acord partial, putin argumentat
- kosm1n - 09-11-2008 - 14:29: dezacord argumentat
- fedora - 09-11-2008 - 15:46: dezacord generic argumentat, articolul e "o mizerie" ce ar parea scrisa de Becali daca acesta s-ar pricepe la scris
- Joga Bonito - 09-11-2008 - 19:22: discutie colaterala
- robson - 10-11-2008 - 09:10: dezacord generic argumentat, articol "rautacios"
- Al3x3i - 11-11-2008 - 00:12: dezacord putin argumentat
- saphyrre - 11-11-2008 - 01:51: dezacord generic, dl. Ardeleanu ar fi un "tovaras" care ar scrie pentru GSP
(am sarit cateva interventii repetate pe teme colaterale)
In rezumat: trei caracterizari de tip "rautacios", o "zbarceala", doua "mizerii" de articol o "elucubratie" si o "tovaraseala". In rest: peste 10 dezcorduri argumentate, peste 10 dezacorduri putin argumentate (probabil si fiindca au aparut argumente ce nu merita repetate) si trei acorduri argumentate. Nimeni nu a sustinut ca articolul ar fi "comandat" ci doar ca exprima unele idei comune oierului. Proportia de epitete dure (chiar daca il acceptam si pe "rautacios" intre acestea) este net minoritara intre luarile de pozitie critice (8 < 20).
Ar fi de prisos sa ne uitam la comentarii si sa vedem cati dintre useri au ales aceasta modalitate de a combate articolul, prin argumente.
Din contra, are relevanta, fiindca ne facem o parere mai justa despre noi insine, bazata pe ceva concret si nu dupa impresii.
De cele mai multe ori este gratulat cu "mizerie" si se trece mai departe.
Mai precis, a fost numit "mizerie" de exact doua ori. In una dintre ocazii, afirmatia a fost sustinuta de argumente, nu s-a trecut mai departe.
Unde este dreptul la opinie?
In faptul ca fiecare si-o exprima liber. Atat dl. Ardeleanu, care are dreptul sa il critice pe Zapata si chiar sa exagereze cu ironiile, cat si ceilalti forumisti care au dreptul sa observe ca, din punctul lor de vedere, anumite ironii ale domniei sale sunt nemeritate sau nelalocul lor.
Este adevarat ca pana la acest articol, dl. Ardeleanu nu a "beneficiat" de epitete atat de aspre, insa este la fel de adevarat ca domnia sa ne obisnuise cu articole de o anumita tinuta, fata de care ultimul sau articol nu se ridica la acelasi nivel. Sunt convins ca domnia sa s-a lasat sedus de propria verva si a uitat sa se mai preocupe de ajustarea tirului pe directia corecta. Sunt convins si ca numarul epitetelor aspre a fost relativ redus tocmai pentru ca este vorba de domnia sa.
A fi superior inseamna printre altele si a incerca sa iti depasesti primul impuls utilizandu-ti ratiunea. Sper ca vom fi in stare sa tinem cont de aceasta ceva mai mult in viitor.