GSP: "Cei din Ghencea bãnuiesc cã trofeul primit de Steaua în Iunie 2006 cu ocazia câștigãrii Titlului cu numãrul douãzeci și trei, s-ar afla în posesia fostului manager general al clubului, Mihai Stoica. Mai mult, unii dintre foștii colaboratori ai lui Mihai Stoica în Ghencea au povestit cã fostul manager ar ține trofeul respectiv chiar pe noptiera din dormitorul sãu."
Întrebi "colaboratorii",
Când vrei cu noroi sã-mproști,
Mai întrebi și pe alți "foști"...
Marius Lãcãtuș: "Când am zis cã m-a lucrat și m-a vânat un fost stelist, era vorba de Meme Stoica.El critica mereu echipa fãcutã de mine și vorbea de realizãrile lui."
ªi scuze pentru ratãri,
Lãcã de Meme se plânge,
Eu i-aș spune: "LAS-O 'N SÂNGE!"
Gabi Balint: "Generația noastrã a adus suporteri pentru Steaua, din pãcate acum cineva îi îndepãrteazã."
Voievodul – Cãcãreazã,
Ce în jur își tot atrage
Numai slugile miloage...
Gigi Becali: "Nici un jucãtor nu mai are voie sã vorbeascã la telefon cu Meme! Am fost la restaurantul clubului și când am vãzut pe perete o pozã de grup în care apãrea și el, am înfipt o furculițã în locu' unde era capu' lu' Meme."
Nu-ți trebuia și furculița,
Nici cuțit, nici farfurie,
Nici creier în scãfârlie...
Gigi Becali: "Galeria Stelei e formatã din vagabonți și golani, care se vor linge pe bot de bilete, de tot. Dacã mã înjurã asta se întâmplã cu golanii."
O fac cu scârbã și urã,
Nu se pot linge pe bot,
Vor doar sã te vadã mort...
Gigi Becali: "Al naibii Argãsealã, avea planu' ãsta de a atrage liceeni la stadion și nu îmi zicea nimic. Bravo lui Argãsealã!"
Fãrã obosealã,
Mereu inimos,
Pupi ciobanu-n dos...
Pro Sport: "Becali și Pițurcã, doar amici."
Doar amici,
N-au cum sã cadã,
Pãmântu-i rabdã...
Pro Sport: "Becali, cel mai "filantrop" român! ªi-a împrumutat amicii cu șaizeci de milioane de euro."
Creier de pitecantrop,
Cam diliu și zgubilitic,
Cel mai bogat mioritic...
Gigi Becali: "Dacã echipa nu merge, îl dau afarã pe Dorinel și îi dau douã sute de mii."
ªi l-ai trimis la plimbare,
Þie poate sã-ți ajungã
Treizeci de arginți în pungã...
Gigi Becali: "Jucãtorii Stelei sunt milionari."
În teren bieți boschetari,
Conturi bine furajate,
În rest mâțe leșinate...
Gigi Becali: "Becali se bagã la echipã? Paszkany îi scrie antrenorului echipa pe hârtie."
Scriind nume pe hârtie,
Cu gesturi tandre, lascive,
Face plãcuțe bilingve...
Gigi Becali: "Oli e fratele meu. Sare și în fața avionului pentru mine!"
Sare și-n foc pentru mahãr,
Vrea sã-și demonstreze vița,
Samurai de Dâmbovița...
Olãroiu: "Eu îl pãcãleam pe Gigi, mie nu îmi impunea jucãtori."
Sã te credem pe cuvânt,
Gigi mai mereu îndrugã
Cã-i e dor de-așa o slugã...
Olãroiu: "Când am ajuns la stadion am rãmas surprins cã Steaua nu avea niciun atacant în primul unsprezece."
Cã fotbalu' nu l-a prins,
Venit bou, a plecat vitã,
În Arabia Sauditã...
Mircea Lucescu: "Ce sã caut eu acasã?"
Sã le tragi pe rând la sorți,
Veșnic alungat, pribeag, ,
Cu un palmares beteag...
Petre Grigoraș: "Sunt oameni bolnavi cei care spun cã am fost blat cu Dinamo."
Meditez asupra clipei
Când ți-ai dat arama toatã,
Fața de prostituatã...
kornel dinu: "Pedrazzini seamãnã cu Mussolini în ultimele sale zile."
Cum are domn' procuror?
Fãcând glume la șuetã,
Te simți fix ca în anchetã...
Gigi Nețoiu: "Badea lucreazã numai pe sub masã."
Stã cu mâna-n pantalon,
Chiar și când mãnâncã acasã
Þine mâinile sub masã...
Gigi Nețoiu: "E rușinos cã Dinamo se chinuie de zece ani sã intre în Liga Campionilor."
Ați stârni un interes,
Cu un anunț publicat:
Dinamu' s-a desființat!
Vasile Turcu: "Are Martiș ãsta o școalã în el..."
Cã fluierașul Martiș,
E bãiat conștiincios
Dacã-i dați un os de ros...
Vasile Turcu: "Copos mi-a zis sã vin la rapid!"
A strãbunilor chemare,
Turcu simțea abitir
Dragostea de coviltir.
George Copos: "Turcu e nebun!"
Îl faci prin ziare nebun,
Vasilicã ți-a tras țeapã,
Îi place mai mult în groapã...
GSP: "Giuleștenii fac haz de necaz, într-un moment în care conducerea sperã sã vândã câțiva dintre ei ca sã facã rost de bani: "Poate ne duc în târg la Vitan, ne aliniazã pe toți și apar președinți care fac oferte"."
Dar când veți fi scoși la târg
ªi-o intra Gigi în voi,
Vã cumpãrã ca pe oi.
Pro Sport: "Taher începe sã ia mãsuri: Îl va demite pe Zotta. Grigore Sichitiu a fost deja mazilit."
Cã pe Zotta-l doare tare,
Îl ia pe fãraș Taher
ªi-i grea viața de șomer...
Pro Sport: "Arbitrul Bocãnealã agresat la finalul partidei Cetate Suceava-Ceahlãul."
Þine bine la pocnealã,
Are pielea groasã
Nicidecum nu-i pasã...
Marius ªumudicã: "Trebuie sã-ți faci datoria, dupã aia îți iei șpaga."
ªi lasã naibii și șpaga,
Cã-n Divizia B e greu,
Primești șpagã un pateu...
Sport.Ro: "Scandal cu pipi la Progresul! Control antidoping înainte de meci!"
Credeam cã Gigi e de vinã,
Pe undeva, printr-un ungher,
Sporește recolta de zer...
Dan Alexa: "În viața mea nu am fost fair-play. Îmi pare rãu cã nu am dat gol la acea fazã."
ªi ești bâtã, prostovan,
Dobitoc și nãtãrãu,
Toatã viața îți pare rãu...
Popa de la Iași: "Sincer, mie nu-mi place sã mã duc la Vaslui. Pãi, la ultimul meci au venit cu un tablou de-al meu și scria "Popa prostu"."
În tabloul nostru,
Sã-l punem pe perete
Priponit c-un știulete...
GSP: "La fel ca Beckham, Mutu și-a tatuat pânã la jumãtate brațul drept."
Mutulicã e doar jalnic,
O tot ține gaia-mațu
Mâzgãlindu-și antebrațu'...
Mutu: "Anul trecut mã trezeam, intram în baie și dãdeam gol. Mergeam pe teren și dãdeam gol. Coboram din mașinã și gol."
Îți intrai bine în rol,
ªi în baie și-n mașinã
Ai un creier de gãinã...
Mutu: "Anul acesta am avut douã luni extrem de dificile, marcate de accidentãri, și mãrturisesc cã într-o vreme chiar m-am gândit sã merg la un exorcist."
Zac în tine cã-s drogați,
N-au sãrmanii nicio vinã
Cã tu consumi cocainã...
GSP: "Horoscop Sportiv Zilnic:"
Gigi e berbec, firește,
Nașu' este scorpion,
Borcea-i caprã – capricorn.
Lupescu e vãrsãtor,
Miticã - sãgetãtor,
Fotbaliștii se dau lei
Dar în teren fac pe ei...
Sport.Ro: "Ce alegi între o femeie și un meci bun?"
Aș alege cu plãcere,
Cu motiv și cu temei,
Un meci bun între femei...
GSP: "Francesca Piccinini, galerie foto HOT calendar NUD sexy-voleibalista toscanã din categoria "sunt sportivã, mã dezbrac.""
A luat-o pe ulei,
Acum joacã teleleu
Cu țâțele la fileu...
Oana Zãvoranu: "Anul viitor voi deveni mãmicã. Mi-au spus mie ghicitoarele."
I-au ghicit și în burticã,
În ghioc și sub buric,
Cã în cap n-avea nimic...
GSP: "Ea e! Andreea Mantea are celmai sexy posterior, confirmã un sondaj."
Sondându-și posterioru',
Celelalte mor de pizmã
Vor acum și ele o clizmã...
GSP: "Vikki Blows are un nume predestinat pentru ceea ce face. Nu are nici cea mai micã problemã sã se dezbrace în fața aparatului foto. La cincisprezece ani și-a descoperit adevãrata chemare: fata de la pagina cinci! ªi-a concentrat toate forțele cãtre acest țel și a reușit!"
ªi cu scopul realizat,
Viitoru-și ține-n mânã
Precum Gigi de la stânã...
Maria Andrieș: "Jucãria unui om bogat."
Doar de jucãrii aparte,
De modele, de stiliste,
Sau când vor,de jurnaliste...
Maria Andrieș: "Mult mai numeroși decât ultrașii din Ghencea, suporterii câinilor și-au etalat nestingheriți coregrafia în tribune."
Când și-au scos coregrafia,
A cãzut pe jos, grãmadã,
Mirosind câinii sub coadã...
Sport.Ro: "O dinamovistã aratã cât de tare se poate arunca o brichetã în ªtefan cel Mare."
În ce stil a aruncat:
Stilul smuls sau fix din coate,
Stând pe burtã sau pe spate?
Lupescu: "Important este cã Dinamo a rãmas lider."
Vã dați toți acum dulãi,
Lingeți blide, oale sparte,
Aveți corpodenii-n spate...
Prognoza Meteo: "Varã în luna Noiembrie: Temperaturi de 28 de grade Celsius!"
Noi ne tot continuãm șueta,
Dar într-o zi, neanunțatã,
Va fi scoasã nota de platã...
Cristian Ionuț
(LDS)
