FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

De la lume adunate și-n catrene prelucrate. (8)

fcsteaua.ro02.11.2008 11:40

GSP: "Cei din Ghencea bãnuiesc cã trofeul primit de Steaua în Iunie 2006 cu ocazia câștigãrii Titlului cu numãrul douãzeci și trei, s-ar afla în posesia fostului manager general al clubului, Mihai Stoica. Mai mult, unii dintre foștii colaboratori ai lui Mihai Stoica în Ghencea au povestit cã fostul manager ar ține trofeul respectiv chiar pe noptiera din dormitorul sãu."

 

Când vrei sã dai apã morii

Întrebi "colaboratorii",

Când vrei cu noroi sã-mproști,

Mai întrebi și pe alți "foști"...

 

Marius Lãcãtuș: "Când am zis cã m-a lucrat și m-a vânat un fost stelist, era vorba de Meme Stoica.El critica mereu echipa fãcutã de mine și vorbea de realizãrile lui."

 

Cãutând justificãri

ªi scuze pentru ratãri,

Lãcã de Meme se plânge,

Eu i-aș spune: "LAS-O 'N SÂNGE!"

 

Gabi Balint: "Generația noastrã a adus suporteri pentru Steaua, din pãcate acum cineva îi îndepãrteazã."

 

Fanii îi îndepãrteazã

Voievodul – Cãcãreazã,

Ce în jur își tot atrage

Numai slugile miloage...

 

Gigi Becali: "Nici un jucãtor nu mai are voie sã vorbeascã la telefon cu Meme! Am fost la restaurantul clubului și când am vãzut pe perete o pozã de grup în care apãrea și el, am înfipt o furculițã în locu' unde era capu' lu' Meme."

 

Mâncând rahat cu lingurița,

Nu-ți trebuia și furculița,

Nici cuțit, nici farfurie,

Nici creier în scãfârlie...

 

Gigi Becali: "Galeria Stelei e formatã din vagabonți și golani, care se vor linge pe bot de bilete, de tot. Dacã mã înjurã asta se întâmplã cu golanii."

 

Oamenii când te înjurã

O fac cu scârbã și urã,

Nu se pot linge pe bot,

Vor doar sã te vadã mort...

 

Gigi Becali: "Al naibii Argãsealã, avea planu' ãsta de a atrage liceeni la stadion și nu îmi zicea nimic. Bravo lui Argãsealã!"

 

Bravo Argãsealã!

Fãrã obosealã,

Mereu inimos,

Pupi ciobanu-n dos...

 

Pro Sport: "Becali și Pițurcã, doar amici."

 

Oameni mici,

Doar amici,

N-au cum sã cadã,

Pãmântu-i rabdã...

 

Pro Sport: "Becali, cel mai "filantrop" român! ªi-a împrumutat amicii cu șaizeci de milioane de euro."

 

Creditor și filantrop,

Creier de pitecantrop,

Cam diliu și zgubilitic,

Cel mai bogat mioritic...

 

Gigi Becali: "Dacã echipa nu merge, îl dau afarã pe Dorinel și îi dau douã sute de mii."

 

Douã sute de miare

ªi l-ai trimis la plimbare,

Þie poate sã-ți ajungã

Treizeci de arginți în pungã...

 

Gigi Becali: "Jucãtorii Stelei sunt milionari."

 

Plini de bani, milionari,

În teren bieți boschetari,

Conturi bine furajate,

În rest mâțe leșinate...

 

Gigi Becali: "Becali se bagã la echipã? Paszkany îi scrie antrenorului echipa pe hârtie."

 

Simte mare bucurie

Scriind nume pe hârtie,

Cu gesturi tandre, lascive,

Face plãcuțe bilingve...

 

Gigi Becali: "Oli e fratele meu. Sare și în fața avionului pentru mine!"

 

Oli e bãiat de zahãr,

Sare și-n foc pentru mahãr,

Vrea sã-și demonstreze vița,

Samurai de Dâmbovița...

 

Olãroiu: "Eu îl pãcãleam pe Gigi, mie nu îmi impunea jucãtori."

 

Jurã pe ce ai mai sfânt,

Sã te credem pe cuvânt,

Gigi mai mereu îndrugã

Cã-i e dor de-așa o slugã...

 

Olãroiu: "Când am ajuns la stadion am rãmas surprins cã Steaua nu avea niciun atacant în primul unsprezece."

 

Mai mereu mirat, surprins,

Cã fotbalu' nu l-a prins,

Venit bou, a plecat vitã,

În Arabia Sauditã...

 

Mircea Lucescu: "Ce sã caut eu acasã?"

 

Doar potcoave de cai morți,

Sã le tragi pe rând la sorți,

Veșnic alungat, pribeag, ,

Cu un palmares beteag...

 

Petre Grigoraș: "Sunt oameni bolnavi cei care spun cã am fost blat cu Dinamo."

 

Fiind în sezonul gripei,

Meditez asupra clipei

Când ți-ai dat arama toatã,

Fața de prostituatã...

 

kornel dinu: "Pedrazzini seamãnã cu Mussolini în ultimele sale zile."

 

Cum o fi sã ai umor,

Cum are domn' procuror?

Fãcând glume la șuetã,

Te simți fix ca în anchetã...

 

Gigi Nețoiu: "Badea lucreazã numai pe sub masã."

 

Badea e tip de salon,

Stã cu mâna-n pantalon,

Chiar și când mãnâncã acasã

Þine mâinile sub masã...

 

Gigi Nețoiu: "E rușinos cã Dinamo se chinuie de zece ani sã intre în Liga Campionilor."

 

Eu i-aș spune fapt divers,

Ați stârni un interes,

Cu un anunț publicat:

Dinamu' s-a desființat!

 

Vasile Turcu: "Are Martiș ãsta o școalã în el..."

 

Mergeți blat, târâș-grãpiș,

Cã fluierașul Martiș,

E bãiat conștiincios

Dacã-i dați un os de ros...

 

Vasile Turcu: "Copos mi-a zis sã vin la rapid!"

 

Copos hãulea în zare,

A strãbunilor chemare,

Turcu simțea abitir

Dragostea de coviltir.

 

George Copos: "Turcu e nebun!"

 

Plin de urã și chiaun,

Îl faci prin ziare nebun,

Vasilicã ți-a tras țeapã,

Îi place mai mult în groapã...

 

GSP: "Giuleștenii fac haz de necaz, într-un moment în care conducerea sperã sã vândã câțiva dintre ei ca sã facã rost de bani: "Poate ne duc în târg la Vitan, ne aliniazã pe toți și apar președinți care fac oferte"."

 

Faceți voi mișto cu sârg,

Dar când veți fi scoși la târg

ªi-o intra Gigi în voi,

Vã cumpãrã ca pe oi.

 

Pro Sport: "Taher începe sã ia mãsuri: Îl va demite pe Zotta. Grigore Sichitiu a fost deja mazilit."

 

Bea Grigore agheasmã mare,

Cã pe Zotta-l doare tare,

Îl ia pe fãraș Taher

ªi-i grea viața de șomer...

 

Pro Sport: "Arbitrul Bocãnealã agresat la finalul partidei Cetate Suceava-Ceahlãul."

 

Fluierașul Bocãnealã

Þine bine la pocnealã,

Are pielea groasã

Nicidecum nu-i pasã...

 

Marius ªumudicã: "Trebuie sã-ți faci datoria, dupã aia îți iei șpaga."

 

ªumudicã,lasã șaga,

ªi lasã naibii și șpaga,

Cã-n Divizia B e greu,

Primești șpagã un pateu...

 

Sport.Ro: "Scandal cu pipi la Progresul! Control antidoping înainte de meci!"

 

Vãzând scandaluri cu urinã,

Credeam cã Gigi e de vinã,

Pe undeva, printr-un ungher,

Sporește recolta de zer...

 

Dan Alexa: "În viața mea nu am fost fair-play. Îmi pare rãu cã nu am dat gol la acea fazã."

 

Când te cheamã Alexa Dan,

ªi ești bâtã, prostovan,

Dobitoc și nãtãrãu,

Toatã viața îți pare rãu...

 

Popa de la Iași: "Sincer, mie nu-mi place sã mã duc la Vaslui. Pãi, la ultimul meci au venit cu un tablou de-al meu și scria "Popa prostu"."

 

Uite Popa - Prostu,

În tabloul nostru,

Sã-l punem pe perete

Priponit c-un știulete...

 

GSP: "La fel ca Beckham, Mutu și-a tatuat pânã la jumãtate brațul drept."

 

Imitându-l pe britanic,

Mutulicã e doar jalnic,

O tot ține gaia-mațu

Mâzgãlindu-și antebrațu'...

 

Mutu: "Anul trecut mã trezeam, intram în baie și dãdeam gol. Mergeam pe teren și dãdeam gol. Coboram din mașinã și gol."

 

ªi pozat în fundu' gol,

Îți intrai bine în rol,

ªi în baie și-n mașinã

Ai un creier de gãinã...

 

Mutu: "Anul acesta am avut douã luni extrem de dificile, marcate de accidentãri, și mãrturisesc cã într-o vreme chiar m-am gândit sã merg la un exorcist."

 

Diavolii împielițați

Zac în tine cã-s drogați,

N-au sãrmanii nicio vinã

Cã tu consumi cocainã...

 

GSP: "Horoscop Sportiv Zilnic:"

 

Prunea este nãscut pește,

Gigi e berbec, firește,

Nașu' este scorpion,

Borcea-i caprã – capricorn.

 

Lupescu e vãrsãtor,

Miticã - sãgetãtor,

Fotbaliștii se dau lei

Dar în teren fac pe ei...

 

Sport.Ro: "Ce alegi între o femeie și un meci bun?"

 

Între un meci și-o muiere

Aș alege cu plãcere,

Cu motiv și cu temei,

Un meci bun între femei...

 

GSP: "Francesca Piccinini, galerie foto HOT calendar NUD sexy-voleibalista toscanã din categoria "sunt sportivã, mã dezbrac.""

 

Jucând mult prea mult volei,

A luat-o pe ulei,

Acum joacã teleleu

Cu țâțele la fileu...

 

Oana Zãvoranu: "Anul viitor voi deveni mãmicã. Mi-au spus mie ghicitoarele."

 

Ca viitoare mãmicã,

I-au ghicit și în burticã,

În ghioc și sub buric,

Cã în cap n-avea nimic...

 

GSP: "Ea e! Andreea Mantea are celmai sexy posterior, confirmã un sondaj."

 

Ea e! A convins poporu',

Sondându-și posterioru',

Celelalte mor de pizmã

Vor acum și ele o clizmã...

 

GSP: "Vikki Blows are un nume predestinat pentru ceea ce face. Nu are nici cea mai micã problemã sã se dezbrace în fața aparatului foto. La cincisprezece ani și-a descoperit adevãrata chemare: fata de la pagina cinci! ªi-a concentrat toate forțele cãtre acest țel și a reușit!"

 

Cu nume predestinat,

ªi cu scopul realizat,

Viitoru-și ține-n mânã

Precum Gigi de la stânã...

 

Maria Andrieș: "Jucãria unui om bogat."

 

Oamenii bogați au parte

Doar de jucãrii aparte,

De modele, de stiliste,

Sau când vor,de jurnaliste...

 

Maria Andrieș: "Mult mai numeroși decât ultrașii din Ghencea, suporterii câinilor și-au etalat nestingheriți coregrafia în tribune."

 

Au dat-o gata pe Maria

Când și-au scos coregrafia,

A cãzut pe jos, grãmadã,

Mirosind câinii sub coadã...

 

Sport.Ro: "O dinamovistã aratã cât de tare se poate arunca o brichetã în ªtefan cel Mare."

 

Nu ne-a fost specificat

În ce stil a aruncat:

Stilul smuls sau fix din coate,

Stând pe burtã sau pe spate?

 

Lupescu: "Important este cã Dinamo a rãmas lider."

 

Lideri sunt cãțeii tãi,

Vã dați toți acum dulãi,

Lingeți blide, oale sparte,

Aveți corpodenii-n spate...

 

Prognoza Meteo: "Varã în luna Noiembrie: Temperaturi de 28 de grade Celsius!"

 

Se duce dracului planeta,

Noi ne tot continuãm șueta,

Dar într-o zi, neanunțatã,

Va fi scoasã nota de platã...

 

 

Cristian Ionuț

(LDS)

Bodanel02.11.2008 11:44

Felicitari si multumiri. Chiar aveam nevoie dupa meciul de aseara.

S.S.Lazio02.11.2008 11:53

Sport.Ro: "Ce alegi între o femeie și un meci bun?"

 

Între un meci și-o muiere

Aș alege cu plãcere,

Cu motiv și cu temei,

Un meci bun între femei...

 

Omule,esti genial ! :) tine-o tot asa,felicitari ..mai ai un sustinator pt a scrie o carte !

4_ever_steaua02.11.2008 14:42

este extraordinar ce iti iese din minte..felicitari...

 

kornel dinu: "Pedrazzini seamãnã cu Mussolini în ultimele sale zile."

 

 

Cum o fi sã ai umor,

Cum are domn' procuror?

Fãcând glume la șuetã,

Te simți fix ca în anchetã

 

 

 

la asta am ras cu lacrimi si tot nu pot sa ma abtin..mereu cand o citesc rad :thumbup:

steaua-no102.11.2008 15:00

"Marius ªumudicã: "Trebuie sã-ți faci datoria, dupã aia îți iei șpaga."

 

ªumudicã,lasã șaga,

ªi lasã naibii și șpaga,

Cã-n Divizia B e greu,

Primești șpagã un pateu..."

 

 

 

prea tare asta :)))

AsSaSiN02.11.2008 19:13

Juan Carlos Toja : "Am facut greseli si am platit"

 

Daca tu te dai baiat

Si te simti cu adevarat

Iti iei geanta si-ai plecat

Ca ne-ai cam stresat.

1uLy4Nn02.11.2008 20:06

ca de fiecare data..la inaltime...keep on it :gathering:

il_scorpio02.11.2008 20:15

Au dat-o gata pe Maria

Când și-au scos coregrafia,

A cãzut pe jos, grãmadã,

Mirosind câinii sub coadã...

=)))

Genial ca de obicei!

w3bmaster02.11.2008 20:39

Respect omule keap going da poa ma ajuti si pe mine cu pmu ala care tilam dat de mult :)

 

 

Tupac Amaru03.11.2008 08:35

Felicitari!

Mi se pare mie sau sunt din ce in ce mai bune?

Shabalala04.11.2008 09:43

Ti se pare tie.

seven705.11.2008 18:55

Gabi Balint: "Generația noastrã a adus suporteri pentru Steaua, din pãcate acum cineva îi îndepãrteazã."

 

 

" Fanii îi îndepãrteazã

Voievodul – Cãcãreazã,

Ce în jur își tot atrage

Numai slugile miloage..."

 

O afirmatie venita de la un stelist adevarat. Pacat ca multi "posibili" stelisti sunt indepartati de Becali. Din cei ramasi sunt ingrijorator de multi de partea lui Becali .

Respect domnule Balint si de asemenea LDS pentru crearea acestor catrene foarte amuzante.