FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

De la lume adunate și-n catrene prelucrate. (7)

fcsteaua.ro25.10.2008 12:05

Fanatik: MÃCEL! "Câțiva suporteri steliști, cu vârste cuprinse între optsprezece și douãzeci de ani, au fost pur și simplu desfigurați de poliția comunitarã din Galați: "I-au întins cu fața-n jos, i-au cãlcat în picioare, le-au dat cu spray direct în gurã!""

 

E plinã țara peste poate

De rapandule cagulate,

Ei cetãțeanu' protejeazã

Când schingiuesc și când gazeazã...

 

Fãnuș Neagu: "Mi-e teamã sã vorbesc despre cariera de antrenor a lui Lãcãtuș. Sã nu m-audã vreun zeu pãgân și sã-i punã piedicã! Îi urez sã califice Steaua, deși parcã e imposibil dupã meciul ãla tâmpit cu Bayern."

 

Cunoaștem zeul pãgân,

E ciobanul aromân,

Ce e clar și ce e sigur:

Marius se-mpiedicã singur...

 

Fãnuș Neagu: "ªi la vârsta mea am voie sã înjur doar când vãd ceva mizerabil, cum s-a întâmplat în repriza a doua cu Franța. La 2 – 0, eram sigur cã vom fi nefericiți! Îmi pare rãu cã trebuie sã-i dau dreptate acestui mare spirit numit Titu Maiorescu: "Celula valahã nu rezistã!" Românului îi e fricã de bine!"

 

ADN-ul mioritic

A fost și va fi rahitic,

Mereu gãunos și sec,

Predispus doar la eșec...

 

Fãnuș Neagu: "Trei oameni respect pentru ce fac în fotbal: Paszkany, Gigi Becali și Porumboiu. Sã ne scuturãm de petalele negre și sã vedem cã ei bagã bani și-și trãiesc viața lângã echipã."

 

Lãudați de învãțați,

Tot felul de scelerați,

Sunt stãpânii acestei lumi,

Distrug țãri și națiuni...

 

Fãnuș Neagu: "Pițurcã n-a fost botezat cu toatã apa."

 

Nebotezat cu toatã apa

Piți a tras multora clapa,

Cu fotbalu' nu-și prea dã seama,

Dar dã prin cazinouri iama...

 

Fãnuș Neagu: "Pe dinu l-am cunoscut sub o boltã de vițã."

 

ªi Eva l-a cunoscut

Pe șarpele prefãcut,

L-a plãcut și i-a zâmbit,

Drept rãsplatã, a murit...

 

Fãnuș Neagu: "Rapidul de azi aratã ca un marfar plin de grohotiș. Nu oprește nici în gãrile mari, nici în gãrile mici.Se duce direct în prãpastie."

 

Ducã-se învârtindu-se,

În veci prãpãdindu-se,

Pe pustii, în negrul hãu,

Prost e cui i-o pãrea rãu...

 

Fãnuș Neagu: "Bãieții din galeria rapidului de azi care susțin sus și tare cã "galeria lu' rapid n-a fost membrã de partid" nu știu ce vorbesc. Vreți adevãrul? Stați cuminți, copii cu chica lungã, și nu vã mai dați porumbei crescuți în turn de catredalã, pentru cã atât eu, cât și pãrinții voștri, am fost guguștiuci pe aceeași cracã de salcâm. Vã asigur cã nimeni, sau aproape nimeni din cartierul ãla de lângã șinã n-a avut stofã de martir anticomunist."

 

Guguștiucii dizidenți

Sunt gureși și flatulenți,

Stau în stol ciotcã pe șinã

În aere de bãșinã...

 

Fãnuș Neagu: "Goian sã se cațere pe scara de mãtase la o iubitã."

 

Julietele moderne

Sunt sofisticate, nene,

Nu mai țin la sentiment,

Vor extras de cont curent...

 

Dumitru Dragomir: "Trecutul Stelei e formidabil, dar prezentul e modest!"

 

Trecut formidabil,

Un prezent gonflabil,

Ce va fi în rest?

Viitor funest...

 

Gigi Becali: "Eu aleg antrenorul! Becali face alegerea!Becali alege tot timpul! ªi nevasta am ales-o tot eu! Aleg tot, aleg ce-mi place!"

 

Gigi e bãiat vivace

ªi alege tot ce-i place,

În toate singur se-ndrumã,

Lumea pentru el i-o turmã...

 

Gigi Becali: "Bã Dorinele, poți sã devii erou național!"

 

Mare erou național,

Sau pacient la spital,

Când faci treabã cu nebunu'

ªansele-s de doi la unu...

 

Gigi Becali: "Mã voi implica la echipã! Voi ghidona activitatea lui Dorinel!"

 

Abia proaspãt instalat,

L-a luat la ghidonat,

Gustã amarul supliciu,

Viața durã de ospiciu...

 

L'Equipe: "Chiar și la 3-4, echipa lui Puel era gata sã încaseze încã un gol, însã Dumnezeu știe cã Steaua este o echipã limitatã."

 

ªi Domnu' s-a sãturat

De vedete – surogat,

Penibile miorițe,

Pline de tupeu și fițe.

 

Sorin Ghionea: "Într-o proporție micã au și fanii dreptate sã fie supãrați."

 

Au dreptate o lingurițã,

Sau mai multã, o cãpițã?

Chiar de au sau n-au dreptate

Vouã vi se rupe-n... coate.

 

GSP: "Dayro Moreno danseazã la antrenamentele Stelei."

 

Ai necazuri și suspine?

Mergi la "Dansez pentru tine",

Cã-n rest tremuri în chiloți,

Nici cu mingea nu prea poți...

 

Gigi Becali: "Eu l-am dus pe Oli în Ligã! Am apelat și la valize, și la genți, i-am fãcut și echipa!"

 

Pãstorind pe Oli-n Ligã,

Doar un lucru mã intrigã:

Oare cum de mama naibii,

Nu te-au transferat arabii?

 

Gigi Becali: "Situația nu e roz, dar se apropie de roz."

 

Când ai în creieri moloz

ªi rahatul îl vezi roz,

Îl halești tot, dintr-o datã,

ªi spui cã e ciocolatã...

 

Gigi Becali: "Mamã, ce l-aș bate pe Aulas ãsta, e prea tare în gurã!"

 

O sã mai aștepți o turã

Sã-l poți bate peste gurã,

Ca sã ajungi ca Aulas

ªterge-ți cașul de la nas!

 

Gigi Becali: "I-am spus lui Zapata: Bãi bãiatule, așa cum îți iei primã, tot așa la iarnã nu vei mai fi titular."

 

Îngroapã-l și pe Zapata,

Sapã-i groapa cu lopata,

Trimete-l la Steaua Doi,

Fã din fotbaliști doar oi...

 

Gigi Becali: "Mã bucur cã CFR a luat bãtaie. Asta vreau eu, sã moarã și capra vecinului!"

 

Bucuros de capre moarte,

Gãurit în fund și-n coate,

Nu mai intru în detalii

Vã spun doar atât: BECALI!

 

Radu Banciu: "M-am bucurat pentru ce a pãțit Steaua."

 

Urât ca o cucuvea,

Chitros precum piaza rea,

Banciu doar atâta poate:

Buhãie în miez de noapte.

 

Nașu': "Decizia cu privire la "cazul Mutu" poate fi întoarsã, iar noi am fãcut demersuri de acum un an. Îl susținem pânã la capãt pe Adrian."

 

Chiar și cu mortu' în casã,

Chiar și cu coca pe masã,

Nașu te poate seduce,

O tot scaldã-n apã dulce...

 

PorumBoyu: "Penescu a zis cã Sorin Corpodean ar trebui sã fie șef la arbitri,dar mai bine sã fie șef la penitenciar,dar îmbrãcat în zeghe."

 

Nu s-a construit pârnaie

Pentru o astfel de zoaie,

Nici țambaluri, nici cãtușe,

Pentru astfel de cãpușe...

 

Lupescu: "Mafia pariurilor ne-a luat cinci milioane de euro!"

 

V-au ciordit mulți firfirei?

Tu câți ai pãpat din ei?

Cu ce case de pariuri

Mai ai acum partipriuri?

 

GSP: "Iencsi executat silit! ANAF a emis titlu executoriu pe numele fostului cãpitan al rapidului pentru cã acesta nu și-ar fi plãtit dãrile cãtre stat aferente salariilor primite în anul 2001 de la clubul rapid."

 

Mic la stat fãcu' un blat

ªi bugetu' a driblat,

Copos l-a fãcut artist,

Porumbel evazionist...

 

Pro Sport: "S-a accidentat Pittbul."

 

Un pittbul accidentat

E ca un caniș castrat,

N-are vânã în picioare,

Latrã dupã zburãtoare...

 

Gigi Becali: "L-am bãgat pe Taher cal troian în Giulești."

 

Priponind calu' troian

Chiar sub podu' ghiuleștean,

Vor fi foatre încântați

Corsicanii înfometați.

 

Fathi Taher: "Nu mai dau bani la rapid pânã nu clarific lucrurile cu George Copos."

 

Iordanianu' nu-i prost,

Nu dã banu' fãrã rost,

Nu vrea sã bage lovele

Într-un cuib de "rândunele"...

 

George Copos: "Taher sã vândã rapidul oricui, eu oricum m-am retras."

 

Fraților, sã facem chetã,

Sã o punem de-o șuetã,

Sã mutãm pe Steaua Doi

Chiar acasã la garoi...

 

Marian Tancu: "Sunt patronul Timișoarei, liderul campionatului."

 

Întâiul între patroni,

Primul între magraoni,

Chiar și din ochi cântãrit

Bați qintalu', negreșit!

 

Gigi Becali: "Steaua este ca un bãrbat puternic chelios. Este urât rãu. Asta m-am rugat la Dumnezeu, sã nu cumva sã îmi cadã pãrul din cap. Ce urât e omul fãrã pãr!"

 

Ai sã ajungi chelios

Ca un berbec melinos,

Ras pânã la pielea goalã,

Uns cu catran și cu smoalã.

 

Fãrã pãr, doar cu chelia,

Þi-ai rãcori scãfârlia,

N-ai mai fi un scelerat

Cu capul înfierbântat.

 

Gigi Becali: "Dacã îl vezi pe Bãsescu când era marinar, spui cã era frumos. Acum n-ai vãzut ce urât e?"

 

Era chipeș și frumos

Mândru ca un chiparos,

Acum, când e chior și chel,

Moare Udrea dupã el...

 

Gigi Becali: "Mi-a intrat dracu' pe blog!"

 

Þi-a intrat un drac pe blog,

Unu' mic, hâd și olog,

Sau poate, fereascã sfântu',

Sã fi fost de fapt chiar Vântu...

 

Pro Sport: "Ce-ar putea sã facã Becali într-un Maybach Landaulet?"

 

Pus în Maybach Landaulet

ªi-ar numãra ouãle,

ªi ne-ar face nouã-n ciudã

Bând mult zer și mâncând urdã...

 

Sport.Ro: "Il Luce, pe fãraș la ªahtior! Care crezi cã va fi urmãtoarea destinație?"

 

Prevãd pentru început

O reclamã la iaurt,

Apoi în chiloți pozat,

Reclamã anti-fumat...

 

Sport.Ro: "Mutu, cuplat pe nedrept cu bomba sexy Martina Stella."

 

Cuplat pânã peste poate

Doar cu boambe crãcãnate,

Bietul Mutu a constatat,

Cã-i grea viața de bãrbat...

 

Maria Andrieș: "Vi se mai rupe, bãieți? Ceva s-a zdruncinat în ei. Unde e acel Gigi Becali care rãcnea voios: "Mi se rupe p... de DNA!" Unde a dispãrut siguranța aceea?"

 

Bãieților li se rupe

Cã Maria o sã-i pupe,

Bãgând în text artificii,

Reproducându-l pe Gigi...

 

Sport.Ro: "Cea mai BUNÃ patinatoare din lume... goalã!"

 

Tot alunecând pe gheațã

V-a bãgat hormonii-n ceațã,

Acum trebuie neapãrat

Sã v-alunece și-n pat...

 

Sport.Ro: "Jucãtor din Brazilia suspendat opt etape pentru scene GAY pe teren."

 

Rednic și domn' procuror,

Mai transferã un jucãtor,

Un brazilian, un gay,

Un dulãu printre cãței...

 

Ion Voinescu: "Becali nu se pricepe la fotbal, nu are cum sã ajute echipa, și cine-l lasã sã vorbeascã nu are personalitate!"

 

În zadar tu strigi, bãtrâne,

Ciobanul-cioban rãmâne,

Soarta Stelei o are-n mânã

Bravos, nație românã!

 

 

Cristian Ionuț

(LDS)

AsSaSiN25.10.2008 12:47

Mi-a placut in special aia cu marian tancu=)))

Astristul25.10.2008 12:49

Azi se pare ca a fost ziua "Fanus Neagu". Era in forma de ti-a dat atat "material". :laugh:

 

PS: O flegma pentru Banciu. Bagator de seama care n-a facut nimic in toata viata lui dar jigneste Steaua si de cate ori apare un necaz la noi, e zi de sarbatoare pentru el!

 

forzateaua

radooku_steaua25.10.2008 13:05

LDS nu ti se pare ca exagerezi cu catrenele astea? Mie unul nu imi face placere sa vad atatea declaratii de-ale lui Fanus Neagu pe site-ul suporterilor stelisti, nu vreau sa vad tampeniile spuse de Gigi (de care si asa sunt satul) si as vrea sa aflu lucruri despre echipa, povesti despre stelism. Plus de asta nu inteleg de ce mereu ironizezi jucatori, asa cum ai facut in cazul lui Dayro Moreno si de multe ori am observat ca in catrenele tale jignesti foarte multa lume. Apreciez umorul fin, ironiile subtile , dar cateodata iti bati joc de persoane care merita mai mult.

In rest mult respect pentru truda.

armanovici25.10.2008 14:22

@radooku

 

In loc sa apreciezi un material de calitate superioara tu te bagi ca ciobanu in bibelouri.

 

Catrenele sunt foarte frumoase, au farmecul lor, fiecare din redactorii acestui site scriu ce doresc ei, e pozitia lor si nu a intregii redactii fcsteaua.ro

 

Inteleg ca ai vrea mai multe stiri despre echipa, inteleg ca esti nemultumit vizavi de siteul nostru si nr redus de articole care apar

 

1.Clubul Steaua e transparent in relatia cu suporterii precum e petrolul nerafinat in relatia cu patriciu.

 

2.La fcsteua.ro activitatea redactorilor este exclusiv voluntara...ai avea timp si bani sa mergi zilnic la antrenamente sa ne transmiti cate ceva?

 

3.Ai libertatea de a alege...succes si putere de discernamant!

LDS25.10.2008 14:29
LDS nu ti se pare ca exagerezi cu catrenele astea?

 

Catrenele sunt mijloacele specifice de exprimare ale acestei rubrici.

 

mie unul nu imi face placere sa vad atatea declaratii de-ale lui Fanus Neagu pe site-ul suporterilor stelisti

 

Chiar dacã nu e stelist, pe Fãnuș nu te poți supãra prea tare fie și numai pentru faptul cã a ajuns la vârsta senectuții, iar odatã ce oamenii ca el vor dispãrea, țãrișoara noastrã va fi cu mult mai sãracã.

 

nu vreau sa vad tampeniile spuse de Gigi (de care si asa sunt satul)

 

O tâmpenie spusã de Gigi poate creiona obictivul Stelei pe urmãtorul an. Ce spune Gigi e cu mult mai important decât ce-ar putea spune un antrenor, jucãtor, suporter, ziarist sau intelectual. Din pãcate.

 

as vrea sa aflu lucruri despre echipa, povesti despre stelism.

 

Aceastã rubricã se cheamã "Tableta de haz sau de necaz". Nu cred cã poveștile despre stelism sau informațiile din sânul echipei și-ar gãsi locul în cadrul unei astfel de rubrici. Pe de altã parte aceastã rubricã nu stã în calea niciunei alteia din cadrul acestui sit, nu am științã de vreun alt redactor care nu și-ar fi putut publica articolul din cauza acestei rubrici. Din câte țin minte, chiar și tu ai publicat articole aici pe sit, nu vãd ce te oprește sã nu mai revii cu unul în care sã abordezi orice temã dorești.

 

Plus de asta nu inteleg de ce mereu ironizezi jucatori, asa cum ai facut in cazul lui Dayro Moreno si de multe ori am observat ca in catrenele tale jignesti foarte multa lume. Apreciez umorul fin, ironiile subtile , dar cateodata iti bati joc de persoane care merita mai mult.

 

Având în vedere prestațiile oferite în ultima perioadã de cãtre acești indivizi, care într-un mod cu totul și cu totul accidental au ajuns sã poarte tricoul Stelei, n-aș spune cã aceste ironii nu sunt meritate. Le spun ironii, nu jigniri, deoarece dupã cum vezi nu folosesc cuvinte obscene la adresa niciunui personaj luat în colimator, nu fac trimiteri la familii, origini mai mult sau mai puțin etnice, decât poate uneori, pentru a mai da un gust mai iute, mai piperat. Crede-mã pe cuvânt, dacã aș dori sã jignesc și nu sã ironizez, aș putea-o face într-un mod cu mult mai dur, dar mã auto-cenzurez tocmai din respect pentru cititori.

 

In rest mult respect pentru truda.

 

Îți mulțumesc și chiar mã bucur atunci când citesc mesaje ce îmi apreciazã efortul, la fel de mult ca și în cazul acelora în care sunt criticat constructiv.

vlad7525.10.2008 15:10

Mi-a luat-o Astristul inainte,dar ideea este aceasi...

@LDS,

Cand ai material de calitate,catrenele sunt si mai bune. E ca un sprit buna.Degeaba bagi tu un Perrier ,daca nu-i si vinul bun.Saptamana asta Fanus Neagu merita un premiu alaturi de tine .

La mai multe catrene bune si saptamana viitoare!

clausblaus25.10.2008 15:35

Meriti toate aprecierile noastre.Tot respectul pentru munca depusa!

Tupac Amaru25.10.2008 15:53

Ca de obicei, excelent!

Sper ca nu va fi, asa cum spuneai, printre ultimele.

Scrie in continuare: avem nevoie de buna dispozitie, ai talent si inspiratie, subiecte sunt cu duiumul.

 

Spor la scris!

 

steaua-no125.10.2008 16:07

daca jucatorul roman ar avea talent in fotbal asa cum ai tu in scris am fi departe...

te respect LDS si sper sa nu te retragi de pe site.

 

p.s. tare si faza aia cu "marian tancu" scrisa de un user mai sus :))

roman66625.10.2008 16:53

Când ai în creieri moloz

ªi rahatul îl vezi roz,

Îl halești tot, dintr-o datã,

ªi spui cã e ciocolatã...

 

Cea mai tare !!

w3bmaster25.10.2008 20:08

Aia cu extrasu de cont e mortala :)

 

Respect omule eu tot te sustin sa faci o carte :

AsSaSiN26.10.2008 16:56

Cristi, dak nu te superi, ce inseamna lds???:D

LDS26.10.2008 20:09
Cristi, dak nu te superi, ce inseamna lds???:D

 

LDS = Living Dead Stripper

 

Am moștenit acest cont de la un prieten, aproximativ chiar acum un an de zile. Acesta a fost dezamãgit de echipã, nu-l mai intereseazã fotbalul românesc, iar eu fiind atunci un strãin total într-ale calculatorului și internetului l-am rugat sã mã logheze pe mine cu nick-ul și parola sa.

 

Observând cã toatã lumea de pe aici îmi spunea LDS (sau LSD :rolleyes: ) l-am rugat pe administratorul acestui sit sã-mi schimbe nickul sub forma actualã.

 

Vãzând însã ce se întâmplã acum la echipã, îl înțeleg perfect pe acel amic al meu, și cred cã în curând voi trage și eu definitiv obloanele, fie și numai datoritã faptului cã din marea echipã Sevilianã de care m-am îndrãgostit nu a mai rãmas decât numele și emblema, în rest totul fiind VAX ALBINA!

vlad7526.10.2008 20:15
Cristi, dak nu te superi, ce inseamna lds???:D

 

LDS = Living Dead Stripper

 

 

Observând cã toatã lumea de pe aici îmi spunea LDS (sau LSD :rolleyes: ) l-am rugat pe

Oricum e mai bine decat Opium sau Marijuana,nu? Marijuana?- e nume de fata..:)

Iar Opium , suna cam aiurea YSL... :confused:

Si te ridicau astia de la DIICOT de pe site si adio catrene...

Respectele mele LDS.

fansteaua4627.10.2008 13:05

De ce pleaca antrenorii de la Steaua ?

Din cauza scaunelor de la palat care au jezutul prea incomod

Datorita intelepciunii alese pe care o are JJ sa alcat.echipa - te obliga sa te simti in plus

Din cauza mirosului de cioban pe care greu poti sa-l mai suporti

Datorita facturilor prea incarcate la telef.- Gigi le da doar 'bip',mai ales pe banca de rezerve

Din cauza numeroaselor scari de la palat care treb.urcate la conf. de presa si dineuri

Le este frica de Becali ca o sa le dea pe fata la TV aventurile amoroase din copilarie

Nu se pot ridica la nivelul sfinteniei si neprihanirii patronului

Din cauza tentatiei prea mari de-a jupui obiectele din aur de la palat

Datorita rasului sinistru marca Becali care-i urmareste si-n vise

Alte motive "serioase" care trebuiesc musai postate :gathering:

LDS28.10.2008 05:12
De ce pleaca antrenorii de la Steaua ?

Din cauza scaunelor de la palat care au jezutul prea incomod

Datorita intelepciunii alese pe care o are JJ sa alcat.echipa - te obliga sa te simti in plus

Din cauza mirosului de cioban pe care greu poti sa-l mai suporti

Datorita facturilor prea incarcate la telef.- Gigi le da doar 'bip',mai ales pe banca de rezerve

Din cauza numeroaselor scari de la palat care treb.urcate la conf. de presa si dineuri

Le este frica de Becali ca o sa le dea pe fata la TV aventurile amoroase din copilarie

Nu se pot ridica la nivelul sfinteniei si neprihanirii patronului

Din cauza tentatiei prea mari de-a jupui obiectele din aur de la palat

Datorita rasului sinistru marca Becali care-i urmareste si-n vise

Alte motive "serioase" care trebuiesc musai postate :gathering:

 

 

ªezând pe bancã incomod

ªi umiliți în orice mod,

Sãtui de bipuri, li s-apleacã,

Își dau demisia și pleacã...