Fanatik: MÃCEL! "Câțiva suporteri steliști, cu vârste cuprinse între optsprezece și douãzeci de ani, au fost pur și simplu desfigurați de poliția comunitarã din Galați: "I-au întins cu fața-n jos, i-au cãlcat în picioare, le-au dat cu spray direct în gurã!""
De rapandule cagulate,
Ei cetãțeanu' protejeazã
Când schingiuesc și când gazeazã...
Fãnuș Neagu: "Mi-e teamã sã vorbesc despre cariera de antrenor a lui Lãcãtuș. Sã nu m-audã vreun zeu pãgân și sã-i punã piedicã! Îi urez sã califice Steaua, deși parcã e imposibil dupã meciul ãla tâmpit cu Bayern."
E ciobanul aromân,
Ce e clar și ce e sigur:
Marius se-mpiedicã singur...
Fãnuș Neagu: "ªi la vârsta mea am voie sã înjur doar când vãd ceva mizerabil, cum s-a întâmplat în repriza a doua cu Franța. La 2 – 0, eram sigur cã vom fi nefericiți! Îmi pare rãu cã trebuie sã-i dau dreptate acestui mare spirit numit Titu Maiorescu: "Celula valahã nu rezistã!" Românului îi e fricã de bine!"
A fost și va fi rahitic,
Mereu gãunos și sec,
Predispus doar la eșec...
Fãnuș Neagu: "Trei oameni respect pentru ce fac în fotbal: Paszkany, Gigi Becali și Porumboiu. Sã ne scuturãm de petalele negre și sã vedem cã ei bagã bani și-și trãiesc viața lângã echipã."
Tot felul de scelerați,
Sunt stãpânii acestei lumi,
Distrug țãri și națiuni...
Fãnuș Neagu: "Pițurcã n-a fost botezat cu toatã apa."
Piți a tras multora clapa,
Cu fotbalu' nu-și prea dã seama,
Dar dã prin cazinouri iama...
Fãnuș Neagu: "Pe dinu l-am cunoscut sub o boltã de vițã."
Pe șarpele prefãcut,
L-a plãcut și i-a zâmbit,
Drept rãsplatã, a murit...
Fãnuș Neagu: "Rapidul de azi aratã ca un marfar plin de grohotiș. Nu oprește nici în gãrile mari, nici în gãrile mici.Se duce direct în prãpastie."
În veci prãpãdindu-se,
Pe pustii, în negrul hãu,
Prost e cui i-o pãrea rãu...
Fãnuș Neagu: "Bãieții din galeria rapidului de azi care susțin sus și tare cã "galeria lu' rapid n-a fost membrã de partid" nu știu ce vorbesc. Vreți adevãrul? Stați cuminți, copii cu chica lungã, și nu vã mai dați porumbei crescuți în turn de catredalã, pentru cã atât eu, cât și pãrinții voștri, am fost guguștiuci pe aceeași cracã de salcâm. Vã asigur cã nimeni, sau aproape nimeni din cartierul ãla de lângã șinã n-a avut stofã de martir anticomunist."
Sunt gureși și flatulenți,
Stau în stol ciotcã pe șinã
În aere de bãșinã...
Fãnuș Neagu: "Goian sã se cațere pe scara de mãtase la o iubitã."
Sunt sofisticate, nene,
Nu mai țin la sentiment,
Vor extras de cont curent...
Dumitru Dragomir: "Trecutul Stelei e formidabil, dar prezentul e modest!"
Un prezent gonflabil,
Ce va fi în rest?
Viitor funest...
Gigi Becali: "Eu aleg antrenorul! Becali face alegerea!Becali alege tot timpul! ªi nevasta am ales-o tot eu! Aleg tot, aleg ce-mi place!"
ªi alege tot ce-i place,
În toate singur se-ndrumã,
Lumea pentru el i-o turmã...
Gigi Becali: "Bã Dorinele, poți sã devii erou național!"
Sau pacient la spital,
Când faci treabã cu nebunu'
ªansele-s de doi la unu...
Gigi Becali: "Mã voi implica la echipã! Voi ghidona activitatea lui Dorinel!"
L-a luat la ghidonat,
Gustã amarul supliciu,
Viața durã de ospiciu...
L'Equipe: "Chiar și la 3-4, echipa lui Puel era gata sã încaseze încã un gol, însã Dumnezeu știe cã Steaua este o echipã limitatã."
De vedete – surogat,
Penibile miorițe,
Pline de tupeu și fițe.
Sorin Ghionea: "Într-o proporție micã au și fanii dreptate sã fie supãrați."
Sau mai multã, o cãpițã?
Chiar de au sau n-au dreptate
Vouã vi se rupe-n... coate.
GSP: "Dayro Moreno danseazã la antrenamentele Stelei."
Mergi la "Dansez pentru tine",
Cã-n rest tremuri în chiloți,
Nici cu mingea nu prea poți...
Gigi Becali: "Eu l-am dus pe Oli în Ligã! Am apelat și la valize, și la genți, i-am fãcut și echipa!"
Doar un lucru mã intrigã:
Oare cum de mama naibii,
Nu te-au transferat arabii?
Gigi Becali: "Situația nu e roz, dar se apropie de roz."
ªi rahatul îl vezi roz,
Îl halești tot, dintr-o datã,
ªi spui cã e ciocolatã...
Gigi Becali: "Mamã, ce l-aș bate pe Aulas ãsta, e prea tare în gurã!"
Sã-l poți bate peste gurã,
Ca sã ajungi ca Aulas
ªterge-ți cașul de la nas!
Gigi Becali: "I-am spus lui Zapata: Bãi bãiatule, așa cum îți iei primã, tot așa la iarnã nu vei mai fi titular."
Sapã-i groapa cu lopata,
Trimete-l la Steaua Doi,
Fã din fotbaliști doar oi...
Gigi Becali: "Mã bucur cã CFR a luat bãtaie. Asta vreau eu, sã moarã și capra vecinului!"
Gãurit în fund și-n coate,
Nu mai intru în detalii
Vã spun doar atât: BECALI!
Radu Banciu: "M-am bucurat pentru ce a pãțit Steaua."
Chitros precum piaza rea,
Banciu doar atâta poate:
Buhãie în miez de noapte.
Nașu': "Decizia cu privire la "cazul Mutu" poate fi întoarsã, iar noi am fãcut demersuri de acum un an. Îl susținem pânã la capãt pe Adrian."
Chiar și cu coca pe masã,
Nașu te poate seduce,
O tot scaldã-n apã dulce...
PorumBoyu: "Penescu a zis cã Sorin Corpodean ar trebui sã fie șef la arbitri,dar mai bine sã fie șef la penitenciar,dar îmbrãcat în zeghe."
Pentru o astfel de zoaie,
Nici țambaluri, nici cãtușe,
Pentru astfel de cãpușe...
Lupescu: "Mafia pariurilor ne-a luat cinci milioane de euro!"
Tu câți ai pãpat din ei?
Cu ce case de pariuri
Mai ai acum partipriuri?
GSP: "Iencsi executat silit! ANAF a emis titlu executoriu pe numele fostului cãpitan al rapidului pentru cã acesta nu și-ar fi plãtit dãrile cãtre stat aferente salariilor primite în anul 2001 de la clubul rapid."
ªi bugetu' a driblat,
Copos l-a fãcut artist,
Porumbel evazionist...
Pro Sport: "S-a accidentat Pittbul."
E ca un caniș castrat,
N-are vânã în picioare,
Latrã dupã zburãtoare...
Gigi Becali: "L-am bãgat pe Taher cal troian în Giulești."
Chiar sub podu' ghiuleștean,
Vor fi foatre încântați
Corsicanii înfometați.
Fathi Taher: "Nu mai dau bani la rapid pânã nu clarific lucrurile cu George Copos."
Nu dã banu' fãrã rost,
Nu vrea sã bage lovele
Într-un cuib de "rândunele"...
George Copos: "Taher sã vândã rapidul oricui, eu oricum m-am retras."
Sã o punem de-o șuetã,
Sã mutãm pe Steaua Doi
Chiar acasã la garoi...
Marian Tancu: "Sunt patronul Timișoarei, liderul campionatului."
Primul între magraoni,
Chiar și din ochi cântãrit
Bați qintalu', negreșit!
Gigi Becali: "Steaua este ca un bãrbat puternic chelios. Este urât rãu. Asta m-am rugat la Dumnezeu, sã nu cumva sã îmi cadã pãrul din cap. Ce urât e omul fãrã pãr!"
Ca un berbec melinos,
Ras pânã la pielea goalã,
Uns cu catran și cu smoalã.
Fãrã pãr, doar cu chelia,
Þi-ai rãcori scãfârlia,
N-ai mai fi un scelerat
Cu capul înfierbântat.
Gigi Becali: "Dacã îl vezi pe Bãsescu când era marinar, spui cã era frumos. Acum n-ai vãzut ce urât e?"
Mândru ca un chiparos,
Acum, când e chior și chel,
Moare Udrea dupã el...
Gigi Becali: "Mi-a intrat dracu' pe blog!"
Unu' mic, hâd și olog,
Sau poate, fereascã sfântu',
Sã fi fost de fapt chiar Vântu...
Pro Sport: "Ce-ar putea sã facã Becali într-un Maybach Landaulet?"
ªi-ar numãra ouãle,
ªi ne-ar face nouã-n ciudã
Bând mult zer și mâncând urdã...
Sport.Ro: "Il Luce, pe fãraș la ªahtior! Care crezi cã va fi urmãtoarea destinație?"
O reclamã la iaurt,
Apoi în chiloți pozat,
Reclamã anti-fumat...
Sport.Ro: "Mutu, cuplat pe nedrept cu bomba sexy Martina Stella."
Doar cu boambe crãcãnate,
Bietul Mutu a constatat,
Cã-i grea viața de bãrbat...
Maria Andrieș: "Vi se mai rupe, bãieți? Ceva s-a zdruncinat în ei. Unde e acel Gigi Becali care rãcnea voios: "Mi se rupe p... de DNA!" Unde a dispãrut siguranța aceea?"
Cã Maria o sã-i pupe,
Bãgând în text artificii,
Reproducându-l pe Gigi...
Sport.Ro: "Cea mai BUNÃ patinatoare din lume... goalã!"
V-a bãgat hormonii-n ceațã,
Acum trebuie neapãrat
Sã v-alunece și-n pat...
Sport.Ro: "Jucãtor din Brazilia suspendat opt etape pentru scene GAY pe teren."
Mai transferã un jucãtor,
Un brazilian, un gay,
Un dulãu printre cãței...
Ion Voinescu: "Becali nu se pricepe la fotbal, nu are cum sã ajute echipa, și cine-l lasã sã vorbeascã nu are personalitate!"
Ciobanul-cioban rãmâne,
Soarta Stelei o are-n mânã
Bravos, nație românã!
Cristian Ionuț
(LDS)
