FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua - Rosenborg

Kobiy29.07.2005 06:49

Ce parere aveti de sansele Stelei ,daca ajunge sa joace in turul 3

Adi29.07.2005 06:56

Cu rosenborg avem sanse foarte, foarte mari. Rosenborg nu mai este echipa de alta data, care se califica de 6 ori consecutiv in grupele Ch>league si era multipla campioana a Norvegiei.

In actuala stagiune, dupa 14 meciuri disputate. Rosenbor ocupa locul..... :!: Atentie :!: 8, din 14 echipe :!: :!: :!:

alex ripper29.07.2005 07:12

am iesit bine din tragerea la sorti...se putea si mai rau dar si mai bine.

sorin_77729.07.2005 07:16

e fantastic...

ceva mai bine nu se putea...

Trebuie sa trecem de Shelbourne... E o sansa o data la 10 ani asta... nu trebuie ratata...

Virgil29.07.2005 07:57

Ma bucura optimismul vostru,dar eu privesc mai moderat lucrurile.

Deocamdata e timpul sa vorbim inca de calificarea noastra in dauna lui Shelbourne.

Cu Rosenborg e posibil orice,data fiind situatia ca in ultimii 10 ani ei au fost de mai multe ori in grupe decat noi,iar noi suntem inca sub "povara" aureolei de campioni nationali.

E deci,posibil,sa si trecem in grupe.

Nu-mi convine insa faptul ca vom juca primul meci in Templu.

Avem sanse bune.Sa dea,cine trebuie sa dea,sa trecem mai intai de irlandezi.

iancu dragosh29.07.2005 08:03

Am cazut foarte bine, insa ramane sa de vazut daca vom profita de aceasta sana. Ceea ce ma bucura este ca acum totul depinde de noi. Avem in fata un adversar de batut iar rezolvarea calificarii e in mainile noastre. In concluzie, daca incepem sa jucam fotbal ii eliminam sigur. totul e sa incepem cat mai repede.

SSK29.07.2005 08:29

Oricat de moderati am fi, trebuie sa recunoastem ca am avut noroc la tragerea la sorti (asta ca sa moara catzelushii IARASI de ciuda... :twisted: ). Decat sa fi inceput acum sa vorbim ca vom "cadea de pe un cal frumos" gen Inter, MU sau Ajax, mai bine sa ne calculam realist sansele cu Rosenborg.

 

Si, realist vorbind, avem sanse. Rosenborg este o echipa accesibila, dar doar judecand prin comparatie, adica raportandu-ne la celelalte echipe cu care am fi putut juca. Altfel, nu as putea spune ca pornim favoriti sau sa ma hazardez la procente. Cert este ca de data aceasta calificarea depinde de noi.

 

Dezavantaje : Rosenborg practica un fotbal bazat foarte mult pe forta (capitol la care noi, romanii, se stie ca suntem in plop si plopu'-n aer), pe un joc aerian remarcabil, dar si pe o usurinta foarte mare de a ajunge la poarta din 3-4 atingeri. De altfel, asta am remarcat in ultima vreme la natiunile care nu fotbalul "in sange" : si-au dezvoltat foarte mult jocul de pase dintr-o atingere astfel incat pot ajunge foarte usor in fata portii si fara jucatori tehnici sau care sa-si scoata adversarul din joc prin dribling. Evident, aceasta calitate vine o data cu o foarte buna asezare in teren in toate fazele jocului, capitol la care iarasi stam catastrofal.

 

Avantaje : in masura in care vom reusi sa exploatam la maximum mult trambitatele noastre calitati (tehnica, posesie) si nu ne vom angaja in contacte fizice cu adversarii, ne sta in putinta sa-i eliminam. Cred ca meciurile vor fi foarte echilibrate si ca nici una dintre echipe nu va putea sa beneficieze prea tare de avantajul terenului propriu.

 

Si in incheiere (pentru ca probabil sun deja ca dinu... :wink: ) mai spun ca mi se pare un avantaj faptul ca jucam meciul retur in deplasare. Tot ce imi doresc este ca Steaua fie in forma la data meciului, sa aiba jocuri in picioare si sa dea totul pe teren.

 

P.S. Se intelege ca pornesc de la premisa ca vom trece de Shelbourne, desi, ultima oara cand echipele romanesti au avut noroc la tragere in turul III (adica rapidul in 2003 cu Wisla Cracovia), nu au reusit sa treaca de turul II. Totusi...

BlackWoolfy29.07.2005 09:21

Ce este bine din aceasta tragere la sorti este ca putem gandi realist si decent la calificarea echipei noastre in grupe.

Am evitat adversari de calibru am avut jansa sa beneficiem de ia :lol:

ADRIAN PACURAR29.07.2005 09:34

Un adversar teoretic mai accesibil care are ceva experienta in grupele ligii campionilor , o echipa puternica care joaca cu multa determinare sa trecem intai de baietii astia nervosi si apoi vedem ce reusim sa facem.

victor29.07.2005 09:55

sansa este istorica, iar daca nu o fructificam nu avem nici o scuza. programul ce urmeaza este infernal (primul meci cu Rosenborg este pe 10 aug.), asa ca va trebui sa renuntam la anumite "obiective" locale.

 

meciul de duminica din supercupa devine derizoriu. oricum suntem din alta galaxie asa ca pentru. caini e o onoare si daca joaca cu rezervele/tineretul Stelei. apoi la pitesti in I etapa tot asa! daca intram in Liga putem sa ne retragem si din campionat. plecam intr-un turneu demonstrativ si lasam doar coordonatele unde putem fi gasiti!

 

nu exista alta prioritate decat calificarea!

SteauaToronto29.07.2005 10:06

GATAAAAAAAAAAAA IN GRUPPPPPPEEEE FRATILOR! MAMA CE BUCUROS SUNT ACUM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Dar intai hai sa rupem cainii in SuperCupa!

Grinch29.07.2005 10:47
GATAAAAAAAAAAAA IN GRUPPPPPPEEEE FRATILOR! MAMA CE BUCUROS SUNT ACUM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Dar intai hai sa rupem cainii in SuperCupa!

Eu zic sa ne gandim mai intai la meciul returu cu irlandezii . Apoi vedem ce facem cu Rosenborg .

sorin_77729.07.2005 14:47

da da da... irladenzii ... mama lor de irlandezi...

Trebuie sa ii catapultam la locul lor in Irlanda.

E o sansa unica in viata!!!

Kobiy29.07.2005 17:57

Rosenborg: prezentare

 

 

Dupa ce anul trecut a castigat titlul "la mustata", in fata echipei Vaalerenga Oslo (ambele echipe au avut 48 de puncte si golaveraje egale, 52-34, respectiv, 40-22), in actuala editie a campionatului norvegian, Rosenborg ocupa pozitia a 8-a, din 14 echipe, cu 18 puncte, dupa 14 etape (5 victorii, 3 egaluri, 6 infrangeri, golaveraj 25-20). Pe primul loc se afla Start Kristiansand, cu 30 puncte (13 jocuri).

 

Rosenborg, club infiintat pe 19 mai 1917, sub denumirea SK Odd Trondhjem (din 1930 poarta numele actual), are culorile alb-negru si evolueaza pe stadionul "Lerkendal", care are o capacitate de 21.166 locuri.

 

Palmaresul campioanei Norvegiei cuprinde 18 titluri (1967, 1969, 1971, 1985, 1988, 1990, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2001, 2002, 2003, 2004) si 9 Cupe (1960, 1964, 1971, 1988, 1990, 1992, 1995, 1999, 2003).

 

În sezonul trecut al Ligii Campionilor, in turul II preliminar, Rosenborg a trecut de Sheriff Tiraspol cu 2-1 (acasa) si 2-0 (deplasare), iar in turul III a eliminat pe Maccabi Haifa, dupa 2-1 (acasa) si 1-2 (deplasare) si 3-2 la loviturile de departajare.

 

În grupa E a Ligii Campionilor, Rosenborg a avut rezultatele 1-2 (deplasare) si 2-2 (acasa) cu Panathinaikos, 1-1 (acasa) si 1-5 (deplasare) cu Arsenal Londra, 1-2 (acasa) si 0-1 (deplasare) cu PSV Eindhoven, ocupand ultimul loc.

 

 

 

Iata lotul pe care il are Rosenborg:

 

portari:

12. Roar Husby 13.12.79 1,90 m/82 kg

1. Espen Johnsen 20.12.79 1,88/88

30. Ivar Roenningen 13.02.75 1,90/83

 

fundasi:

5. Christer Basma 01.08.72 1,89/75

33. Mikael Dorsin (suedez) 06.10.81 1,84/81

2. Mika Koppinen (finlandez) 05.07.78 1,90/79

26. Bjoern Tore Kvarme 17.06.72 1,85/78

10. Vidar Riseth 21.04.72 1,88/80

8. Robbie Russell (american) 16.07.79 1,80/82

21. Staale Stensaas 07.07.71 1,79/76

18. Alejandro Lago (uruguayan)28.06.79 1,87/78

 

mijlocasi:

7. Oerjan Berg 20.08.68 1,72/67

15. Per Ciljan Skjelbred 16.06.87 1,75/62

11. Jan Gunnar Solli 19.04.81 1,83/79

6. Roar Strand 02.02.70 1,79/80

19. Alexander Tettey (ghanez) 04.04.86 1,80/68

4. Frederik Winsnes 28.12.75 1,73/73

14. Sebastián Eguren (uruguayan) 08.01.1981 1,86/84

 

atacanti:

25. Daniel Omoya Braaten 25.05.82 1,84/85

22. Harald Martin Brattbakk 01.02.71 1,82/72

20. Thorstein Helstad 28.04.77 1,87/85

9. Frode Johnsen 19.03.74 1,88/80

13. Alexander Oedegaard 13.09.80 1,79/72

17. Oeyvind Storflor 18.12.79 1,80/70

23. Michael Kleppe Jamtfall 24.03.87

Antrenor principal: Per Joar Hansen

Antrenor secund: Rune Skarsfjord

Antrenor cu portarii: Jorn Jamtfall

SteauaToronto29.07.2005 18:19

Acum SuperCupa trebuie sa o castigam! Sa rupem cainii!

I.N.Money29.07.2005 18:22

Visam....o sa fie greu cu Shelbourne....insa sper intr`o minune sa intram in grupe...ca sa intram trebe sa meritam....

Virgil30.07.2005 03:13
...mijlocasi: 7. Oerjan Berg 20.08.68 1,72/67...

 

Am remarcat cu satisfactie ca pe post de mijlocas au un oier :

Oer Jan Berg. :lol:

 

Si inca patru jucatori cu tendinta :

fundasi : 26 Bjoern Tore Kvarme

atacanti : 13 Alexander Oedegaard ; 17 Oevand Storflor

25 Daniel Omoycu Braaten

 

Oaia la cioban trage.O explicatie la repezeala a extragerii de la Nyon. :)

andreim30.07.2005 05:26

Cu Rosenborg trebuie sa jucam bine , mijlocasii sa plimbe mingea asa cum stim noi mai bine ... Mijlocasi am spus ? Dar care mijlocasi ? Lovin si Para ? Hmm iar ma apuca gandurile negre :twisted:

 

Daca nu intram acuma in grupe atunci cand ?

 

Aud ca Gigi il vinde pe Radoi !!! Bun si asa . Echipele care vor performante in mod normal se intaresc ... La noi e invers .

SteauaToronto30.07.2005 12:58

Am cumparat un Video Input ca TV Tuner si asta inseamna ca pot sa inregistrez meciurile Stelei 90 de minute sau pot sa fac rezumate! Eu aici prind numai TVR International Pro TV International Antena 1 Realitatea TV! Deci o sa pot sa inregistrez toate meciurile si o le dau lui George sa le puna pe site!

reddog30.07.2005 21:09
Ce parere aveti de sansele Stelei ,daca ajunge sa joace in turul 3

 

 

Parerea mea e ca ati fost norocosi sa cadeti cu ei. Putea fi Man. Utd, Inter, Betis... Asa aveti sanse mult mai mari, desi daca stam sa ne gandim Rosenborg de cativa ani buni nu si-a mai intrerupt seria de participare in grupele Ligii...

Dar treceti de irlandezi? :wink:

andreim31.07.2005 04:23
Ce parere aveti de sansele Stelei ,daca ajunge sa joace in turul 3

 

 

Parerea mea e ca ati fost norocosi sa cadeti cu ei. Putea fi Man. Utd, Inter, Betis... Asa aveti sanse mult mai mari, desi daca stam sa ne gandim Rosenborg de cativa ani buni nu si-a mai intrerupt seria de participare in grupele Ligii...

Dar treceti de irlandezi? :wink:

 

Daca Steaua nu trece de irlandezi pai se pot lasa de fotbal toti ...de la presedinte pina la ultima rezerva

Virgil31.07.2005 07:44
...Daca Steaua(Campioana Romaniei 2005) nu trece de irlandezi pai se pot lasa de fotbal toti ...de la presedinte pina la ultima rezerva

 

Credeam ca o sa indraznesti sa amintesti ceva si de suporteri. :?