Dumitru Dragomir: "Dacã nu era criza asta financiarã mondialã și mai creșteau terenurile lui Gigi Becali sã aibã o avere de cinci miliarde, Mourinho putea sã stea doi – trei ani de zile în România și sã antreneze pe Steaua."
Cu-n apel de la cioban,
Ascultând tactici, indicii,
ªi spunând: "Acu-l bag, Gigi!"
Marius Lãcãtuș: "Prin ceea ce a arãtat Steaua pânã acum, nu cred cã a dezamãgit."
Rãmâne hazul de necaz,
Râdem prostește, sacadat,
Cã s-a mai dus un campionat...
Marius Lãcãtuș: "Dacã se va considera cã am greșit, ar fi normal sã fiu sancționat."
Cã ne cântã cucuveaua!
Cine sã-ți dea sancțiuni,
Gigi, sau ceilalți nebuni?!
Gigi Becali: "Ce sã facã Lãcãtuș, sã inventeze atacanți?"
Sã încheie mariajul,
Sã caute atacanți,
La copii, la debutanți.
Argãsealã: "Cu Lyon o sã fie altfel, veți vedea o altã Steaua!"
M-am baricadat în casã,
Cu cinci lacãte și-o ialã,
IAR VORBEªTE ARGÃSEALÃ!!!
George Ogãraru: "Sunt deranjat cã fanii afișeazã asemenea mesaje.Nu salariile vorbesc la Steaua. Oamenii care sunt în anturajul Stelei ar trebui sã se gândeascã când încurajeazã asemenea comportament. Sunt total dezamãgit de atitudinea fanilor."
Dar cam ești dușmanul mingii,
Jucãtor de împrumut,
Panaramã și rebut...
Ferfelea: "Nu știu dacã Steaua putea face mai mult în fața noastrã."
Sã ne punã pe bãț pielea,
Atunci s-a tãiat caimacu',
Duceți-vã toți la dracu'!
Giovanni Becali: "Lui Ricã Neaga i-am zis astã varã sã meargã la Groznîi sã câștige douã milioane de dolari. Mi-a zis cã nu merge el printre bombe și uite, preferã sã stea aici deși nu joacã."
Ricã nu poate sã joace,
N-a vrut bombe și rãzboi,
L-a trimis în C, la oi...
Gigi Becali: "Kapetanos are toate șansele sã plece de la echipã în iarnã. Nu e un atacant de valoare, nu e un atacant de Steaua, pe scurt nu e ce vreau eu de la un atacant!Dacã lipsește Dayro nu facem nimic. În iarnã aduc alți atacanți."
Alți bufoni, alți figuranți?
Nu te mai saturi odatã,
Sã tot dai cu bâta-n baltã?
GSP: "Primul atacant pe lista Stelei: Fabbiani."
Ne lipsea un durduliu,
Cam leneș, cam cãpcãun,
ªi ca Gigi, un nebun...
Pro Sport: "Dicã plânge dupã Steaua. Dupã experiența nereușitã din Italia, Nicolae Dicã viseazã sã se întoarcã în Ghencea."
Dicã plânge înfundat,
Îi e amarã gurița,
Serie A nu-i Miorița...
Sport.Ro: FUNNY: "Fanii adversarilor Stelei au lansat deja pe net cel mai nou banc dupã ultimul rezultat al Stelei din Cupa României, Sportul – Steaua 2 – 0: Asta e viața de stelist, și cu bune și CUrelea."
În canide crapã fierea,
Iar sub pod adie o boare,
Un vânt de retrogradare...
Pro Sport: "Blogul lui Gigi face ravagii!"
Accidente și carnagii,
Tot nãtângu' fãrã școalã
Are o Mecca virtualã...
Gigi Becali: "Eram premiant pânã în clasa a opta,a noua. În a noua și a zecea am participat la olimpiada de matematicã! Dar dupã am ajuns sã fiu și corigent. Nu mai erau formulele de bazã, trebuia sã învãț alte teoreme, formule. Deja aveam șaptesprezece ani și îmi plãcea și mie sã merg prin oraș."
Poate ajungeai un domn,
Bãtând strada-n lung și-n lat
Ai ajuns prost, dar bogat!
Gigi Becali: "Eram primul la muls, la tuns, eram primul la toate."
Ești și primul cu mir uns,
Ai ajuns cel mai bogat
Într-o țarã de rahat...
Gigi Becali: "Am avut o copilãrie frumoasã, fãrã jucãrii. Jucãriile mele erau mieii și oile."
Oaia și cu mârlãnia,
Ai s-ajungi un decrepit,
Ești chiar de compãtimit...
Gigi Becali: "Am jucat vreo douã luni de zile la Dinamo când eram copil."
Ceața s-a mai risipit:
Þi-au rãmas multe sechele,
De la clubul de cãțele...
Gigi Becali: "Becali e un brand.Eu pot sã fac pui Gigi Becali,dacã vreau."
Avem și brand național,
Ca un benchi, ca un cucui,
Acum vrea sã fete pui...
Jose Mourinho: "Am venit în România pentru cã sunt prieten cu familia Becali."
Cu deșteptu' între nebuni,
La matale am constatat,
C-a tunat, v-ați adunat...
Nașu': "Nu înțeleg ce este așa de important la Mourinho. Ce mare antrenor e el?"
Joacã an de an în Ligã,
E deștept, e educat,
Nu știe de "Nași", de blat...
Florin Cãlinescu: "Mutu nu mai pune osul! Chivu nu mai pune osul! Raț nu mai pune osul! Marica nu mai pune osul! Ei au de luat salariu sãptãmânal."
Cã-i periem cu frumosu',
Sunt exemple, sunt modele,
Sunt doar niște muhaiele...
Sport.Ro: "Iuliu Mureșan, "spion" Pe Stamford Bridge!"
Cam fâșneț și cam chefliu,
A venit sã se distreze
Cu Cheecky Girls sã danseze...
kornel dinu: "Este un decalog fãcut de FRF, cu vreo patru prevederi, care seamãnã cu cele ale lui Moise.Sã nu faci, sã nu furi, sã nu înșeli."
Mulți Moise cu epoleți,
Mulți puhavi și mulți gușați,
ªi mulți filosofi ratați...
Julio Cesar: "Dinamo n-a jucat în Ligã? Serios?"
Mai bine stãteai șomer,
Decât s-ajungi sã semnezi
Cu un club de maidanezi...
GSP: "Peseiro la interogatoriu cu suporterii! Peseiro a rãspuns joi searã întrebãrilor a peste douã sute se fani înfierbântați."
Anchetat de Corsicanu?
Cum o fi sã dai raport
Unui spoitingir de cort?
Gigi Becali: "Mourinho mi-a zis cã îl știe pe Jose Peseiro. Mi-a mai spus cã în Portugalia lui Peseiro i se zice Domnul Aproape. Aproape sã câștige campionatul,aproape sã câștige Cupa UEFA, aproape sã facã performanțã."
A ajuns sã se îngroape,
Sub un pod a eșuat
În laguna cu scuipat...
Pro Sport: "Lucescu-junior acedat nervos. Mai întâi i-a înjurat pe cei din tribune, iar în repriza a doua le-a arãtat degetul mijlociu."
E golan și derbedeu,
Dar în reclama la iaurt,
Pare un tip bine-crescut...
PorumBoyu: "Vreau Cupa României!"
Nu numa-n agriculturã,
Vrea din Cupã sã se-mbete
Cu rachiul de știulete...
Pinalti, primare de Chiatra: "Iordãnescu n-a fost deloc curat ca antrenor."
Atunci atât ne-a mai rãmas:
Sã curãțãm, sã dãm cu clor,
Sã-nchidem gura viermilor...
Gheorghe Nechita, primare de Ieși: "Lumea trebuie sã știe cã fãrã primar și fãrã primãrie nu exista echipã de A la Iași!"
Limbuții și cântãtorii?
Te simți singur și stingher?
Fã-ți și tu un blog, moncher...
Andreea Mantea: "Sã arãtãm lumii cã și noi avem mingi!"
Craci, funduri și silicoane,
Veți înscrie sigur golu',
Dându-vã de-a rostogolu'...
Maria Andrieș: "Concentrarea "tricolorilor" este invers proporționalã cu distanța dintre funie și par."
Mãsoarã par dupã par,
Când vrea fotbaliști sã-mbie
Se leagã și c-o frânghie...
Maria Andrieș: "Blocajele astea apar la persoanele cu o imagine de sine exageratã. Cei care se cred "cocoși", cei care se dau mari și tari și atoateștiutori."
Nu te da mare expertã,
Cã avem din moși-strãmoși
Doctorande în cocoși...
GSP: "Iepurașul Alejandra Maglietti: "Mi-e fricã sã nu fiu consideratã prostuțã"."
Pune-ți ceva pe la puțã,
O pelincã sau un preș,
Ca Maria Andrieș...
Cãtãlin Tolontan: "Sãtui de fliturile lui Pițurcã, procurorii l-au sãltat, dar proba competenței și-o vor da la tribunal."
ªi ești bâtã, bolovan,
Molfãi para mãlãiațã,
Umpli blogu' cu mãtreațã...
Alin Buzãrin: "Suporterii români, de când se știu, strigã "Pe ei,pe mama lor!" Sã recunoaștem cã nu ni se potrivește deloc! Mai degrabã ar merge "Pe noi, pe mama noastrã!""
Lumea de azi e cam proastã,
Vã dã banu', faceți cheta,
ªi vã tot vindeți gazeta...
GSP: "Miticã Dragomir vrea sã se întoarcã în PRM dupã expieriența nereușitã de a se înregimenta în PDL. ªi este primit înapoi cu brațele deschise. Liderul Corneliu Vadim Tudor a declarat cã Dragomir va candida pe un mandat de deputat într-un colegiu din Județul Olt la alegerile din 30 Noiembrie."
Te vei murdãri cu pãmânt,
Salvând un șarpe din necaz,
El te va mușca de obraz...
Pawel Golanski: "Vreau sã câștig campionatul cu Steaua."
Ci e dupã cum vrea omu',
Interesul poartã fesu',
Nașu' face palmaresu'...
Cristian Ionuț
(LDS)
