Gigi Becali: "Pițurcã mi-a zis în fațã cã el nu va mai lucra niciodatã la Steaua atâta timp cât voi fi eu, pentru cã el nu acceptã ca eu sã mã bag peste el, iar eu i-am zis cã nu accept sã nu mã bag. ªi atunci am zis cã nu voi mai lucra niciodatã cu el. Dacã ar fi fost la Steaua și avea doi – zero cum a avut în seara asta, îi dãdeam telefon în minutul treizeci și îi ziceam sã stea pe douã linii și sã-i lase sã atace!"
E doar un antrenor de pluș?
E bãiatul bun, cuminte,
Care tace și înghite?
GSP: "FRF va renunța la vechiul sistem comunist, de pregãtire centralizatã a loturilor de juniori, care s-a dovedit a fi falimentar."
N-ați știut sã pregãtiți,
N-ați putut sã antrenați,
Fotbaliști adevãrați!
Acum vin "capitaliștii",
Hoții, peștii și guriștii,
Cu grãtare, mici, manele,
Cu șperțuri și șușanele.
Nu ne mai trebuiesc cupe,
Avem proxeneți și fufe,
Un Hagi, un Dan Petrescu?
Avem Prunea și Lupescu!
Chivu: "Nu suntem ciobãnași,pentru cã nu ne trãim existența producând brânzã.Este o jignire pentru jucãtorii care vin la echipã."
Am fi aflat și noi de ea,
Tot ce-ați produs, ne-ați arãtat:
Doar cãcãreze și rahat!
Pro Sport: "Mutu s-a enervat la antrenament! Mai mulți fotbaliști au povestit cã Mutu a început sã înjure în stânga și în dreapta, ținta fiind cei cãrora nu le ieșeau pasele."
Într-o crizã de sevraj,
De avea puținã coca,
Nu mai fãcea scandal moca...
kornel dinu: "Am smuls un punct nesperat în fața unei echipe cu niște glume de fundași."
Filosof și antrenor,
O glumã de la francezi
Face cât cinci maidanezi...
Pro Sport: "Satana dã fiori jurnaliștilor din Hexagon. Francezii îi fac portretul lui Pițurcã: "E dracu' gol!""
N-au vãzut așa "gaxon",
Înger negru, decãzut,
De la jocul de barbut...
Gigi Becali: "Pe noi, ãștia bogați, criza economicã n-are cum sã ne afecteze!"
Au mai fost decapitați,
Vor mai fi zile senine
Cu scrâșnet de ghilotine...
Pro Sport: "Gigi Becali a devenit cel mai bogat român."
Are și pe nas un neg,
Stau calm și nu mã enervez,
Îmi doresc doar sã emigrez...
Gigi Becali: "Mã bucur cã sunt cel mai bogat român,nici nu știu ce sã fac cu atâția bani!"
Ia-ți mãsura la cavou,
ªi-ai mai face un lucru bun:
Ia-ți o frânghie c-un sãpun...
Gigi Becali: "S-au pus la cheltuialã cinci milioane de euro de la DNA ca sã mã înfunde. Nimeni nu poate sã mã înfunde. Ce sã-mi înfunde? Poate p***!"
Fã-l pe Ciomu procuror,
ªi pe Gigi învinuit,
În anchetã, sub cuțit...
Argãsealã: "Sunt mândru cã sunt angajatul celui mai bogat om din România!"
Ești doar un biet cimpanzeu.
Te crezi vreun vultur semeț?
Ești un șacal nãtãfleț...
Gigi Becali: "Miticã Dragomir este același pentru toți și diferit pentru fiecare."
ªi lauzi din interes,
Vorbești adânc și cu tâlc,
Mai bine ai tãcea mâlc...
Pro Sport: "Zmãrãndescu și Helmuth Duckadam își depun candidatura la Camera Deputaților din partea Partidului(?) Noua Generație."
Omul și urangutanul,
Un simbol printre canalii,
În cocina lui Becali...
Tricã: "Eu am renunțat la naționalã, e un capitol închis pentru mine.Sunt foarte hotãrât, deși am numai patru meciuri la naționalã. Pentru mine echipa naționalã e CFR Cluj."
Plângem precum cioara-n par,
Acum oftãm și chiar ne pasã,
Sperãm sã joci cu frâna trasã...
Marian Tancu: "Poli este în acest moment o limuzinã la cheie. Nu mai este o rablã."
Cu Fulgeru' Bragadiru ?
Ba au, ba n-au palmares,
Da' janes pe romanes...
Turcu: "Am sãrbãtorit egalul Stelei!"
La victorii, cred, faci baluri,
La eșecuri – supãrat,
Ești stelist adevãrat!
Florin Bratu-Bratone: "Ne-a mai rãmas doar campionatul. Vom fi campioni!"
Doar cureaua de la ceas,
Doar cupa și campionatul,
Doar mizeria și blatul...
Sport.ro: "Codrea a fost vândut de la Dinamo precum un costum sau un bun de consum, anunțã DNA."
Într-un moment deloc postum,
Omul e viu, dar expirat,
Un alt dinamovist ratat...
Mureșan: "Nu am ce sã-i rãspund lui Turcu, cã iar mã ia cu "emenangita" lui."
V-a fãcut cadou un titlu,
A stat caprã, v-a servit,
Iar acum îi dați cu flit?
Tiberiu Dinu,Consulul României la Milano: "Mailat nu joacã la Steaua!"
Din etnia lui Mailat,
Dar e educat, simțit,
Nu ca Mutu, un smintit.
Gigi Becali: "Lucescu-Junior e de aceeași valoare cu tac-su."
Prea multe n-ar prea fi de spus,
Luceștii la schimb valutar
S-ar vinde doi la un dolar...
Nașu': "Rãzvan Lucescu din nou în Giulești? Ce, îi mai dã Copos vreo savarinã?"
Patiserul a plecat,
O sã vinã la Bucale
Sã-i dea Taher baclavale...
Fathi Taher: "Nu înțeleg de ce echipa nu merge.Doar am bãgat optsprezece milioane de euro! Am încredere cã investițiile vor da rezultate.Vreau titlul!"
Cum stã treaba-n campionat:
Investiția-i opționalã,
Cotizația-i principalã!
Fathi Taher: "Pe fani îi intereseazã doar performanța, nu trecutul unora. Nu-i intereseazã de Taher, de Copos sau de Andone. Sã ne ia dracu' pe noi!"
Ia-l pe Gigi cu maibacu',
Are rangã, levier,
E un foarte bun șofer...
Marian Rada: "M-am sãturat sã fiu prostul clubului."
Tre' sã-ți cauți un alt post,
Poate vei fi angajat
Avocat pentru Mailat...
GSP: "Fanii i-au strigat numele lui Nae Manea, noul antrenor principal al rapidului. Acesta a cântat și a strigat împotriva rivalilor din Ghencea, alãturi de aceștia."
Se scarpinã mai jos de coapsã,
Cercopitecul ghiuleștean
Þipã și-njurã pe maidan...
Antena 1: "Peseiro a fost schimbat cu... Peseiro. La rapid e veselie mare. Portughezul , trimis acum o sãptãmânã sã bea cafele fiindcã nu vroia sã-și dea demisia, a fost reinstaurat de Taher."
În Ghiulești treaba e clarã:
Scandal și paranghelie,
Într-un cuvânt: Þigãnie!
GSP: "Membrii Clubului Aristocratic(?) rapid sunt nemiloși cu actualii conducãtori ai alb-vișiniilor, pe care îi acuzã pentru dezastrul la care a fost dusã echipa."
Ies la rampã acum din nou,
Au apãrut sã anunțe,
Sã le dea Taher grãunțe...
Ionel Ganea: "Copos a zis cã iese din fotbal? Ce dacã, și porcu'a zis cã nu mai mãnâncã rahat."
Sã ghicesc cine e porcu':
Durduliu și hãmesit,
Este Iancu, negreșit!
GSP: "Surse din cadrul Poliției Rutiere afirmã cã Ionuț Bîlbã,atacantul lui Poli Iași, avea o alcoolemie de 1,1 la mie când conducea autoturismul sãu și a fost oprit de un echipaj. Drept urmare, fotbalistului i se va întocmi un nou dosar penal."
Sã facã alcoolemie,
Când cade ca musca-n lapte,
Suflã în muștiuc cât poate...
Sport.Ro: "Dupã ce au fãcut fãrã jenã pipi în public, regizorul Domenech și-a dopat jucãtorii cu un supliment cultural, ducându-i la teatru."
Omu' stã și mediteazã,
E mai bun, mai jovial,
Devine spiritual...
GSP: "Exercițiile Kegel codimenteazã viața sexualã. Acestea au fost introduse(?) de cãtre medicul Arnold Kegel și se referã la..................................................................
ATENÞIE! Exercițiile Kegel trebuie practicate cu regularitate doar dupã ce s-au identificat mușchii pubococcigieni. În caz contrar, practica poate duce la infecții ale tractului urinar, probleme ale rinichilor, uretrei, ureterei sau vezicii!"
Vã îmbolnãviți uretra!
Vi se blocheazã artera,
Vezica și uretera!
Tolontane,atâta știi,
Înveți lumea doar prostii,
Bagi prostimea fãrã școalã
În infecție și-n boalã!
Vei avea mare scandal
Cu Maria la spital,
N-o sã mai aveți guristã,
Nici pe sit, nici în revistã...
Maria Andrieș: "Amintiri din viitor."
ªi ce-a fost, și ce-o sã fie,
Pentru guriste ca tine
Viitorul sunã bine!
Gheorghe Constantin (președinte C.C.A.): "Arbitrajul este o meserie foarte bãnoasã, de aceea cred cã ar trebui tratatã cu mai mult respect și seriozitate."
Are și el doar un fiu,
Cum viața de azi e durã,
I-a pus fluierașu-n gurã...
Gicã Popescu: "Steaua ia titlul!"
ªi la gurã aurit,
Dea Domnu' sã ai dreptate,
Vorbele sã fie fapte...
Titlu principal: ARBITRII SE SINUCID, ARBITRII "UCID"!
Subtitlu de bandã: Dinamo a obținut victoria cu numãrul o mie în campionat.
Or fi o simplã șaradã
Titlurile de pe bandã?
Doar coincidențã purã?
Sau chiar realitatea durã?
Cristian Ionuț
(LDS)
