FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua are din nou echipã de baschet

fcsteaua.ro11.10.2008 09:35

Dupã o pauzã de nouã ani, clubul din Ghencea are din nou echipã de baschet. Aceasta a fost înscrisã în Divizia B, având drept obiectiv promovarea încã din primul sezon în eșalonul de elitã.

 

Steaua a dispãrut din peisaj în 1999, dupã aproape cinci decenii de prezențã neîntreruptã în Divizia A. Atunci echipa s-a desprins de clubul-mamã, fiind preluatã de o structurã privatã, nou înființatul Baschet Club Steaua, care a pornit la drum cu ambiții mari, dar care pânã la urmã s-a dovedit un fiasco.

 

Declinul a venit repede. La sfârșitul sezonului 2001/2002 BC Steaua a ocupat ultimul loc în campionat și a retrogradat, nereușind de atunci, deși încercãri au fost, sã mai revinã în primul eșalon. Astãzi, BC Steaua existã doar pe hârtie, nu are activitate și nu mai este afiliat la federație.

 

Deși mai veche, ideea reînființãrii secției de baschet a prins contur în aceastã varã, dupã ce clubul a primit în administrare sala de sport a Regimentului de Gardã. Anton Netolitzchi, fost jucãtor al grupãrii din Ghencea în perioada 1977-1993, a fost numit manager, iar Costel Cernat, una din marile glorii ale baschetului românesc, a acceptat postul de antrenor.

 

Președintele FR de Baschet, Carmen Tocalã, este de pãrere cã reînființarea echipei Steaua este un câștig pentru baschetul românesc. "La început de mandat am spus cã ar fi o mare realizare sã readucem marile derby-uri dintre Steaua și Dinamo. Mã bucur cã acest lucru s-ar putea întâmpla. Au nevoie de un sponsor, pentru cã doar cu banii de la club nu vor rezista", a declarat acesta.

 

Sursa: Jurnalul Național

MoWeed11.10.2008 10:54

Foarte bine, sper ca in cativa ani sa ajunga la nivelul celor de la Asesoft sau U Cluj

Astristul11.10.2008 11:26

O stire excelenta, avand in vedere ce Polisportiva este Steaua! Totusi nu cred ca in urmatorii 5-10 ani vor putea sa se ridice la nivelul celor de la AseSoft Ploiesti!

forzateaua

petrinho11.10.2008 13:55
O stire excelenta, avand in vedere ce Polisportiva este Steaua! Totusi nu cred ca in urmatorii 5-10 ani vor putea sa se ridice la nivelul celor de la AseSoft Ploiesti!

forzateaua

 

 

Asta in cazul in care singura finantare va veni de la club ;) , altfel se poate foarte bine ...unde sunt bani, management profesionist se poate obtine performata imediat, iar Liga nationala de baschet nu e de o valoare extraordinara...

 

daca chefere a reusit sa se impuna intr.un timp atat de scurt in Liga intai.. bc Steaua de ce n.ar face.o ? (in Liga nationala de baschet, evident :) )

Tupac Amaru11.10.2008 13:57

O veste excelenta! Era nedrept ca una dintre cele mai performante sectii din cadrul clubului sa fie data uitarii!

In afara de sponsor, ne trebuie o gandire matura si in ceea ce priveste cresterea propriilor jucatori. Nu mi se pare foarte greu; sala exista, copiii si tinerii iubesc mult acest sport, cativa antrenori s-or gasi, inclusiv banii de salarii. Mai ramane doar o minte iscusita sa organizeze bine toata treaba.

Succes!

w3bmaster11.10.2008 14:24

Daca se baga bani calumea si in 2 ani ajung ca Assoft ... totu e despre bani ..

Mihai Somanescu12.10.2008 11:08

cea mai buna stire pe care am auzit-o in ultima vreme despre Steaua

floroflores12.10.2008 19:02

intr-adevar o stire super...bucurie mare pe site acum...insa nu stiu cat de justificata avand in vedere ca cei mai multi se comporta ca niste ologi sau locomotori si cu sectia de hochei care am uitat repede cate satisfactii ne-a adus...poate insa este un motiv de bucurie pt cei carora le diversifica programul TV in weekend...asa ca,sa nu mai aplaudam ca saltimbancii acum,avand in vedere comportamentul cu celelalte sectii...mizerabil...

floroflores12.10.2008 19:16

excelenta stire...insa nu trebuie sa sarim acum de bucurie ca niste saltimbanci mascarici cand se stie cati suporteri vin la meciurile celorlalte sectii...de hochei de exemplu...asa ca,pt cei care nu vin,deci practic nu exista,le-as recomanda macar mai multa decenta...stati si aplaudati la TV si in fata tastaturii ca niste ologi sau locomotori...sau poate,explicatia consta in faptul ca la hochei trebuie sa-ti pui si creierul mai mult la contributie mult mai mult ca la fotbal fiindca regulile sunt mai dificile...

NICKSTELIST SI DUPA MOARTE12.10.2008 19:35

UNDE VA JUCA?

Dragoshel15.10.2008 13:58

din cate am auzit : sala de sport a Regimentului de Gardã