GSP: "La doi ani de când a fost refãcut în totalitate, terenul din Ghencea se deterioreazã pe zi ce trece din cauza felului în care e îngrijit de administratorul Costel Geambazi, cumnatul lui Gigi."
Laolaltã adunați,
Stadionul i-o feudã
Unde-și fac ciobanii urdã...
Gigi Becali: "Obiectivul meu e calificarea în grupele Ligii, mai departe nu prea mã mai intereseazã."
Nu-i mai pasã de blazon,
Odatã ajuns în "Ligã",
Pune poala-n cap și strigã...
Gigi Becali: "Steaua tot nu e ceea ce vreau eu, am nevoie de un "dirijor" la mijloc!"
Un violonist – fundaș,
Basistul și o sopranã
ªi un popã în sutanã...
Culio: "E un nebun simpatic acest Gigi Becali."
Nebunia-i o romanțã,
Dar când te confrunți pe bune
Tot nebunu-i spurcãciune...
Marius Lãcãtuș: "Suntem aproape de nivelul Stelei din '86!"
Mai rãmâne o întrebare:
Când ajungem în finalã,
Ce-o sã spunã Argãsealã?
Mihai Stoica: "Eu nu înțeleg un singur lucru. Cum de un oficial al FRF, Florin Prunea, declarã înainte de partidã cã are încredere în Craiova și cã Universitatea nu va pierde. Eu nu l-am mai auzit sã vorbeascã niciodatã sã vorbeascã de Craiova pânã acum. Nu vreau sã fac legãturi, dar Craiova a câștigat pe douã erori mari de arbitraj."
Vrei sã știi scoru' la meci?
N-asculta ce zice lumea,
Ascultã ce spune Prunea...
Pițurcã: "Dacã nu creștea prețul la terenuri,Gigi Becali n-ar fi fãcut fațã la Steaua."
Nu avea oi în saivan,
De-ar fi fost școlarizat
Nu avea creierul plat...
Pițurcã: "De la Dinamo ofertã am avut tot timpul. ªi când eram la echipa naționalã. Dacã nu o sã mai fiu la naționalã, o sã fie o provocare și sunt sigur cã o sã mã tenteze. Campionatul României mã tenteazã."
Tandemul Pițurcã – Dinu,
Au sã-și etaleze haru'
Omu' cult și barbutaru'...
Tandemul Dinu – Pițurcã
Va fi numai circ și țurcã,
Scandal și paranghelie,
Doamne-ajutã, așa sã fie...
Pițurcã: "Rezultatele mele cu Steaua nu o sã le mai obținã nimeni în vecii vecilor. Ãsta e adevãrul!"
În patru ani doar un titlu,
Þi-a dat patru-n Ghencea Kievu',
Piți, ești bolnav cu nervu'...
Pițurcã: "Nu vin la comitet. Am o clauzã în contract potrivit cãreia nu mai am de-a face cu Comitetul Executiv."
Dã cu flit la comitet,
O sã-i mai vedem prestanța
ªi dupã meciul cu Franța...
Pițurcã: "Mutu a dereglat tot sistemul tactic în meciul cu Olanda."
În tot meciul cu Olanda,
A jucat greoi, distrat,
Parcã ar fi fost drogat...
kornel dinu: "Nicolae Badea nu este un cal, sau dacã este, este un cal de rasã."
Dinu-i papagal de casã,
Badea-i cu ștatu' de platã,
Dinu are limba latã...
Pro Sport: "Turcu se vrea șef."
Fiindcã așa are el chef,
Acum sunt mai mulți stãpâni
Peste cotețul de câini...
Turcu: "Suporterii Stelei și ai rapidului mã respectã, numai ai lui Dinamo nu!"
Chiar și eu mi-am tatuat,
Un turc mic chiar sub buric
ªi pe Borcea într-un dric...
Turcu: "Sunt doi – trei capi, care îi instigã pe ceilalți, cã noi, oamenii, suntem ca oile, ne luãm imediat dupã alții."
Cum nici câine ca potaia,
Nu-i om ca milițianu',
ªi nici bãț cum e pulanu'...
Turcu: "Ãia sã își facã toți testele, sã se vadã dacã s-au drogat. Comportamentul lor e de dezaxați mintal, de drogați."
Sunt doar niște triști ratați,
Au simptome de turbare
De la prea multã frustrare...
Turcu: "Avem un stadion de care îmi e și rușine."
Trecutul clipã cu clipã,
Când spui "Dinamo" îți vine
Sã pleci capul de rușine.
Turcu: "Dumneavoastrã ce-ați face dacã ați fi în locul meu?"
Aș opri paranghelia,
Aș încheia "mariajul",
Aș chema ecarisajul!
Borcea: "Suporterii sã mã înjure pe mine, cã am antrenament!"
Bivol bine furajat,
Borcea-și aratã din nou
Pielea groasã, ca de bou.
Victor Becali: "Borcea e foarte supãrat cã Steaua merge mereu în Liga Campionilor, iar Dinamo nu!"
Estimând în procentaj:
Cam cât e de necãjit,
Cât mai are de trãit...
Rãzvan Lucescu: "Totul ia forma unei drame la rapid."
Corsicanu' e marmota,
Care împarte ciocolata,
ªi-atunci comedia-i gata!
Corsicanu': "Îi vom da lui Peseiro un ultim avertisment!"
Cã sãrmanul portughez,
Va schimba sistemul tactic,
Va deveni mai flegmatic...
Cornel Penescu: "Avem la F.C. Argeș un "meneger" foarte bine pregãtit, a lucrat în grupul de firme PIC."
PIC cu pic retrogradarea,
PIC cu pic pierdeți un meci,
PIC cu pic Penescu-i terci...
Gicã Popescu: "Îl cred de zece ori mai mult pe Victor Becali, decât pe Mutu, știu eu de ce..."
Trebuiește calculat:
Zero la toxicoman,
Zero ori zece la șnapan...
Mircea Pașcu: "Zambon a cumpãrat palmaresul Timișoarei cu 102 dolari!"
Cu o sutã într-un plic,
S-au vândut ca pe centurã,
Iar acum sunt tari în gurã...
Marian Tancu: "Gigi Becali și Paszkany au pierdut mulți bani în fotbal."
Tu câștigai kilograme,
Ei tot calculau bugete,
Tu te-nfundai cu cotlete...
Pro Sport: "Bodyguarzii lui Becali au fãcut ce n-au reușit fotbaliștii: au bãtut la Cluj!"
ªi nici turma lui de brute,
Iar când li se pune pata
Dau și-n stânga și în dreapta...
GSP: "Imediat dupã golul înscris de Dayro Moreno, jucãtorii Stelei au celebrat reușita în apropierea peluzei populate de fanii gazdelor, Arthuro fiind lovit în cap cu o monedã aruncatã din tribune."
Nu ca mujicii din Regat,
Cealaltã fațã a monedei
Vedem pe pagina Gazetei...
Pro Sport: "Galeria ardelenilor a pregãtit un "bener" ce conținea un mesaj jignitor la adresa cãpitanului Stelei,Mirel Rãdoi, deși fundașul nu a fost nici mãcar inclus în lotul Stelei pentru meciul cu CFR."
C-o fi din Ghiulești, sub pod,
Sau de la Cluj, ardelean,
Tot frânaru-i boulean...
Arpad Paszkany: "Sezonul acesta principala pretendentã la titlu este Dinamo."
Cã la Nașu' pe moșie,
Totul este licitat:
ªi Cupã și Campionat...
Arpad Paszkany: "Am eu injecția mea cu "fotbalinã" vare le-o fac jucãtorilor înaintea fiecãrui meci ca sã-i motivez."
Gigi agheasmã divinã,
Borcea e mai câștigat
Cã are sirop de blat...
Augustus Constantin (dupã meciul CFR – Steaua): "M-am simțit arbitru cu adevãrat."
E precum soldatul rus:
Neînsemnat, ros de pizmã,
ªi cu creierii în cizmã...
PorumBoyu: "Nici nu trebuia sã ne punem problema cã îi batem pe Urziceni, la cum s-a evoluat, nici pe Avântul Rãpciuni nu-i învingeam. Mi-au stricat ziua de naștere."
Au cântat și la Vaslui,
"La mulți ani" nebunului
De Ziua Porumbului...
GSP: "Mircea Lucescu tremurã. Criticat pentru traseul modest din campionat, unde n-a mai câștigat din 3 august(!) tehnicianul rommân e tot mai aproape de demitere."
Bucurie îmi aduce,
E o razã de luminã,
Îmi face ziua seninã!
Jean Pãdureanu: "Sunt în fotbal de 45 de ani, nu de 35. De 35 de ani am liniște la echipã."
Nu avea habar de blat,
Dar ispitindu-l Vicleanu,
De-atunci e Jean Pãdureanu!
Pro TV: "Deținãtoare a Premiului Oscar, actrița Gwyneth Paltrow, va urmãri din tribunã meciul Stelei din Liga Campionilor de la Firenze, invitatã de oficialii clubului gazdã."
Corp la corp într-un duel,
Va veni la Fãurei
Prinsã-n mreaja dragostei...
Gigi Becali: "Dacã Borcea nu s-ar mai bãga, arbitrajul ar fi corect."
Mãrul dacã ar fi ca para,
Atunci tufa ar fi pom
Dacã javra ar fi om!
Cristian Ionuț
(LDS)
