FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Euro 2016 Cu 24 De Echipe

1on26.09.2008 14:02

The UEFA Executive Committee today approved the expansion of the final tournament of the UEFA European Championship from 16 to 24 teams, as from the 2016 edition.

Expanded format

The format of the final tournament will consist of six groups of four teams, followed by a round of 16, quarter-finals, semi-finals and the final. The top two from each group would qualify in addition to the four best third-ranked sides. This format would generate a total of 51 games, compared with the 31 now, played over a period of 29 to 31 days depending on the match schedule. This historic decision gives middle-ranked countries a much greater chance to qualify for the final tournament. The traditional qualifying format, with groups of six and five teams, will remain in place.

sursa: http://www.UEFA.com/UEFA/keytopics/kind=64...sid=754190.html

 

 

 

Acuma, tot sistemul ãsta (identic cu cel al Cupelor Mondiale din 1986, 1990 și 1994) mi se pare o idioțenie. Asta înseamnã cã jumate dintre echipele din UEFA sã participe la turneul final. Ca și cum la Cupa Mondialã ar participa 100 de echipe. Mãcar de ar fi fost 4 grupe a câte 6 echipe, din care sã se califice tot 2, ca și pânã acum. Dar treaba asta cu o parte dintre echipele de pe locul 3 calificate, e o aiurealã.

predatorpulse726.09.2008 15:00

Este o imbecilitate,dupa ce vedem multe meciuri de umplutura la cupa mondiala acum o sa le vedem si la Euro. UEFA,ca si FIFA,isi continua campania absolut imbecila de a "egaliza" lumea fotbalului. Campionatul European insemna calitate nene,cu exceptia a 3-4 echipe mai slabe restul sunt nationale puternice care vin din tari cu campionate puternice. Ce au zis jmecherii de la UEFA? "pai hai sa mai bagam si cativa amarati". Eu nu inteleg aceasta masura,daca o tara,indiferent de cat de buna sau slaba este,vrea sa se califice pentru o competitie trebuie sa lupte si punct. Tocmai pentru k sunt multe echipe cu traditie,tu,echipa mai mica,trebuie sa dai unul dintre titanii astia jos si sa ii iei locul. Survival of the fittest cum ar zice englezii. UEFA au mai dat niste locuri aproape din mila ca sa mai bage echipe din esalonul 2-3 al Europei,ca sa mai mearga si amarastenii acolo. Atitudine gresita din start. Un campionat european,spre deosebire de unul mondial(unde mai vin niste echipe k vai de mama lor) insemna elita,calitate. Acum l-au "democratizat" si calitatea o va lua in jos.

 

Si echipele mari si echipele mici pornesc in preliminarii cu sanse egale. Acolo nu sunt grupe nasoale ca in CL sa dai de 2 colosi si o echipa buna tu avand aproape 0 sanse,dai de 2 echipe tari,1-2 mediocre si restul umpluturi. Daca vrei sa devii echipa buna(si sa te califici)ii bati pe astia de calibrul tau si pe mediocri si te strofoci in 3-4 meciuri cu echipele mari(neacumuland mai mult de 2 infrangeri in aceste meciuri mari) astfel incat sa nu iesi prea sifonat si te vei califica. Simplu.

 

Asta urasc cel mai mult la fotbalul modern,"fortarea" in competii a anumitor echipe care nu merita sa fie acolo,in loc sa le lase sa munceasca si sa se califice pe cont propriu

 

CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!

 

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

redondo26.09.2008 17:31

Incredibil!!! Si cine oare mai sta acasa?! Poate o sa joace toatre fortele cate un tur preliminar in dubla mansa cu Andorra,San Marino,Faer Oer,Lxemburg....

Macar poate nu se mai joaca atatea meciuri in preliminarii,care strica mereu programul echipelor de club care au internationali

DelPiero1027.09.2008 17:01

O masura populista,care se va vedea,va aduce o scadere a nivelului competitiei europene.La fel ca si la Mondiale,de altfel,unde se califdica echipe ca Angola sau Trinidad Tobago...

MoWeed27.09.2008 19:45

Nu cred ca e normal ca aproape jumatate din participantele la preliminarii sa participe si la turneul final.

Dar poate asa ne mai calificam si noi....