FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua și povara partizanatului

fcsteaua.ro20.09.2008 16:32

E greu și, vai, pierdere de timp, sã fii îndemnat sã te confrunți cu anonimi, personagii stranii, pe care polemica Rahovei îi expediazã pitoresc în tagma lui "Ba pe mã-tii". A fi fanul unei echipe înseamnã a apãra cauza ei, a fi exaltatul, care renunțând voluntar la confortul mic burghez de a urmãri, doct și neutru, la televizor jocul favoriților, înfruntã ploaia, aglomerația, chiar bastoanele polițiștilor excesivi (nu în varianta câinilor trurbați scãpați la iarbã olandezã) și riscã confruntarea cu psihologia incontrolabilã a mulțimii pe stadion. Se întoarce rãgușit acasã, încãrcat de fericire sau afurisenii. E cel care n-are rãbdare pentru eternitatea în abstract și își alege un idol pe pãmânt, încãlcând asumat una din cele 10 porunci: sã nu crezi în chip cioplit !

 

Fan vine mai degrabã de la fanatism, decât de la fanare (încremenire obositã într-o simpatie). Așa cum Parcele îți deseneazã în palmã linia vieții, rar a depins de tine ca sã ții cu Steaua sau Arsenal, CFR triaj sau CFR haltã, câinii roșii sau lupii galbeni. Ești stelist pe linia genelor din familie, cartierului sau a unei mari performanțe care ar putea constitui idealul tãu în carierã. Începe ca o întâmplare(superb declama Nichita: "Ce întâmplare și viața noastrã !") și rãmâne un dat. O minima moralia(titlul plagiat al broșurii adulatului Andrei Pleșu) te obligã ca stelist sã nu fii mediocru. Pentru cã Steaua ta nu e mediocrã. Nu "ții" cu Steaua ca și cum te-ai ține de bara tramvaiului 41.

 

ªi cultivi aceastã iubire cu mijloacele tale: scandãri, coregrafii, întâlniri sub aceiași mistuitoare patimã, cronici. De când lumea iubirea presupune și suferințã, sacrificiu(fie și al unui confort minim) și acea mizã de neînchipuit a așteptãrii. De aceea e o copilãrie sã-și închipuie careva cã un purtãtor de condei scrie pentru a câștiga aderența aplaudacilor și apologeților(cam aceștia sunt dacii și geții ce o bântuie pe pura dee). Nu cã aprecierile nu ți-ar face plãcere, dar abordarea unor subiecte polemice te asigurã din start de contestații. Când însã dai peste un închipuit cu ștaif(masculinul implicã și femininul, ca în orice normã de drept), care decoperã cu cele 1-2 circumvoluțiuni(care se pot rãtãci printre cârlionții podoabei capilare) cã articolele tale ar îndemna la intoleranțã și urã, îți piere cheful de detaliu și ai fi tentat sã ai reacția lui ªtefan Andrei la un talk show(fostul ministru de externe- ãla comunistul !- va fi prima reacției a suficientului meu contestatar, în fața unui telespectator care i-a reproșat pe scroll cã a fost reprezentantul unui sistem politic ilegitim, sistem de altfel impus de cruzimea lui Stalin și indiferența lui Churchill, a reacționat imediat: "Hai sictir !"; de fapt cum sã fii diplomat cu un imbecil ?).

 

Atenție, voi care n-aveți nuanța cuvintelor, am zis "ai fi tentat", nu v-am repezit cu replica nervoasã a celui respectat de toate cancelariile lumii, dar satanizat de un nimeni, aflat în treabã. Rogu-vã nu mai amenințați "site"-ul cã e ultima voastrã luare de atitudine, cã pe mine m-ar deprima iremediabil. Culmea cã ei dau replici de Gâgã, în numele diversitãții de opinii: e mai trist decât revolta bãnãțenilor pentru un palmares care nu existã(aș zice futil, dacã domnul care îmi oferã definiții din dicționar nu m-ar teroriza cu acribia sa). Cum dracul ești intolerant și inaplaudabil, când în ediția trecutã, o pretendentã la titlu, Rapid, i-a dat toate cele 6 puncte viitorilor "campioni" ?

 

ªi nici Dinamo n-a fost prea departe(ultimile 3 puncte, la cerere, pe final de campionat). Mai e loc de vreo interpretare ? Un RAPT(Regia Aberantã a Punctelor Traficate) ! Ar trebui sã ignor pe steliștii ãștia infiltrați(n-am terminat, infiltrați cu o revoltãtoare lipsã de logicã), dar cum sã creadã cã balivernele lor pot înlocui adevãrul ? Oricum consistența jocului Stelei cu puternica Bayern coteazã în credința mea stelistã mai mult decât victoria istoricã a clujenilor în fața unui mamut roman cu picioare de lut...

 

Constantin Ardeleanu

MoWeed20.09.2008 16:58
Oricum consistența jocului Stelei cu puternica Bayern coteazã în credința mea stelistã mai mult decât victoria istoricã a clujenilor în fața unui mamut roman cu picioare de lut...

Foarte frumos zis, pacat ca multi gasesc in jocul Stelei cu Bayern numai un pretext de a-l ataca pe Lacatus.

 

alexys20.09.2008 17:01

100% de acord cu dumneavoastra domnule Ardeleanu!

Adrian20.09.2008 17:01
Pentru cã Steaua ta nu e mediocrã. Nu "ții" cu Steaua ca și cum te-ai ține de bara tramvaiului 41.

 

 

Steaua mea nu e mediocra!

f234567k20.09.2008 17:11

 

 

ªi nici Dinamo n-a fost prea departe(ultimile 3 puncte, la cerere, pe final de campionat). Mai e loc de vreo interpretare ? Un RAPT(Regia Aberantã a Punctelor Traficate) ! Ar trebui sã ignor pe steliștii ãștia infiltrați(n-am terminat, infiltrați cu o revoltãtoare lipsã de logicã), dar cum sã creadã cã balivernele lor pot înlocui adevãrul ? Oricum consistența jocului Stelei cu puternica Bayern coteazã în credința mea stelistã mai mult decât victoria istoricã a clujenilor în fața unui mamut roman cu picioare de lut...

Peste 10 ani nu o sa mai conteze faptul ca Roma era in momentul respectiv ciuca batailor in Serie A, iar Bayern campioana Germaniei cu 10 puncte peste Werder Bremen.

 

adidwu20.09.2008 17:34

Bravo domnule Ardeleanu,un articol laudabil.

enjoy20.09.2008 17:42

doua chestiuni m-au facut sa postez: una- articolul are stofa si condeiul folosit te face sa doresti sa-l recitesti, a doua- subiectul partizanatului e depasit dupa parerea mea si l-ati folosit doar pentru atacul impotriva contestatarilor. desi, imi si nu-mi place, sunt la mijloc si nu vreau sa optez decisiv, deci le accept pe amandoua cu unele rezerve: o povara de acest gen nu poate duce numai o echipa mare, o echipa mediocra ar sucomba; rafuiala prelungita cu genul feminin nu e, desigur, barbateasca! s'auzim numai de bine!

dee20.09.2008 17:45

Maestrul si dee - episodul 2

multumesc domnule Ardeleanu, promit ca la episodul 3 o sa va fac o recenzie ( apreciativa, bineinteles si indiferent de ceea ce veti scrie), acum am sa ma abtin.

Verssace20.09.2008 18:03

Sã vã dea Dumnezeu sãnãtate pentru toate cuvintele astea frumoase pe care le scrieți domnule Ardeleanu .

crushER20.09.2008 19:24

Trebuie sa tii cu Steaua in orice moment,la bine la rau ,atunci cand antrenorul ia o decizie mai putin buna tot trebuie sa il aplauzi si sa nu uiti ce a facut el pentru Steaua de fapt,atunci cand jucatorii nu au prestatia dorita tot trebuie sa ii incurajezi si sa fii alaturi de ei,atunci cand toti te ataca trebuie sa stii sa dai un raspuns ferm, doar atunci te poti numi cu adevarat Stelist , pentru ca altfel am fi ca toti ceilalti ! tot respectul pentru Domnu Ardeleanu si pentru comentariul de mai sus, reiese din cuvinte ca aveti o inima ros-albastra ! CU Steaua PANA LA MOARTE SI DINCOLO DE EA !!!!

danimarcu20.09.2008 19:26
Peste 10 ani nu o sa mai conteze faptul ca Roma era in momentul respectiv ciuca batailor in Serie A, iar Bayern campioana Germaniei cu 10 puncte peste Werder Bremen.

Sau poate peste 10ani clujenii inca vor mai vorbi despre victoria aia.Normal,probabil ca va fi unica...

THE RADICAL21.09.2008 08:30

D-le Ardeleanu, nu va mai chinuiti sa intelegeti mentalitatea celor care va acuza de intoleranta, partizanat excesiv, etc. Ei au in general un orizont limitat in ceea ce priveste Steaua. Nu-i cunosc istoria, nu-i cunosc adversarii si nu-i cunosc dusmanii. Nu e mai usor sa afirmi ca anul trecut "CFR a meritat titlul !" decat "CFR a furat titlul cu ajutorul lu' Dinamo, rapid, FRF (poate si dna-ul ,care a fost pregatit pentru orice eventualitate in care concitadinii o nimereu de-un X in ultima etapa) !" pentru prima afirmatie , nu-ti asumi nici o responsabilitate, e facil de rostit, iar tu, "afirmatorul", nu trebuie sa dai socoteala ca si cand nu ti-ai indeplinit o sarcina la serviciu. Plus ca esti luat drept "educat" ,"elevat" ,"fair-play" , in fine te inscrii in curentul trendy politically correctness( prost inteles de majoritatea in acest caz) , ce trebuie aplicat oricand, oriunde , deci si ca suporter infocat ce te declari.

Daca insa incerci sa arati ca lucrurile au stat si altfel , ar trebui sa-ti pui creierul la contributie, sa aduci argumente logice si documentate. Cam greu ,nu ?

La fel, e dificil de inteles ca , fara a fi de departe echipa perfecta anul trecut (mai ales in tur) , Steaua a fost totusi peste contrafacutii din Gruia, care in retur mai adunau 3 puncte doar daca mai punea cineva botul la cascavalul lor romano-maghiar.

Ti se raspunde( de catre "colegul de suferinta", teoretic ) ca si tu ai umblat cu subterfugii, "valize" , "brichete" etc, deci nici noi n-am fost mai curati, mai uscati. Iar in acel moment orice discutie ar trebui sa inceteze, iti pui mainile in cap si realizezi ca toate talkshowrile lu' stucan, moraru, decebal, banciu si-au atins scopul, chiar si unde te asteptai mai putin ( in cazul "confratilor" ) ,deci creierele au fost nivelate si proaspat spalate. Concluzia : "Steaua nu este dom'ne altceva decat celalalte echipe romanesti, si la potlogarii dar si la performante".

Asta este ideea ce incearca sa ni se inoculeze de 18 ani de catre tolontani, geambasi si buzarini. Steaua n-are voie sa fie victima niciodata, ea doar trebuie sa castige chiar si cand altii nu o lasa.

vanfootball21.09.2008 09:27

Imi pare rau, dar nu pot fi de acord. Bineinteles ca trebuie sa fii subiectiv ca fan al unei echipe, dar asta nu inseamna ca trebuie sa o dai in paranoia concepand tot felul de conspiratii aberante impotriva clubului tau, sau sa minimalizezi constant reusitele altor cluburi. A batut CFR la Roma? Bravo lor, merita toate laudele. Ca nu se poate compara o victorie cu 6 ani de prezente in grupele UCL, bineinteles, nici nu se pune problema, e doar o victorie. Dar numai niste oameni mici pot sa minimalizeze o asemenea reusita a unei echipe din Romania. Roma joaca foarte prost, dar nici Bayern nu se simte prea bine dupa 2-5 cu Werder si 8 puncte in 5 meciuri. apoi, e gresit sa comparati forma de acum a Romei cu forma lui Bayern de sezonul trecut, adica Roma e ciuca batailor iar Bayern e campioana absoluta a Germaniei. Gresit! Ori spunem ca Roma e vicecampioana Italiei care a terminat la 3 puncte in spatele campioanei iar Bayern e campioana Germaniei, ori afirmam ca Roma joaca prost in campionat la acest moment, asa cum si Bayern joaca prost in Bundesliga.

Ce e cu indobitocirea asta, ca trebuie sa spunem toti ca fiecare rezultat al Stelei e mai bun decat al altor echipe? Vrem sa spunem ca negrul e alb si invers, dupa cum ne vine mai bine? Asta e mentalitatea unui stelist? Doamne fereste! Istoria Stelei nu a fost infrumusetata, istoria Stelei exista, rezultatele sunt acolo si vorbesc de la sine. De ce sa cosmetizam infrangerile? Bayern a avut jocul in mana, a fortat cat a trebuit si nimic mai mult, iar Steaua nu putea sa faca decat sa inscrie un gol norocos si sa scoata un punct. CFR s-a facut de ras cu Anorthosis si am ras cu gura pana la urechi de aceasta "performanta", pentru ca fost de-a dreptul rusinos pentru intreaga tara. Dar acum au reusit o victorie frumoasa, iar carcotasii de serviciu ii ataca pentru ca au batut doar pe Roma, desi glorificau victoria Stelei intr-un amical cu aceeasi AS Roma. Daca a fost o intamplare, vom vedea, si ii vom taxa dur daca nu o sa tina pasul.

Asta inseamna sa fii stelit, un "hater" etern?! Eu nu sunt de acord, un stelist trebuie sa fie bucuros atunci cand un club se ridica la nivelul Stelei si ne pune in situatia de a lupta pentru a-l depasi din nou, nu sa le minimalizam tuturor reusitele, ca "noi faceam si dregeam daca eram in locul lor". Mentalitatea asta sa le ramana altora, nu noua. Daca o alta echipa va castiga trofeul suprem european, noi trebuie sa mai castigam unul sa le aratam ca suntem mai buni, nu sa le scoatem ochii cum ca "au avut noroc'.

Suntem stelisti, dar trebuie sa ne ramana si 5% de obiectivitate, atata timp cat avem un creier functional, altfel nu mai are rost nicio discutie, suporterii Gaz Metanului o sa spuna mereu ca au o echipa mai tare decat Chelsea, aia de la Ariesul ca ei sunt campionii morali ai Romaniei si asa mai departe.

Cifrele spun ca Steaua e cea mai buna echipa din istoria fotbalistica a Romaniei. Mai e nevoie de carcoteli pe margine unui meci al CFR-ului sa demonstram acest lucru evident?

vanfootball21.09.2008 09:34

PS: Steaua nu e mediocra, insa patronul e de o mediocritate dureroasa.

w3bmaster21.09.2008 11:44

Si la bine si la rau

 

Trist ca unii viseaza binele gen Real Barca cand noi traim intr-o tara tiganoasa si atat timp cat vom fii "barbarii" europei nimic nu se va ridica la nivelu civilizatiilor superioare ...

 

Asta e stelisti adevarati is putini

Stelisti de ocazie is fara numar (ca sa vb pe limba lor)

 

Noi sa fim sanatosi sa ignoram prostia sa ne bucuram de chestii mai adanci

 

Respect Domnule Ardeleanu

septi_eu21.09.2008 13:20

@vanfootball

 

Foarte bine punctata mentalitatea pe care ar trebui sa o avem.

Korado22.09.2008 14:09

Steaua in meciul cu Bayern au jucat execent terenul ud nu ia ajutat , meciul a fost pregatit excelent ! Am avut ghinion asta este ! Capul sus privirea dreapta! fular-campionii

geoct23.09.2008 05:50

Perfect de acord cu vanfootbal. Nu spun asta pentru a contrazice articolul domnului Ardeleanu. Sigur ca nu trebuie sa ignoram faptul ca altii fac comert cu punctele, insa a da vina pe altii, ca au aranjat, ca au fost ajutati de altii este un obicei al altor echipe. Faptul ca am facut egal cu Timisoara si ne-a batut Dinamo nu trebuie pus pe seama coalitiei dintre ele si alte cluburi. Hai mai intai sa vedem de ce am ajuns sa depindem de meciurile respective, sa vedem de ce, in cele 180 de minute jucate cu cele doua echipe nu am fost in stare sa mai marcam un gol, care ne-ar fi fost de ajuns sa fim campioni si, mai mult, sa luam acel loc direct in grupele ligii, pentru care tot noi am muncit cel mai mult.

Stiu ca e greu, dar hai mai intai sa ne uitam in curtea noastra, unde, daca totul va merge bine, nu ne va putea invinge nici o coalitie. Hai sa analizam intai punctele noastre slabe si sa incercam sa gasim cauzele esecurilor mai intai in curtea noastra. Numai asa vom putea fi

 

"INTOTEAUNA SUPERIORI"

 

:steag_cruce_invers::steag_cruce_invers::steag_cruce_invers::steag_cruce_invers:

SSK23.09.2008 09:59

@vanfootball

 

Comiti o eroare (crono)logica: Roma era intr-o forma proasta inainte de meciul cu CFR, in timp ce Bayern era intr-o forma foarte buna (dovada victoriile din campionat). Infrangerea cu Werder (deci nu cu oricine, cu Werder!) a venit dupa meciul cu Steaua, poate si pentru ca s-au intrebuintat nitel in Ghencea. Evident ca peste 1 an nimeni nu-si va aduce aminte asta, dar daca discutam acum si vrem sa fim obiectivi e bine sa punem lucrurile in context si nu sa judecam nediferentiat de frica de a nu cadea in partizanat. N-are sens sa punem in balanta si toate atuurile de care s-a bucurat CFR (echipa arhinecunoscuta, nebagata de nimeni in seama, formata din jucatori fara trecut deci si fara complexe), mie imi e destul de clar ca a fost victorie "ca niciodata". Sa asteptam si meciurile viitoare ale CFRului (incepand cu cel cu Steaua).

 

Ontopic: eu sunt de parere ca este mai cinstit sa fii de un subiectivism moderat (in viata, in politica, in fotbal), decat sa incerci sa atingi o obiectivitate greu de definit si greu de gasit. (formula "subiectivism moderat" marturisesc ca nu-mi apartine - am preluat-o de la Octavian Paler).

vanfootball23.09.2008 11:37
@vanfootball

 

Ontopic: eu sunt de parere ca este mai cinstit sa fii de un subiectivism moderat (in viata, in politica, in fotbal), decat sa incerci sa atingi o obiectivitate greu de definit si greu de gasit. (formula "subiectivism moderat" marturisesc ca nu-mi apartine - am preluat-o de la Octavian Paler).

 

Da, subiectivism moderat, e corect! Subliniez MODERAT!