sunt cu aproximatie calculele (adica daca aduni procentele iti dau rezultate gen 99.75% ca n-am mai trecut toate cifrele)
2003-2004 coeficient tara 4.333 (loc 17)
(loc 47) Dinamo 7.5pt /3= 2.5 pt= 57.73%
(loc 69) Steaua 5pt /3= 1.66pt= 38.33%
(loc 143) Rapid 0.5pt /3= 0.16pt= 3,69%
2004-2005 coeficient tara 5.500 (loc 13)
(loc 36) Steaua 11pt /3= 3.66pt= 66,54%
(loc 87) Dinamo 3pt /3= 1pt= 18,18%
(loc 90) Otelul 2.5pt /3= 0.83pt= 15,1%
?Rapid ciu ciu
2005-2006 coeficient tara 16.833 (loc 1)
(loc 4) Steaua 23pt /3= 7,66pt= 45.5%
(loc 5) Rapid 21.5pt /3= 7.16pt= 42.53%
(loc 64) Dinamo 6pt /3= 2pt= 11,9%
2006-2007 coeficient tara 11.333 (loc 4)
(loc 27) Dinamo 12.5pt /3= 4.16pt= 36,7%
(loc 35) Rapid 11pt /3= 3.66pt= 32.3%
(loc 41) Steaua 10.5pt /3= 3.5pt= 31%
2007-2008 coeficient tara 2.600 (loc 25)
(loc 49) Steaua 7.5pt /5 (echipe)= 1.5pt= 57,7%
(loc 97) Dinamo 2.5pt /5= 0.5pt= 19.23%
(loc 103) Rapid 2pt /5= 0.4pt= 15.38%
(loc 162) Otelul 0.5pt /5= 0.1pt= 3,84%
(loc 162) CFR 0.5pt /5= 0.1pt= 3,84%
Deci? E mai grava situatia decat ziceau aia in ziar ca daca nu era Steaua....si eram acum pe locul 18...eram mult mai jos.uite:
Coeficientul pentru 2006-2007 ce ne clasa pe locul 25 cu 15.457 in 2005 (se calculeaza cu 2 ani inainte) ar fi fost daca nu era Steaua 10.117 si am fi fost pe locul 28. Bine nu ar fi fost nicio diferenta, locurile 25 sau 28 tot iti dau dreptul la 3 echipe.2 in UEFA si una in ECC
Coeficientul pt 2007-2008 ce ne clasa pe locul 10 cu 31.457 ar fi fost 18.444 si am fi fost pe locul 23. Bine. in 2007 ati terminat pe 4 (loc ce nu v-ar fi dus in cazul asta in UEFA dar ati luat cupa deci sa zicem ca tot acolo erati) desi Romania nu ar mai fi avut 5 echipe in UEFA si ar fi avut 3. Deci CFR si Otelul nu ar fi fost anul urmator in UEFA (e buna precizarea pt calcule).
Coeficientul pt 2008-2009 (sezonul asta) ce ne clasa pe locul 7 cu 40.165 ar fi fost 23.712 si am fi fost pe locul 18.Asta insemna ca CFR era in turul 2 preliminar ECC, Steaua in turul 2 preliminar UEFA unde erati si voi. iar la anul am fi avut coeficientul 23.386 in loc de 40.599 deci in loc de pozitia 7 am fi fost pe 17 pt locurile de UEFA si ecc pt la anul.
Anul asta si anul viitor avem
1 echipa in grupe ECC
1 echipa in preliminarii tur 3 ECC
4 echipe in turul 1 UEFA
Fara noi
1 echipa in turul 2 preliminar ECC
3 echipe in turul 2 preliminar UEFA
iar de Dinamo nici nu mai vorbesc....daca nu eram noi nu ar mai fi jucat cu Lazio, pentru ca nu cred ca treceau de turul 2 cu Dinamo Zagreb, Steaua Rosie sau Elsfborg---de fapt, de astia nici nu au trecut!!!)
Asa ca mi se pare normal sa se faca un articol despre asta inainte de saptamana asta unde avem 7 echipe (2 in grupe ECC si 5 in Turul 1 UEFA)
Exercitiu de imaginatie-fara noi
CFR poate ca nu trecea de turul 2 si mai ales de 3 unde ar fi intalnit in mod clar o Barcelona sau Liverpool sau Arsenal---deci ieri nu mergeam sa vedem niciun meci
Azi tot asa, nu am vedea niciun meci ca Steaua nu ar fi fost acolo, eram in turul 1 UEFA
Joi, Vaslui era acolo, Rapid si Urziceni tot in turul 1 (asta dupa ce presupunem ca ambele echipe ar fi trecut de turul 2 preliminar impotriva unor echipe Hajduk Split, Vojvodina Novi Sad, Omonia Nicosia, Maccabi Netanya, dar nu cred ca se punea problema)
Dinamo s-ar fi uitat din nou la televizor, nu mai avea amintiri urate de la meciul cu Lazio de anul trecut ca nu ar mai fi fost acolo iar acum ultrasii dinamovisti nu eraun intr-un autocar in Europa cantand prin Ungaria probabil la ora asta, aleo aleo haide Dinamo!
Timisoara ar fi continuat protestul proAEK si nu si-ar mai fi schimbat echipamentele.
asa ca ...multumim Steaua huh?
(probabil am gresit niste mici calcule dar nu se pune problema de vreo diferenta)
