FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Lumina din gunoi

fcsteaua.ro16.09.2008 15:08

Cu multa obida-n suflet privesc la sleahta de nevolnici, "admirand" cu greata mare toata slabiciunea unui neam ascuns in spatele condeiului si-a caterincii. Norocul, sansa, mila adversarului ne sunt sansele, calitatile putine, iar orice confruntare cu greii Europei, o executie la care trebuie sa participam doar pentru ca lumea fotbalului sa revada vesnica victima din Romania. Iar maestrii condeieri sunt gata sa gaseasca cuvinte de consolare, resemnati fiind in fata fatalismului "stiam ca Bayern e mai tare. Poate la anul...".

 

Ascultandu-i pe acesti guristi ai Mioritei fotbalistice stau si ma intreb daca mai are rost ca Steaua sa se prezinte la vreun meci. Daca vom putea in aceasta viata sa ridicam privirile din noroi si sa strangem pumnul. Daca vom fi perceputi vreodata drept razboinici. Ca natie, desigur. E un soi de teama cultivata si intretinuta sinonima cu blocajul cersetorului picat in sufrageria cu vase din aur a boierului dar si un respect vecin cu obedienta neconditionata.

 

Privind mereu cu frica spre aceste confruntari europene nu vom putea niciodata sa castigam. Plumbul este plantat direct in ghete prin titluri obosite de ziare, declaratii trunchiate si clisee fasaite mediate in avalansa. Curajul fie el si cu iz de bravada este inabusit de realismul patat cu maro-ul lasitatii pe izmenele udate ale taranului invatat cu fluier, coasa si mai nou cu studioul TV. Am uitat si de conexiunea la internet.

 

Mujicii solicita sa fie tratati cu respect dar ofera ironie si malitiozitate in schimb. Inainte de patriotism si dorinta, mai degraba se pun la adapost pentru a nu cadea in imensa rusine de a crede in mai bine. Prestigiul de comentator avizat, mare scrib sau analist al fotbalului trebuieste aparat pentru ca naivitatea de a crede in fortele unor conationali este o povara prea mare. Iar riscurile, imense. Speranta, dorinta de victorie pentru echipa care te reprezinta, iata elemente care palesc in fata realismului si a bascaliei inserate. E mult mai usor sa admiti superioritatea celui puternic decat a urla in gura mare credinta in victoria celui cotat mai slab.

 

Nu se intelege ca nu vom castiga vreodata daca nu vom miza pe victorie, ca nu vom impune respect daca plecam capul. Mentalitatea de invingatori nu trebui doar solicitata ci este nesesar a fi cultivata, intretinuta si nu doar la nivelul cluburilor de fotbal. Publicul se educa, curajul se insufla si din alte zone. Din pacate rolurile sunt asumate partial in functie de riscuri si de beneficii, iar steagurile numite "dorinta" si "credinta" sunt coborate in berna inainte de razboi.

 

Multi nu inteleg ca Steaua a reusit sa suprinda fotbalul romanesc la un moment dat prin impartirea timpului fotbalistic in "pana la" si "de la" tocmai pentru ca a avut curajul sa ridice capul. Dupa aceea a venit vremea gornistilor sa laude sau sa minimalizeze o mare performanta in care nu au crezut. Oricum, Steaua nu mai era in acea zona. Era departe....Si poate va fi si maine seara.

 

Forza Steaua ! Fara frica, fara trac!!!

 

iulianbarlad16.09.2008 16:20

intr-adevar,e mai usor sa faci bascalie si sa negi potentialul unei echipe.Steaua a reusit,prin rezultatele sale sa schimbe perceptia multora despre depasirea conditiei fotbalului romanesc.chiar si filoti de la prosport recunoaste azi ca acum 6-7 ani rade in hohote de Becali cand acesta visa la UCL.numai rezultatele Stelei pot scoate din tampa plafonare presa si cronicarii sportivi.iar rezultatele sper sa fie aduse in primul rand de Steaua.chiar de maine!forta Steaua!

MoWeed16.09.2008 17:15

Mentalitatea este problema in tara asta nu numai in fotbal, ci in toate domeniile.

adidwu16.09.2008 17:39

Din fericire la Steaua resemnarea mioritica nu isi gaseste locul.

In meciul de maine curajul face diferenta,fricosii au gresit stadionul.

Tot inainte jucatori stelisti!

Curaj Lacatus!

fularsteaua2

Korado16.09.2008 21:02

In jegul asta de tara numit din pacate Romania nu prea ai de-a face treaba decat cu banii. Tot romanul viseaza numai bani , bani si iar bani ; parca toti oamenii in tara asta trebuie sa fie bogatani sa aiba mertane , masini scumpe -- eu nu am vazut unul care sa stie unde este loculul lui-- logic aici mai intervine si ideea fiecaruia prin prisma faptului ca vrea un trai mai bun !

shack3r16.09.2008 21:05

off-topic : stiti cumva daca mai sunt bilete pt maine ?

maye16.09.2008 21:15

"De unde nu e ... nici Dumnezeu nu cere"...pai ce sa le ceri mai Cataline slugilor din presa....Steaua maine castiga...si o sa ii vezi facand brainstorming ca sa laude Steaua...zau ca nu avem nevoie de laudele sclavilor...

Il Soldatino16.09.2008 21:22
"De unde nu e ... nici Dumnezeu nu cere"...pai ce sa le ceri mai Cataline slugilor din presa....Steaua maine castiga...si o sa ii vezi facand brainstorming ca sa laude Steaua...zau ca nu avem nevoie de laudele sclavilor...

 

Salutare. Nu numai cei din presa si-au aruncat pareri in bascalie. Deja, dupa victoria frumoasa a CFR-ului (apropos de curaj, suflet, sacrificiu si determinare) si-au schimbat brusc atitudinea. Sa speram ca ai gura aurita si ca maine vor face acel brainstorming laudativ.

 

maye16.09.2008 21:32
"De unde nu e ... nici Dumnezeu nu cere"...pai ce sa le ceri mai Cataline slugilor din presa....Steaua maine castiga...si o sa ii vezi facand brainstorming ca sa laude Steaua...zau ca nu avem nevoie de laudele sclavilor...

 

Salutare. Nu numai cei din presa si-au aruncat pareri in bascalie. Deja, dupa victoria frumoasa a CFR-ului (apropos de curaj, suflet, sacrificiu si determinare) si-au schimbat brusc atitudinea. Sa speram ca ai gura aurita si ca maine vor face acel brainstorming laudativ.

Apropo de victoria Clujului..ok..curaj,suflet,sacrificiu,determinare...dar recunosti ca roma a fost o echipa mica mica mica in seara aceasta?

Il Soldatino16.09.2008 21:36
Apropo de victoria Clujului..ok..curaj,suflet,sacrificiu,determinare...dar recunosti ca roma a fost o echipa mica mica mica in seara aceasta?

 

Cred ca Roma i-a subestimat pe romani dar acest aspect nu sterge cu nimic stralucirea victoriei CFR-ului. Chiar si in aceste conditii gazdele ar fi castigat lejer daca nu intalneau in fata un adversar care a inteles sa lupte.

 

De aceea, maine seara voi fi extrem de multumit daca Steaua isi va domina prin joc adversarul (remember Steaua - PSG sau Steaua - Aston Villa...si multe altele). Rezultatul? Va avea o mare importanta dar, pentru a-l atinge trebuie sacrificiu, lupta si curaj. Fara MIORITA.

 

Pur si simplu, eu cred ca Steaua poate invinge lejer un adversar ca Bayern intr-o zi de gratie. Dar pentru asta este nevoie sa CREZI ca poti invinge. Fara balcanisme, fara clisee, fara scuze si teoria chibritului. Lupta, curaj, determinare, sacrificiu....Apoi, tragem linia si concluzionam.

maye16.09.2008 21:41
Apropo de victoria Clujului..ok..curaj,suflet,sacrificiu,determinare...dar recunosti ca roma a fost o echipa mica mica mica in seara aceasta?

 

Cred ca Roma i-a subestimat pe romani dar acest aspect nu sterge cu nimic stralucirea victoriei CFR-ului. Chiar si in aceste conditii romanii ar fi castigat lejer daca nu intalneau in fata un adversar care a inteles sa lupte. De aceea, maine seara voi fi extrem de multumit daca Steaua isi va domina prin joc adversarul (remember Steaua - PSG sau Steaua - Aston Villa...si multe altele). Rezultatul? Va avea o mare importanta dar, pentru a-l atinge trebuie sacrificiu, lupta si curaj. Fara MIORITA.

:)sa speram ca maine vedem toate aceste calitati...si sa vorbim maine despre o victorie :)

Forza Steaua!

Marius16.09.2008 21:54
Pur si simplu, eu cred ca Steaua poate invinge lejer un adversar ca Bayern intr-o zi de gratie. Dar pentru asta este nevoie sa CREZI ca poti invinge. Fara balcanisme, fara clisee, fara scuze si teoria chibritului. Lupta, curaj, determinare, sacrificiu....Apoi, tragem linia si concluzionam.

 

110% de acord cu Catalin. Si tocmai de aceea victoria cefereului m-a intristat. Pentru ca sunt aproape ihur ca nu voi vedea asa ceva azi la Steaua...

udaradu17.09.2008 04:51
Pur si simplu, eu cred ca Steaua poate invinge lejer un adversar ca Bayern intr-o zi de gratie. Dar pentru asta este nevoie sa CREZI ca poti invinge. Fara balcanisme, fara clisee, fara scuze si teoria chibritului. Lupta, curaj, determinare, sacrificiu....Apoi, tragem linia si concluzionam.

 

110% de acord cu Catalin. Si tocmai de aceea victoria cefereului m-a intristat. Pentru ca sunt aproape ihur ca nu voi vedea asa ceva azi la Steaua...

Curaj baiatule(barbate),in seara asta bucuria va fi si mai mare.Luatile aierul baieti,acuma e momentul.pe ei si pe mama lor.

greenyes17.09.2008 05:37
Apropo de victoria Clujului..ok..curaj,suflet,sacrificiu,determinare...dar recunosti ca roma a fost o echipa mica mica mica in seara aceasta?

 

 

 

De aceea, maine seara voi fi extrem de multumit daca Steaua isi va domina prin joc adversarul (remember Steaua - PSG sau Steaua - Aston Villa...si multe altele). Rezultatul? Va avea o mare importanta dar, pentru a-l atinge trebuie sacrificiu, lupta si curaj. Fara MIORITA.

 

 

 

Salutare Cataline,

 

Sper sa le insufle Laca o doza de ros albastru punandu i sa vizioneze Steaua - PSG...meci de vis, fotbal adevarat, si tot ce invoci tu ca fiind necesar pentru Steaua sa castige....curaj, suflet, sacrificu, determinare, SI MAI ALES FOTBAL, varful de lance fiind insusi antrenorul de astazi.

 

Forza Steaua!!!!

sabin130717.09.2008 09:29
Sper sa le insufle Laca o doza de ros albastru

 

Este persoana cea mai in masura sa faca asa ceva. O doza de ros´abastru de la un izvor de ros´albastru.