Borcea: "Când mã uit la Liga Campionilor nu o vãd decât pe Dinamo."
De prin nouãzeci și nouã,
Cristi Borcea ne tot strigã:
Vreau și eu sã joc în Ligã!
Victor Becali: "Sper ca la anul sã ajungã și Dinamo în Ligã, sã-și realizeze și Borcea visul, pentru cã suferã!"
Sãrmanul spartan – cãțel,
Ai face un lucru bun
Sã-i dai funia ș-un sãpun...
Maria Andrieș: "Jucãtorii echipei naționale n-au avut cu ce!"
Te-a dus Prunea la hotel?
Sau printr-un cantonament?
Prea îi critici vehement...
Mircea Badea: "Fotbalul este un sport practicat de golani și vagabonzi pentru golani și vagabonzi! Dacã doriți sã practicați sau sã urmãriți un sport adevãrat, acesta este boxul."
Iar boxul e un sport de lorzi,
Atunci nu cred cã ai sã negi
Cã wrestling-ul e sport de "regi"...
Dumitru Dragomir: "Puteam sã-l curãț pe Mircea Sandu, dar are multe relații."
Erai luat cu fãrașu',
Nu e loc de marafeturi,
Curãțã-l pe la șireturi...
Dumitru Dragomir: "Prunea nu știe 80 de cuvinte în românã, Lupescu nu știe sã meargã pe stradã."
ªi Lupescu o cere,
Lui Prunea pe Ana,
La hotel cu Dana...
Marcel Pușcaș: "Nu cred cã existã club din România care sã nu fi cotizat la conducerea FRF."
Neîntinate, nepãtate,
Nu cred nici mort, nici împușcat,
Cã Dinamo a cotizat...
Gabriel Tamaș: "Vã spun cinstit, toți vroiam sã ieșim de pe teren în minutul 80 de rușine. Nu credeam cã vom gãsi o atmosferã mai ostilã ca la București."
E prea cinstit, dragul de el,
Își dorește atmosferã
Sã-și facã o "carierã"
Dar suporteri rãi, zevzeci,
Îl înjurã meci de meci,
Mai rãu, mai înverșunați,
Nu au milã de ratați...
Gigi Becali la meciul România - Lituania: "Eu venisem sã vãd un 4-0 pentru noi."
Oricând, seara – dimineața,
Cã lui Bayern și Lyon
Le dãm patru, domn' patron!
kornel dinu: "Selecționerul ar trebui sã creeze un grup cãruia sã-i arate niște scheme tactice. Eu, cel puțin, nu am vãzut nicio concepție tacticã la echipa naționalã de când Victor Pițurcã este antrenor."
Dar când aud pe procuror,
Mã ia și nașpa și amocu'
Când ne vorbește dobitocu'!
Victor Becali: "Pãi eu am pierdut un comision de 400 000 de euro de la englezi pentru cã Mutu a bãgat nasul la fãinuțã."
Pudrat zilnic în neștire,
La fiecare strãnut,
Pleca un salariu brut...
GSP: Steaua= Dinamo+CFR+Poli
Eronat, neavenit,
Iatã calculul normal:
Steaua NU ARE EGAL!
Marian Iancu: "Vreau suporterii pe stadion, nu în Piața Operei."
Nu-n piațã pentru Zambon,
ªi sã-i vezi pe ferefei
Puși în Parcul Operei.
Prunea: "Milițianul Dragomir vrea sã-l debarce pe Mircea Sandu!"
Un pește ș-un șarlatan,
E greu ca sã poți alege,
Aș vrea pe toți sã vã lege...
Dumitru Dragomir: "Mircea Sandu a greșit când l-a pus pe maimuța de Prunea la relații internaționale!"
O maimuțã-i idealã,
Printre hiene, târâtoare,
E o patã de culoare...
Gigi Becali: "M-a sunat Mircea Sandu și mi-a spus: Hai bã Gigi, ce dracu, chiar așa am ajuns o sperietoare pentru toți? Nu am nimic cu Steaua!"
Cã NAªUL te-a lãmurit,
Þi-a zis-o pe șleau bãiatu':
Steaua NU IA CAMPIONATU'!
Giovani Becali: "Cameramanii au greșit! "
Probabil fiindcã s-au ferit,
De le dãdeai matale bani,
Stãteau ținte la bolovani...
Gigi Becali: "Rãdoi a greșit cã a jignit ziariștii, cã a aruncat cu pietre, însã e tânãr,are doar 26 de ani. Tinerețea își spune cuvântul. Stau și mult jucãtorii în cantonament, iar la nervi aruncã și cu pietre și cu lemne. Se mai întâmplã. Îmi pare rãu cã a ieșit așa, însã ce sã facem acum? Mergem mai departe!"
În unu' ca Tolontan,
Atunci ar fi fost perfect,
Ar fi fost demn de respect!
Dar NU în cameramani,
Amãrãșteni de doi bani,
Oamenii n-au nicio vinã,
Muncesc doar pentru chenzinã.
Tânãr și neliniștit,
Mirel aici a greșit,
Cã-i lider de vestiar,
Exemplu de dat la ziar ...
Pițurcã: "Meciul din Faroe a fost spectaculos."
Lumea pe ele se bate,
Cã-i un meci cu șapte clase
Peste Steaua '86...
Gigi Becali: " L-au prins pe Pițurcã cu pachetu' de țigãri cu camerã video la cazino, da' degeaba. Demonstreazã tu cã era conectat la un "compiuter", findcã când l-au prins s-a întrerupt unda electromagneticã."
Pe toți râsul ne pufnește,
Însã alta e beleaua:
"DÂNSUL" E PATRON LA Steaua!!!
Borcea: "PorumBoyu a vorbit la toate hotelurile din Vaslui sã nu cazeze pe Dinamo."
Unde sã fi stipulat
Cã plãtiți deratizarea,
Primeați sigur și cazarea...
PorumBoyu: "Becali l-a cumpãrat pe Borcea ca pe o prostituatã."
Trebuie musai vaccinatã,
Bãgatã la izolare,
Ca pe ultima putoare.
Oricine-i oferã un os
Îl ia repede la ros,
E cea mai mare cãțea,
Dinamovistã sadea...
Lupescu: "În încheiere, vreau sã spun cã ca și federație, noi vom apãra doar interesele fotbalului românesc!"
Puținã hârtie cere,
Þi-o spun fãrã pic de urã:
Mai șterge-te pe la... gurã!
Ești un "kaiser" educat,
Stilat și manierat,
Partea care e mai tristã?
Ai "școalã" dinamovistã...
Mircea Sandu: "Nu am cum sã mã duc eu la Blatter sã rezolv cazul Timișoarei. Este o provocare ce îmi dã fiori. Mi-ar da cu tifla în nas dacã aș merge la el pentru așa ceva."
Sã-l putem vedea pe Naș,
Cu o tiflã-n loc de nas
ªi din funcție retras...
Marian Iancu: "Atât Mircea Sandu, cât și Kassai încep sã vinã cãtre Timișoara, pentru cã le e fricã, îi obligã cazul penal pe care îl au în cârcã, cã își pierd funcțiile. Sandu ne mângâie pe picioare, dar pe noi ne doare sufletul."
Repede, pânã nu-l leagã,
Sã nu meargã la rãcoare
Pupã broasca pe picioare...
UPC: "Nu dãm banii pe care-i cer RCS și Antena 1!"
De "trustul" Felix-Intact,
Ãilalți nu vor sã dea bani,
Fir-ați sã fiți de MÂRLANI!
PorumBoyu: "Dacã tot ne întoarcem în trecut, trebuie sã îi spun și eu ceva lui Rednic. Atunci când era la rapid, era un maidanez în curte pe care îl chema Borcicã și care se juca cu el. Acum când e la Dinamo, se joacã cu unul pe care îl cheamã Borcea."
Puriu' v-a tot dresat,
La Vaslui sau la Bucale,
V-a fãcut de trei parale...
Lupescu: " Vom mai aduce femei în cantonament, dacã asta ne va califica!"
Sã aduceți și bãrbați!
E rețeta idealã
Sã ajungeți în finalã...
Lupescu: "Dragomir juca barbut în avion. A scos tablele și a început sã joace barbut cu câțiva români care nu fãceau parte din delegația noastrã."
Pentru jocul de barbut,
Cã-i pe mare sau în aer,
Gãsește oricând un fraier...
Prunea: "Dragomir intrã cu bocancii lui urât mirositori în viețile noastre."
Între hoți și manglitori?
Nu-i un gest chiar deplasat,
Este chiar recomandat...
Lupescu: "Cazul lui Mutu e identic cu al Timișoarei, nu se mai poate face nimic!"
Dați lui Mutu palmaresul,
Lui Jabba, broscoiul gras,
Bãgați-i prafuri pe nas!
GSP: "Mihai Stoica, scuipat la scenã deschisã de suporterii rapidiști."
Pur ca roua dimineții,
Iubit, de rapsozi cântat,
Se exprimã prin scuipat...
Ioan-SãpãLigã-Marin: "Steaua este protejatã de arbitri!"
Sãpãligã-i supãrat,
Plânge, țipã ca nebunu',
I-a cãzut greu patru-unu.
Dumitru Dragomir: "Dacã nu ne trezim, vom ajunge de râsul Europei!"
Hoți, "fetițe" și guriști,
O spun, deși mulți o știm:
PREA TÂRZIU SÃ NE TREZIM!
Cristian Ionuț
(LDS)
