FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Interliga Mol

11209.09.2008 21:20

Am deschis acest topic pt a discuta pe parcursul celor 5 luni despre aceasta noua competitie care include cele mai bune echipe ale hocheiului romanesc si maghiar . Avem 7 echipe puternice care tintesc un loc pe podium si 3 echipe care se bat pt locurile 8-10 . Sa vedem ce va fi ...

 

Azi a debutat Interliga MOL . Cu un meci pe care nimeni nu l-a vazut din pacate , dar care s-a dovedit a fi foarte interesant dupa evolutia scorului :

 

NZ Stars Budapesta - DAB 4:3 (2:1, 0:1, 1:1, 0:0, 1:0)

 

Dupa parerea mea NZ Stars s-a intarit foarte mult anul asta , chiar cred ca e una dintre cele 3 favorite la castigarea trofeului . Dab e o echipa tanara , promovand foarte multi jucatori de la tineret , dar iata ca a tinut piept celor din Budapesta ( ba chiar i-a si condus ) .

 

Asteptam cu totii ziua de vineri cand debuteaza si echipele noastre :

 

Alba Volán SC - Steaua Bucuresti

Progym - Újpesti TE

Miskolci JJSE - HC Csíkszereda

SC Csíkszereda - Dab.Docler

 

Sper ca vom debuta cu dreptul , si toate cele 4 vor castiga .

f234567k09.09.2008 23:17

Cateva detalii despre Alba Volán SC, te rog :) .

Adrian09.09.2008 23:31

Dupa gsptv, netransmiterea meciurilor de Hokey mi se pare a 2a cea mai mare prostie din sportul romanesc din acest an.

 

O lipsa clara de respect pt fanii acestui sport.

Acest sport frumos, daca ar fi un pic mediatizat, sigur ar prinde.Dar asa...

 

112, despre echipele din Ungaria eu nu stiu nimic.

Ai putea sa scrii despre ele?

Sa stim si noi cate ceva despre adversari.

LARI09.09.2008 23:32
Marius10.09.2008 05:37

Pana intra 112, ma "risc" eu. Din cate stiu, Alba e cea mai puternica echipa din Ungaria. Insa, ei evolueaza si in campionatul Austriei, sau mai bine spus, evolueaza mai mult in campionatul Austriei, de aceea este de asteptat ca in interliga sa trimita foarte multi tineri.

 

LE: Din ce am auzit, se vor transmite meciurile de pe Flamaropol pe sport.ro. Este posibil ca meciurile din deplasare sa fie transmise pe posturile TV unguresti.

11210.09.2008 08:48

Marius are dreptate . Alba Volan e cea mai buna echipa din Ungaria , dar in Interliga este probabil , cea mai slaba . Va folosi echipa "B", cu foarte multi jucatori nascuti in 88-91. Dar , cum inca sezonul din Austria nu a inceput inca , s-ar putea sa aveti ghinionul HC-ului de anul trecut : adica ca ei sa foloseasca prima echipa si sa considere acest meci unul de pregatire . Pe acel site la rubrica " Csapat" gasiti jucatorii echipei .

 

Cat despre celelalte echipe , o sa incerc sa zic cate ceva despre ele , dar dupa prima etapa . E foarte greu sa prezint echipe fara sa le vad pe gheata .

 

Ma bucur tare mult daca e adevarat ca sport.ro va transmite ceva meciuri. Stiam de TVR si SPort 1 ca sunt in tratative . Probabil Sport 1 chiar va transmite , ramane de vazut daca si aripa romaneasca a postului va prelua meciurile .

la10.09.2008 12:47

stiti cumva daca la meciurile de acasa cu ungurii vor veni si suporteri unguri?

LARI10.09.2008 13:21

Inca un site despre hochei, cu statistici interesante

 

Tot pe site-ul ala mai puteti gasi o groaza de informatii utile, iar sectiunea de linkuri e destul de bogata. Timp s-aveti.

11210.09.2008 16:58

Prosport

 

Ocupanta locului trei a ediției 2007 – 2008 a Ligii Naționale de hochei, Steaua București este gata de o nouã provocare. Elevii lui Aleksandr Kulikov și Marius Gliga vor lua startul în acest weekend, în Liga Mol, competiția comunã a celor douã țãri. "Planul nostru este sã reconstruim echipa, sã pornim de la început pentru cã eforturile CSA Steaua de a menține și de a construi echipa de acum au fost imense. Primul meci în Ligã va fi greu, este o competiție nouã pentru noi, superioarã valoric a ceea ce am jucat pânã acum. Va fi un drum lung, cu multe surprize, totul este posibil", a explicat Cristian Cârlan, președintele secției de hochei Steaua.

 

 

Militarii au susținut în aceste zile un turneu de pregãtire în Slovacia, de acolo ei urmând sã plece în aceastã searã, direct la Szekesfehervar, unde vor debuta în compania campioanei en-titre a Ungariei, Alba Volan. "Echipa s-a legat, noii jucãtori și-au intrat în rol. Avem în plus o linie tânãrã pe care vrem sã o folosim în toate meciurile, Lușneac, Þapu, Pascaru, Claudiu Mihãilescu și Gliga jr. Ce e foarte important pentru noi este cã portarul Brul face o pregãtire cu ceilalți portari, iar canadianul Severson, dupã antrenamente lucreazã cu cei mai tineri", a continuat oficialul stelist.

 

 

Vestea bunã pentru roș – albaștrii este aceea cã la întoarcerea în țarã, dupã cele trei meciuri pe care le vor disputa în Ungaria, se vor putea pregãti la Patinoarul "Mihai Flamaropol", instalația de formare a gheții fiind pornitã de câteva zile.

 

 

Ati luat cea mai buna linie a Galatiului care s-a miscat chiar bine la cupa lacul rosu . In plus e bine cqa il baga pe Robert Gliga , va fi un mare hocheist .

MadFroG11.09.2008 16:07

Fanii adevarati ar trebui sa vina mai des la patinoar , daca se vrea cresterea in popularitate . Eu de exemplu anul trecut am initiat cativa prieteni si anul asta sper sa fac la fel

Jocul nu va creste in popularitate atata timp cat noi , suporterii , nu facem nimic

Sper ca Sport1 sau sport.ro sa transmita meciurile din deplasare , iar meciurile de pe Flamaropol sa ramane netransmise...poate asa se mai strange ceva lume la patinoar

 

ultrash12.09.2008 20:50

@Adrian

meciurile din campionatul national si Liga Mol vor fi transmise de Sportklub timp de 3 sezoane ;)

 

Adrian12.09.2008 20:52

Bine ca prind SportKlub...not!:|

 

De fapt nici nu stiu daca il prind.

Pe net se poate oare?

Virgil12.09.2008 22:25

Steaua - debut victorios in Interliga Mol!

 

Echipele românești care participã în competiția româno – maghiarã, Liga Mol au disputat,în aceastã searã, prima etapã.

 

Astfel, campioana României, Sport Club a învins, la Miercurea Ciuc, pe Dab cu scorul de 6-1 (1:0,2:1,3:0). Golurile campionilor de la SC au fost înscrise de: Levente Hozo, Johan Ramstedt, Szabolcs Szocs (2), Istvan Antal, Patrik Wallenberg.

 

A doua echipã a orașului, HC Csikszereda a trecut în deplasare de Miskolci cu 4-7 (0:6, 3:1, 1:0). Pentru vicecampionii României au marcat : Daniel Socha, Attila Otto Biro (2), Arpad Mihaly, Miroslav Stefanka, Zsombor Antal, Levente Peter.

 

Progym Perla Harghitei a avut cel mai greu meci al zilei, priminind, la Gheorgheni vizita echipei UTE.Meciul a fost unul echilibrat, cu numeroase întoarceri de scor, elevii lui Dusan Kapusta reușind sã revinã în joc, dupã ce adversara avea un avantaj de douã goluri (3-1), ei preluând pentru minute bune și conducerea pe tabelã.

 

Soarta partidei s-a decis în prelungiri, câștig de cauzã având UTE. Astfel, Progym a fost învinsã de UTE cu 7 - 8 (1-3, 4-3, 2-1, 0-1).

 

Steaua a trecut de Alba Volan, scor 3-2 (2-0,1-1, 0-1), prin golurile marcate de Pisarenko, Timaru și Geru.

 

Sursa: prosport

 

tipbv14.09.2008 17:56

Dátum - idõ:

2008.09.14 vasárnap

17:30

Játékvezetõ:

BABIC Vladimir

 

NZ Stars 0 0 2 - - 2

Steaua Bucuresti 0 2 0 - - 2

Bajnokság - helyszín:

MOL Liga - 9

JégCentrum Vonalbíróca:

ABONYI Attila

WOLF László

NZ Stars

Kiállítások (perc) 16 27 2 - - 45

Steaua Bucuresti

Kiállítások (perc) 22 8 4 - - 34

az oldal 30 másodpercenként automatikusan frissül

Eseménynapló:

 

Kapusok:

00:00 NZ Stars kapus be: 70 Wallberg Björn

00:00 Steaua Bucuresti kapus be: 29 Brul Evgeny

58:14 Steaua Bucuresti kapus ki

58:19 Steaua Bucuresti kapus be: 29 Brul Evgeny

58:47 NZ Stars kapus ki

59:26 NZ Stars kapus be: 70 Wallberg Björn

 

Idõcaérés:

50:28 NZ Stars idõcaérés

51:10 Steaua Bucuresti idõcaérés

 

Gólok:

31:38 0:1 Steaua Bucuresti gól: -1 44 Selea Bogdan

32:43 0:2 Steaua Bucuresti gól: +1 28 Severson Cameron (9 Geru Catalin, 14 Kostandi András)

58:19 1:2 NZ Stars gól: EQ 49 Gröschl Tamás (11 Holéczy Roger)

59:26 2:2 NZ Stars gól: EQ 33 Svasznek Bence (94 Kaspárek Adam)

 

Kiállítások:

05:23 10p. 07:23 - 17:23 25 Kangyal Balázs (NZ Stars) - (MISC - fegyelmi büntetés)

05:23 2p. 05:23 - 07:23 25 Kangyal Balázs (NZ Stars) - (INTRF - akadályozás)

06:27 2p. 06:27 - 08:27 19 Majoross Gergely (NZ Stars) - (SLASH - testreütés)

08:09 2p. 08:09 - 10:09 28 Severson Cameron (Steaua Bucuresti) - (HOLD - fogás)

09:14 2p. 09:14 - 11:14 16 Timaru Ioan (Steaua Bucuresti) - (SLASH - testreütés)

11:58 2p. 11:58 - 13:58 TEAM (Steaua Bucuresti) - (TOO-M - túl sok játékos a jégen)

15:45 2p. 15:45 - 17:45 33 Emelyanenko Evgeny (Steaua Bucuresti) - (ELBOW - caönyökhasználat)

16:34 2p. 16:34 - 18:34 90 Szappanos Dávid (NZ Stars) - (HOOK - bottal akasztás)

16:43 2p. 16:43 - 18:43 14 Kostandi András (Steaua Bucuresti) - (HOOK - bottal akasztás)

16:52 10p. 19:45 - 29:45 28 Severson Cameron (Steaua Bucuresti) - (CHE-B - hátulról löcaés)

16:52 2p. 17:45 - 19:45 28 Severson Cameron (Steaua Bucuresti) - (CHE-B - hátulról löcaés)

22:41 20p. 22:41 - 60:00 25 Kangyal Balázs (NZ Stars) - (GA-MI - végleges fegyelmi büntetés)

22:41 5p. 22:41 - 27:41 25 Kangyal Balázs (NZ Stars) - (BUTT-E - botvéggel ütés)

23:41 2p. 23:41 - 25:41 27 Krechak Peter (Steaua Bucuresti) - (SLASH - testreütés)

30:12 2p. 30:12 - 32:12 13 Lupascu Razvan (Steaua Bucuresti) - (CHARG - nem megengedett testjátéca)

31:43 2p. 31:43 - 32:43 7 Fodor Csanád (NZ Stars) - (HI-ST - magas bottal való játéca)

34:45 2p. 34:45 - 36:45 28 Severson Cameron (Steaua Bucuresti) - (HI-ST - magas bottal való játéca)

37:33 2p. 37:33 - 39:33 13 Lupascu Razvan (Steaua Bucuresti) - (HI-ST - magas bottal való játéca)

49:55 2p. 49:55 - 51:55 11 Lusneac Nicusor (Steaua Bucuresti) - (INTRF - akadályozás)

50:28 2p. 50:28 - 52:28 27 Krechak Peter (Steaua Bucuresti) - (TRIP - gáncsolás)

52:42 2p. 52:42 - 54:42 10 Maszlov Szergej (NZ Stars) - (HOLD - fogás)

 

 

luat de pe saitul federatiei maghiare

se pare ca Steaua va face egal desi pute castiga

forza Steaua!

la18.09.2008 10:27

la cat joaca Steaua maine si unde?se face ceva organizat?cei din galerie or sa vina la meci?

Raduccio21.09.2008 21:04

21.09.2008 HC Steaua – MISKOLCI JJSE 8-2 (1-1) (5-1) (2-0)

 

Stie cineva cand o sa mai actualizeze si astia site-ul oficial al echipei de hochei? Astia se intreaba de ce nu vin decat 100 de oameni sa vada echipa dar nu isi dau seama ca singurii care stiu afla de pe net. Macar de-ar afla de la surse oficiale. Ce naiba, daca n-ai site practic nu existi. La capitolul marketing suntem praf...

Raduccio03.10.2008 04:54

Intre timp Steaua a mai obtinut urmatoarele rezultate:

26.09 Sport Club - Steaua 3-2 (0-1, 1-0, 2-1)

28.09 Progym - Steaua 1-5 (0-2, 1-2, 0-1)

30.09 Steaua - Sport Club 4-3 (2-1, 2-1, 0-1)

 

Rezultatele se contorizeaza in ambele competitii, si in Liga nationala si in interliga mol.

 

Urmeaza sa jucam azi cu Miskolc la ei acasa.

LARI08.10.2008 07:13

Ujpesti TE a dispus marți de Steaua București cu scorul de 6-3 (1-2, 3-1, 2-0), prin golurile marcate de Akos Berta ('7, '28, '53), Jan Zlocha ('29, '31) și Vladimir Dubek ('47). Pentru roș-albaștrii au înscris Viorel Nicolescu ('17), Mihai Georgescu ('20) și Cãtãlin Geru ('40).

 

HC Csíkszereda a dispus, la Dunaujvaros, de Dab. Docler, cu scorul de 5-3 (3-1, 1-1, 1-1). Pentru învingãtori au punctat Zsombor Antal ('6), Arpad Mihaly ('19, '33), Ede Mihaly ('20) și Attila Goga ('41). Golurile învinșilor au fost semnate de Tibor Schneider ('12), Akos Kiss ('29) și Csaba Papp ('46).

 

În clasament, conduce HC Csikszereda, 29 puncte, urmatã de Sport Club Miercurea Ciuc, 20 p, Steaua, 20 p, Újpesti TE, 19 p, NZ Stars, 18 p, Dab.Docler, 16 p, Ferencvarosi, 15 p, Progym, 7 p, Miskolci, 3 p, Alba Volan, 3 p.