FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Neclaritati Istorice Si-o Surpriza Nesperata

felix3722.08.2008 20:48

datorita numeroaselor atacuri la adresa Stelei din partea rapidistilor, am incercat sa ma mai documentez referitor la inceputurile clubului Steaua si am incercat sa dau replici acestora pe orice site a fost atacata Steaua.

din documentarea mea, am reusit sa aflu citeva amanunte tare interesante:

1. S-a afirmat ca Steaua si Dinamo sunt responsabile de distrugerea ripensiei si a lui venus. Ultimul campionat pt ripensia a fost 1940-41, cind s-a clasat pe 3, campioana fiind Unirea tricolor, iar rapid pe 2 (labtof.ro/diviziaa/sezon/1940-1941), iar pentru venus cel din 1942-43, cind s-a clasat pe locul 5, iar rapid pe ETERNUL loc 2 (vezi labtof.ro/diviziaa/sezon/1942-1943). in 1945-46, dupa razboi, campionatul nu s-a disputat. editiile 1946-47 si 47-48 au fost cistigate de UTA Arad, ripensia si venus nemaifiind inscrise in acel campionat.Dupa sezonul 1946-47, cind au purtat SOARELE pe tricouri, simbolul comunistilor, a disparut si Carmen, echipa lui MOCIORNITA, INDUSTRIAS MAZILIT TOCMAI DE CEI AL CAROR SIMBOL L-ATI PURTAT PE PIEPT IN SEZONUL TOCMAI INCHEIAT. Pe Valentin stanescu, cel al carui nume il poarta acum stadionul giulesti, l-ati racolat de la Carmen Bucuresti dupa sezonul mai sus amintit (vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Valentin_St%C4%83nescu). Multi dintre jucatorii lui Carmen au plecat in occident de frica comunstilor : Norberto Höfling din 1947 la Dinamo Kiev, Iosif Fabian din 1947 la ac torino, Nicolae simatoc la inter milano din 1947 (vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Carmen_Bucure%C5%9Fti cu subpaginile aferente fiecaruia). Alti 3 jucatori s-au transferat apoi la progresul Bucuresti.

sunt totusi putin nedumerit ... s-a tot scris ca in 1947, carmen a fost desfiintata. insa pe site-ul oficial al clubului national apar 3 jucatori care au mai jucat dupa 1947 la aceasta echipa : Alexandru Ciocea - mijlocas(1945-1947), Mihai Smarandescu - mijlocas, atacant(1947-1951) si Valeriu Soare (Leu`) - aparator (1947-1951). pentru informatii, vezi pozitiile 17.18 si 19 din http://www.nationalfc.ro/articles.php?ai=2...0&filter=-1 cum poate fi explicat acest fenomen?

2. un rapidist (rapidb) mi-a oferit niste linkuri de la o fituica mincinoasa prin care incerca sa-mi demonstreze abuzurile comise de Steaua si Dinamo pe vremea comunistilor. mare mi-a fost uimirea cind am gasit urmatorul text

Câțiva ani dupã aceastã întâmplare, în 1958, Ozon a fost prins, la întoarcerea dintr-un turneu efectuat în Grecia, cu nasturi de fildeș asupra sa. A fost exclus din viața sportivã. Pedeapsa i s-a ridicat șase luni mai târziu, când jucãtorul l-a pândit pe dictatorul Gheorghe Gheorghiu-Dej, ieșit la promenadã pe Calea Victoriei, și l-a implorat sã-l ierte. ªeful statului s-a îndurat, dar cu condiția ca Ozon sã joace la Rapid, echipa pe care o proteja Gheorghiu-Dej...
vezi http://www.evz.ro/articole/detalii-articol...teaza-parintii/

de aici denota ca nu au fost niciodata "singuri impotriva tuturor" ci chiar au beneficiat de ajutor la un nivel mai inalt decit Steaua si Dinamo