Sportiva legitimatã la CSA Steaua a obținut cea de-a patra medalie pentru România la Beijing.
Sportiva Ana Maria Brinza a obtinut, miercuri, medalia de argint in concursul olimpic de sabie, dupa ce a pierdut asaltul finala cu Britta Heidemann, campioana mondiala en-titre, scor 15-11. Pentru delegatia Romaniei aceasta este a patra medalie obtinuta la Beijind, dupa aurul obtinut de Alina Dumitru la Judo, si cele doua medalii de bronz reusite de Mihai Covaliu la Scrima si echipa feminina de Gimnastica.
Heidemann si-a luat rolul de favorita a finalei in serios inca de la prima tusa, campioana mondiala distantandu-se decisiv inca din start.
Ana Maria Brinza a dat semne de revenire in repriza a doua, cand s-a apropiat la 5-7, pentru ca Heidemann sa incheie si partea secunda la adapostul unui avantaj consolidat (11-7).
Sperantele pentru castigarea medaliei de aur au reaparut la jumatatea ultimei reprize, cand Ana Maria Brinza s-a apropiat la 10-12 dupa doua tuse consecutive trecute in dreptul sau.
Cu o experienta superioara la nivel inalt, Britta Heidemann a gestionat finalul asalatului in favoarea sa, obtinand in final medalia de aur cu scorul de 15-11. Ana Maria Brinza a obtinut argintul olimpic, aceasta fiind cea mai mare performanta din cariera.
In varsta de 24 de ani, Ana Maria Brinza avea in palmares un loc 16 la Jocurile Olimpice de la Atena si o medalie de bronz la Campionatele Mondiale de la Lisabona din 2002, pentru ca in 2008 sa obtina titlul continental cu echipa Romaniei la Kiev.
OnlineSport
