FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

ªTIRE BOaMBÃ : Filiera arabã!

fcsteaua.ro05.08.2008 14:52

În urma unei moțiuni de impeachment adoptate cu o largã majoritate de cãtre senatul pakistanez, serviciile secrete din Oman au dat publicitãții aceastã stenogramã ultrasecretã care a început sã circule în anumite cercuri de influențã care sunt într-un conflict deschis cu grupurile de interese care fac lobby pe lângã guvernul din Quatar.

 

Am primit și eu prin mijloace specifice aceastã stenogramã de la un suporter fanatic al echipei Gaz Metan Mediaș, care trãiește într-un lagãr de refugiați din Insulele Vanuatu. Am rãmas șocat! Conținea nici mai mult nici mai puțin decât discuțiile dintre George Copos și El Zorab-ul Fathi Taher pentru vânzarea-cumpãrarea clubului(?) de fotbal Rapid București!

 

Deși sunt conștient de riscurile pe care mi le asum (publicarea de astfel de documente ultrasecrete se pedepsește cu închisoare de la 15 la 25 de lei) voi face acum publicã aceastã stenogramã realmente SENZAÞIONALÃ!

 

 

La Pașa vine tremurând

Un patiser, cu glas plãpând:

-Sunt Pașã neam de giuleștin

ªi de sub pod acuma vin,

Rapidul sã ți-l vând.

 

Cu toții ne strângem sub pod

Când avem meci, bunic sau plod,

Venim cu toții sã-njurãm

În adversari sã aruncãm

Noi, întregul norod.

 

Dar vreau sã construiesc un bloc

Iar bani, finanțe, nu am ioc

Plus DNA îmi dã târcoale

Pentru transferuri cam nasoale,

Sunt în stare de șoc!

 

Suporterii pierduți sunt toți,

Sunt suspendați, stau pe la porți,

Dã-mi bani pe club! M-am sãturat,

Sã am terenul suspendat!

Dã-mi numai cât socoți!

 

Pornesc spre club dând un ocol

Vorbind încet cu glas domol

ªi ochii lui Taher s-aprind

Sub pod privește cu mult jind

Spre stadionul gol.

 

-Doi lei sã-ți dau pe club primești?

-Taher-Pașa mã-nnebunești!

Clubul e vechi, din '23

Cam cât de prost vrei sã ma iei?

Vrei sã mã pãcãlești!

 

Dar rãzgândindu-se subit

Cu ochii mari, plângând mocnit,

Oferta acceptã imediat

În fine, de club a scãpat,

Necazul s-a sfârșit.

 

Georgicã ia satisfãcut

Cei doi lei ce i-a obținut,

De-acum de fotbal a scãpat

De suspendãri, scandaluri, blat,

Îi place ce-a fãcut.

 

Își bagã banii-n buzunar

Pe pod o ia în pas sprințar

Aleargã dus de-un singur gând

Deodatã însã tremurând

Se-ntoarce pe pod iar.

 

Se uitã lung la bani scârbit

Se clatinã nefericit

Apoi privește spre club drept;

Cu pașii rari, cu fruntea-n piept,

S-apropie mâhnit.

 

Pe Zotta-l cuprinde plângând

ªi printre lacrimi îngânând

Spune mâhnit : Pui de vultur

Acum nu-ți spun, acum îți jur,

Rapidul eu îl vând!

 

Galeria nu va mai sta

La lojã, chiar în fața ta,

Gata cu flegma, cu scuipatul,

Cu aruncatul, cu-njuratul,

Toate se vor uita!

 

Ei nu vor mai ieși pe stradã

Oameni sã batã la grãmadã,

Sã dea cu bolovani pe rând,

Iar eu sã îi privesc râzând,

Va fi altã plãmadã.

 

Pe fiica mea cum s-o îmbun?

Nevestei mele ce-o sã-i spun?

Când va-ntreba : "Ce ai fãcut?"

Voi spune : "Clubul l-am vândut,

Am fost nebun, nebun!"

 

Așadar tu, nevasta mea,

Rapidul nu-l vei mai vedea

Cu mine-n frunte acționar,

De-acum voi fi minoritar,

Voi fi pe-alãturea.

 

Zotta nu te va mai urma,

Degeaba îi vei mai chema

Sã îți rãspundã n-are chef,

Acum cã eu nu-i mai sunt șef,

Nimic vom însemna.

 

Nu vei zâmbi când saltã-n vânt

Scuipatul pe-al tãu alb veșmânt,

Vei simți pentru prima oarã

Cum e sã nu mai fii patroanã,

Cu privirea-n pãmânt.

 

O, clubul meu! Tu fala mea,

Pupilul meu, Nae Manea,

De-acum vã las Pașei Taher

Eu mã retrag umil, stingher,

Nu vã voi mai vedea.

 

Arbitrii am uns cu bani grei

TV-uri Samsung, pentru ei,

Doar unul a fost supãrat

De o brichetã, ce pãcat,

Ce suporteri mișei!

 

Cu Corsicanu, doar noi doi,

ªi țara se-ngrozea de noi

ªi cine nu își ascundea

Gãina, rața, le pierdea,

Noi le mâncam apoi!

 

Tu Corsicane cui rãmâi?

Erai mereu în linia-ntâi

Jandarmii acum te vor bate,

Legat cu mâinile la spate,

Nu mai ai cãpãtâi!

 

Tot ce am discutat noi doi,

Tranzacție, club și mai apoi,

E mult prea mult, vreau sã anunț:

Taher-Pașa, am sã renunț,

Dã-mi clubul înapoi!

 

Se-ncruntã Pașa: ,,Ești nebun?

Voiești ca la spital sã sun

Sã vina imediat salvarea,

Pe loc îți fac și internarea,

Numai o datã-ți spun!"

 

-E clubul meu, eu l-am salvat,

Era ca și retrogradat,

Uitat de lume, pãrãsit,

De Federație oropsit,

Eu l-am reanimat!

 

Al meu e! Pentru clubul meu,

Mã prind de piept cu Dumnezeu!

Ai inimã, tu poți sã ai

Oricând un club, doar bani sã dai,

Dar ãsta-i clubul meu!

 

Atâta-ți spun, Pașã Taher,

Un singur lucru doar îți cer:

Haide sã chemãm avocatul

Sã anulãm pe loc contractul,

Altfel cred c-am sã pier!

 

Dã Pașa semn: "Dați-l afarã!

Fãceți-l lumii de ocarã,

De vrei sã știi ce vreau sã fac

Îl vând lui Gigi, tot un drac,

Poate chiar mâine searã! "

 

Cu ochii pironiți în jos

Copos cedeazã rușinos,

Își ia paltonul, pãlãria,

S-a terminat paranghelia,

ªi spune : " Adios! "

 

Taher-Pașa stã relaxat,

Din dry-gin bea netulburat,

Se uitã fix la stadion

Unde acum e el patron

ªi râde înfundat.

 

Iar Copos învins de pãgâni

Dã a lehamite din mâini,

ªi-n suflet pe loc îi apare

O dorințã de rãzbunare:

"Voi investi la câini!"

 

Cristian Ionuț

(LDS)

 

Il Soldatino05.08.2008 15:00

Sal.

 

Posteaza articolul in locul cronicii de la meci (articol principal) omule. Merita. In plus, articolul de la partida cu Brasovul e vechi. Tine-o tot asa.

 

Noroc,

 

Catalin

MoWeed05.08.2008 15:19
:thumbsup: :biggrin: Cred ca e cel mai tare articol de pana acum:))))
f234567k05.08.2008 15:33

Felicitari.

Superbe randurile despre coriscanu`. :w00t:

Azzido05.08.2008 15:35

frate esti genial.

e super tare.

dar mie imi place mai mult varianta originala. El-Zorab :thumbsup:

 

Chiar si asa, felicitari.

ai reusit sa imi induci o buna dispozitie pierduta.

androsteaua05.08.2008 16:54

super tare!

Simionesei05.08.2008 17:42

nu stiu ce ar mai fi de zis...esti Fenomenal...dar cred ca stiai deja :)

Sanatate si asteptam si alte cronici tot la fel de reusite...

Living_Dead_Stripper05.08.2008 18:19

Nu pot decât sã vã mulțumesc pentru aprecieri și încurajãri, așa cum le mulțumesc și celor care m-au criticat constructiv.

Despre rubricile care vor urma pot sã vã spun doar atât: Pânã acum nu ați vãzut nimic.

Totuși trebuie luat în calcul și urmãtorul considerent: E greu sã mai faci caterincã când ai mortul întins pe masã în sufragerie. Asta ca apropo despre sezonul care tocmai a început...

 

4_ever_steaua05.08.2008 18:26
:))bravoooooooooooo:))...esti foarte tare:))....am murit de ras:))
Virgil05.08.2008 18:27

Excelent! Bravo mosule! ;)

danimarcu05.08.2008 18:47
E greu sã mai faci caterincã când ai mortul întins pe masã în sufragerie.

 

Ai dreptate.Totusi,nu ar strica sa fim un pic mai optimisti...Sa zicem ca mortul nu-i chiar mort,ci doar bolnav.Si ca nu sta intins pe masa,ci e la pat,iar Lacatus ii acorda primul ajutor...depinde doar de priceperea lui daca acesta va muri,sau isi va reveni. :innocent:

 

Harald05.08.2008 19:47

foarte frumos intr-adevar, poate ar trebui mai multe aticole in versuri pe viitor :)

 

eu unul nu sunt fericit ca un club romanesc (ma rog, din campionatul intern) e preluat de patroni dubiosi, precum acest arab, care nici nu vreau sa imi pun intrebarea in ce afaceri e implicat; sau cei de la Cluj. Nici nu vreau sa ma gandesc la varianta unei negocierei intre patronul Rapidului si al nostru, cine stie ce se poate intampla cand ciobanul ramane fara bani...

Pacat ca banii si puterea duc la asemenea lucruri.

Cat il urasc pe patronul nostru, sunt de acord ca echipele noastre sa fie romanesti cu jucatori si patroni romani...

 

 

:steag_cruce_invers:

nepotuuu05.08.2008 20:19

bv esti cel mai tare...ce serios incepusei articolul =)))))))))))

mNiosu05.08.2008 20:21

:laugh: Genial,pur si simplu genial !!!! Felicitari si la fel de reusite si pe viitor!! Mutam pentru portia de umor :biggrin: .

:steag_sah_mic:

mNiosu05.08.2008 20:26
E greu sã mai faci caterincã când ai mortul întins pe masã în sufragerie.

 

Ai dreptate.Totusi,nu ar strica sa fim un pic mai optimisti...Sa zicem ca mortul nu-i chiar mort,ci doar bolnav.Si ca nu sta intins pe masa,ci e la pat,iar Lacatus ii acorda primul ajutor...depinde doar de priceperea lui daca acesta va muri,sau isi va reveni. :innocent:

 

 

Tot astept o reanimare dar cred ,vazand ideiile tactice din ce in ce mai neinspirate ale "doctorului" ,ca o sa-i punem o lumanare pacientului cat de curand. Sper sa ma insel totusi si poate il loveste un plus de inspiratie ca ar fi extrem de pacat sa se stearga Behali cu un alt simbol pe picoare numai ca sa aduca altul la rand pentru sters :unsure: .

SSK05.08.2008 22:15

Foarte tari versurile despre Corsicanu :))) Si marfa si concluzia: "Voi investi la caini". Tine-o tot asa!

nightfeever06.08.2008 08:50

Geniala rima cu "...Nae Manea"

MIREL6RADOI06.08.2008 09:00

Cam lung...insa fff amuzant! :clap:

bandido06.08.2008 09:27

Felicitari!mi-a placut !am cazut lat de ras