În urma unei moțiuni de impeachment adoptate cu o largã majoritate de cãtre senatul pakistanez, serviciile secrete din Oman au dat publicitãții aceastã stenogramã ultrasecretã care a început sã circule în anumite cercuri de influențã care sunt într-un conflict deschis cu grupurile de interese care fac lobby pe lângã guvernul din Quatar.
Am primit și eu prin mijloace specifice aceastã stenogramã de la un suporter fanatic al echipei Gaz Metan Mediaș, care trãiește într-un lagãr de refugiați din Insulele Vanuatu. Am rãmas șocat! Conținea nici mai mult nici mai puțin decât discuțiile dintre George Copos și El Zorab-ul Fathi Taher pentru vânzarea-cumpãrarea clubului(?) de fotbal Rapid București!
Deși sunt conștient de riscurile pe care mi le asum (publicarea de astfel de documente ultrasecrete se pedepsește cu închisoare de la 15 la 25 de lei) voi face acum publicã aceastã stenogramã realmente SENZAÞIONALÃ!
Un patiser, cu glas plãpând:
-Sunt Pașã neam de giuleștin
ªi de sub pod acuma vin,
Rapidul sã ți-l vând.
Cu toții ne strângem sub pod
Când avem meci, bunic sau plod,
Venim cu toții sã-njurãm
În adversari sã aruncãm
Noi, întregul norod.
Dar vreau sã construiesc un bloc
Iar bani, finanțe, nu am ioc
Plus DNA îmi dã târcoale
Pentru transferuri cam nasoale,
Sunt în stare de șoc!
Suporterii pierduți sunt toți,
Sunt suspendați, stau pe la porți,
Dã-mi bani pe club! M-am sãturat,
Sã am terenul suspendat!
Dã-mi numai cât socoți!
Pornesc spre club dând un ocol
Vorbind încet cu glas domol
ªi ochii lui Taher s-aprind
Sub pod privește cu mult jind
Spre stadionul gol.
-Doi lei sã-ți dau pe club primești?
-Taher-Pașa mã-nnebunești!
Clubul e vechi, din '23
Cam cât de prost vrei sã ma iei?
Vrei sã mã pãcãlești!
Dar rãzgândindu-se subit
Cu ochii mari, plângând mocnit,
Oferta acceptã imediat
În fine, de club a scãpat,
Necazul s-a sfârșit.
Georgicã ia satisfãcut
Cei doi lei ce i-a obținut,
De-acum de fotbal a scãpat
De suspendãri, scandaluri, blat,
Îi place ce-a fãcut.
Își bagã banii-n buzunar
Pe pod o ia în pas sprințar
Aleargã dus de-un singur gând
Deodatã însã tremurând
Se-ntoarce pe pod iar.
Se uitã lung la bani scârbit
Se clatinã nefericit
Apoi privește spre club drept;
Cu pașii rari, cu fruntea-n piept,
S-apropie mâhnit.
Pe Zotta-l cuprinde plângând
ªi printre lacrimi îngânând
Spune mâhnit : Pui de vultur
Acum nu-ți spun, acum îți jur,
Rapidul eu îl vând!
Galeria nu va mai sta
La lojã, chiar în fața ta,
Gata cu flegma, cu scuipatul,
Cu aruncatul, cu-njuratul,
Toate se vor uita!
Ei nu vor mai ieși pe stradã
Oameni sã batã la grãmadã,
Sã dea cu bolovani pe rând,
Iar eu sã îi privesc râzând,
Va fi altã plãmadã.
Pe fiica mea cum s-o îmbun?
Nevestei mele ce-o sã-i spun?
Când va-ntreba : "Ce ai fãcut?"
Voi spune : "Clubul l-am vândut,
Am fost nebun, nebun!"
Așadar tu, nevasta mea,
Rapidul nu-l vei mai vedea
Cu mine-n frunte acționar,
De-acum voi fi minoritar,
Voi fi pe-alãturea.
Zotta nu te va mai urma,
Degeaba îi vei mai chema
Sã îți rãspundã n-are chef,
Acum cã eu nu-i mai sunt șef,
Nimic vom însemna.
Nu vei zâmbi când saltã-n vânt
Scuipatul pe-al tãu alb veșmânt,
Vei simți pentru prima oarã
Cum e sã nu mai fii patroanã,
Cu privirea-n pãmânt.
O, clubul meu! Tu fala mea,
Pupilul meu, Nae Manea,
De-acum vã las Pașei Taher
Eu mã retrag umil, stingher,
Nu vã voi mai vedea.
Arbitrii am uns cu bani grei
TV-uri Samsung, pentru ei,
Doar unul a fost supãrat
De o brichetã, ce pãcat,
Ce suporteri mișei!
Cu Corsicanu, doar noi doi,
ªi țara se-ngrozea de noi
ªi cine nu își ascundea
Gãina, rața, le pierdea,
Noi le mâncam apoi!
Tu Corsicane cui rãmâi?
Erai mereu în linia-ntâi
Jandarmii acum te vor bate,
Legat cu mâinile la spate,
Nu mai ai cãpãtâi!
Tot ce am discutat noi doi,
Tranzacție, club și mai apoi,
E mult prea mult, vreau sã anunț:
Taher-Pașa, am sã renunț,
Dã-mi clubul înapoi!
Se-ncruntã Pașa: ,,Ești nebun?
Voiești ca la spital sã sun
Sã vina imediat salvarea,
Pe loc îți fac și internarea,
Numai o datã-ți spun!"
-E clubul meu, eu l-am salvat,
Era ca și retrogradat,
Uitat de lume, pãrãsit,
De Federație oropsit,
Eu l-am reanimat!
Al meu e! Pentru clubul meu,
Mã prind de piept cu Dumnezeu!
Ai inimã, tu poți sã ai
Oricând un club, doar bani sã dai,
Dar ãsta-i clubul meu!
Atâta-ți spun, Pașã Taher,
Un singur lucru doar îți cer:
Haide sã chemãm avocatul
Sã anulãm pe loc contractul,
Altfel cred c-am sã pier!
Dã Pașa semn: "Dați-l afarã!
Fãceți-l lumii de ocarã,
De vrei sã știi ce vreau sã fac
Îl vând lui Gigi, tot un drac,
Poate chiar mâine searã! "
Cu ochii pironiți în jos
Copos cedeazã rușinos,
Își ia paltonul, pãlãria,
S-a terminat paranghelia,
ªi spune : " Adios! "
Taher-Pașa stã relaxat,
Din dry-gin bea netulburat,
Se uitã fix la stadion
Unde acum e el patron
ªi râde înfundat.
Iar Copos învins de pãgâni
Dã a lehamite din mâini,
ªi-n suflet pe loc îi apare
O dorințã de rãzbunare:
"Voi investi la câini!"
Cristian Ionuț
(LDS)
