FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Datornicii din divizia Blat!

ADRIAN PACURAR01.07.2005 17:27

AVAS si ANAF sunt institutiile abilitate să stringă restantele financiare in urma driblarii Fiscului de catre mai multe cluburi din Divizia A Autoritatea pentru Valorificarea Activelor Statului (AVAS) a preluat prin protocoale de transfer incheiate cu CNAS creante a 51 de asociatii si cluburi de fotbal, suma totală fiind de aproximativ 7.000.000 USD. Banii nu reprezintă altceva decit impozitul pe care cluburile trebuia să-l platească la fondul de sanatate. Agentia Natională de Administrare Fiscală (ANAF) este cea de-a doua institutie care dă batai de cap cluburilor de fotbal. Datoriile totale la ANAF se ridică la aproximativ 26.000.000 USD.

 

Datorii catre ANAF ale cluburilor de fotbal

 

1. FC Unirea Alba Iulia 28.109.093.000 lei

2. FC Argeș 54.926.857.000 lei

3. FCM Bacau 972.876.000 lei

4. AS Club Gloria 9.514.008.000 lei

5. SC FC Brasov SA 235.535.000 lei

6. Asociatia FC Brasov 1.929.397.000 lei

7. Fundatia FC CFR Ecomax 2004 0 lei

8. SC Sportiva CFR Ecomax 0 lei

9. FC Farul Constanta 586.042.000 lei

10. Știinta U Craiova 824.420.000 lei

11. Universitatea Club Fotbal 28.509.339.000 lei

12. FC Otelul Galati 45.295.233.000 lei

13. Poli Unirea Iasi 8.589.253.000 lei

14. Uniunea FC Rapid 11.736.636.000 lei

15. Asociati Pro Rapid 73.016.201.000 lei

16. Sportul Studentesc 43.999.037.000 lei

17. FC Dinamo 99.206.973.000 lei

18. Fundatia Pro Dinamo 221.685.000 lei

19. Clubul Sportiv Dinamo 0 lei

20. Dinamo 1948 SA 153.257.000 lei

21. FC National 2000 0 lei

22. FC National SA 7.507.646.000 lei

23. Asociatia FC National 2000 41.935.030.000 lei

24. Asociatia FC National 51.781.104.000 lei

25. FC Steaua SA 0 lei

26. Asociatia FC Steaua 250.926.227.000 lei

27. FC Politehnica(Timisoara) 3.809.300.000 lei

28. FC Politehnica AEK 17.196.000.000 lei

TOTAL 780.981.149.000 lei lei

 

 

 

Datorii catre AVAS ale cluburilor de fotbal

 

Asociatia FC Dinamo 1.291.542 dolari

Asociatia FC Steaua 2.297.555 dolari

AS FC Sportul Studentesc 589.736 dolari

Asociatia FC National 2000 661.991 dolari

CF Gloria 1922 14.412 dolari

FC Politehnica 49.630 dolari

FC Vaslui 4.295 dolari

AS FC Extensiv 491.262 dolari

Clubul de Fotbal Otelul Galati 167.619 dolari

Asociatia FC Universitatea Craiova 270.294 dolari

 

 

 

Acestea sunt doar 10 cluburi din 51 care se află pe lista datornicilor de la AVAS, totalul sumelor restante ajungind pină la 7.118.033 dolari.sursa www.prosport.ro

Virgil01.07.2005 23:06

Ar fi interesant de stiut in ce perioada s-au acumulat aceste datorii si cat 60-70% din ele reprezinta penalitati pentru intarziere.

Asa cum s-a intamplat cu mari regii in anii trecuti,cand statul le-a sters datoriile,asa cred ca ar fi si acum de bun simt sa se procedeze.

Pentru ca e clar ca banii acestia nu au cum sa-i ia vreodata de la aceste echipe.

Cel mult sa le desfiinteze pentru ca de executat silit e imposibil.Nu au ce sa execute.Pentru ca ce valoare are patrimoniul unei echipe de fotbal ?

Dar la ce ar folosi ?

Ar trebui trasa linie si apoi urmarite prin FRF daca au platit lunar obligatiile catre bugetul de stat.

Alexandru02.07.2005 04:03
Asa cum s-a intamplat cu mari regii in anii trecuti,cand statul le-a sters datoriile,asa cred ca ar fi si acum de bun simt sa se procedeze.

Si daca s-a mai intamplat, ar fi "de bun simt" sa se mai intample ?! Ce vorbesti tu "straine" ?...

ADRIAN PACURAR02.07.2005 05:08

Situatia era valabilă la data de 11.04.2005, intre timp adunindu-se penalizarile de 0,5% pe lună si dobinzile de 0,06% pe zi. Sumele au fost exprimate in lei vechi, sursa www.gsp.ro

Virgil02.07.2005 06:30

Nu ma,nu ai inteles.Sa stearga la toata lumea in afara de Steaua.Asa e mai bine ?

Ma intreb daca tii cu Steaua ? E vorba de Steaua aici,nu de latifundiarul din Pipera.Scrie clar AFC Steaua Bucuresti.

Sunt mai de-al casei decat tine de 7.456 de ori.Asa ca pastreaza-ti epitetul pentru tine...ploiestene.

Si mai scuteste-ma cu observatiile tale de scolar corijent.

Imi erai simpatic,dar ai inceput sa faci pe vedeta de cand iti apare sub nume "insigna" de moderator.

Vreau sa-ti vad mai des opiniile in comentarii,in articole,vreau "sa vad" ca-ti curge sange ros-albastru prin vene.

ADRIAN PACURAR02.07.2005 06:54

AFC e de pe vremea lui Paunescu , dar o societate clar nu poate fi preluata , fara datoriile sale, pasivele cui raman , asadar cred ca acele datorii ne apartin si noua . Tinanad cont de ultima lege data in guvernul Romaniei , ar trebui sa platim .

Virgil02.07.2005 07:00

Daca asa credeti voi ca e cinstit,ca altii sa fure sute de milioane de dolari sau euro,sa-i duca peste hotare si sa nu aiba nici o problema,iar noi care avem o datorie umflata cu cel putin 60% cu penalitati si probabil amenzi,trebuie sa platim,platim.Poftim eu dau 1000 de lei noi.Unde trebuie sa-i depun?

 

In ce priveste vechea societate,ea nu a fost preluata.Exista si acum in scripte.De fapt ai dreptate.Societatea era condusa de Paunescu.Sa plateasca Paunescu atunci.Imi retrag mia. :wink:

 

Alexandru,mi-ai redevenit brusc simpatic.

ADRIAN PACURAR02.07.2005 07:04

da nu e cinstit sa ca unii fura cu trenul si noi cu vagonul , dar noi suntem de vina , noi avem gura mare?Cine a dat nastere la aceasta stare de tensiuni , cine e in razboi cu toata lumea si cred ca vor plati cu timpul toti , unii mai repede , unii mai tarziu.

ADRIAN PACURAR02.07.2005 07:06

Sa plateasca nea Paunescu , sa plateasca careva numa sa plateasca.

Virgil02.07.2005 09:16

Daca e sa se plateasca,sa plateasca toate,nu numai Steaua.

Pana la urma cred ca atat ANAF cat si AVAS vor lua praful de pe toba.Ce-a papat lupu',papat ramane.Prinde orbu',scoate-i ochii.

O sa va convingeti de cat de al dracului de mult adevar contin proverbele astea. :)

Alexandru02.07.2005 12:14
pastreaza-ti epitetul pentru tine...ploiestene.

Si mai scuteste-ma cu observatiile tale de scolar corijent.

Virgil, s-a cam indoit pipiul in mine. M-au impresionat gandurile tale. O sa fac un fan club virgil slv si o sa-ti ridicam doua statui - una pentru ca esti bucurestean, si una pentru ca esti cel mai stelist dintre noi toti.

Virgil02.07.2005 12:22

Apreciez umorul tau.Avem nevoie de oameni ca tine pe forum.Sa destinda un pic balamucul asta.Raman indatorat. :wink:

Am ras pana m-a apucat pipiul. :)

Adi03.07.2005 03:26

Mi-a venit o idee: Poate ar trebui ca Divizia A sa organizeze ceva gen Live 8 ca sa ne ierte si noua datoriile :lol: :lol: :lol: :wink:

Alexandru03.07.2005 13:12
Mi-a venit o idee: Poate ar trebui ca Divizia A sa organizeze ceva gen Live 8 ca sa ne ierte si noua datoriile :lol:  :lol:  :lol:  :wink:

da, si sa cante metallica 8)

Adi04.07.2005 16:26
Mi-a venit o idee: Poate ar trebui ca Divizia A sa organizeze ceva gen Live 8 ca sa ne ierte si noua datoriile :lol:  :lol:  :lol:  :wink:

da, si sa cante metallica 8)

 

:wink: :) Daca incepem toti sa ne spunem "of-urile muzicale" poate ne-ar ajunge o luna de concerte non-stop.

Eu unul i-as revedea pe DEEP PURPLE!!!! Dar n-as refuza Metallica 8) :)

reddog05.07.2005 16:11

Aceste datorii nu vor fi sterse, dar nu e nici o sansa sa fie platite. Deci, sumele vor continua sa se umfle si sa se umfle si tot degeaba.