Steaua nu trebuie sa plateasca 13.000.000 de dolari.
Datoriile actualei SC FC Steaua Bucuresti SA sunt de 0(zero) lei asa cum se desprinde din lista debitorilor la bugetul statului publicata de ANAF.
Asta inseamna ca de la infiintarea FC Steaua SA,sub Ciobanul,s-au platit absolut toate obligatiile la bugetul statului.
Privind lista debitorilor,publicata de AVAS,AFC Steaua Bucuresti,deci o cu totul alta titulatura,figureaza debitoare cu 2.297.555 USD.
E vorba de o datorie acumulata pana la infiintarea actualei societati.
E foarte clar ca actuala societate isi poate urma linistita drumul.
In ce priveste vechea societate,probabil ca vor fi trasi la raspundere cei care raspundeau pe vremea aceea de ea :
Viorel Paunescu - in calitate de presedinte
Ciobanul - vicepresedinte
Victor Piturca - general manager
alte persoane cu functii de raspundere.
De la 2,3 milioane USD pana la 13 mil.USD,cat se vehiculeaza prin presa,diferenta sa o explice Bodu.
Iar problema cu zornaitul catuselor,o persoana oficiala cum e Bodu,nu ar fi trebuit sa o spuna.Ar fi trebuit sa o faca.
Pe vorbe fara acoperire,spuse doar ca sa faca impresie,scuze,dar nu dau doi bani.
Probabil ca problemele se vor lamuri cat de curand.