Sezonul 2005-2006
- Divizia A are 16 echipe
- ramin in prima divizie echipele clasate pe locurile 1-14
- retrogradează in Divizia B echipele clasate pe locurile 16 si 15
- promovează in Divizia A 4 echipe: cîștigatoarele celor 3 serii ale Diviziei B plus echipa care se va impune in barajul organizat intre cele trei formatii clasate pe locul 2 in seriile Diviziei B. Barajul se va juca in sistem turneu, pe teren neutru, fiecare cu fiecare
Sezonul 2006-2007
- Divizia A va avea 18 echipe
- ramin in prima divizie echipele clasate pe locurile 1-14
- retrogradează in Divizia B echipele clasate pe locurile 18,17,16 si 15
- promovează in Divizia A echipele clasate pe locurile 1 si 2 in fiecare din cele două serii ale Diviziei B
GSP
__________
Aici e cam de neinteles.In 2005/2006 vor fi 16 echipe.In sezonul urmator vor fi 18.Dupa care retrogradeaza 4 si promoveaza 2.Pentru a ajunge iar la 16?Care e logica?Vom avea un singur an 18,dupa care se revine la 16?E vreo greseala pe undeva?
