FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Mihail Lascar

ultrash25.06.2008 20:43

Iata ce am gasit pe wikipedia despre acest controversat personaj,cel ce a semnat decretul infiintarii Stelei:

 

Mihail Lascãr (n. 8 noiembrie 1889, Târgu Jiu - d. 24 iulie 1959, București) a fost un politician comunist și general de armatã român, minstru al Apãrãrii Naționale 1946-1947.

 

A luptat în cel de al doilea rãzboi Balcanic, în Primul Rãzboi Mondial și în cel de al Doilea Rãzboi Mondial participând la Bãtãlia de la Stalingrad fiind fãcut prizonier în 22 noiembrie 1942. Pentru merite de rãzboi a fost decorat cu Frunze de Stejar la Crucea de Cavaler a Crucii de Fier (una dintre cele mai înalte distincții militare germane, primitã de încã doi militari români, generalii Corneliu Teodorini și Petre Dumitrescu) și cu Ordinul Mihai Viteazu clasa II. În prizonierat a optat pentru trecere de partea inamicului, încãlcându-și astfel jurãmântul militar de credințã fațã de țarã și rege și a contribuit în calitate de comandant la formarea Diviziei sovietice de voluntari Horia, Cloșca și Crișan, ca parte a armatei sovietice. A revenit în țarã dupã 23 august 1944, contribuind alãturi de Valter Roman, care îndeplinea funția de comandant politic al diviziei la impunerea comunismului în România. În perioada 1 octombrie 1945 - 30 noiembrie 1946, generalul de armatã Mihail Lascãr a condus Armata a IV-a, a îndeplinit și funcția de președinte al Comisiei electorale a armatei, contribuind la fraudarea alegerilor din 1946. Dupã alegerile din 1946 și venirea comuniștilor, în mod oficial la putere, a fost numit ministru al Apãrarii Naționale, funcție pe care a îndeplinit-o pânã în 1947, fiind înlocuit cu Emil Bodnãraș.

 

Generalul Mihail Lascãr a fost comandant al Academiei Militare din București (1949).

ultrash26.06.2008 14:53

nu raspunde nimeni la topicul asta?

chiar era un subiect f incins de abordat intre stelisti...

 

stelistul stelist28.06.2008 07:40

un singur lucru bun a facut omul asta...Steaua

AdrianUltras2528.06.2008 19:19

Ce subiect incins?

Nimic incins aici.

 

Omul asta a fost un patriot.

Nu mai puneti botul la tot ce scrie pe wikipedia ca nu e totul adevarat.

 

Daca ma duc eu sa scriu un articol despre politicianul african Bago de Bagotoata'n-Zair va asigur ca o sa apara.

 

Daca vrei sa aflii cine e Generalul Mihail Lascar, uita-te aici:

 

Mihail Lascar, General al Armatei Romane

ultrash28.06.2008 21:14

Adrian multumesc mult pentru articol,pur si simplu mananc genul asta de articole si le caut ca disperatu` numai ca nu mi-a dat prin cap sa caut in arhiva siteului...