mai, daca ar fi facut transferul asta acum 2-3 ani, as fi fost multumit. dar acum 2-3 ani, CFR-ul aducea jucatori din Portugalia de cate 3-700.000 euro, iar Rapidul se zgarcea cu cate un buget de transferuri de cel mult 1-2 milioane.
insa vremurile s-au cam schimbat. vara asta, Rapidul a cumparat brazilieni si portughezi care cel putin din punct de vedere al palmaresului sunt semnificativ peste Arthuro asta, iar CFR-ul l-a adus pe Pereira, care este primul jucator venit din Argentina in Romania, despre care un coleg de-al meu argentinian mi-a spus ca e "bun" - despre Dubarbier, Miranda, Culio, Perlata, Fabianni zicea fie ca nu-i cunoaste, fie ca sunt slabi - slabi relativ la standardele lui de argentinian.
e adevarat ca nu banii de transfer sunt cei ce determina valoarea unui jucator, dar cel putin din punct de vedere statistic, exista o corelatie intre valoare si suma de transfer. iar daca Becali va continua sa se zgarceasca la transferuri, pe termen lung asta se va vedea in rezultate...
ce sa mai zic de faptul ca Steaua e singurul club din Liga 1 in care patronul are un cuvant greu de spus in materie de tactica, iar antrenorii sunt adusi pe alte criterii decat cele ce tin de competenta...