@dmb
Ai dreptate in mare parte...
La noi nu are cine sa lupte pt a schimba sistemul, la noi fiecare trage pentru el, si de aicia si aceasta mentalitate de automultumire pe care eu nu am inteles-o niciodata... De ce alte tari au putut sa lupte pentru a se ridica din mizerie, in timp ce la noi in loc sa luptam pentru ceea ce ni se cuvine, ne multumim sa stam capra si sa ridicam codita pentru a primi 2 goluri pe care olandezii nu le aveau in program pt meciul cu Romania.
Ca roman plecat peste granita, am asteptat acest mondial cu un gust de revansa nemaipomenit, nu fata de alte echipe, ci fata de noi insine, am vrut sa vad cat de mult ne dorim, si cat de mult putem realiza. Inaintea campionatului european, se vorbea de castigarea trofeului, aveam planuri marete, echipa nationala a fost mai bine pazita decat presedintele tarii, a privat suporterii romani veniti sa ii vada de antrenamentele cu public, de declaratii adevarate, nu de texte scrise inainte de meci, Piturca a vrut sa mentina morarul si concentrarea jucatorilor intacta, insa ei au clacat in gol in momentele cele mai importante...
As fi vrut sa ma simt mandru de baietii, sa ma mandresc de faptul ca sunt roman, lucru pe care nu il voi nega toata viata, insa tot ceea ce am putut realiza la acest turneu este ceea ce rea.lizam de ani de zile, rezultate intamplatoare, prea mari pentru ceea ce invatam si aratam.
Si asa din acel "acum ori niciodata", cantat de cele 7000 de suflete galbene, a ramas doar cuvantul "niciodata", alaturi de "marile" articole ale presei europene care a ajuns la aceeasi concluzie la care am ajuns si eu, aceea ca ar fi fost rusinos ca o echipa ca cea a Romaniei sa aiba un loc in sferturile de finala. Este purul adevar.