Asist cu mahnire la o manifestare a ceea ce este mai rau in softul genetic al omului de fotbal roman. De la comentatorii TV la specialisti si fosti mari jucatori ai Nationalei se sugereaza faptul ca Olanda are toate motivele s-o lase mai moale in ultimul meci din Grupa C. Din speranta devine un laitmotiv, aproape o certitudine. Romanul e tot roman pana la ultima suflare pentru ca aceasta mentalitate e curata otrava si poate, unicul adversar al tricolorilor.
Sa fie clar, Olanda nu-si doreste sa piarda acest ultim meci pentru ca nu ar da bine la moralul propriilor jucatori, pentru ca intreaga presa sportiva si forurile internationale vor tine sub lupa acest meci si pentru ca rezervele sale au papat suficient fotbal in mari batalii din Champions League. In plus, olandezul detine ceva ce unora le este greu sa inteleaga: onestitate. Acesta nu a participat inca la meciuri trucate cu ajutorul arbitrilor asa cum s-a intamplat in Italia, nu stie de cazuri de condamnari la inchisoare in propria tara asa cum a fost in Franta si nici nu a fost pus in situatia de a stimula financiar adversarul adversarilor pentru ca acesta sa joace corect ca in Romania.
Exista acel unic motiv ca o infrangere in fata romanilor ar inseamna confortul selectarii adversarului din semifinale, dar sa fim seriosi: Olanda este in stare sa bata pe oricine in clipa de fata. Atunci cand iti permiti sa ridiculizezi Franta si Italia e clar ca esti pregatit sa infrunti si Brazilia si nu stai sa faci calcule prea multe, mai importanta fiind mentinerea concentrarii jucatorilor.
Fara indoiala, vor fi operate schimbari in primul unsprezece al adversarilor, cu siguranta acestia nu vor varsa sange pe teren pentru ca nu vor fi atat de motivati ca romanii. Totusi, de aici pana la a ne baza pe un noncombat, e cale lunga.
Din fericire declaratiile lui Piturca si Contra ne mai linistesc putin pentru ca exprima totala determinare a tricolorilor si o mobilizare exemplara pentru a lupta impotriva batavilor. "Nu am realizat nimic in primele doua meciuri daca nu obtinem un rezultat bun cu Olanda". Da Gurita, aceasta este atitudinea pe care trebuie sa o avem.
Analizand la rece se pare ca avem toate sansele sa stam la mana rezultatelor pentru ca Romania, in mod normal si in urma unui meci foarte bun, nu poate obtine mai mult de o remiza in fata batavilor. Argumentele sunt multe si nu fac trimitere doar la evolutiile de exceptie ale batavilor in confruntarile cu Italia si Franta ci si la dubla din preliminariile CE. Daca in deplasare am reusit sa ne inchidem perfect, la Constanta am invins printr-un gol din offside. Fara indoiala ca o victorie va rezolva toate bataile de cap dar absentele lui Goe si Radoi vor cantari greu, iar forma de moment a lui Mutu, evolutiile lui Marica si Niculae reprezinta tot atatea necunoscute. Singura certitudine e reprezentata de faptul ca trebuie sa marcam. Primii.....
