FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

ªarpele de la sân

fcsteaua.ro04.06.2008 22:35

Lume, lume! S-a spart iarãși conducta din care țâșnesc lãturile murdare menite sã murdãreascã emblema Stelei! ªtiucanii, Gențile, Tolontanii, Rãduleștii, Buzãrinii, Geambașii și toți ceilalți asemenãtori lor au umplut ecranele televizoarelor și ferestrele siturilor revigorați de proaspãta decizie a comisei ferefeilor. ,, Steaua trebuia depunctatã 25 de puncte la câte mãgãrii a fãcut clubul ãsta anul acesta" guițã godacul Chioțea, completat cu un surâs aprobator de cãtre ªtiucanul aferent din studiou.

 

La telefon intrã ,,Live" de la Cluj nimeni altul decât bivolul transpirat Mureșan care nici la deal nici la vale nu vrea altceva decât excluderea Stelei din turul trei preliminar al Ligii Campionilor pentru ca locul acesteia sã fie luat de frații frânari cosangvini de sub podul Grant. Pe o altã linie Adevãratul Fiu al Mamei Elefanta de la Timișoara completeazã cerând comițiilor și comitetelor retrogradarea Stelei.

 

De partea cealaltã a baricadei spumegã furios Gigi Becali, celui cãruia trebuie sã-i mulțumim pentru dandanaua în care a intrat Steaua: ,,Am sã desființez io bã comisiile alea" ,,Am sã convoc adunarea generalã" ,,Am sã vã dau în urmarire generalã",,Ești un idiot, bã!". Vã mulțumim frumos domnule George Becali. Vãzând patima cu care apãrați clubul Steaua cred cã acum s-a convins și ultimul trepanat votant de penege cã a venit vremea sã ne lași! Restul e doar tãcere. Pentru Steaua vorbește doar George Becali...

 

Bã fraților a înnebunit lumea? A ajuns sã vorbeascã unul ca Marian Iancu de moralitatea deciziei de a retrograda Steaua sau unii ca alde Paszkany sau Mureșan sã cearã excluderea Stelei din cupele europene? Sau Zotta eternul fugãrit pe terenuri? Mãcar Becali a stimulat echipele pentru a juca corect. Au ajuns indivizii de la Cluj, infinit mai murdari decât Becali sã emitã judecãți de valoare? ªi cine cere retrogradarea Stelei, nimeni altul decât autorul mizeriei de blat de la Piatra-Neamț din penultima etapã, netelevizat din motive de igienã și bine pitit ca desfãșurare în același timp cu derby-ul Dinamo-Steaua! Comitetele și comițiile nu s-au sesizat atunci, cum nu s-au sesizat nici când vajnica Gloria Bistrița a jucat cu juniorii la Cluj...

 

Dar bine-înțeles ca aceste ,,mici amãnunte" sunt acum omise de cãtre deontolgii - geantã care despicã firul în patru pe ecranele de televizor. De ce? Pentru cã acum tunurile trebuiesc puse numai pe Steaua! E culmea domne cu Steaua asta! Steaua e singura echipã din România care a jucat în Liga Campionilor, Steaua a și câștigat Cupa Campionilor, are cele mai multe titluri, cele mai multe cupe, cei mai mulți suporteri. Un pic cam frustrant pentru susținãtorii de frâne din presa noastrã românã.

 

Fãrã Steaua, stimate genți, tolontani sau știucani ați fi rãmas demult fãrã pâine. Fãrã Steaua fotbalul ar fi dispãrut ca și sport de performanțã dupã anul 1989. Fãrã Steaua ne-am fi tras acum de șireturi cu bulgarii sau am fi avut emoții la amicalul cu Sherif Tiraspol. Fãrã Steaua n-am mai fi trãit o noapte magicã de 24 februarie când am eliminat Valencia, când ai noștri roș-albaștri au dat impulsul echipelor mioritice pentru a scoate și ele capul pe scena fotbalului european, atât cât au putut. ªi n-au prea putut, mãrturie stând elfii și famagustele Europei!

 

Vãzând ura bolnavã care s-a revãrsat împotriva Stelei în aceastã searã nu am putut sã nu fac o paralelã cu povestea șarpelui de la sân:

 

O femeie gãsește în zãpadã un șarpe înghețat, mai mult mort decât viu. Îl ia de jos și îl bagã sub veșminte, la piept, la cãldurã, pentru a-i salva viața. Imediat ce acesta s-a revigorat primul lucru pe care l-a fãcut a fost sã o muște de gât pe salvatoarea sa. ,,De ce ai fãcut asta?" l-a întrebat femeia. Iar șarpele i-a rãspuns: ,,Femeie, când m-ai luat de jos știai cã eu sunt șarpe!"

 

Aceastã ,,presã" mioriticã trebuie tratatã de cãtre noi, suporterii steliști, cât și de Clubul Steaua asemeni unui șarpe. Altfel meritãm pe deplin tot ce ni se întâmplã...

 

Cristian Ionuț

(LDS)

 

no_good04.06.2008 22:50

in mare parte ai perfecta dreptate, mai putin un lucru si anume ca ciobanu asta infect nu are nici o scuza. Asta ar da bani si sa piarda cat mai mult e echipe cu Steaua daca ar fi treaba sigura, nu cred ca i-ar fi rusine!M-am obisnuit cu "ziaristii" nostri si nu am ce sa le cer...manipulati frustratilor manipulati(probabil tot din cauza ciobanului scriu, plus un pic de invidie provenita din copilarie fata de Steaua probabil)

1on04.06.2008 22:52

Foarte bine! Steaua sã fie retrogradatã și 3 ani sã nu aibe drept de promovare, iar alți 7 sã nu aibe drept de participare în cupele europene! Astfel o sã mai facã p**ea puncte și n-o sã mai joace toți fomiștii, toți nespãlații și toți rupții în cúr (sau "chișî prispî", dupã cum spune o persoanã dragã mie) în fazele superioare pe munca Stelei. O sã înceapã toți din turul 0 preliminar și o sã fie eliminați de feroezi, macedoneni, suedezi sau letoni... sau, era sã uit, ciprioți.

w3bmaster05.06.2008 00:04

Ziaristii ca deobicei nijte kkturi

 

 

Cat despre campania anti-Steaua nimic nou sub soare

 

Sa vedem ce iese tare mie frica ca se duc doar CFR in LC si noi suntem exclusi ... :(

 

Forza Steaua Afara cu Jiji sa se duca drac

robson05.06.2008 05:39
in mare parte ai perfecta dreptate, mai putin un lucru si anume ca ciobanu asta infect nu are nici o scuza. Asta ar da bani si sa piarda cat mai mult e echipe cu Steaua daca ar fi treaba sigura, nu cred ca i-ar fi rusine!M-am obisnuit cu "ziaristii" nostri si nu am ce sa le cer...manipulati frustratilor manipulati(probabil tot din cauza ciobanului scriu, plus un pic de invidie provenita din copilarie fata de Steaua probabil)

 

Asa e, problema cu Becali nu e ca un sfant si n-ar plati adversari sa tranteasca meciuri, ci ca nu stie sa faca asta discret, pentru ca are gura mare, asa ca altii se feresc. Spre deosebire de el, CFR-ul, Dinamo, rapid etc. aranjeaza totul in liniste si-si proclama in gura mare curatenia morala, aruncand si cu ceva noroi in altii, doar-doar nu s-o uita lumea la ei. Asa ca as vrea ca lumea sa nu uite cu cine avem de-a face si sa ii luam, doamne fereste, apararea idiotului ca "nu e asa de rau ca altii". E la fel de rau, doar ca mai prost.

IONUTG1305.06.2008 08:18

multumesc!!! UN ARTICOL SCRIS DE UN ADEVARAT STELIST!!!

asa cum ar fi Becali, ne face de rusine,DATORIA NOASTRA A STELISTILOR ESTE SA NE APARAM SI SA NU CADEM IN CAPCANA SI NEMERNICIREA STIULETILOR ENUMERATI DE TINE, mie mie scarba sa stau sa ii mai enumar.

DECIZIA DE IERI ESTE 1 ABUZ!!!!

PE BAZA LA CE A FOST LUATA????

SI BAGAMI-AS EU CEVA CAND II MAI AUD CA FAC COMPARATIE CU PORTO INNEBUNESC!!!!

NICI MACAR 1 % NU EXISTA TERMEN DE COMPARATIE,DAR LINGAI ASTA ASTEPTAU!!!!

 

FORZA Steaua!!!!! fular-campionii

MoWeed05.06.2008 11:42

Mare dreptate ai! S-au gasit acum toti "moralistii" sa vorbeasca despre Steaua.

Sa-si vada de treaba Jabba the Hut sau Muresan ca mai au mult de investit ca echipele lor minuscule sa aiba macar 1% din istoria,palmaresul si numarul de suporeri ai Stelei....

Astristul05.06.2008 13:29
Lume, lume! S-a spart iarãși conducta din care țâșnesc lãturile murdare menite sã murdãreascã emblema Stelei! ªtiucanii, Gențile, Tolontanii, Rãduleștii, Buzãrinii, Geambașii și toți ceilalți asemenãtori lor au umplut ecranele televizoarelor și ferestrele siturilor revigorați de proaspãta decizie a comisei ferefeilor.

Eu nu inteleg cum de l-ai uitat pe 'pseudo-ziaristul' radu banciu (ca nu merita sa-i scriu numele cu litere mari) care ne-a terfelit emblema aseara! Ba, daca are ceva cu Becali sa o rezolve in editorialele lui, dar sa lasa in pace clubul Steaua. Sa se rezume la ciclism si tot ce tine de Franta, sa se mute acolo chiar ca tot ii pupa in dos tot timpul sa sa nu ma mai streseze cu opiniile lui de tot rahatul!

E valabil si pentru cei mentionati de tine mai sus, dar idiotul ala de banciu m-a enervat la culme aseara! :angry:

forzateaua

shofris05.06.2008 13:48

nu sunt de aceeasi parere cu tine, Becali a dat bani sa tranteasca meciurile , cum la fel de bine a dat bani sa incurajeze. oricum imi doresc atat de mult sa plece incat as accepta un an in B decat sa mai fie el "majoritar" .

joitaru05.06.2008 14:56

Eu cand am scris numai cititi presa, nu va mai uitati la stiri, nimic legat de "presa", unii au ras de mine.

Astia nu merita nici macar statutul de ignorati, ar trebui pur si simplu sa uitati sa le mai faceti rating, vanzare si (habar nu am termenul pt site-uri) site-urile de sport.

NU LE MAI DATI SA MANANCE, MACAR 10-20% DINTRE STELISTI AR FACE ACEST LUCRU, AR SIMTI DIN GREU.

VA ROG UITATI DE 'presa sportiva" DIN Romania, NU MERITA BAGAT IN SEAMA.

Cat despre celelalte lichele, gen elefantul, mamutu, folclorstu si urutu ala de la Vaslui, nu prea ai ce sa zici, decat ca sunt niste milogi.

 

IUBESC Steaua

Verssace05.06.2008 15:10

Felicitari pt articol :) .. stiucanescu asta merita o batuta crunta ! . . . parerea mea e ca nu vom fii exclusi din cupele europene pt ca nu exista motivatieeee ! Forza Steaua !

 

Eu cand am scris numai cititi presa, nu va mai uitati la stiri, nimic legat de "presa", unii au ras de mine.

Astia nu merita nici macar statutul de ignorati, ar trebui pur si simplu sa uitati sa le mai faceti rating, vanzare si (habar nu am termenul pt site-uri) site-urile de sport.

NU LE MAI DATI SA MANANCE, MACAR 10-20% DINTRE STELISTI AR FACE ACEST LUCRU, AR SIMTI DIN GREU.

VA ROG UITATI DE 'presa sportiva" DIN Romania, NU MERITA BAGAT IN SEAMA.

Cat despre celelalte lichele, gen elefantul, mamutu, folclorstu si urutu ala de la Vaslui, nu prea ai ce sa zici, decat ca sunt niste milogi.

 

IUBESC Steaua

 

 

nush cum rezisisti ..

MoWeed05.06.2008 16:17
Eu cand am scris numai cititi presa, nu va mai uitati la stiri, nimic legat de "presa", unii au ras de mine.

Astia nu merita nici macar statutul de ignorati, ar trebui pur si simplu sa uitati sa le mai faceti rating, vanzare si (habar nu am termenul pt site-uri) site-urile de sport.

NU LE MAI DATI SA MANANCE, MACAR 10-20% DINTRE STELISTI AR FACE ACEST LUCRU, AR SIMTI DIN GREU.

VA ROG UITATI DE 'presa sportiva" DIN Romania, NU MERITA BAGAT IN SEAMA.

Cat despre celelalte lichele, gen elefantul, mamutu, folclorstu si urutu ala de la Vaslui, nu prea ai ce sa zici, decat ca sunt niste milogi.

 

IUBESC Steaua

Complet de acord cu tine, nici eu nu mai citesc tampeniile lor....

joitaru05.06.2008 16:51
Felicitari pt articol :) .. stiucanescu asta merita o batuta crunta ! . . . parerea mea e ca nu vom fii exclusi din cupele europene pt ca nu exista motivatieeee ! Forza Steaua !

 

Eu cand am scris numai cititi presa, nu va mai uitati la stiri, nimic legat de "presa", unii au ras de mine.

Astia nu merita nici macar statutul de ignorati, ar trebui pur si simplu sa uitati sa le mai faceti rating, vanzare si (habar nu am termenul pt site-uri) site-urile de sport.

NU LE MAI DATI SA MANANCE, MACAR 10-20% DINTRE STELISTI AR FACE ACEST LUCRU, AR SIMTI DIN GREU.

VA ROG UITATI DE 'presa sportiva" DIN Romania, NU MERITA BAGAT IN SEAMA.

Cat despre celelalte lichele, gen elefantul, mamutu, folclorstu si urutu ala de la Vaslui, nu prea ai ce sa zici, decat ca sunt niste milogi.

 

IUBESC Steaua

 

 

nush cum rezisisti ..

 

primele 2 sapt e mai greu, dar totusi incearca. Dupa 2-3 sapt, o sa treci pe langa comenatrile lor, ca pe langa un ca.cat pe strada.

mihaicc09.06.2008 06:07

sunt unii dintre noi care vor retrogradarea Stelei asa ca ce ne mai miram de muresan Iancu si altiii....Sunt multe javre pe aici