Ultimul si cel mai important meci al sezonului, finala campionatului, le-a adus fata in fata pe cele mai bune echipe din campionat CSA Steaua si Dinamo Gaz Sud. Pe stadionul Arcul de Triumf in fata a 1500 de spectatori cele doua echipe au aliniat cele mai bune echipe in dorinta de a-si demonstrat suprematia una alteia.
Meciul a inceput cu dominarea dinamovistilor, jucatorii nostri aparandu-se in 22-ul propriu insa parand foarte apasati de miza jocului. Dupa o penalitate ratata, Stanca, a deschis scorul tot dintr-o penalitate, in faza urmatoare militarii find aproape de eseu dupa o patrundere pe partea stanga a terenului, faza ramasa insa fara rezultat pe tabela. Pana la pauza ambele echipe luptandu-se pentru a castiga mijlocul terenului din aceasta inclestare iesind un meci incurcat cu multe greseli de ambele parti fara nicio faza mai cursiva. Repriza a doua a adus-o pe Steaua mai decisa de la vestiare, fiind randul dinamovistilor sa se apere in propriul teren, din pacate Vlaicu ratand doua transformari din pozitii relativ bune, iar Stanca majorand scorul tot dintr-o penalitate. La scorul de 6-0 ros-albastri au fortat eseul care le-ar fi adus victoria, ei fiind foarte aproape de el, dinamovistii aparandu-se la numai 2 metri de buturile lor si obstructionand pana cand jucatorii nostri au rabufnit, iar arbitrul i-a penalizat oferand mingea adversarilor. Cu putin timp la dispozitie stelistii s-au precipitat, gresind baloane elementare si ne mai reusind niciun atac.
Astfel s-a scris finala campionatului, editia 2007-2008, dupa un meci fara nicio realizare notabila, fara niciun eseu ci doar cu multa incrancenare si multe ratari de partea ambelor echipe.
Dupa acest meci pentru echipa noastra ramane durerea ratarii acestui sezon prin pierderea ambelor trofee in fata rivalilor de la Dinamo, din pacate si in aceasta finala jucatorii stelisti suferind de complexul finalelor pierdute in fata rivalilor eterni.
Urmatoarea competie in care stelistii tintesc sa o castige si sa se revanse in fata dinamovistilor e campionatul de rugby in 7 care se va desfasura in luna iulie.
In meciul pentru locul 3 , Farul a invins pe Baia Mare cu scorul de 26-10.
Steaua: 15. Florin Vlaicu - 14. Catalin Fercu, 13. Catalin Dascalu, 12. Dan Vlad, 21 Mugurel Sirbu - 10. Ionut Dimofte, 9. Iulian Andrei - 8. Madalin Baraulea, 7 .Vasile Rus, 6. Alexandru Grigore - 5. Valentin Ursache, 4. Cornel Tatu - 3. Radu Basalau, 2. Bogdan Zebega, 1. Nicolae Nere Antrenori: George Sava si Costica Florea
Rezerve: 16. Marcel Mihalache:, 17. Maxim Cobilas, 18. Cristi Mocanu, 19. Bogdan Marinescu, 20. Alexandru Lupu, 11. Daniel Nainer, 22. Danut Dumbrava
Dinamo: 15. Alexandru Marin - 14. Gheorghita Bigiu, 13. Adrian Barbuliceanu, 12. Darie Curea, 11. Vasile Ghioc - 10. Razvan Stanca, 9. Ciprian Caplescu - 8. Costica Mersoiu (capt), 7. Alexandru Tudori, 6. Stelian Burcea - 5. Valentin Poparlan, 4. Nicolae Rus - 3. Mihai Adascalitei, 2. Florin Teasca, 1. Flavius Dobre Antrenor: Daniel Neaga si Stefan Demci
