Terifiați de posibilitatea de a ajunge în iad pentru blestemãțiile fãcute, un grupuscul de diriguitori și conducãtori ai fotbalului mioritic au luat calea Muntelui Athos pentru a-și asigura mântuirea sufletului .
Acolo însã, cocoțat pe o stâncã, îmbrãcat într-o pelerinã de sac și ținând în mâna dreaptã o biblie iar în mâna stângã un toiag din lemn de mãslin îi aștepta deja mântuit Gigi Becali care le spuse:
-Bã hahalerelor:
Bãgai multe milioane
În chilii și în gipane,
Pot spune deci negreșit:
Sufletul l-am mântuit!
Acum pot cãra valize
Sã le plimb printre reprize,
Fiindcã am certificat,
Cã am sufletul curat!
Când spun unui antrenor
Sã bage vreun jucãtor,
ªtie cã tot ce-i zic eu,
E voia lui Dumnezeu!
Invidioși și totodatã tentați de posibilitatea de a face blaturi având în același timp și locul asigurat în Rai, ceilalți conducãtori începurã a înãlța rugãciuni și promisiuni Divinitãții dupã cum urmeazã:
Mircea Sandu:
Sunt Doamne tãtucul lor
Sunt și mama hoților,
Dar când o sã-mbãtrânesc,
Promit: Mã cãlugãresc!
Miticã Dragomir:
Doamne, am fãcut-o latã
Cu o lege idioatã,
Sunt bãtuți în stadioane
Suporterii cu pulane.
Promit s-o revizuiesc
Mult s-o îmbunãtãțesc,
Deci mai dã-mi Doamne o turã,
Mai vreau o legislaturã!
Jean Pãdureanu:
Doamne, știu cã sunt nasol,
ªtiu cã sunt chiar Dracu'-gol,
Vreau și eu s-ajung în Rai
Hai sã aranjãm, nu-i bai...
Lupescu:
Am fãcut multe prostii
Cu diverse agenții,
La ele am pariat,
Când arbitrii am delegat.
Dar de acum îți promit
Cã voi deveni cinstit,
La șmenuri o sã zic pas,
De trânteli o sã mã las...
Paszkany:
De la mine cãtre Tine
Doamne, o rugãminte vine:
Dã-le la mitici colivã,
ªi fã Liga-ntâi bilingvã...
Doctoru' Mureșan:
Doamne sunt nevinovat,
Am halat alb, sunt curat,
Pãcatele adunate
Unguru' le face, toate!
Fathi Taher:
Doamne, știi, nu sunt creștin,
Doar lui Allah mã închin,
Dar am venit cu Georgicã
Invitați de domn' Miticã...
George Copos:
Mulți arbitri am tãmâiat,
ªmenuri multe am aranjat,
Închin Doamne cãtre tine
Un platou cu savarine...
Mulți zic cã aș fi zgârcit,
Dar ce dau e bun primit,
Doamne, eu te pãrãsesc
La islam mã convertesc!
Borcea:
Doamne, eu sunt de la sat,
Valea Boului chemat,
Iar acum obrazu-mi crapã
Cu clujenii am stat caprã!
Dar vreau sã mã revanșez
Sfântul Munte sã-l dotez:
O sã trimit butelii,
Sã le puneți în chilii!
Turcu:
Doamne, eu sunt mai direct,
Te premiez din respect,
Acu' îmi scot din șalvari:
Ia o mie de biștari!
Nețoiu:
Râd ai mei milițieni
C-am ajuns la Mioveni,
Doamne, mult prea-milos ești,
Vreau din nou în București!
ªi mai mai am o rugãminte:
Fã ca de azi înainte,
Sã ,,câștig" cât mai mulți bani,
Sã oftic p-ai mei dușmani!
Marian Iancu:
Doamne, eu am transpirat,
Muntele cât l-am urcat,
Îți mulțumesc Þie Doamne
C-am slãbit cinci kilograme!
Pinalti:
Doamne, eu sunt supãrat,
Iarãși am retrogradat,
Acum dã-mi Doamne mãcar
Un nou mandat de primar!
Mititelu:
Doamne, eu n-am nicio vinã
Cã am ochelari de firmã,
Am țoale originale,
Nu cãlugãrești, nasoale...
Bucșaru:
Cu bani de la asfaltare
Mi-am fãcut echipã tare,
Doamne, te rog prea-plecat:
Nu vreau sã fiu ,,urzicat''!
Condescu:
Cu banii de la mineri
Mai bãtrâni sau mai tineri,
Doamne, vezi, i-am investit,
Bine i-am chivernisit!
O parte i-am dat lui Nașu
Reprezentând adãlmașu'
O parte îți dau și Þie
Milã de mine sã-ți fie...
Dinu Gheorghe (Vamã):
Oamenii rãi îmi spun ,,Vamã"
Doamne, nu-i bãga în seamã,
Cã sunt doar niște frustrați
Nu au fost ,,inițiați"...
Bercea
Eu sunt Bercea din Ploiești
Nu Borcea din București,
Doamne-ți dau și eu o sutã,
Tu c-o promovare ajutã...
PorumBoyu
Doamne, eu am fost trãdat,
Dorinel m-a înșelat,
Iar acum sunt foarte trist
Dã-mi un Rudotel, insist!
Concluzie:
Orice ați face-n Liga I
Zãu cã mare deranj nu-i,
Blaturi, șmenuri, nu conteazã,
,,Dumnezeu" vã are-n pazã...
Cristian Ionuț
(LDS)
