FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Liga I la Muntele Athos

fcsteaua.ro01.06.2008 06:37

Terifiați de posibilitatea de a ajunge în iad pentru blestemãțiile fãcute, un grupuscul de diriguitori și conducãtori ai fotbalului mioritic au luat calea Muntelui Athos pentru a-și asigura mântuirea sufletului .

 

Acolo însã, cocoțat pe o stâncã, îmbrãcat într-o pelerinã de sac și ținând în mâna dreaptã o biblie iar în mâna stângã un toiag din lemn de mãslin îi aștepta deja mântuit Gigi Becali care le spuse:

 

-Bã hahalerelor:

 

Bãgai multe milioane

În chilii și în gipane,

Pot spune deci negreșit:

Sufletul l-am mântuit!

 

Acum pot cãra valize

Sã le plimb printre reprize,

Fiindcã am certificat,

Cã am sufletul curat!

 

Când spun unui antrenor

Sã bage vreun jucãtor,

ªtie cã tot ce-i zic eu,

E voia lui Dumnezeu!

 

Invidioși și totodatã tentați de posibilitatea de a face blaturi având în același timp și locul asigurat în Rai, ceilalți conducãtori începurã a înãlța rugãciuni și promisiuni Divinitãții dupã cum urmeazã:

 

Mircea Sandu:

Sunt Doamne tãtucul lor

Sunt și mama hoților,

Dar când o sã-mbãtrânesc,

Promit: Mã cãlugãresc!

 

Miticã Dragomir:

Doamne, am fãcut-o latã

Cu o lege idioatã,

Sunt bãtuți în stadioane

Suporterii cu pulane.

 

Promit s-o revizuiesc

Mult s-o îmbunãtãțesc,

Deci mai dã-mi Doamne o turã,

Mai vreau o legislaturã!

 

Jean Pãdureanu:

Doamne, știu cã sunt nasol,

ªtiu cã sunt chiar Dracu'-gol,

Vreau și eu s-ajung în Rai

Hai sã aranjãm, nu-i bai...

 

Lupescu:

Am fãcut multe prostii

Cu diverse agenții,

La ele am pariat,

Când arbitrii am delegat.

 

Dar de acum îți promit

Cã voi deveni cinstit,

La șmenuri o sã zic pas,

De trânteli o sã mã las...

 

Paszkany:

De la mine cãtre Tine

Doamne, o rugãminte vine:

Dã-le la mitici colivã,

ªi fã Liga-ntâi bilingvã...

 

Doctoru' Mureșan:

Doamne sunt nevinovat,

Am halat alb, sunt curat,

Pãcatele adunate

Unguru' le face, toate!

 

Fathi Taher:

Doamne, știi, nu sunt creștin,

Doar lui Allah mã închin,

Dar am venit cu Georgicã

Invitați de domn' Miticã...

 

George Copos:

Mulți arbitri am tãmâiat,

ªmenuri multe am aranjat,

Închin Doamne cãtre tine

Un platou cu savarine...

 

Mulți zic cã aș fi zgârcit,

Dar ce dau e bun primit,

Doamne, eu te pãrãsesc

La islam mã convertesc!

 

Borcea:

Doamne, eu sunt de la sat,

Valea Boului chemat,

Iar acum obrazu-mi crapã

Cu clujenii am stat caprã!

 

Dar vreau sã mã revanșez

Sfântul Munte sã-l dotez:

O sã trimit butelii,

Sã le puneți în chilii!

 

Turcu:

Doamne, eu sunt mai direct,

Te premiez din respect,

Acu' îmi scot din șalvari:

Ia o mie de biștari!

 

Nețoiu:

Râd ai mei milițieni

C-am ajuns la Mioveni,

Doamne, mult prea-milos ești,

Vreau din nou în București!

 

ªi mai mai am o rugãminte:

Fã ca de azi înainte,

Sã ,,câștig" cât mai mulți bani,

Sã oftic p-ai mei dușmani!

 

Marian Iancu:

Doamne, eu am transpirat,

Muntele cât l-am urcat,

Îți mulțumesc Þie Doamne

C-am slãbit cinci kilograme!

 

Pinalti:

Doamne, eu sunt supãrat,

Iarãși am retrogradat,

Acum dã-mi Doamne mãcar

Un nou mandat de primar!

 

Mititelu:

Doamne, eu n-am nicio vinã

Cã am ochelari de firmã,

Am țoale originale,

Nu cãlugãrești, nasoale...

 

Bucșaru:

Cu bani de la asfaltare

Mi-am fãcut echipã tare,

Doamne, te rog prea-plecat:

Nu vreau sã fiu ,,urzicat''!

 

Condescu:

Cu banii de la mineri

Mai bãtrâni sau mai tineri,

Doamne, vezi, i-am investit,

Bine i-am chivernisit!

 

O parte i-am dat lui Nașu

Reprezentând adãlmașu'

O parte îți dau și Þie

Milã de mine sã-ți fie...

 

Dinu Gheorghe (Vamã):

Oamenii rãi îmi spun ,,Vamã"

Doamne, nu-i bãga în seamã,

Cã sunt doar niște frustrați

Nu au fost ,,inițiați"...

 

Bercea

Eu sunt Bercea din Ploiești

Nu Borcea din București,

Doamne-ți dau și eu o sutã,

Tu c-o promovare ajutã...

 

PorumBoyu

Doamne, eu am fost trãdat,

Dorinel m-a înșelat,

Iar acum sunt foarte trist

Dã-mi un Rudotel, insist!

 

Concluzie:

Orice ați face-n Liga I

Zãu cã mare deranj nu-i,

Blaturi, șmenuri, nu conteazã,

,,Dumnezeu" vã are-n pazã...

 

Cristian Ionuț

(LDS)

Astristul01.06.2008 08:06

Ai talent ce sa mai! :thumbsup:

Felicitari! :clap:

:steagcruce:

steaua-no101.06.2008 10:12

ca bine le mai zici LDS...... :))))

shack3r01.06.2008 10:23

Cam fortata rima la Bucsaru ... In rest,super :D

MoWeed01.06.2008 11:24

:laugh:

cristian01401.06.2008 13:45

Foarte tare. :thumbup:

Joga Bonito01.06.2008 14:26
:yeahh:
w3bmaster01.06.2008 14:39

Super tare versuri :) si adevarate :)

razvan_cmi01.06.2008 16:12

LSD-esti dat dracu! La mai ...multe!

Living_Dead_Stripper01.06.2008 18:58
Cam fortata rima la Bucsaru ... In rest,super :D

 

Ai dreptate. Am facut si rectificarea de rigoare ;-)

Multumesc tuturor pentru aprecieri si critici constructive.

xDaJACKALx01.06.2008 21:03

Cele mai tari de pana cum :thumbsup: Aia a lui Muresan imi place cel mai mult. I se potriveste de minune.

AdrianUltras2501.06.2008 23:18

LDS

 

Te stii la poezii din astea.

Te stii chiar foarte bine.

Dar crede-ma ca citindu-le, mai mult ma intristez.

 

E pacat ca trebuie sa suportam astfel de oameni.

Living_Dead_Stripper02.06.2008 06:51

@AdrianUltras25:

Tocmai de asta i-am zis acestei rubrici ,,Tableta de Haz sau de Necaz''. Pentru ca dincolo de niste versuri mai mult sau mai putin haioase mi-am propus sa si zugravesc aceste ,,personaje'' care conduc si hotarasc destinele fotbalului autohton.

Iar atata vreme cat puterea cuvantului in tara noastra e ca apa de ploaie (orice am spune, oricat am protesta, oricate atitudini am lua efectul va fi ZERO) nu ne ramane decat hazul de necaz sau modelul sud-american...

Iar cum aceasta rubrica este alcatuita numai din litere nu ne ramane decat ,,ridendo castigat morres''...

Joga Bonito02.06.2008 10:53

marfa.... :yeahh:

 

te proclam Homer de Ghencea! la mai multe...

GOD02.06.2008 20:06

Fa una si pentru. BERCEA care a distrus fotbalul ploiestean...

Living_Dead_Stripper03.06.2008 11:33

@GOD:

Eu sunt Bercea din Ploiești

Nu Borcea din București,

Doamne-ți dau și eu o sutã,

Tu c-o promovare ajutã...

 

 

L-am uitat și pe PorumBoy-u rubrica asta:

 

Doamne, eu am fost trãdat,

Dorinel m-a înșelat,

Iar acum sunt foarte trist

Dã-mi un Rudotel, insist!

SSK03.06.2008 12:48

Mi se par cele mai reusite de pana acum (chiar daca toate se sprijina pe niste blasfemii...).