Azi se împlinesc 19 ani de la ultima finalã de Cupa Campionilor disputatã de Steaua
Pe 24 mai 1989, Steaua a disputat cea de-a doua finala de Cupa Campionilor din istoria clubului, contra lui AC Milan. Ros-albastrii antrenati de cuplul Anghel Iordanescu-Dumitru Dumitriu au fost invinsi de echipa italiana, din care facea parte tripleta olandeza Gullit-Rijkaard-Van Basten, cu 4-0.
Traseul Stelei pana in finala Cupei Campionilor din 1989:
16-imi TUR / SPARTA PRAGA - Steaua 1 - 5 (1 -2)
Steaua: Lung - D Petrescu, Iovan, Belodedici, Ungureanu - T Stoica, Rotariu, Hagi, I Dumitrescu(71 Balint) - Lacatus, Pena (85 Mastacan)
16-imi RETUR / Steaua - SPARTA PRAGA 2 - 2 (1 - 1)
Steaua: Lung - Iovan, Bumbescu, Belodedici, Ungureanu - T Stoica, Rotariu, Balint(32 I Dumitrescu), Hagi - Lacatus, Pena(74 I Stan)
OPTIMI TUR / Steaua - SPARTAK MOSCOVA 3 - 0 (1 - 0)
Steaua: Lung - D Petrescu, Iovan, Belodedici, Ungureanu - T Stoica, Rotariu, Hagi, I Dumitrescu - Lacatus(85 Balan), Piturca(70 Balint)
OPTIMI RETUR / SPARTAK - Steaua 1 - 2 (1 - 1)
Steaua: Lung - D Petrescu, Iovan, Belodedici, Ungureanu - T Stoica, Rotariu, Hagi(87 Balan), I Dumitrescu - Lacatus, Piturca(70 Balint)
SFERTURI TUR / I.F.ca. GOTEBORG - Steaua 1 - 0 (0 -0)
Steaua: Lung - D Petrescu, Bumbescu, Iovan, Ungureanu - Balan, T Stoica, Hagi, Pena(85 Rotariu) - Lacatus, Piturca(71 Negrau)
SFERTURI RETUR / Steaua - I.F.ca. GOTEBORG 5 - 1 (3 - 0)
Steaua: Lung - D Petrescu, Bumbescu, Iovan, Ungureanu - T Stoica, Rotariu, Hagi, I Dumitrescu(85 Balint) - Lacatus, Piturca (71 Negrau)
SEMIFINALA TUR / Steaua - GALATASARAY 4 - 0 (2 -0)
Steaua: Lung - D Petrescu, Bumbescu, Iovan, Ungureanu(64 Balint) - T Stoica, Rotariu, Hagi, I Dumitrescu - Lacatus(86 Balan), Piturca
SEMIFINALA RETUR / GALATASARAY - Steaua 1 - 1 (1 - 1)
Steaua: Lung - D Petrescu, Bumbescu, Iovan, Ungureanu - T Stoica (59 D Minea), Rotariu(85 Negrau), Hagi, I Dumitrescu - Balint, Piturca
FINALA / AC Milan - Steaua 4-0 (3-0)
Stadionul: Nou Camp, Barcelona
Arbitru: Karl-Heinz Tritschler (RF Germana)
Spectatori: 97.000
Au marcat: Gullit (18, 38), Van Basten (28, 46)
AC Milan: G. Galli - Tassotti, Baresi, Costacurta (75 F. Galli), Maldini - Colombo, Rijkaard, Donadoni, Ancelotti - Gullit (60 Virdis), Van Basten. Antrenor: Arrigo Sacchi.
Steaua: Silviu Lung - Dan Petrescu, Adrian Bumbescu, ªtefan Iovan, Nicolae Ungureanu - Tudorel Stoica, Daniel Minea, Iosif Rotariu (46 Gavril Balint), Gheorghe Hagi - Marius Lacatuș, Victor Pițurcâ. Antrenori: Anghel Iordãnescu.
--------------------------------------------------
"Parcursul Stelei pana la acea finala a fost extraordinar, bateam numai la scor, iar prin ceea ce am facut noi in acei ani am adus glorie fotbalului romanesc. Din pacate, Milanul a fost altceva, iar scorul nu lasa loc de comentarii. La pauza, cand aveau deja 3-0, eram siguri ca nu mai avem sanse, dar am jucat pana la final, nu aveam ce face. 'Nea Puiu (n.r. Anghel Iordanescu, antrenorul principal la acea data) nu ne-a reprosat nimic. Nici nu avea ce, fiindca nu trebuie sa uitam faptul ca in semifinale Milan trecuse de Real Madrid cu scorul general de 5-1", a declarat Lacatus
------------
"Nu sunt amintiri placute, dar o finala ramane o finala. Multi ar da orice sa joace o finala de Cupa Campionilor. Pentru mine a fost prima din cariera, pentru alti coechipieri de-ai mei era a doua, dupa cea din 1986. Stiam ca sansele noastre erau minime, dar ma asteptam la un scor mai strans. Milan nu ne-a dat nici o sansa si raman si acum, la aproape 20 de ani distanta, la parerea ca Steaua nu avea cum sa faca fațã", a spus Dan Petrescu
[site din caracatita Gazetei Sporturilor]
*FOARTE CIUDAT FAPTUL CA SITEUL NOSTRU NU A SCRIS NIMIC ASTAZI(INCREDIBIL) PE TEMA ASTA!ESTE TOTUSI O FINALA DE CCE A Stelei,A DOUA SI ULTIMA DIN ISTORIE...cum de v-a scapat? ![]()
