FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Homo fosilis

fcsteaua.ro23.05.2008 09:01

Dacã nu sunteți familiarizați cu acest termen nu are rost sã începeți a cãuta prin dicționare explicarea acestui termen. V-o spun eu din capul locului: Homo fosilis este precursorul omului modern, evoluat (?), omul se înfruptã din avantajele civilizației. Homo fosilis era omul primitiv care își confecționa uneltele din oase, trebuia sã vâneze pentru a mânca iar locuința sa, peștera, trebuia sã o împartã deseori cu urșii sau lupii. Acest precursor al nostru din paleolitic ar fi dispãrut demult, spun oamenii de științã... Greșit! Homo fosilis poate fi gãsit ,,alive and kicking" în peisajul românesc!

 

Acum însã aceastã subspecie a omului este mult mai greu de recunoscut, el fiind mai cizelat, nemailocuind în peșterã ci la vilã, nu mai are nevoie de unelte din oase deoarece acum are pe lângã el o mulțime de trepãduși mãrunți gata sã-i satisfacã toate nevoile. Lucrurile care îl dau de gol sunt ochii alunecoși, reptilieni, care aruncã priviri tãioase cu subânțeles tuturor celor ce-l abordeazã precum și nevoia de a vâna, de a-și asigura hrana pentru el și familia sa, fiind gata sã calce și peste cadavre dacã e nevoie. Aceste ,,calitãți" l-au ajutat de-a lungul generațiilor sã supraviețuiascã în peșteri, în pãduri sau pe câmpuri, ele fiindu-i astãzi asul din mânecã, atuul sãu întotdeauna câștigãtor într-o societate în care legile sunt doar pentru cei mulți și (sau) corecți.

 

Homo fosilis poate fi întâlnit peste tot în acești Balcani ai Europei de Est, dar locurile în care îl putem vedea zi de zi, unde se manifestã în cel mai neângrãdit mod, sunt politica și fotbalul din România. De politicã n-am sã vorbesc, deoarece abia am luat masa înainte sã mã apuc sã-mi aștern aceste gânduri, așa cã voi insista doar asupra ãlora din lumea fotbalului.

 

Sã începem cu ce ne doare cel mai tare, cu al nostru Gigel cel de toate zilele mâncãtor, fie numai datoritã faptului cã se încadreazã perfect în acest tipar, acesta mai și afișând din când în când un veritabil comportament de om al cavernelor, dublat de un pseudomisticism religios. La începuturi mentorul sãu a fost chiar copilul fosilizat, fiu al satului Valea Boului, finanțator al clubului canin, numitul Borcea, de la care se laudã peste tot cã a preluat ,,expresia cu butoanele". El zice cã numai expresia, dar anumite valize cu milioane prinse-n flagrant de cãtre ,,anumiți procurori" ne spun nouã, suporterilor steliști, un crud și revoltãtor adevãr. Deși el a ajuns stãpân peste cel mai titrat club de fotbal din Balcani, la care ,,a fãcut ordine" prin mijloacele specifice unui hominid primitiv și pe care îl folosește pentru a accede în înaltele sfere ale politicii, el nu este cel mai puternic dintre acești homo fosilis care sufocã fotbalul românesc.

 

Deasupra lanțului trofic stã netulburatã de nimeni și de nimic nesfânta treime conducãtoare a fotbalului românesc alcãtuitã din Nașu' Mircea Sandu, milițianul întârziat Dumitru Dragomir și mentorul lor întunecat, acest Adam al cooperativei, bãtrâna Caiafã fosilizatã în rele, numitul Jean Pãdureanu. Acesta le este ca un pãrinte al necurãțeniei nu numai celor doi, ci tuturor celolralți neanderthalieni rapaci care pãstoresc cluburi.

 

Având vârste înaintate, cei trei membri ai nesfintei treimi au recrutat sânge proaspãt în persoanele numiților Ionuț Lupescu și Florin Prunea, cãrora vor sã le predea ștafeta, punându-i deocamdatã sã facã practicã la locul de muncã și totodatã împãrtãșindu-le din veninul învãțãturilor lor.

 

Alte rãmãșițe ale trecutului întunecat ar mai fi George Copos, acest tãtuc darnic oferitor de savarine suporterilor și de magazine Samsung arbitrilor, frații pãtați geambași de jucãtori Giovani și Victor Becali, cultivatorul agricol fost fluieraș internațional Adrian Porumboiu, Pinalti de sub Pietricica, care deși este deocamdatã retrogradat sunt zvonuri cã acestã situație se va ,,remedia" curând.Deși novici, Arpad Paszkany cu al sãu doctor docent în ale blatului, Iuliu Mureșan, s-au adaptat repede sistemului, aducându-i chiar îmbunãtãțiri majore (eu cred sincer cã aștia doi sunt fiii nelegitimi ai lui Jean Pãdureanu). Ar mai fi devalizatorul RAFO Onești, Marian Iancu și mulți, din pãcate prea mulți alții...

 

O țarã precum Polonia, mult în urma noastrã din punct de vedere fotbalistic atât ca preformanțe cât și ca echipe de club, a pornit evoluția umplând pușcãriile cu fosilele trecutului. Cluburi retrogradate, președinți și arbitri arestați, au scãpat fotbalul polonez de cancerul malign al blaturilor prin aceastã chimioterapie severã, iar odatã însãnãtoșitã orice activitate nu poate produce decât performanțã.

 

Spre deosebire de polonezi noi avem și câțiva profesioniști care ar putea lua locul cohortei de neanderthalieni lacomi care taie și spânzurã în campionatul nostru mioritic.Dar aceste licãriri de speranțã încep sã devinã din ce în ce palide deoarece NIMIC nu se întâmplã!

 

La noi fotbalul este condus de homo fosilis. De oamenii trecutului în care un meci se vindea pe o sutã de kile de carne macrã de vițel...

 

Cristian Ionuț

(LDS)

 

axl23.05.2008 09:04

Ce pacaleala! Cand am citit titlul mi-am zis ca in sfarsit meritele imi sunt recunoscute si a catadicsit careva sa scrie un articol despre mine. Ce pacaleala!

gumanito23.05.2008 10:35

Esti tare mosule!

Din pacate aceste adevaruri evidente oricarui sporter de bun simt, stelist sau nu, se vor lovi de zidul de protectie pe care si l-au construit in jur toti sub-oamenii pe care-i mentionezi.

Iar politicul, pe care n-ai vrut sa-l mentionezi, e din pacate atat de omniprezent in fotbalul nostru mioritic ca nu-l mai poti dezlipi nici cu bisturiul, sunt mana-in-mana si se apara si acopera reciproc. Cine sa-i condamne pe Jiji, Pinalti sau Mitica, colegii lor politicienii? Ce mai suntem in zilele lui decembrie '89?

Pacat, mare pacat ca am ajuns sa ne zbatem in asa mizerie, dar ne laudam (nu noi cei care platim bilete la meci si suferim avand in mite imaginea unei echipe iubite, ci EI smecherii care conduc fotbalul romanesc) cu succesele internationale de parca ar fi un rezultat al "mismasurilor" lor de 2 bani pe care le fac in campionat.

DonAndres23.05.2008 11:28

Super tare!!!Numai ca l-ai uitat pe turcu,fosila reprezentativa speciei HOBBITILOR,cel care se ocupa de renovarea pesterilor!!!!!!

DT23.05.2008 11:28

excelent articol, bravo, spune-ne si noua te rugam..... ce ai mancat?

skn23.05.2008 11:59

prea tare articolu frate ...LDS esti campion :P nu stiu de unde scoti cuvintele astea dar cert este ca ...dai bine de tot :))

AdrianUltras2523.05.2008 13:03

Pacat ca nu e nimic de ras in faptul ca Gigi Becali e patron al Stelei!

MoWeed23.05.2008 14:01

Esti tare omule:))

Totusi este trist ca asemenea personaje ne conduc fotbalul...

w3bmaster23.05.2008 22:12

In Romania conduc numa prostii hotii ....

LARI23.05.2008 22:33

Visez la ziua in care suporterii Stelei, ai lui Dinamo si ai Rapidului vor face un PROTEST COMUN, de amploare, impotriva patronilor echipelor preferate.

 

Dar tare ma tem ca ura cretina resimtita acut de numerosi fani va face ca situatia actuala sa treneze la nesfarsit.

 

P.S. Nu ma astept ca la o eventuala manifestatie sa participe fanii CFR-ului si ai Politehnicii Timisoara. Aia ar face orice si ar accepta orice doar pt a-si vedea numele echipe in fruntea clasamentului...

Living_Dead_Stripper24.05.2008 05:36

,, Visez la ziua in care suporterii Stelei, ai lui Dinamo si ai Rapidului vor face un PROTEST COMUN, de amploare, impotriva patronilor echipelor preferate. ''

 

Iata O IDEE si totodata o solutie. Daca nu ma insel au mai fost ceva proteste comune ale galeriilor echipelor bucurestene. Acestea insa ar trebui sa fie de lunga durata si nici asa nu stiu ce efect ar avea intrucat specimenele mentionate in articol au obrazul batucit precum cararea spre biserica...

LARI24.05.2008 13:25

@ L.D.S.

 

Man, ce-am spus eu este o utopie din foarte, foarte multe puncte de vedere, asa incat eu nu i-as spune o solutie. Sau, daca vrei, este o solutie ideala, dar imposibil de pus in practica.

 

Protestele galeriilor au fost impotriva lui Mitica, a lui Sandel si impotriva a tot ce reprezinta ei. Asa cum a fost tratat acel prostest stradal de presa si de boshii cluburilor, asa ar fi tratat si un eventual protest al fanilor impotriva patronilor/actionarilor.

 

Nu poti face proteste de amploare cu oameni care se gudura pe langa "nea George" si "Cristi, adevaratul dinamovist". Ar fi greu sa nu se gudure pe langa ei, atata vreme cat presa a scris in destule randuri despre legaturile financiare (de atatea tipuri) intre liderii galeriilor dinamoviste si rapidiste. Si la noi au fost/sunt cazuri, dar, in primul rand, nu atat de vizibile si in al doilea rand, eu nu am vazut lideri ai galeriilor noastre gudurandu-se pe langa "nea Gigi".

 

Ca o paranteza: ce tare a fost scena in care Becali l-a dat in suturi afara din loje pe un alt Gigel, de tip corsican...

 

Revenind la subiect: si la Rapid, si la Dinamo, sunt fani care isi pastreaza parerile foarte proaste despre actionari si pe timpuri nasoale, insa eu cred ca acestia sunt o minoritate, si aceea dispersata.

Ca un contraexemplu, va ofer o ghicitoare: cine a fost huiduit de tot Templul atunci cand crainicul a vrut sa-i laude o nou calificare in Liga? Va exista asa ceva (ma refer la o reactie spontana la auzul numelui cuiva din conducere) in Giulesti sau in Stefan cel Mare? Raspuns: DA!!! La prima aniversare a Pastelui Cailor!

 

Cum sa organizezi ceva in comun cu niste indivizi care mai mult urasc alt club decat isi iubesc propria echipa? Cum sa le explici astora ca orizontul care trebuie avut in vedere este atat de larg cand ei nu stiu cum ii cheama nici cu buletinul in mana?

A organiza proteste de amploare, care sa aiba un impact mare in randul opiniei publice necesita si mult timp. Inca o data intreb: daca ei isi declara ura atat de virulent, cum sa pornesti la un asemenea drum cu asemenea bipede?

 

Un alt aspect: noi am milita pentru normalitate, nu? Adica transparenta la cluburi, reactii si declaratii civilizate, suportul clubului atunci cand acesta duce un razboi cu presa (din motive de lipsa de profesionalism a jurnalistilor) si asa mai departe.

Stau sa ma intreb cine ar vrea asa ceva:

Mircea Sandu? Adica ala care pute a mafiot prin totii porii?

Dragomir? Care e ferm convins ca "declaratiile incendiare" sunt sarea si piperul fotbalului?

"Iubitorii de sport" care cumpara zilnic niste rahaturi de bucati de hartie denumite pompos "ziare" si care sunt cu adevarat mai interesati de can-canuri decat de analize sportive veritabile?

Ziaristii? Care nu-s capabili decat sa transcrie in word niste declaratii, oferind apoi "analize" si pozand, in cele din urma, in zeii moralishti ai epocii contemporane?

Sefii de trusturi de presa pentru care "tirajul" este singurul Dumnezeu in care cred?

 

Nu cred nici macar intr-un "simplu" protest stradal al fanilor impotriva actionarilor din fotbalul romanesc. Pentru ca nu exista nici suficienta vointa si nici suficienta viziune de ansamblu asupra fenomenului.

Living_Dead_Stripper24.05.2008 15:56

Si de aceasta data nu pot sa spun decat ca ai dreptate. La noi spiritul civic este tranchilizat de lehamite si resemnare. Frumos ar fi fost ca macar 15 - 20 000 de suporteri ai tuturor echipelor sa fi organizat o actiune de amploare daca nu impotriva propriilor lor ,,conducatori'' atunci macar o ,,pichetare'' masiva sediilor Ligii sau Federatiei (cu tot tacamul specific galeriilor de fotbal). Asa ar fi meritat alde Mitica si Nasu' chit ca finalitatea ar fi fost aproape sigur zero. S-ar fi discutat putin pe la TV, ar fi aparut cateva editoriale si reactii prin ziarele noastre cat si in ziarele dinafara, iar apoi s-ar fi pus batista pe tambal in cel mai pur stil romanesc, dar macar ar fi CEVA !

Sigur ca asta e o utopie din vreme ce pe romani nu-i revolta alte silnicii mai strigatoare la cer decat cele ce se intampla in lumea fotbalului...

Cand vezi ca DNA-ul (organele abilitate) nu fac NIMIC, ca toti se complac in acest ,,dolce far niente'', iar inapoiatii si gusatii astia PROSPERA de pocneste binele pe ei te apuca fie disperarea fie lehamitea. Disperarea pentru ca va veni o zi in care nu te vei mai putea bucura de un campionat castigat, de o cupa, stiind ca mijloacele prin care s-au obtinut acestea n-au tinut doar de valoarea sportiva din teren, ci si de potenta financiara a lu' Gigi, Arpad, Cristi, Taher, Iancu sau dracu' sa-i pieptene.

Iar lehamitea te apuca doar pentru simplul fapt ca traiesti in Romania...

danimarcu24.05.2008 17:50
Deși novici, Arpad Paszkany cu al sãu doctor docent în ale blatului, Iuliu Mureșan, s-au adaptat repede sistemului, aducându-i chiar îmbunãtãțiri majore (eu cred sincer cã aștia doi sunt fiii nelegitimi ai lui Jean Pãdureanu).

Ce tare a fost remarca asta!...

 

Cred ca asta e cel mai bun articol al tau.Felicitari!

De fapt,sa nu ma grabesc.Acus apare @dee sa ne urecheze: pe tine ca l-ai scris,iar pe noi ca te-am laudat... :rolleyes:

dee24.05.2008 19:10
Deși novici, Arpad Paszkany cu al sãu doctor docent în ale blatului, Iuliu Mureșan, s-au adaptat repede sistemului, aducându-i chiar îmbunãtãțiri majore (eu cred sincer cã aștia doi sunt fiii nelegitimi ai lui Jean Pãdureanu).

Ce tare a fost remarca asta!...

 

mie mi-a placut mai mult remarca aceea "Caiafã fosilizatã în rele" :)

Oricum, criticile si-au pus putin aprenta pe Lds, se simte schimbarea, articolul asta e ceva mai bun. ( ma rog)

cicerone27.05.2008 09:37

Singura solutie...inc-o revolutie,si lucrurile se repara...mi-a placut mesajul tau!