Netoiu a ajuns la DNA. Mai nou, si Contra. Au mai fost si altii. Parca suna a atletism, cu o linie de finish la care se bat toti sa ajunga intr-un timp cat mai scurt. Doar ca acum se fac invitatii oficiale, iar fotoreporterii si camerele de luat vederi sunt prezente la locul de intalnire pentru ca oricum nu s-au miscat de acolo de vreo trei luni.
Institutia statului, probabil cea mai mare anticamera a spalatoriei VIP-urilor cu probleme legate de incalcarea legii, apare ca o treapta pe care, daca nu o atingi, nu prea ai cu ce sa te lauzi. E un soi de pelerinaj a la Hollywood, iar bastanii fotbalului si ai politicii defileaza prin fata camerelor de luat vederi inainte si dupa audieri beneficiind de o reclama mocca cu timpi de difuzare la ore de maxima audienta.
Dupa ce zeci de persoane au vizitat, de acum celebra locatie, nu s-a intamplat mare lucru. Ba nu, nea Mitica a fost pus sub invinuire. Si pe Becali il tot freaca la cap cu un teren desi e de ajuns sa-i asculti una din trei declaratii pentru a aduna probe cat pentru zece dosare. Urmeaza tegiversari, amanari, noi probe aduse la dosar, alte probe vechi care se vor pierde pentru ca femeia de serviciu si-a aprins focul in soba cu ceva hartii aflate in sertare inchise cu lacate ruginite. Iar in cazul Oracolului, o sentinta post mortem nu prea ar mai avea nicio valoare. La fel si in cazul altora.
