FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Dinamoul de pe web...

fcsteaua.ro19.05.2008 20:51

Într-o plictisitoare zi de luni dupã-amiazã, care mai era și ploioasã pe deasupra, neavând ce face mi-am anulat programul pentru tot restul zilei care ar fi fost mult mai plictisitor decât însãși ziua în sine, hotãrât fiind ca un novice ce mã aflu, sã deslușesc cât mai multe lucruri din tainele acestei magii care poartã numele de internet.

 

Trecând printre zeci de site-uri, unele pline de minunãții, altele pline de prostii mi-am dat seama cã internetul este însãși întreaga lume comprimatã în fel și fel de diferite site-uri. Iar din ce am vãzut pânã acum, prostia este predominantã ca și în viața realã de zi cu zi. Plictisit fiind și mai având și o durere de ochi pe deasupra, ochii mei nefiind obișnuiți cu monitoarele, dau sã mã ridic de la birou când deodatã parcã o voce lãuntricã îmi șoptește: ,,Dinamo". Da! Asta era: Dinamo! Bãgasem sã caut atâtea cuvinte în google dar iatã cã pe ãsta nu! Tocmai numele care îi reprezintã pe sifonarii de miliție, pe tablagiii retarzi cu patru clase precum și pe vlãstarele acestora, echipa cutiilor de conservã expirate, echipa lu' "toarșu" capitan din filmele cu B.D., numele care îmi provoacã cea mai mare silã, nu atât ca sonoritate cât asocierea cu viermuiala respingãtoare care zace în spatele acestui nume...

 

Așadar scriu și apãs tasta enter. Din adâncul lui google țâșnește prostia în stare purã sub forma a mai multe site-uri dedicate dinamoului. Personal mã așteptam sã gãsesc un singur site care face reclamã la vreo firmã de bodigarzi cu cagule și la butelii, cu o pozã mare a lu' Risticã Borcea cel adus pe lume în comuna denumitã parcã predestinat Valea Boului. În susul paginii de google trona țanțoș site-ul oficial al noului satelit al Cooperativei Frâna Româneascã din Municipiul Cluj-Napoca. Am dat click, am intrat sperând sã aud mãcar behãiturile de caprã de la meciul cu frânarii, dar nexam. Un covoraș consitent de reclamã la divrese "produse", o pozulicã cu Moți și totuși o pozulicã mai mititicã a celui nãscut la Valea Boului care transmitea nu-ș ce mesaj cãtre suporterii Steliști. Așadar nimic interesant...

 

Plictisit dau înapoi la pagina google și clickuiesc pe al doilea site, care avea scris în prezentare într-o englezã cu iz sovietic cum cã respectivu' site ar fi al susținãtorilor echipei cu pricina. Ecranul se întunecã subit umplându-se de dreptunghiulețe ghidușe de culoare roșiaticã. Odatã situl încãrcat, în boxe începe sã se audã o zdrãngãnealã stresantã dublatã de behãiturile de caprã pe care sperasem sã le aud la site-ul precedent. Behãiturile cu pricina începeau pe un ton mai gutural terminându-se apoi într-o pițigãialã castratã asemãnãtoare unui scâncet. Singurul colț luminos al acestui site era o reclamã la un credit ipotecar, ceva de genul ,"N-ai casã? Las' cã-ți dãm noi, tu numa' sari sã iei banu' fraiere!".

 

,,Al dracu', cu muzica asta dilimanã vor ãștia sã mã convingã sã-mi fac credit ipotecar la ei?" zic eu, la care companioana de lângã mine mã corecteazã: ,"Cred cã ãsta e imnul lor!". N-o sã vã supãrați pe faptul cã n-am reținut toate versurile, dar esențialul suna cam așa:

Noi, glumeții din spital,

Avem doar un ideal :

Nu vrem ac, nu vrem seringã,

Vrem dinamu' sã învingã !

 

Purced în a deschide diversele articolașe de pe paginã începând cu un titlu exclamator ce conținea multe vocale, ceva de genul ,,dooooooooooooh, Dicã doooooh". Adânc și total potrivit cu coeficientul de inteligențã care ar putea fermenta în neuronul odihnit al unui vlãstar de tablagiu retard înregistrat aici în site-ul cãțeilor de pripas. Articolașu' alcãtuit din câteva rândulețe vrea sã trasmitã nemulțumirea autoristului conform cãreia dinamoul importã toate rebuturile din Ghencea cum ar fi Oprița sau Boștinã, dar omite elegant sã-l adauge și pe Dãnciulescu, de unde deducem cã retardu' autorist mai posedã ceva extra-inteligențã, peste limita admisã unui susținãtor al dinamoului. Articolașu' se încheie brusc, în stil coitus - interruptus, spunând cã Dicã e urât, de unde deducem cã autoristul are anumite porniri nãrãvașe cãtre persoane de același sex, dezamãgit fiind de faptul cã Dicã nu e destul de atrãgãtor acesta îl jignește. Rãutate micã și veninoasã! Sau o fi vreo autoristã? În cazu' ãsta îmi cer scuze, n-aș putea jigni o domnișoarã sau doamnã, fie ea și cãțelușã...

 

În rest articolașe de umpluturã, din care singura idee ce se desprindea era : "am bãtut Steaua", "am bãtut zdioaia", "am bãtut steoaia", Steaua-n sus, Steaua-n jos, parcã intrasem pe site-ul anti-Steaua, nu pe site-ul de susținãtori ai dinamoului. Nimic despre echipa lor, nimic ce m-ar putea face pe mine, eventualul vizitator neutru sã devin eventual susținãtor al dinamoului.

 

Totuși un articolaș scris de unu' mai tâmp decât ãla de mai sus, mi-a exemplificat total penibilitatea în care se zbate situl cu pricina. Lãbãrțat pe câteva rândulețe articolu' se voia a fi un fel de reclamație-denunț, în cel mai pur stil milițienesc cu pozã, "included". Era vorba de un sãrman pacient al spitalului de lângã stadion, care probabil plictisit de stat în salon a venit îmbrãcat în capotul de spital sã vadã și el cum "gioacã dinamu". Autoristul reclamației l-a pozat, l-a postat pe site cerând (numai el știe cui) ,"sã nu mai fie belete de zece mii la meci, cã intrã boschetarii !" Uitându-te la pozã puteai sã vezi foarte clar cã așa-zisul boschet arãta mult mai bine îmbrãcat în capotul sãu de spital decât ãilalți de prin preajma lui. ªi iaca așa ați mai pierdut un susținãtor al dinamoului și ați mai rãmas din 300 cel mult 299...

 

Dar ,"enough is enough" cum ar zice sovieticu'. Fac și eu cel mai inteligent lucru pe care poate sã-l facã un om normal la cap care viziteazã vreun site al susținãtorilor dinamoului, anume sã dea click pe X-ul ãla din dreapta sus al monitorului, iar apoi sã-și vadã liniștit de viațã. Iar dacã e Stelist, sã-i mulțumeascã lui Dumnezeu cã l-a fãcut Stelist, iar dacã e susținãtor al dinamoului sã mulțumeascã Providenței pentru Steaua, cã ãsta e singurul lucru care vã mai ține în viațã. Ura bolnavã fațã de Steaua. Trecutulul vã este plin de mizerie. Prezent? N-aveți! Viitor? Nici atât! Performanțe? Vax albina! Ce v-ați face voi dacã Steaua ar fi retrogradatã sau ar dispãrea "dragi" susținãtori al dinamoului?

 

LDS

alexzeu19.05.2008 20:57

super articol ...bv frate esti bun !!...tot respectu :))am ras de m-am cracanat:))

ADDA PRINTZESA19.05.2008 21:10

Chiar ca e bun,ti-ai dat silinta si ti-ai pierdut vremea cu ceva care nici pe departe nu merita dar ai reusit .Bravo!

MoWeed19.05.2008 21:15

Bravo!=)))

bodanelu19.05.2008 21:17

bun articolul. doar o observatie am: se scrie site nu sit

danimarcu19.05.2008 21:51

Simplu de tras o concluzie: noi ne mai aruncam cate un ochi la ei pe site doar din plictiseala.

Ei,dinamovistii, isi fac conturi la greu pe site-ul nostru.Sunt dependenti si obsedati de Steaua.

Dinamo este umbra Stelei.Fara noi,ei nu ar exista...

skn19.05.2008 21:58

deci tare rau articolu nu mai pot de ras =))=)) bv frate nota 11 ...asta e realitatea ...trecutu , prezentu si viitoru dinamoului....

w3bmaster19.05.2008 22:01

Stai sa vezi aviarii pe net

 

De cand sa inventat netu acu avem ultrasi pe web mare tie gradina

 

Da nah cauti prostie gasesti prostie :)

 

Forza Steaua

Joint20.05.2008 06:13

Super articol !!!

Si eu, cind ma plictisesc, dar cind ma plictisesc extrem de rau, mai intru pe Dinamo-online. Au specimenele alea un talent in a ma distra, ceva de neimaginat. Va recomand...incercati si voi...

cicerone20.05.2008 06:37

Felicitari pentru articol,javrele ne datoreaza viata,au stat si vor sta mereu in umbra noastra,dar nu inchei fara a spune ca nu am navigat si nu voi naviga niciodata pe situ-rile javrelor si franarilor datorita unui simplu motiv:mi se face repede greata si vomit pe calculator,numai bine...Forza Steaua!

 

Profit de ocazie si-i transmit lui Belo cu ocazia zilei de nastere multa sanatate si fericire,viata lunga alaturi de culori si multe multumiri pentru ceea ce a facut pentru Steaua si pentru sufletele noastre,aducandu-ne bucurie si mandrie,la multi ani!

Garrincha20.05.2008 07:12

Trebuie sa recunosc ca pana azi nu am accesat site-ul ala, dar e caterinca rau. Chiar faci pe tine de ras cand vezi cum gandesc dinamuistii pe blogurile lor. lol

dee20.05.2008 07:12

Interesant mod de a combate plistisul si monotonia ….. si eu care credeam ca scrii o epigrama.

 

In articol precedent spuneai:

"Steaua și Dinamo înseamnã MAJORITATEA trecutului fotbalistic românesc, cu bunele și relele sale, rivalitatea dintre aceste douã cubluri fiind viața întregii mișcãri sportive autohtone, atât înainte cât și dupã marea îmbulzealã din 1989 ! "

 

Acum, pune-ti intrebarea: ce s-ar intampla daca Steaua ar fi retrogradata, sau invers, daca Dinamo n-ar exista? Ii condamni ca sunt bolnavi,ca sufera de sindromul Stelei,insa nici tu nu te lasi mai prejos si-ti revarsi ura si dispretul asupra lor. Pana si subconstientul tau e subordonat lor (o voce lãuntricã îmi șoptește:,,Dinamo"). deci si tu ai nevoie de antibiotice,nu? ;) Nu e un repros, e doar o constatare.

alessa20.05.2008 07:38

cel mai peninibil site e al javrelor.....am intrat si eu pe site-ul lor de rahat si am vazut articolul despre Dica......e super jenant sa spui despre un jucator ca nu este bun deoarece dupa parerea ta este urat......pai daca si Dica este urat atunci Danciulescu ce este?????Fat-Frumos????oricum nu ma mai mira nimic la cat de prosti si de handicapati sunt.singurul lucru bun este ca ne-a mai facut un pic sa radem...**** dinamu....

Living_Dead_Stripper20.05.2008 08:36
Interesant mod de a combate plistisul si monotonia ….. si eu care credeam ca scrii o epigrama.

 

In articol precedent spuneai:

"Steaua și Dinamo înseamnã MAJORITATEA trecutului fotbalistic românesc, cu bunele și relele sale, rivalitatea dintre aceste douã cubluri fiind viața întregii mișcãri sportive autohtone, atât înainte cât și dupã marea îmbulzealã din 1989 ! "

 

Acum, pune-ti intrebarea: ce s-ar intampla daca Steaua ar fi retrogradata, sau invers, daca Dinamo n-ar exista? Ii condamni ca sunt bolnavi,ca sufera de sindromul Stelei,insa nici tu nu te lasi mai prejos si-ti revarsi ura si dispretul asupra lor. Pana si subconstientul tau e subordonat lor (o voce lãuntricã îmi șoptește:,,Dinamo"). deci si tu ai nevoie de antibiotice,nu? ;) Nu e un repros, e doar o constatare.

 

 

Chiar nu ma intereseaza daca ai sa ma crezi sau nu dar in acest articol sunt expuse impresiile unui stelist care a intrat pentru prima data pe un site al sifoanelor de tabla.

Imi mentin si punctul de vedere din precedentul aricol :

"Steaua și Dinamo înseamnã MAJORITATEA trecutului fotbalistic românesc, cu bunele și relele sale, rivalitatea dintre aceste douã cubluri fiind viața întregii mișcãri sportive autohtone, atât înainte cât și dupã marea îmbulzealã din 1989 ! "

atat doar ca dinam0 era scris d mic, astfel aratandu-mi desconsiderarea in cel mai civilizat mod cu putinta fata de acest cancer malign care roade fotbalul romanesc de peste 60 de ani. Este adevarat : ,, rivalitatea dintre aceste douã cubluri A FOST viața întregii mișcãri sportive autohtone '' asa cum rivali sunt in mitologie Dumnezeu si Diavolul. Iar oamenii se lipsesc intotdeauna de diavol. Mai ales ca acum au aparut altii mai moderni, mai sofisticati cum ar fi CFR sau Timisoara. Deci ne putem lipsi foatre bine de echipa de la spitalul de urgenta.

Cat despre ironii de genul alora cu ,,antibiotice'' nu pot decat sa te rog frumos sa nu ma provoci...

DelPiero1020.05.2008 09:16

Si cei din Groapa,si cei de sub Pod sunt la fel!Se numesc anti-stelisti,nu milogi sau patrupede rosii...cum era bannerul ala genial dupa semifinala cu 'Boro?

shack3r20.05.2008 11:23

Doamnee..si domnul Ardeleanu,acum si tu . Chiar nu putem sa nu ne coboram la nivelul dinamovistilor,rapidistilor,etc si sa ne uitam doar in ograda noastra ? Cred ca sunt destule de comentat despre Steaua .

Incet incet incepem si noi sa devenim frustrati precum "rivalii " nostri..

 

P.S. : intr-adevar,genial bannerul cu " Pentru ca universul vostru se invarte in jurul nostru [ ... ] Invidiosilor sa strigam impreuna : multumim Steaua ca existi ! "

Andrei SAVA20.05.2008 17:13

Bre, fratilor, campionatul s-a terminat (ooooooof!), Cupa asijderea, pana la meciurile Nationalei mai e, asa ca nu strica putina distractie. Iar articolul e amuzant si surprinde exact sentimentul pe care il ai accesand site-uri ca acela. Desi nimic nu cred ca intrece umorul involuntar al postarilor de pe fzr.ro. Iar blogurile de acolo sunt dementiale. Zici ca-s clonati...

Asa ca nu va mai opariti, ridendo castigat mores, cum ziceau stramosii nostri... :naughty:

grizzly20.05.2008 18:47

un articol plin de invective. nu cred ca aveam nevoie de asa ceva. si pana la urma, cum sa intri mah pe site-ul alora? eu nu am curiozitati de astea...

alexblaja20.05.2008 19:37

Ce-ai ma cu BD-ul? Mie mi se pare cel mai misto film (sau serie de filme) romanesc :)

Living_Dead_Stripper21.05.2008 05:44
Ce-ai ma cu BD-ul? Mie mi se pare cel mai misto film (sau serie de filme) romanesc :)

 

Intr-adevar, seria B.D. e simpatica, mai ales avand in vedere ,,comediile'' din ziua de azi. Insa nu mi-a placut niciodata de ,,Tovarasul Capitan''...

MD_4Steaua21.05.2008 08:37

Fotbalul, sportul-rege, a fost una din cele trei sectii cu care Dinamo, club nou infiintat, pornea la drum in 1948. Pe 14 Mai, se realizeaza fuziunea dintre Unirea Tricolor MAI (echipa pe care am fortat-o sa intre sub jurisdictia Min. Afacerilor Interne) si Ciocanul Bucuresti (echipa pe care am desfiintat-o prin absorbtie), astfel aparand pe prima scena fotbalistica a tarii Dinamo Bucuresti, clubul militiei.

 

La 14 octombrie 1951 are loc inaugurarea stadionului, cea mai cocheta Groapa si in zilele noastre, locul in care toti ne incurajam echipa.

 

In 1955, dupa indelungi presiuni ale M.A.I. catigam primul titlul, iar in toamna lui ?56, dupa ce in prealabil am luat cu japca majoritatea jucatorilor buni din tara, eliminam Galatasay in CCE.

 

Al doilea titlu vine dupa 7 ani de umilinte suportate cu stoicism de catre noi, in 1962. In CCE suntem umiliti de Real Madrid, 1-3 la Bucuresti. In cupele europene am mai fost umiliti in acea perioada si de Inter Milano (0-6 si 0-1 in 1964, CCE), West Bromwich Albion (1-1 si 0-4 in 1968, Cupa Cupelor), Feyenoord Rotterdam (0-3 si 0-2 in 1971, CCE).

 

Ajungand spre anii ?80, ne mandrim cu cele 2 ?Ghete de Aur? castigate de Dudu Georgescu cu largul concurs al majoritatii fundasilor si portarilor de prima Liga, fapt pentru care le multumim acestora.

 

In 1982 avem parte de o noua umilinta in CCE, fiind zdrobiti de Aston Villa, scoruri 0-2 si 2-4!Continuand parcursul excelent in Europa, ajutati fiind de jucatorii adusi pe banda rulanta la presiunea Internelor, in 1984 generatia de aur a noastra ajunge in semifinalele CCE, pe parcurs eliminand formatii de renume in fotbalul mondial ca de exemplu, Kuusysi Lahti si Dinamo Minsk! In semifinale a venit randul englezilor de la Liverpool sa ne umileasca, scoruri 0-1 si 1-2.

 

In anul 1986 obtinem cea mai importanta victoria din intreaga istorie! Castigam Cupa Romaniei invingand, cu multa sansa si ajutor din partea arbitrului, campioana Europei, Steaua Bucuresti! In toamna acelui an avem parte de inca doua meciuri de povestit nepotilor. Dupa o dubla aprig disputata, nostri s-au vazut invinsi de o excelenta echipa, o adevarata forta a Europei, celebrii 17 Nentori Tirana!

 

Ajungem in anii ?90, la o noua mare performanta pentru noi, javrele. Semifinala in Cupa Cupelor in 1990, dupa ce pe parcurs eliminam din nou multe echipe foarte puternice din Europa( Dinamo Tirana, Panathinaikos si Partizan Belgrad).

 

Urmeaza perioada neagra pentru noi, cand Steaua castiga tot in Romania iar pe noi in Cupa UEFA ne scot echipe tot mai tari: Cagliari, Trabzonspor, Levski Sofia. In anul 2000, cu Nicolae Badea presedinte al javrelor, cu ?Mister? Dinu antrenor, si cu niscaiva oameni importanti din LPF la ?platane? reusim eventul! Dupa acest senzational rezultat au urmat doua meciuri senzationale in preliminariile UCL in compania Poloniei Varsovia, 3-4 la Bucuresti si 1-3 la Plock.

 

In 2004 am castigat tot! Titlul, Cupa Romaniei, titlul de golgheter al Romaniei (Danciulescu). A fost anul nostru, al javrelor!

vanfootball21.05.2008 19:46

Penibil, cum ne-a obisnuit domnul LDS! Macar de ar scrie mai rar...

alin4friends23.05.2008 01:03
Penibil, cum ne-a obisnuit domnul LDS! Macar de ar scrie mai rar...

 

 

Cind folosesti "penibil" cred ca ar trebui sa si evidentiezi penibilul din textul respectiv.De asemenea nu inteleg de ce folosesti pronumele "ne", facind referire la mai multe persoane de pe site-ul acesta.Corect ar fi fost sa dai exemple de nume sau sa iti expui numai parerea personala.Termini printr-o incercare patetica de a insulta ,fara a fi insultat in nici un fel si stiind ca D-l LDS va scrie in continuare,fiind redactor al acestui site.

 

D-le Vanfootball,penibil se potriveste de minune postarii d-stra de astazi.

Dagoth28.05.2008 19:54

Toate articolele semnate de acest LDS și pe care le-am citit, sunt de prost gust. Mereu cautã sã insulte adversarii. O sã fac o parantezã sã amintesc ce mi-a spus un user al acestui site (îmi scapã numele, îmi cer scuze): cã eu, nefiind stelist, ci mai degrabã "țin cu cine joacã mai frumos și cu fotbalul românesc", nu înțeleg spiritul stelist, așa cã nu mã pot pronunța în legãturã cu ceea ce e important pentru Steaua. Același lucru se aplicã și în cazul autorului articolului. Nefiind dinamovist, nu e în mãsurã sã decidã ce conteazã pentru Dinamo. În alte cuvinte, mãi LDS bãiețicã, te-ai bãgat unde nu-ți fierbe oala. Una e sã ironizezi un adversar, alta e sã îl insulți.

 

În rest, articolul e lipsit de haz (și doar e la rubrica de haz, nu?) și scris de dragul de a fi scris.