FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua castiga Cupa Romaniei dupa o finala de vis cu HCM

fcsteaua.ro18.05.2008 14:18

Cele mai bune echipe din handbalul romanesc s-au intalnit in ultimul meci al sezonului, finala cupei Romaniei editia 2007-2008. Dupa ce si-au disputat titlul de campioana, castig de cauza avand Steaua, cele doua echipe au oferit, asa cum era de asteptat un meci incrancenat, dus pana la limita regulamentului si uneori si peste, care a tinut arhiplina sala din Braila cu sufletul la gura pana la ultima aruncare de la 7m.

 

Prima repriza a fost echilibrata cu un usor avantaj in favoare Stelei dar pana la urma pauza le-a prins pe cele doua echipe la egalitate la 12. In repriza a doua echipa din Constanta a jucat mai bine si pe fondul unor ratari ale echipei noastre s-a desprins chiar si la 3 goluri. Totusi jucatorii nostri nu au cedat si au remontat handicapul ajutati de interventiile celor doi portari Ivezic si Ciobanu si de golurile lui Sania si Bozo Rudic astfel finalul meciului le-a gasit pe cele doua echipe din nou la egalitate 26-26.

 

Au urmat loteria loviturilor de la 7 metri:

 

Primul trage Georgescu care inscrie, iar Nadoveza egaleaza pentru Constanta.

Al doilea e Vujadinovic care inscrie, Adzic ratand pentru HCM.

Seria a treia e deschisa de golul lui Mazilu, Schjolin imitandu-l.

Stavrositu rateaza a patra lovitura, Timofte invingandu-l pe Ciobanu.

Ultima lovitura e transformata de Bozo Rudic pentru echipa noastra si de Toma pentru adversari si prima serie se incheie la egalitate 30-30.

 

A urmat a doua serie de lovituri:

 

Primul 7 m tras de Georgescu e parat de Popescu, Ivezic aparand sutul lui Nadoveza.

Vujadinovic inscrie fara emotii a doua lovitura, iar Csepreghi e tradat de tinerete si Ivezic apara din nou.

Mazilu si Schjolin inscriu in a treia serie de lovituri.

Stanescu apara sutul lui Cian si Timofte transforma pentru a aduce din nou egalitatea pe tabela.

In ultimul 7 metri din serie Rudic inscrie iar liderul Constantei, Laurentiu Toma, trage pe langa poarta si Steaua castiga, cu scorul de 33-32, Cupa Romaniei pentru al doilea an consecutiv !!!

 

 

Dupa Cupele din 1981, 1985, 1990, 1997, 2000, 2001, 2007, Steaua aseaza in vitrina a opta cupa din istorie, realizand si al 5-lea event din istorie.

 

Iata echipa cu care Steaua a realizat aceasta performanta:

 

Obrad Ivezic, Ionut Ciobanu, Alin Sania, Ionut Georgescu, Dan Ilies, Radu Pertea, Andrei Cian, George Buricea, Claudiu Dediu, Marius Tudor, Viorel Mazilu, Bozo Rudic, Marius Stavrositu, Predrag Vujadinovic Antrenori: Dumitru Berbece si Nicolae Munteanu

 

HCM Constanta: Ionut Stanescu, CatalinPopescu, Evangelos Schjolin, Istvan Timuzsin, Mihai Timofte, Ionut Saulescu, Bogdan Soldanescu, Sasa Dukic, Bozidar Nadoveza, Laurentiu Toma, Aleksandar Adzic, Alexandru Csepreghi, Cristian Muresan, Peter Hejtmanek. Antrenor: Vasile Stanga

 

Au inscris :

Bozo Rudic (7),Alin Sania (6), Dan Ilies (6), Predrag Vujadinovic (5), Viorel Mazilu (3), Ionut Georgescu (3), Andrei Cian (2), George Buricea (1)

Laurentiu Toma (9), Peter Hejtmanek (6), Bozidar Nadoveza (4), Istvan Timuzsin (4), Cristian Muresan (4), Evangelos Schjolin (2), Mihai Timofte (2), Sasa Dukic (1)

 

Padrese

radone18.05.2008 14:55

CINSTE LOR CINSTE LOR STELISTILOR.

BRAVO BAIETI SI SA FACE-TI O FIGURA FRUMOASA IN CHAMPIONS LIGUE :steagcruce:fularsteaua2:steagcruce:

shack3r18.05.2008 15:03

Felicitari baietilor ! Mandru ca sunt stelist

w3bmaster18.05.2008 15:31

Felicitari ...

Bundy18.05.2008 16:17

Felicitari baietilor, asteptam si titlul la fotbal...

cetateandeonoare18.05.2008 16:46

un meci fabulos , o performanta pe masura.. merita respectul suporterului stelist !!!

dan.diablo18.05.2008 19:01

macar la handbal eventul . uitati`va la acesti jucatori si vedeti ce inseamna respectul pentru culori si nume . Forza Steaua , bravo baieti !

Azazello18.05.2008 20:53

Bravo baieti !!!!

Simionesei18.05.2008 21:12

Sincere Felicitari !! fularsteaua2:steagcruce:fular-campionii

LARI18.05.2008 21:51

FELICITARI PENTRU EVENT!!!

 

Event, nene... Gigi, cauta repede un DEX! *** de jegos, ca daca era mashina de 500.000 de euro, ti-o luai...

catasteaua1719.05.2008 10:31

Forza Steaua bravo Steaua bravo pt event cu toate ca sunt resiteaan tin cu Steaua bravo lor fular-campionii

laur_2319.05.2008 15:54

Felicitari !!!

Ic3MaN20.05.2008 16:09

Bravo baietii!!! Macar voi anul asta!! Hai Steaua HAI Armata!!!!